Najnowsze

Najnowsze

Na wojnę pojechali tramwajem

Prudential zdobyty, Stare Miasto w rękach powstańców, zaraz padnie elektrownia na Powiślu - Polacy już 1 sierpnia odnosili znaczne sukcesy. Niestety ten dzień obfitował także w spektakularne klęski i to takie, które będą miały decydujący wpływ na klęskę całego Powstania.

Ścibor-Rylski: Pamiętajcie o nas!

- Powstanie Warszawskie to symbol, symbol wielkiej żarliwości i miłości Ojczyzny - mówił gen. Zbigniew Ścibor-Rylski w czasie uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego. Generał apelował o to, by młode pokolenie nigdy nie zapomniało o tych, którzy oddali swoje życie za Polskę.

Wybuch samochodu- pułapki w Iraku

Kolejny śmiertelny zamach w Iraku. Sześć osób zginęło, a 21 zostało rannych w wyniku wybuchu samochodu-pułapki w Hadisie w prowincji Anbar na północnym zachodzie kraju. Wśród ofiar są dzieci.

Sąd nad setką demonstrantów. "Niezgodny z prawem"

Mohammad Chatami, były proreformatorski prezydent Iranu broni demonstrantów, którzy protestowali przeciwko reelekcji prezydenta-ultrakonserwatysty Mahmuda Ahmadineżada. Proces, który został im wytoczony nazwał bezprawnym. - Z tego co wiem, to, co się wydarzyło, jest sprzeczne z konstytucją, z prawem, z prawami obywateli, a przede wszystkim z interesami ustroju państwa i godzi w zaufanie opinii publicznej - ocenił.

Taniec z rybami

Skomplikowane układy, akrobatyczne figury i doskonała synchronizacja - można by się spocić, gdyby nie fakt, że cała rzecz dzieje się pod wodą. Trzy koreańskie pływaczki zachwyciły widzów pokazem tańca zorganizowanym w akwarium pełnym ryb.

Ciężki akcent, szerokie bary? To Polak

Głęboka recesja spowodowała, że Brytyjczycy są coraz bardziej negatywnie nastawieni wobec emigrantów z nad Wisły, a słowo "Polacy" stało się dla nich skrótem myślowym, synonimem wszystkich imigrantów. - Jeśli ktoś mówi z ciężkim akcentem, jest szeroki w barach i nie ma uroku osobistego, to może mieć w Anglii spore trudności - mówi sekretarz grupy Labour Friends of Poland (LFP) Wiktor Moszczyński.

Samolot z 16 osobami zniknął z radarów

Samolot typu Twin Otter z 16 osobami na pokładzie zniknął z radarów nad wschodnią Indonezją. Od ponad czterech godzin od startu nie ma żadnych sygnałów - poinformował w niedzielę przedstawiciel indonezyjskich linii lotniczych Merpati Nusantara.

Roztrzaskali się w pobliżu szpitala. Wciąż hospitalizowani

Siedmiu spośród 18 rannych, poszkodowanych w sobotę wieczorem w zderzeniu miejskiego autobusu z minibusem w Tarnowskich Górach, nadal przebywa w szpitalach. Trzy poszkodowane osoby są w stanie ciężkim - podała w niedzielę rano policja. To tylko jeden z czarnej serii sobotnich wypadków, które zebrały tragiczne żniwo.

Posłanka PO dosiądzie Palikonia

Posłanka PO Iwona Guzowska chce zmienić imię swojemu koniowi - donosi "Wprost". Zapragnęła, by jej zwierzę nosiło imię Palikoń. Nazwa ta od razu budzi skojarzenia posłem Januszem Palikotem, posłanka postanowiła więc zapytać go o zgodę. Poseł nie tylko wyraził aprobatę, ale poczynił też pewne deklaracje.

Muzeum Powstania promuje się Sasnalem

Gadżety z motywem graficznym z muralu "Bratki" Wilhelma Sasnala reklamują Muzeum Powstania Warszawskiego. Odwiedzający ekspozycję mogą kupić m.in. notatniki, ołówki, pamięci USB i koszulki zaprojektowane przez młodego malarza.

Staranował, zabił i uciekł

Policja zwróciła się o pomoc do wszystkich, którzy mogą pomóc w ujęciu sprawcy wypadku, który dziś około 2 w nocy pod Koszalinem z impetem uderzył w trzy osoby. Jedna z nich zmarła. Sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia. Policja nie podaje jednak żadnych szczegółów ułatwiających jego namierzenie.

Panie pchają panów

Panowie siedzą wygodnie, w tym wyścigu męczą się panie. W fińskiej Karelii odbyły się tradycyjne zawody.

W Osetii były wybuchy, czy to gruziński ostrzał?

Według misji obserwacyjnej Unii Europejskiej w Gruzji (EUMM) Gruzini nie ostrzeliwują Cchinwali, stolicy Osetii Południowej. Ostrzał z moździerzy zarzuca Gruzji Rosja - taką informację podaje niezależny gruziński portal "Civil Georgia". Misja potwierdza jednak, że po stronie osetyjskej były cztery wybuchy.

Premier zamawia słoninę, prezydent - wieczne pióra

Ponad tona wieprzowiny, pół tony wołowiny, ponad sto kilogramów słoniny i parówek. To tylko część punktów z listy zakupów, którą przygotowała kancelaria premiera. Innego rodzaju zamówienia składa kancelaria prezydenta. W kręgu zainteresowania prezydenckich urzędników znalazły się wieczne pióra i ludzie, którzy umyją okna m.in. w BBN i rezydencji w Juracie.

Pożar w wieżowcu. 14 osób podtrutych

14 podtrutych osób trafiło do szpitala po nocnym pożarze w wieżowcu położonym przy ulicy Przemysłowej w Koninie. - Pożar wybuchł o godzinie 2 w nocy z soboty na niedzielę - informuje na platformę Kontakt TVN24 internauta "Kirus".

Dziesiątki rannych, Costner ocalał

Jedna osoba zginęła, a dziesiątki zostały rannych, gdy w sobotę podczas festiwalu muzycznego na zachodzie Kanady w wyniku gwałtownej burzy zawaliła się część głównej sceny. O dużym szczęściu może mówić natomiast Kevin Costner, który na chwilę przed wypadkiem miał wejść na scenę.

"Chłopiec Busha" na czele NATO

NATO ma nowego szefa - pałeczkę po Jaapie de Hoop Schefferze w sobotę oficjalnie przejął Anders Fogh Rasmussen. Były premier Danii został wybrany na to stanowisko jeszcze w kwietniu, pokonując m.in. Radosława Sikorskiego.

Kot przeżył dwa tygodnie pod gruzami

O tym, że kot zawsze spada na cztery łapy świadczy przypadek niemieckiego zwierzęcia, który przeżył dwa tygodnie pod gruzami zawalonego domu z niemieckiego Nachterstedt. Do katastrofy, w której zginęli właściciele zwierzaka, doszło w wyniku osunięcia się ziemi.

Stacje radiowe milczą. Tłumy na ulicach

- To najpoważniejszy w historii Wenezueli zamach na wolność słowa - twierdzi wenezuelska opozycja. - Odzyskaliśmy kilka stacji, które działały poza prawem. Odtąd należą do ludu, a nie do burżuazji - odpiera Hugo Chavez. W Wenezueli przed siedzibami 13 spośród 32 stacji radiowych, którym wenezuelski rząd odebrał licencje, zgromadziły się setki demonstrantów, którzy nie zgadzają się z zamknięciem ich ulubionych rozgłośni.

Nie leczył, modlił się. Córka nie żyje

- Wierzyłem, że Bóg uleczy moją córkę – tak bronił się skazany za morderstwo drugiego stopnia Dale Neumann. Dziewczynka zmarła na cukrzycę, a rodzice, którzy na to pozwolili, zostali skazani – podaje BBC.

Wjechał nielegalnie... ze strażą graniczną

Nielegalny imigrant przedostał się z Francji do Wielkiej Brytanii... autobusem przewożącym funkcjonariuszy brytyjskiej straży granicznej. Na angielskiej ziemi wyskoczył z kryjówki i uciekł. Skutecznie - informuje "Daily Mail".

Afganistan: 4 żołnierzy nie żyje

W Afganistanie zginęło czterech kolejnych żołnierzy: trzech Amerykanów i Francuz. Brytyjski parlament tymczasem ostrzegł, że jeśli pozostali sojusznicy z NATO nie będą bardziej uczestniczyć w walce z talibami, Pakt straci reputację.

Strzelanina w gejowskim klubie

Strzelanina w Tel Awiwie. Zamaskowany napastnik z karabinem maszynowym wdarł się do gejowskiego klubu dla nastolatków i otworzył ogień. Zginęły dwie osoby, a co najmniej 10 zostało rannych. Policja nie wyklucza tzw. zbrodni nienawiści.

„Powstanie staje się religią”

Szanować bohaterstwo powstańców, ale nie zamykać oczu na brak wyobraźni dowódców – tak, zdaniem Tomasza Nałęcza, powinna wyglądać pamięć o Powstaniu Warszawskim. Innego zdania jest Marek Kochan. - Naród potrzebuje mitów, bez nich się rozpadniemy.

Płonie "La Isla Bonita"

Około 4 tysiące mieszkańców wyspy La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich ewakuowano z powodu pożaru lasów. Strażacy od ponad doby walczą z ogniem wzmaganym przez silny wiatr.

"I ogłaszam was mężem i mężem"

- I ogłaszam was mężem i mężem - takie słowa usłyszało pięć par podczas dorocznej parady Gay Pride w Amsterdamie. Ślubu udzielał burmistrz, a w imprezie wzięło udział ponad pół miliona osób.

Romowie wspominają Zagładę

Dziś Światowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. W 65. rocznicę likwidacji obozu cygańskiego w Auschwitz II - Birkenau w Oświęcimiu odbędą się uroczystości.

Berlin pali gumy

Amerykańska legenda na ulicach Berlina. Do stolicy Niemiec zjechały tysiące fanów kultowego motoru marki Harley-Davidson.

"Baliśmy się reakcji powstańców. Potem była ulga"

Sobota, 1 sierpnia W cieniu 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stolica ma swoje mniejsze święto. Od pięciu lat o "życiu i wartościach jakie wyznawali" powstańcy codziennie opowiada Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego dyrektor Jan Ołdakowski przyznawał jednak w programie "24 godziny", że pięć lat temu mocno przeżywał wizytę pierwszych powstańców. - Baliśmy się jak zareagują.

Ucieknie przed nałogiem na bezludną wyspę

56-letni emerytowany bankier Geoff Spice spędzi miesiąc na niezamieszkanej wysepce na szkockich Hebrydach Zewnętrznych, w odosobnieniu, bez elektryczności i bieżącej wody. Przed czym ucieka mężczyzna? Przed papierosami, które są jego zmorą od 43 lat.