Najnowsze

Najnowsze

Podpisałam i skierowałam do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym, uwzględniając kompetencje pana prezydenta - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak dodała, jej wniosek ma związek "z planowanym na czwartek posiedzeniem Sądu Najwyższego i z tym, co planuje pani prezes" SN Małgorzata Gersdorf.

Przechodzień natknął się w parku w Witoszynie (woj. lubuskie) na zwłoki mężczyzny. Kilka godzin później policjanci wytypowali i zatrzymali osobę, która może mieć związek ze sprawą. To 19-latek i jak podaje policja, wszystko wskazuje na to, że syn ofiary. Mężczyzna czeka na przesłuchanie.

Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, nadal przebywa na urlopie - poinformował sędzia Adam Barczak, który wykonuje obowiązki rzecznika olsztyńskiego sądu okręgowego. Nawacki przerwał swój urlop we wtorek na jeden dzień i wydał zarządzenie o cofnięciu delegacji sędziego Pawła Juszczyszyna, który miał w Kancelarii Sejmu obejrzeć listy poparcia sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

To jest błąd ministra Zbigniewa Ziobry - w taki sposób poseł PiS Zbigniew Girzyński komentował w "Rozmowie Piaseckiego" wypowiedź ministra sprawiedliwości, który mówił o tym, że do nowej KRS "myśmy zgłosili" takich sędziów, którzy "byli gotowi współdziałać". Prezydentowi Andrzejowi Dudzie gość TVN24 sugerował z kolei "łagodzenie języka".

Sądy mają zakres swoich obowiązków i nie powinny wkraczać w te miejsca, gdzie mamy kompetencje władzy ustawodawczej - przekonywał poseł PiS Zbigniew Girzyński, pytany w "Rozmowie Piaseckiego", dlaczego listy poparcia do nowej KRS nie zostały dotąd upublicznione. - Te listy nie będą do końca świata tajne. Z bardzo prostego powodu. Władza w Polsce nie jest komuś dana raz na zawsze - dodał.

Szkoła Podstawowa nr 143 w Warszawie wprowadziła nową restrykcję - zakaz narzekania. Śladem stołecznej podstawówki idzie placówka w Tychach. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

W procesie w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa kontrolowany przez republikanów Senat zablokował we wtorek wieczorem czasu lokalnego wysiłki demokratów mające na celu przekazanie na potrzeby procesu dokumentów administracji waszyngtońskiej. Przywódca większości republikańskiej w tej izbie Mitch McConnell niespodziewanie zmienił niektóre propozycje zasad procedowania.

Stanisław Gawłowski zasiadł na ławie oskarżonych. Usłyszał siedem zarzutów - prokuratura stawia je za tak zwaną aferę melioracyjną. Jednak Gawłowski uważa, że sprawa ma podłoże polityczne, bo w rządzie PO-PSL był ministrem, a w samej Platformie Obywatelskiej - sekretarzem generalnym.

Mateusz Morawiecki w artykule dla portalu Politico napisał, że prawda o II wojnie światowej stanowi integralną częścią dziedzictwa zjednoczonej Europy, która musi stanowczo przeciwstawić się zakłamywaniu historii XX wieku, jakiego dokonuje rosyjska propaganda. W odpowiedzi na te słowa, rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Maria Zacharowa napisała, że "to nie artykuł, ale prawdziwe samobójstwo: cztery strony, którymi premier Polski zabił w sobie człowieka".

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział we wtorek, że jego rząd domaga się od Iranu, aby respektował życzenia rodzin ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu w Teheranie co do pochówku ich bliskich oraz przekazał czarne skrzynki boeinga do analizy we Francji.

W gabinecie premiera Michaiła Miszustina stanowiska zachowali ministrowie obrony i spraw zagranicznych Rosji: Siergiej Szojgu i Siergiej Ławrow. Nowych szefów mają między innymi resorty gospodarki, zdrowia, kultury i sportu.

Pokażemy miejsce symbol - "stocznię matkę", bo tak mówią o niej osoby, które pracowały w Stoczni Gdańskiej. Wydarzenia, które nadały jej rangę symbolu, można wymieniać długo. Od tłumienia protestów w grudniu 70. roku, przez tworzenie się Solidarności, po podpisanie porozumień sierpniowych w roku osiemdziesiątym. W najlepszych latach budowała 30 pełnomorskich statków rocznie, w sumie powstało ich tam ponad tysiąc. Od lat to już tylko wspomnienie, bo stocznia nie przetrwała wolnorynkowych zmian. 30 lat po ich rozpoczęciu, historię i transformację zakładu, który stał się jednym z symboli polskiej transformacji pokaże Piotr Jacoń.

Dziennikarka TVN24 i autorka filmów dokumentalnych Ewa Ewart została wyróżniona Odznaką Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich za zasługi dla ochrony praw człowieka. - Pomyślałam sobie, że skoro świata nie naprawię, należy po prostu spuścić z tonu, nie mieć oczekiwań i robić dalej swoje - mówiła Ewart podczas uroczystości.

Jest to co najmniej niepoważne, jeśli patrzymy na majestat państwa - powiedział w "Kropce nad i" rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera. Komentował sprawę sędziego Pawła Juszczyszyna, który chciał w Kancelarii Sejmu przejrzeć listy poparcia do nowej KRS, do czego ostatecznie nie doszło. Konstytucjonalista profesor Marek Chmaj ocenił, że "cała sprawa jest nie tylko niepoważna, ale także jest dwuznaczna moralnie i prawnie".