Najnowsze

Najnowsze

Kandydat na lidera opozycji

Opozycja przegrała głosowanie nad wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Ale pozostaje pytanie, czy Grzegorz Schetyna, któremu wielokrotnie zarzucano brak charyzmy, zdał egzamin na lidera opozycji i tym samym na ich wspólnego kandydata na premiera. Oficjalnie poparli go i Nowoczesna, i PSL, ale poza salą sejmową nie kryli rozczarowania jego dzisiejszym przygotowaniem do wyznaczonej dla siebie roli.

Ciężarówką w tłum

Atak w Sztokholmie. Ciężarówka wjechała w tłum ludzi w centrum miasta i wbiła się w ścianę centrum handlowego. Cztery osoby nie żyją, wiele jest rannych. Jedna osoba została zatrzymana. Media podają, że aresztowany twierdzi, że jest związany z atakiem. Władze Szwecji mówią o ataku terrorystycznym.

Pierwsza decyzja dyrektora

Nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej i jego pierwsza decyzja. Deklarował, że na razie nie będzie zmieniał ekspozycji, ale już podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży biletów. Ci, którzy przekazali muzeum swoje pamiątki, czują się niepewnie - do tego stopnia, że zaczynają się zastanawiać, czy ich nie wycofać.

Pojedynek na słowa i emocje

Finał głosowania nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło był do przewidzenia - wniosek odrzucono. Arytmetyka była przewidywalna, dlatego nie o liczby tu chodziło, a o siłę argumentu i emocje. Tych było sporo, a najczęściej odmieniane słowo to "kłamstwo".

Za pracą

Niebawem wielu Ukraińców może Polskę opuścić, ale nie ze względu na odmowę polskich władz, a zgodę Parlamentu Europejskiego. Chodzi o zniesienie wiz, które dla Ukraińców może okazać się wielką szansą, a dla nas nie mniejszym problemem. Pracuje ich w Polsce legalnie około miliona, mniej więcej tyle, ile zdaniem ekspertów brakuje na niemieckim rynku pracy. A tego, że ten niemiecki pod względem zarobków jest atrakcyjniejszy, udowadniać nie trzeba. O możliwych konsekwencjach dla nas Magdalena Gwóźdź.

Skradzioną ciężarówką w tłum ludzi. Co się wydarzyło w centrum Sztokholmu

- Hałas był taki sam, jakby eksplodowała bomba, z głównego wejścia zaczął wydobywać się dym - relacjonował jeden ze świadków piątkowych wydarzeń w Sztokholmie. Po południu na głównej handlowej ulicy, Drottninggatan, ciężarówka wjechała w tłum ludzi, a następnie uderzyła w dom towarowy. Zginęły co najmniej cztery osoby, a piętnaście zostało rannych. Według szwedzkich mediów, że w związku z atakiem zatrzymano dwie osoby.

"PiS-em nie trzeba straszyć, sam nas straszy"

Gdzie, jak nie z mównicy sejmowej, możemy wypomnieć rządowi Antoniego Macierewicza, który za pośrednictwem Bartłomieja Misiewicza zwalnia generałów - mówił w "Faktach po Faktach" poseł PO Borys Budka. W piątek odbyła się debata nad wnioskiem tej partii o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi stwierdził, że to był hucpa, w której nikt nie powiedział nic nowego.

(Nie)wygodni uchodźcy

Cała prawda o uchodźcach, których rzekomo w Polsce przyjmujemy. Chodzi o tych z Ukrainy, których przykład polski rząd podaje przy niemal każdej okazji, kiedy mowa jest o europejskiej solidarności i konieczności pomagania uchodźcom. My już podobno pomagamy milionowi albo setkom tysięcy, to zależy którego polityka Prawa i Sprawiedliwości zacytujemy. Polityczne deklaracje z rzeczywistością zderzył jednak Witold Tabaka i o setkach, nawet nie tysięcy, trudno mówić.

Magister wózkarz

Kim są i czym się w Polsce Ukraińcy zajmują? Okazuje się, że często są to dobrze wykształceni ludzie, robiący rzeczy wyjątkowego wykształcenia niewymagające. Po studiach pracują w magazynach, na budowach, zajmują się sprzątaniem, czyli tym czym przed laty Polacy wyjeżdżający do pracy na Zachód. Dlaczego rezygnują z zawodowych ambicji na rzecz najłatwiejszego zarobku? Dlaczego Polska ich kwalifikacji nie wykorzystuje? O tym Igor Sokołowski.

Zaufani

174 głosy za 238 przeciw - tak zakończyło się głosowanie w sprawie wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata. Wotum nieufności, którego wynik był z góry znany, posłużył politykom opozycji do rozliczenia rządu. PiS bronił wprowadzanych przez siebie porządków. O przebiegu debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło w programie Tak Jest rozmawiali Zbigniew Girzyński i Witold Bereś.

Miedwiediew o działaniach "na krawędzi starć zbrojnych z Rosją". Fregata rakietowa płynie do Syrii

Zarządzając ostrzelanie pociskami manewrującymi syryjskiego lotniska w odwecie za atak chemiczny, prezydent USA Donald Trump pokazał, że ma zamiar walczyć z władzami Syrii na krawędzi starć zbrojnych z Rosją - oświadczył w piątek rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew. Rosyjska agencja TASS, powołując się na przedstawiciela rosyjskich władz, poinformowała, że do Syrii płynie fregata rakietowa Admirał Grigoriwicz.

Morawiecki o rządzie i opozycji: jakby porównywać Real Madryt z Pogonią Brzeziny

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, co udało się zrobić po siedemnastu miesiącach. Zdaję sobie sprawę z tego, że nawet gdyby pani premier, czy ktoś inny z rządu przeszedł po wodzie na Wiśle, to opozycja by krzyknęła: nie umieją pływać! - powiedział w programie "Fakty po Faktach" wicepremier Mateusz Morawiecki. Skomentował w ten sposób słowa lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny o "najmniej odpowiedzialnej, najbardziej aroganckiej i szkodliwej władzy po 1989 roku". Gośćmi w drugiej części programu byli posłowie - Borys Budka (Platforma Obywatelska) i Grzegorz Długi (Kukiz '15).

Kempa: Wniosek o wotum był bardzo słaby, kopiuje wklej

- Wniosek był bardzo słaby, mało merytoryczny, kopiuje wklej, jak to pani premier zauważyła - mówiła szefowa kancelarii premiera Beata Kempa w programie "Piaskiem po oczach". W ten sposób podsumowała wniosek PO o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. - Ja po prostu nie mam co krytykować, bo tam nie ma co krytykować. Platforma Obywatelska poniosła sromotną porażkę - dodała.

Gorsuch został sędzią Sądu Najwyższego

Amerykański Senat zatwierdził w piątek nominację Neila Gorsucha na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. Stuosobowa izba zatwierdziła zgłoszoną przez prezydenta Donalda Trumpa kandydaturę Gorsucha zwykłą większością głosów, stosunkiem 54 "za" do 45 "przeciw".

O brzydkiej pannie na wydaniu i obsesji na punkcie seksu. 10 cytatów z debaty

"Jesteście rządem Pinokiów, a na dole siedzi wasz mistrz Gepetto", "ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni", "ta władza, pani premier, ma obsesję na dwóch punktach: na punkcie seksu i historii" - między innymi takie hasła padały z mównicy sejmowej w czasie ponad czterogodzinnej debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Przedstawiamy dziesięć wypowiedzi polityków, które zapadną w pamięć.

"Potrzebne rozwiązanie". Unia akceptuje atak sił USA na bazę w Syrii

Unia Europejska z akceptacją przyjęła atak sił USA na bazę lotniczą w Syrii. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył, że "rozumie wysiłki w celu powstrzymania zastosowania broni chemicznej". Szef Rady Europejskiej Donald Tusk uznał to za "potrzebne rozwiązanie".

"Jak maszyny, jak zombie". Tak  wykorzystują ukraińskich pracowników

W Polsce pracuje ich nawet półtora miliona, zajmują się tym, czego nie chcą robić Polacy. Wielu Ukraińców w naszym kraju zgadza się pracować na czarno, poniżej minimalnej płacy, często po kilkanaście godzin dziennie. Są też łatwym celem dla oszustów, którzy pobierają od nich wysokie opłaty za załatwienie pracy, wizy i zaproszenia do Polski. Reportaż "Jak wykorzystać ukraińskiego pracownika" Jakuba Stachowiaka w programie "Superwizjer" w sobotę o godz. 20 na antenie TVN24.

Konsul sprawdza, czy ucierpieli Polacy. MSZ apeluje: zachowajcie ostrożność

Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zaniepokojeniem przyjęło doniesienia o tragicznym zdarzeniu w centrum Sztokholmu, gdzie ciężarówka wjechała w tłum ludzi - poinformował resort w komunikacie. Zaapelował do Polaków przebywających w stolicy Szwecji o "zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb".

Rosja stawia tablice "zamęczonym" jeńcom radzieckim w Polsce

Na terenie Zespołu Memorialnego w Katyniu zostały postawione w ostatnim czasie dwie tablice. Są poświęcone wojnie 1920 roku i losowi żołnierzy Armii Czerwonej, którzy znaleźli się wówczas w polskiej niewoli - podał rosyjski portal SmolDaily.ru.