Z inicjatywy kibiców Lechii znaczek pocztowy przenieśli na ścianę bloku. Patriotyczny mural na Przymorzu

Na Przymorzu, na budynku przy ulicy Chłopskiej powstał wyjątkowy mural
Na Przymorzu, na budynku przy ulicy Chłopskiej powstał wyjątkowy mural
Źródło: Marcin Budziński

Gigantyczny mural ozdobił ścianę bloku przy ulicy Chłopskiej 24 na Przymorzu w Gdańsku. Dzieło przedstawia oryginalny znaczek pocztowy, wydany na 19. rocznicę obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Inicjatorem powstania muralu byli kibice Lechii Gdańsk, a autorem - grafik Marcin Budziński. Efekt ich wspólnej pracy można już podziwiać podczas spacerów nadmorską dzielnicą Gdańska.

Kibice gdańskiej drużyny piłkarskiej chcieli w szczególny sposób upamiętnić poległych w bohaterskiej Obronie Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 roku. Jest to patriotyczny gest na 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Kibice zwrócili się z prośbą do Marcina Budzińskiego - grafika, absolwenta gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych o stworzenie projektu oraz wykonanie tego niezwykłego dzieła.

Głównym sponsorem całego przedsięwzięcia było stowarzyszenie zrzeszające kibiców Lechii Gdańsk.

- Wspólnie negocjowaliśmy temat i organizowaliśmy całą akcję. Wynegocjowaliśmy od spółdzielni całą ścianę szczytową bloku- wyjaśnia Budziński.

Znaczek z misją, ślady po kulach

Podczas poszukiwań inspiracji do wykonania muralu, Marcin Budziński w zbiorach gdańskich filatelistów, wypatrzył właśnie na ten jeden, szczególny znaczek. Został wydany z okazji 19. rocznicy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Widnieje na nim sylwetka pocztyliona Sylwestra Płoszyńskiego, który brał udział w walce i bohatersko oddał życie za ojczyznę wraz z całą załogą poczty.

Jak podkreśla autor, znaczek, który widzimy na gdańskim Przymorzu, został delikatnie zmodyfikowany. Oryginał zawierał np. błędną formę Obrona Poczty Gdańskiej - zamiast Polskiej. - Jako symbol bestialskiego rozstrzelania pracowników poczty przez niemieckich żołnierzy, dodaliśmy w prawym górnym rogu dziurę po kuli - dodaje.

"Pomnik wszystkich poległych"

Mural został wykonany w oparciu o technikę, w jakiej wykonywane były znaczki. - Przeskalowanie miniaturowej formy znaczka do wielkoformatowego muralu nadało mu monumentalnego znaczenia i ma być pomnikiem poświęconym wszystkim poległym - dodaje.

Mural powstawał 10 dni, ale przygotowanie całego projektu zajęło prawie rok. Początkowo kibice planowali, aby wykonać dużo mniejszy mural. Po wspólnych ustaleniach z autorem, dzieło ozdobiło całą ścianę bloku. Taka "ozdoba" zresztą bardzo podoba się mieszkańcom.

- Sugerowali nawet, aby pomalować więcej bloków - komentuje Budziński.

Przymorze zyskało wyjatkowy mural
Przymorze zyskało wyjatkowy mural
Źródło: Marcin Budziński

"Chcieliśmy uderzyć z przekazem, nawiązaliśmy do historii"

Choć to gdańska Zaspa słynie w całej Polsce z ozdabiania szarych blokowisk muralami, tym razem dzieło ozdobiło sąsiednią dzielnicę - Przymorze. Według autora, jest to idealna lokalizacja. Na Przymorzu murale to nowość, tym samym taka ściana mocno rzuca się w oczy.

- Murale na Zaspie mają inny klimat, to prace artystów z różnych stron świata. My chcieliśmy uderzyć z przekazem w stronę ludzi nie do końca nastawionych na sztukę. Nawiązaliśmy do historii i do pamięci o bohaterach - wyjaśnia autor.

Jak dodaje Budziński, za powodem namalowania muralu akurat tam stał również bardzo prozaiczny argument. Autor otrzymał od spółdzielni doskonale widoczną ścianę na jednej z głównych ulic Gdańska.

- Jest to alternatywna trasa przejazdowa z Gdańska do Sopotu - dodaje.

W malowanie niezwykłego muralu zaangażowali się nie tylko kibice, ale również mieszkańcy Przymorza. Powstał na szczycie 4- piętrowego bloku przy ulicy Chłopskiej 24 w Gdańsku.

Z murali słynie gdańska Zaspa, jednak są one zupełnie inne od tego z Przymorza.

Nowe murale na Zaspie

Nowe murale na Zaspie

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: mg / Źródło: TVN24 Pomorze

Czytaj także: