Ciekawostki

Ciekawostki

Księżna Daisy, pani na Zamku Książ, była znana z tego, że pomaga potrzebującym. Los mieszkańców dawnego Wałbrzycha nie był jej obojętny. Dlatego, gdy odkryła, że przyczyną licznych zachorowań i epidemii jest zanieczyszczenie pobliskiej rzeki, postanowiła działać. Nie zniechęciła jej początkowa nieprzychylność władz lokalnych, a nawet cesarza niemieckiego. Zasięgnęła opinii naukowców. I w końcu zrealizowała projekt.

Choć wrocławski ogród zoologiczny z powodu koronawirusa został zamknięty dla odwiedzających, to toczy się tam normalne życie. Niemal 90 opiekunów dba o 12 tysięcy zwierząt. A czworonogom, jak się okazuje, koronawirus niestraszny. Tylko w ciągu tygodnia na świat przyszły cztery jeżozwierze indyjskie.

Pojawiał się na scenie Polskiej Opery Królewskiej czy w Mazowieckim Teatrze Muzycznym. Teraz scena Michała Janickiego liczy zaledwie kilka metrów kwadratowych. Przeniósł się na balkon, by tam zaśpiewać dla swoich sąsiadów.

Tort w kształcie papieru toaletowego, wymyślony prawdopodobnie przez cukierników z Karlstad w Szwecji, staje się światowym trendem. Nowe ciasto w czasach koronawirusa nie tylko cieszy klientów, ale także ratuje miejsca pracy w cukierniach. Podobne można kupić już między innymi w Niemczech, Finlandii, Stanach Zjednoczonych i Rosji.

Jak ważne jest dokładne mycie rąk? Bardzo ważne – udowadnia redakcja ToTeraz, która "umyła" dłonie zieloną farbą według instrukcji wydanych przez Światową Organizację Zdrowia. Na nagraniu widać, jak każdy etap "namydlania" wpływa na dokładne zdezynfekowanie rąk. Teraz do akcji – i walki z koronawirusem - włączyła się też redakcja Eurosportu, która poprosiła komentatorów sportowych o opisanie filmu w zabawny sposób, właściwy dla różnych dziedzin sportowych.

Co jest główną przyczyną objawów przedawkowania alkoholu etylowego, popularnie zwanych kacem? Aldehyd octowy, aldehyd mrówkowy, aldehyd benzoesowy czy etylobenzen? Takie pytanie usłyszał w "Milionerach" pan Jakub Kraszewski z Poznania.

Cynamon to kora, wanilia - owoc, goździki to pąki kwiatowe, imbir - kłącze, a kurkuma to też kora, owoc, pąki kwiatowe czy kłącze? Takie pytanie w "Milionerach" usłyszał pan Jakub Kraszewski z Poznania.

Wspólne chwile to dla nich dobro luksusowe. Był czas, że nie widzieli się po kilka miesięcy. Zazwyczaj są od siebie o tysiące kilometrów. Dziś dzieli ich tylko kilkadziesiąt. Ale spotkać się i tak nie mogą. - Bezpieczeństwo nasze, naszych bliskich i ludzi, z którymi będziemy się spotykać, jest ważniejsze - mówią Tomaszowi Jaworskiemu z magazynu "Czarno na białym".

Ręka przebrana za skarpetkę "pożera" samochody jadące ulicą. To nagranie obejrzało już kilkanaście milionów osób. Choć nie było kręcone przez redakcję ToTeraz z myślą o kwarantannie, wielu internautów rozpowszechnia go z podpisem "szósty dzień kwarantanny". A wszystko po to, by podnieść się na duchu podczas domowej izolacji. Zabawny film obiegł cały świat. Stał się tak popularny, że dostrzegły go nawet gwiazdy Hollywood.

Bolid ma napęd hipersoniczny, pilnuje ładu prawnego, spala się w atmosferze czy to piaszczysty wał przybrzeżny? Na to pytanie w "Milionerach" odpowiadał pan Oskar Świderski z Warszawy.