"Zmierzamy szybkim krokiem do systemu autorytarnego". Przemówienie Andrzeja Zolla na Kongresie Sędziów Polskich

"Zmierzamy szybkim krokiem do systemu autorytarnego". Całe przemówienie prof. Zolla
"Zmierzamy szybkim krokiem do systemu autorytarnego". Całe przemówienie prof. Zolla
tvn24
prof. Andrzej Zoll na nadzwyczajnym Kongresie Sędziów Polskichtvn24

W wypowiedziach niektórych prominentów obecnej władzy, szczególnie w wypowiedziach Pana Jarosława Kaczyńskiego, można odnaleźć język typowy dla systemów totalitarnych - mówił prof. Andrzej Zoll w sobotę na nadzwyczajnym Kongresie Sędziów Polskich. Poniżej publikujemy spisaną, pełną treść wystąpienia byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Przemówienie prof. Andrzeja Zolla, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego i byłego Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 3 września 2016 roku na nadzwyczajnym Kongresie Sędziów Polskich w Warszawie. Śródtytuły pochodzą od redakcji.

Prof. Andrzej Zoll: Szanowni Państwo, dziękuję bardzo za to zaproszenie. To zaszczyt występować na tym Kongresie, który wpisuje się w najnowszą historię.

Mój status sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku nie pozwala mi na angażowanie się po jakiejkolwiek stronie sporu politycznego prowadzonego według przyjętych i zapisanych w konstytucji zasad i reguł prowadzenia takiego sporu. Jednakże właśnie jako sędzia w stanie spoczynku czuję się zobowiązany do występowania w sytuacjach, gdy dostrzegam zagrożenie dla prawa, a w szczególności dla porządku konstytucyjnego, który umożliwia dyskurs polityczny w demokratycznym państwie prawa.

Nie można o obronie podstawowych wartości państwa prawa, o obronie tym samym podstawowych wolności i praw człowieka, mówić jak o działalności politycznej. Trafnie niedawno, w jednej z publikacji, pan prof. (Marek) Safjan stwierdził, że w Polsce nie chodzi o spór polityczny, nie chodzi także o spór prawny. Prowadzenie takich sporów wymaga wspólnych założeń, wspólnego fundamentu, wspólnych reguł gry. Ten fundament przez dzisiaj rządzących został odrzucony. Wspólnych reguł gry ten obóz polityczny nie uznaje.

Zoll: W Polsce prowadzimy dzisiaj (...) walkę w obronie demokratycznego ustroju państwa
Zoll: W Polsce prowadzimy dzisiaj (...) walkę w obronie demokratycznego ustroju państwatvn24

"Nie jest politykiem prof. Rzepliński"

W Polsce prowadzimy dzisiaj nie spór polityczny lub prawny, lecz walkę w obronie demokratycznego ustroju państwa, walkę przeciwko wprowadzeniu zasady jednolitej władzy państwowej, przeciwko rządom stojących ponad prawem decydentów partyjnych, przeciwko powrotowi do czasów PRL z wyrażoną w ówczesnej konstytucji naczelną władzą Sejmu i faktycznym władztwem Biura Politycznego z pierwszym sekretarzem partii.

Obrona ustroju demokratycznego legitymizuje dzisiejszy Kongres. Nie jesteśmy politykami, nie walczymy o władzę, w pełni respektujemy wyniki wyborów parlamentarnych. Stoimy jedynie i aż na gruncie konstytucji i zgodnego z nim porządku prawnego.

Nie jest też politykiem, jak stale niektórzy przedstawiciele władzy zarzucają prezesowi TK, pan prof. (Andrzej) Rzepliński. Nie prowadzi polityki. Prezes Rzepliński jest konsekwentnym obrońcą ładu konstytucyjnego, stara się powstrzymać pełzający zamach, skierowany przeciwko porządkowi konstytucyjnemu. Stara się powstrzymać bezprawnie dokonywaną zmianę ustroju Polski, z demokratycznego państwa prawa na ustrój niekontrolowanej sejmokracji z niekontrolowanym, jednoosobowym ośrodkiem decyzyjnym.

Prof. Andrzej Zoll o prezesie Trybunału Konstytucyjnego, Andrzeju Rzeplińskim
Prof. Andrzej Zoll o prezesie Trybunału Konstytucyjnego, Andrzeju Rzeplińskimtvn24

"Zmierzamy szybkim krokiem do systemu autorytarnego"

Proszę Państwa. Zaczynamy zbliżać się bardzo szybkim krokiem do systemu autorytarnego. W wypowiedziach niektórych prominentów obecnej władzy, szczególnie w wypowiedziach pana Jarosława Kaczyńskiego, można odnaleźć język typowy dla systemów totalitarnych. Prezes Kaczyński buduje wspólnotę, ale pośród tych, którzy w pełni podzielają jego poglądy. Inni są ze wspólnoty wykluczeni. Krokiem następnym będzie wyciągnięcie wniosków prawnych związanych z tym wykluczeniem.

Pan Jarosław Kaczyński swoimi wypowiedziami wprost nawiązuje do koncepcji Carla Schmitta (niemieckiego teoretyka państwa autorytarnego - red.). Coraz bardziej, nie tylko w wypowiedziach polityków obozu rządzącego, ale i w podejmowanych przez nich decyzjach, odchodzi się od tak zwalczanych przez Schmitta legalizmu i normatywizmu, a więc opierania się na normach abstrakcyjnych i generalnych, lansując zalecany przez Carla Schmitta swoim przywódcom decyzjonizm. Wola człowieka posiadającego władzę, przekonanego o swej nieomyślności (nieomylności - red.), zaczyna stawać się w Polsce najwyższym prawem.

Obrona demokratycznego państwa prawa staje się dzisiaj wyzwaniem dla wszystkich obywateli świadomych występującego już bezpośredniego zagrożenia. Staje się wyzwaniem szczególnie dla prawników i przedstawicieli władzy sądowniczej, tej władzy, która jest obecnie i będzie w najbliższej przyszłości obiektem ataków. Władza ta nie respektuje w swojej znakomitej większości woli człowieka posiadającego władzę jako najwyższego prawa. Władza ta nadal fundament prawa odnajduje w regułach i zasadach obowiązującej konstytucji i w normach zgodnych z konstytucją ustaw.

Prof. Andrzej Zoll: Zaczynamy zbliżać się bardzo szybkim krokiem do systemu autorytarnego
Prof. Andrzej Zoll: Zaczynamy zbliżać się bardzo szybkim krokiem do systemu autorytarnegotvn24

Atak na niezależność Trybunału Konstytucyjnego

Nie bez powodu pierwszym celem rządzących była, i jest nadal, eliminacja kontroli zgodności ustawodawstwa z konstytucją przez niezależny organ, jakim jest Trybunał Konstytucyjny. Nie da się pogodzić zasady jednolitej władzy państwowej w formie sejmokractwa z sądownictwem konstytucyjnym. Atak na niezależność Trybunału Konstytucyjnego został podjęty już w 2007 roku. W dniu 29 czerwca tamtego roku rządząca wówczas w koalicji z z Ligą Polskich Rodzin i Samoobroną partia Prawa i Sprawiedliwości skierowała do Sejmu projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, który w wielu istotnych punktach był zbieżny z ustawą uchwaloną w dniu 22 grudnia 2015 roku i uznaną przez Trybunał w dniu 12 marca 2016 roku za niezgodną konstytucją.

Wówczas samorozwiązanie Sejmu zapobiegło uchwaleniu ustawy paraliżującej działalność Trybunału Konstytucyjnego. Argumentacja podnoszona przeciwko ważności wyroków Trybunału, mająca mieć zdaniem polityków obozu rządzącego siłę opartą na konstytucji i obowiązującym prawie, da się sprowadzić do jednego punktu, wielokrotnie podnoszonego przez prezesa Kaczyńskiego, i innych, np. marszałka Senatu. To argument oparty na art. 197 konstytucji: "organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa".

A więc to Sejm, parlament, a nie sam Trybunał Konstytucyjny, ma decydować o trybie postępowania. Z tego przepisu ma wynikać nieważność ipso iure wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 roku i 11 sierpnia też 2016 roku, Trybunał nie oparł bowiem tych wyroków na ustawie z 22 grudnia 2015 roku. Ci, którzy podnoszą ten argument, nie chcą zauważyć art. 195 ust. 1 konstytucji, stanowiącego, że "sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji". Tego przepisu nie można rozumieć inaczej, jak tylko w ten sposób, że Trybunał nie jest związany normami prawnymi tej ustawy, o której zgodności z konstytucją rozstrzyga.

Prof. Andrzej Zoll: Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji
Prof. Andrzej Zoll: Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucjitvn24

"Pełzający zamach na konstytucję"

Zawłaszczenie sobie przez prezydenta i panią premier, a także ministra sprawiedliwości i generalnego prokuratora, prawa do oceny zasadności orzeczeń Trybunału i tego, jaki charakter mają te orzeczenia, stanowi jeden z najważniejszych elementów wspomnianego przeze mnie pełzającego zamachu na konstytucję i wyrażonych przez nią wartości związanych z demokratycznym państwem prawa i ukształtowanych przez cywilizację europejską.

Niezwykle ważne dla obrony demokratycznego porządku prawnego były uchwały najwyższych instancji sądowych, a także już orzeczenia sądowe, uznające obowiązywanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego publicznie ogłoszonych, niezależnie od tego, czy zostały opublikowane w organach promulgacyjnych. Takie stanowisko sądów zapobiega chaosowi prawnemu i chroni wartości konstytucyjne.

Obecne kroki pana Jarosława Kaczyńskiego i wykonujących jego polecenia polityków zmierzające do likwidacji Trybunału Konstytucyjnego i ograniczenia niezależności sądownictwa, skłaniają mnie do krótkiego przypomnienia statusu sądownictwa w czasach PRL. Nietrudno zauważyć wiele zbieżnych punktów z sytuacją, która bezpośrednio już zagraża dzisiaj polskiemu sądownictwu.

W systemie komunistycznym, tak jak w każdym systemie władzy totalitarnej, obowiązywała doktryna jednolitej władzy państwowej. Sądownictwo pozostawało nie tylko podporządkowane organizacyjnie władzy wykonawczej, reprezentowanej przez ministra sprawiedliwości, ale było w pełni podporządkowane władzy politycznej sprawowanej przez partię komunistyczną. W doktrynie komunistycznej w ogóle nie zwracano uwagi na rozróżnienie niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

We współczesnej literaturze, to praca naukowa pana prof. Rzepińskiego, zwrócono uwagę, że w programach PZPR-u aż do końca 1988 roku, ani razu nie użyto wyrażenia "niezależność sądownictwa". Kierownicza rola partii w sądownictwie uzasadniona była tym, że ustawodawstwo jest wyrazem woli proletariatu sprawującego władzę. Partia, ze swoim kierownictwem, sprawuje władzę w imieniu proletariatu, musi więc mieć decydujący wpływ na stosowanie ustaw.

W systemie opartym na jednolitej władzy państwowej sędziowie są traktowani jako funkcjonariusze państwa, którzy są zobowiązani do służby państwu, a nie służby wobec prawa i człowieka, którego sprawa ma być przedmiotem rozstrzygnięcia sądowego. Ochrona interesów państwa, a przede wszystkim ochrona interesów grupy sprawującej władzę, stoi w systemie jednolitej władzy państwowej przed ochroną praw jednostki.

Taka hierarchia wartości została jasno przedstawiona w ustawie regulującej ustrój sądów powszechnych z 1985 roku. Sądy miały według tej ustawy obowiązek strzeżenia ustroju politycznego, następnie interesów uspołecznionej gospodarki, a na końcu zagwarantowanie przez ludowy porządek prawny osobistych i majątkowych praw i interesów obywateli. Proszę zwrócić uwagę, że nie wszystkich wolności i praw człowieka i obywatela, tylko tych, które gwarantuje i przyznaje ludowy porządek prawny.

Prof. Andrzej Zoll: Niezależność sądownictwa to nie prawa korporacyjne
Prof. Andrzej Zoll: Niezależność sądownictwa to nie prawa korporacyjnetvn24

"Niezależność sądownictwa to nie prawa korporacyjne"

Przypominam ten zły czas po to, by reagować na przejawy dążeń w czasie nam współczesnym, zmierzających w podobnym kierunku, w kierunku czynienia z sądów i sędziów instrumentu w rękach władzy, służącego realizacji celów politycznych. Warunkiem rzeczywistej niezawisłości sędziowskiej, oczywiście jeszcze jej nie przesądzając, jest niezależność instytucjonalna sądownictwa, będąca prostym wynikiem realizacji zasady podziału władzy. Ta zasada jest z kolei fundamentem demokratycznego państwa prawa.

Na niezależność sądownictwa i niezawisłość sędziów nie można patrzeć, jak to się często ostatnio zdarza, jako na prawa korporacyjne. Niezależność sądownictwa i niezawisłość sędziów to wartości gwarantujące przestrzeganie przez władzę wolności i praw człowieka i obywatela. Można wręcz powiedzieć, że podstawowym prawem każdego człowieka jest prawo do niezależnego sądu i niezawisłego sędziego w tym sądzie, jako organu rozpatrującego jego sprawę. Tak rozumiana niezależność sądownictwa i niezawisłość sędziego, tak rozumiane prawo człowieka do wymiaru sprawiedliwości, są zabezpieczone w polskiej konstytucji.

Ten Kongres powinien odpowiedzieć na pytanie, jak tych wartości należy bronić.

Dziękuję bardzo.

Autor: mm / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP, TVN24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl