Najnowsze

Najnowsze

Straty powodziowe w liczbach

Są już wstępne szacunki liczby poszkodowanych przez powódź na Podkarpaciu. Według nich ucierpiało ponad 42 tys. osób, a zalanych było prawie 15 tys. gospodarstw domowych. Woda wtargnęła m.in. na ponad 40 proc. powierzchni Tarnobrzega oraz 1/3 powierzchni Jasła. Zalała też prawie 73 tys. ha użytków rolnych. Na terenach powodziowych padło ok. 6 tys. zwierząt gospodarskich, w tym 5,5 tys. sztuk drobiu. Poziom wód na południu kraju systematycznie opada.

Holandia wybiera parlament

Holendrzy wybierają w środę nowy parlament. Do przedterminowych wyborów doszło po tym, jak w lutym rozpadła się koalicja wyborcza. Faworytem są liberałowie, jednak - według sondaży - nie zdobędą większości w 150-osobowym parlamencie.

Zatonął "nuklearny" okręt

W Rosji zatonął okręt, który był używany do transportu ładunków nuklearnych - poinformowała agencja Reutera. Eksperci zapewniają: nie ma żadnego zagrożenia. Okręt zatonął w ubiegłym miesiącu.

PiS rośnie tyle, ile PO spada

Platforma Obywatelska nadal wygrywa wybory, ale zdobywa coraz mniejsze poparcie - wynika z sondażu SMG/KRC przeprowadzonego dla TVN24. Na partię Donalda Tuska zagłosowałoby 40 proc. wyborców, a na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego 34 proc. Do Sejmu dostałby się jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Komuniści donieśli na siebie

W życie wchodzi nowelizacja kodeksu karnego, wprowadzająca zakaz m.in. produkcji, przechowywania, sprowadzania i sprzedaży m.in. za pośrednictwem internetu, przedmiotów zawierających treści totalitarne - komunistyczne i faszystowskie. Działacze Komunistycznej Partii Polski złożyli w związku z tym podejrzenie popełnienia przestępstwa przez samych siebie, aby sprawdzić, co rzeczywiście będzie karane.

Szef BP pod policyjną ochroną

Szef koncernu BP i jego rodzina dostali policyjną ochronę. Wiąże się to z groźbami, jakie zaczęli oni otrzymywać po tym jak w Zatoce Meksykańskiej doszło do wycieku ropy. To właśnie brytyjski koncern jest za niego odpowiedzialny.

"Żelazna Dama" znowu przy Downing Street

Gościli ją Tony Blair i Gordon Brown, ugościł i David Cameron. Na Downing Street 10 w Londynie, do siedziby brytyjskich premierów, zawitała najsłynniejsza z nich - "Żelazna Dama" Margaret Thatcher.

Belka już w środę?

Już w środę posłowie będą mogli głosować nad kandydaturą Marka Belki na nowego prezesa NBP. Jak poinformował Krzysztof Luft, szef Biura Prasowego Sejmu, po pozytywnej opinii komisji finansów, Bronisław Komorowski zaproponuje rozszerzenie 3-dniowych obrad Sejmu o tę sprawę. Komisja zbiera się o godz. 13.

Dzięki gazowi łupkowemu "Polska drugą Norwegią"

Jak zdradził w "Kropce nad i" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, już w przyszłym tygodniu ruszą pierwsze wiercenia które pozwolą ocenić, ile Polska posiada gazu łupkowego. - To jest szansa na to, aby Polska stała się, nie chcę przesadzać, ale za 10-15 lat taką drugą Norwegią - powiedział.

Gdzie wielka woda zagraża stolicy

Na razie wały w Warszawie opierają się Wiśle. A gdyby puściły? Reporter programu "Polska i Świat" dotarł do mapy opracowanej przez Urząd Miasta i hydrologów. Ta pokazuje, które części Warszawy zostałyby zalane.

"Wprowadzenie klęski nie wpłynie na to, że wody będzie mniej"

Wtorek, 8 czerwca Wprowadzenie stanu klęski nie wpłynie na to, że wody bedzie mniej - powiedziała w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim Julia Pitera z PO. - My pozostawiamy tę decyzję rządowi. Ale można zapytać premiera, czy jest mu to potrzebne - odpowiedziała Elżbieta Jakubiak z PiS-u.

"Kropka nad i" 08.06

Wtorek, 8 czerwca Obecność Mariusza Kazany w kokpicie wydaje się normalna, bo to dyrektor departamentu, odpowiedzialny za logistykę i komunikację z prezydentem – stwierdził w "Kropce nad i" w TVN24 Radosław Sikorski. Nie był zaskoczony też brakiem na pokładzie rosyjskiego nawigatora, bo "strona polska z niego zrezygnowała". Szef MSZ zapewnił też, że afera z ukradzionymi kartami została już wyjaśniona.

Będą niealergiczne orzeszki?

Zespół amerykańskich naukowców zdołał tak zmodyfikować klasyczne orzeszki ziemne, że udało się otrzymać okazy o zdecydowanie mniejszej alergiczności. Naukowcy mają nadzieję, że niealergiczne orzeszki będą dostępne w sprzedaży dla wszystkich za dwa do pięciu lat. Wyniki ich badań przedstawiono we wtorek na konferencji w Londynie.

Nowe sankcje ONZ dla Iranu

Głosowanie nad projektem rezolucji Rady Bezpieczeństwa (RB) ONZ w kwestii nowych sankcji wobec Iranu, w związku z jego programem nuklearnym, odbędzie się w środę rano. Taką informację przekazał we wtorek obecny przewodniczący RB, ambasador Meksyku.

Polska na 13. miejscu z końcówką ".pl"

Dziesięć milionów - tyle jest stron w internecie z końcówką ".pl". Daje nam to trzynastą pozycję w rankingu. To wynik lepszy od na przykład od Rosji i końcówki ".ru", która jest w adresie 250 tysięcy stron mniej. Nadal jednak jesteśmy daleko w tyle za najpopularniejszą domeną, czyli ".net" z wynikiem 260 milionów stron.

Wisła przerwała zaporę. Znów zalewa zalanych

Wisła ponownie zalewa miejscowości pod Płockiem, które zostały już raz dotknięte przez powódź (pod koniec maja). Wszystko przez to, że woda przedostała się przez prowizoryczną zaporę, która miała chronić wyrwę w wale przeciwpowodziowym w Świniarach. Woda z rozlewiska napływa już do leżącego nieopodal Dobrzykowa w gminie Gąbin. Z kolei druga fala powodziowa na Wiśle dotarła już do Warszawy. Wysoka fala powoli odpływa natomiast z województwa świętokrzyskiego. Również w Małopolsce obniża się poziom wody w rzekach (na zalanych terenach obserwuje się jednak plagę komarów). Na Lubelszczyźnie wciąż trudna sytuacja panuje w Wilkowie. Wisła wlewa się na teren gminy przez wyrwę w wale.

Kogo kocha Jerzy Buzek?

"Gdzie słyszysz muzykę tam wchodź, tam dobre serca mają..." - napisał we wtorek Jerzy Buzek na pamiątkowym fortepianie wystawionym w Parlamencie Europejskim. Szef PE dodał też bardziej nowoczesny akcent "I love Chopin" - dopisał. (Zamiast "love" narysował nawet serduszko). Tak zainaugurował obchody Roku Chopinowskiego w Brukseli.

Można przymusowo leczyć pedofili. Ale gdzie?

Przymusowe leczenie pedofilów jest faktem - na papierze. Ustawa weszła w życie, ale nie do szpitali, które miałyby przeprowadzać terapię popularnie zwaną chemiczną kastracją. O centralnym ośrodku leczenia pedofilów też słuch zaginął, podobnie jak o 36 milionach przeznaczonej na ten cel rezerwy.

Kandydat PiS szansy dla Polski upatruje w łupkach

Kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński powiedział we wtorek, że zagospodarowanie zasobów gazu łupkowego jest szansą dla Polski, ale ta szansa może być wykorzystana dopiero po gruntownej przebudowie państwa.

Potępiają, ale tego nie napiszą, bo Izrael nie chce

Regionalny szczyt w Stambule, poświęcony problematyce bezpieczeństwa w Azji, zakończył się we wtorek gremialnym potępieniem izraelskiej operacji przeciwko flotylli z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Oficjalny dokument kończący spotkanie nie zawiera jednak słów potępienia, ponieważ silnie sprzeciwił się temu Izrael, też obecny na szczycie.

"Brat był mężem stanu, ja się będę starał"

Jarosław Kaczyński mówi o zmarłym bracie i składa wyborczą obietnicę. - Testament mojego brata będę ze wszystkich sił realizował, bo to jest i moja idea. Brat był mężem stanu, ja się będę starał - powiedział we wtorek w Katowicach prezes PiS. Odpowiadał w ten sposób zgromadzonym na spotkaniu, którzy mówili: "w Polsce było dwóch mężów stanu, a został już tylko jeden".

360 stopni wody, czyli panorama fali

Woda na okrągło - interaktywną panoramę Wisły podesłał nam Konrad Łaszczyński. Choć na wały wchodzić nie wolno, to falę "widać" też w innych częściach miasta, np. wtedy gdy przez Warszawę pędzi do akcji straż pożarna.

Porwali go, czy sam uciekł?

Iran przekazał we wtorek ambasadzie Szwajcarii w Teheranie dokumenty, z których ma wynikać, że zaginiony rok temu naukowiec został porwany przez Stany Zjednoczone i jest przetrzymywany na ich terytorium. Według marcowych doniesień telewizji ABC, naukowiec nie tyle co został porwany, ale dobrowolnie uciekł do USA.

Janusz Kurtyka Kustoszem Pamięci Narodowej

Po raz dziewiąty Instytut Pamięci Narodowej wręczy nagrody Kustosza Pamięci Narodowej. Wśród tegorocznych laureatów znajdą się m.in. ofiary smoleńskiej katastrofy: dr Bożena Łojek i Stefan Melak z Komitetów Katyńskich oraz prezes IPN Janusz Kurtyka.

Uciekli przed Katriną - w Polsce dopadła ich powódź

Wtorek, 8 czerwca Państwo Stachowiczowie pięć lat temu uciekli ze Stanów Zjednoczonych do Polski przed Katriną - jednym z najbardziej morderczych huraganów, jaki kiedykolwiek nawiedził USA. W Polsce - wyobrażali sobie - będzie spokojnie i bezpiecznie. Niestety, trzy tygodnie temu nadeszła wielka woda i zniszczyła ich dom. Teraz pani Grażyna i pan Marian zastanawiają się, czy na pewno jesień życia chcą spędzić w naszym kraju.

Radykalne cięcia w rosyjskiej armii urzędników

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył we wtorek, że należy zwolnić 1/5 rosyjskich urzędników. Ich liczba według oficjalnych danych wynosi 850 tysięcy, ale niezależne źródła mówią o nawet półtora miliona. Ograniczenie ich liczby ma być niezbędne do modernizacji kraju.

"Washington Post": Polacy współsprawcami "miniholokaustu"

Komentując sprawę Helen Thomas, dziennikarki która powiedziała, że "Żydzi powinni wyjechać z Palestyny i wrócić do Polski", "Washington Post" przypomina we wtorek, że owszem - niektórzy ocaleni z holokaustu wrócili do Polski po wojnie. I spotkali się z antysemityzmem i pogromami - punktuje gazeta piórem swojego felietonisty Rogera Cohena.

Uciekli przed Katriną, dopadła ich powódź

Państwo Stachowiczowie pięć lat temu uciekli ze Stanów Zjednoczonych do Polski przed Katriną - jednym z najbardziej morderczych huraganów, jaki kiedykolwiek nawiedził USA. W Polsce - wyobrażali sobie - będzie spokojnie i bezpiecznie. Niestety, trzy tygodnie temu nadeszła wielka woda i zniszczyła ich dom. Teraz pani Grażyna i pan Marian zastanawiają się, czy na pewno jesień życia chcą spędzić w naszym kraju.

Miller: Czy Rosja chciałaby się ośmieszyć?

Przyczyn smoleńskiej katastrofy należy szukać zarówno po stronie polskiej, jak i rosyjskiej, eksperci nie rozpoznali głosu Mariusza Kazany, a rosyjski raport jest godny zaufania - takie informacje przekazał senatorom we wtorek Jerzy Miller. - Czy Rosja chciałaby się ośmieszyć przed całym światem, podając raport, który jest dziurawy? - pytał szef MSWiA.

Noc ze Słowackim i nie tylko

Blisko czterdzieści teatrów i grup teatralnych, imprezy plenerowe, pokazy specjalne, premiery - noc z 18 na 19 czerwca w Krakowie będzie świętem miłośników teatru. Organizatorzy Nocy Teatrów zachęcają do odbierania darmowych wejściówek.