Niezależnie od tego, jak skończy się konflikt o władzę w Kongresie Nowej Prawicy, Janusz Korwin-Mikke założy nową partię - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
W zeszłym tygodniu Janusz Korwin Mikke stracił stanowisko prezesa Kongresu Nowej Prawicy. Jego następcą został Michał Marusik. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", niezależnie od tego, jak skończy się konflikt o władzę w KNP, Janusz Korwin-Mikke założy nową partię. Na środę w Strasburgu podczas obrad Parlamentu Europejskiego (liderzy wewnętrznej opozycji Michał Marusik i Stanisław Żółtek są - tak jak Korwin-Mikke - europosłami) zaplanowane są rozmowy ostatniej szansy. Albo odwołany prezes ugrupowania zmusi nowe władze do wspólnego zwinięcia sztandaru KNP, albo opuści je, wyciągając większość struktur - pisze "Rzeczpospolita". Obie strony mają wiele do stracenia. Korwin-Mikke po odejściu z Unii Polityki Realnej, przeszedłszy jeszcze przez kilka kanapowych formacji, nie chce być oskarżany, że pogrzebał pierwszą partię, która przekroczyła próg wyborczy (w zeszłorocznych eurowyborach). Ci zaś, którzy odsunęli go od władzy, wiedzą, że Korwin-Mikke zyskał wygodny pretekst, by ewentualną woltę wytłumaczyć wyborcom.
Problemy finansowe
Dziennik informuje, że kilka dni temu do ugrupowania dotarła decyzja PKW, która odrzuciła sprawozdanie KNP za rok 2013. "Rzeczpospolita" dotarła do tego dokumentu. Wyłania się z niego obraz bardzo złej księgowości. Według rozmówców "Rzeczpospolitej" w przypadku wprowadzenia w tym roku posłów do Sejmu Korwinowcy nie dostaliby budżetowych pieniędzy. W 2013 roku partia zebrała na swoich kontach ponad 160 tys. zł. Nieco ponad 100 tys. pochodziło z darowizn sympatyków. Nieprawidłowości przy wpłatach stanowią jeden z głównych zarzutów - czytamy w dzienniku. W przelewach brakowało pełnych danych osób wpłacających. Z historii rachunków partii nie wynikało również jednoznacznie, które osoby dokonywały wpłat na te rachunki, a które tylko pośredniczyły we wpłatach. Partia złożyła odwołanie do Sądu Najwyższego.
Autor: js//rzw / Źródło: Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: Unia Europejska