Najnowsze

Najnowsze

Aleksander Lwowicz Apuchtin był przez 20 lat (1879-97) kuratorem warszawskiego okręgu szkolnego. Miał jasną koncepcję, czego i jak należy uczyć: za jego sugestią Dymitr Iłowajski napisał dla polskich uczniów podręcznik do historii. Putin byłby z takiej książki dumny: według rosyjskiego metra nie zawierała „fałszerstw i rewizji”…

Resort skarbu zmienia politykę prywatyzacyjną - chce łączyć firmy w duże grupy, a dopiero później je sprzedawać. Wiceminister skarbu Paweł Szałamacha w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówi, że czasy parcelacji państwowego majątku się skończyły.

Według "Gazety Wyborczej", już nie tylko specjaliści chcą zarabiać więcej, ale także ochroniarze, sprzątacze i zwykli robotnicy. Firmy w dużych miastach łapią się za głowę. - Jak tak dalej pójdzie, będziemy musieli zrywać kontrakty - mówią.

Postawienie zarzutów odpowiedzialnym za matactwa w sprawie śmiertelnego pobicia warszawskiego maturzysty w 1983 r. zapowiada szef pionu śledczego IPN Dariusz Gabrel - czytamy w "Gazecie Wyborczej"

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przesłuchała Kubę Wojewódzkiego – dowiedział się "Wprost". Świadek koronny w śledztwie dotyczącym wielkiego gangu narkotykowego miał zeznać, że telewizyjny gwiazdor kupował od niego kokainę. Wojewódzki dementuje te doniesienia. W sprawie pojawiają się też inne znane postaci polskiego show-biznesu.

Nawet dziesięciu posłów Prawa i Sprawiedliwości w ciągu najbliższych tygodni może przyłączyć się do Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka - zapowiada "Życie Warszawy"

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy lustracyjnej jest słuszny, ale archiwa Instytutu Pamięci Narodowej trzeba otworzyć - to wnioski płynące z sondażu OBOP przeprowadzonego dla "Dziennika".

Służbowy komputer Witolda Marczuka został skradziony przez złodziei, ale policja szybko go odzyskała. Czy były w nim informacje ważne dla bezpieczeństwa państwa - pyta "Rzeczpospolita".

Właściciele sklepów w wielkich centrach handlowych chwytają się drastycznych metod, by monitorować sprzedawców. Nie wystarczają im już kamery i wynajęci obserwatorzy udający klientów. Szefowie i menedżerowie sklepów na wyścigi instalują liczniki wejść klientów i porównują liczbę kupujących do ilości sprzedanego towaru - czytamy w "Dzienniku Łódzkim".

Na szpitalnych kartach informacyjnych lekarze muszą pisać po polsku, a nie, jak do niedawna, po łacinie. Wielu z nich ignoruje rozporządzenie ministra zdrowia, bo uważa że taki zapis szkodzi pacjentom – pisze "Dziennik Polski". Bo kiedy pacjent znajdzie się za granicą, nikt nie zrozumie takiego rozpoznania - tłumaczą lekarze.

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie poradziło sobie z zakupem 100 nowych gimbusów, chociaż obiecało je uczniom od września. Na początku resort długo zwlekał z ogłoszeniem przetargu, a potem odwołał go, bo żadna z firm nie spełniła wymaganych warunków - podaje "Metro". Na nowy przetarg nie starczy juz pewnie czasu, a 13 mln zł przeznaczone na ten cel przepadnie.

Zarządy spółdzielni mieszkaniowych w obawie przed mającym rychło nastąpić uwłaszczeniem lokatorów w pośpiechu eksmitują spółdzielców. Szczególnie tych, co do których posiadają niewyegzekwowane dotąd nakazy eksmisji sprzed 2001 roku, tj. z okresu, gdy sądy nie musiały orzekać o prawie do lokalu socjalnego pisze "Nasz Dziennik".

Dyrektor szpitala w Sieradzu postanowił zwolnić pielęgniarki. Ich obowiązki zamierza powierzyć pracownikom ekipy porządkowej. Sprzątaczkom mają pomagać więźniowie-wolontariusze - informuje "Dziennik Łódzki".

Pracodawcy przekraczają prawo, jednak nadal czują się bezkarni - pisze "Dziennik". Dyskryminacja jest tak samo powszechna, jak powszechne jest zgoda na nią - skarżą się jednostki.

Marek Jurek i główni członkowie nowej partii Prawicy RP - według "Metra" - są związani z tajemniczym klubem monarchistów. Jego członkowie za największe zło uważają demokrację, a na konkursach szermierczych wręczają sobie zamiast nagrody imitację kielicha św. Graala. W szeregach organizacji jest wiele znanych osób.

Jeśli jakaś historia jest nieprawdopodobna, to nie znaczy, że jest nieprawdziwa. Jak donosi "Fakt" - posłanka Samoobrony Zofia Grabczan przywłaszczyła sobie auto swojej dawnej znajomej Anny Ł. Parlamentarzystkę chroni immunitet i policja jest wobec niej bezsilna.

Minister obrony Aleksander Szczygło chce, by podczas zagranicznych wyjazdów ochraniali go komandosi GROM. Jak pisze "Newsweek", komandosi z superjednostki zostali już wyselekcjonowani do tego zadania. Komandosi, którzy dla własnego bezpieczeństwa nie pokazują publicznego wizerunku, teraz mogą mieć kłopoty.

Warszawska prokuratura odmawia poprowadzenia śledztwa w sprawie pomówienia przez "Wprost" rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Andrzeja Ceynowy. Tygodnik - powołując się na dokumenty znajdujące się w IPN napisał, że dwaj profesorowie UG, Andrzej Ceynowa i Józef Włodarski, zagorzali przeciwnicy lustracji naukowców, byli agentami SB.

Niedziela, 13 maja, 21:00 Fale komentarzy wywołał piątkowy werdykt Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie zakwestionowali w dużej części zgodność ustawy lustracyjnej z konstytucją. Zdaniem byłego opozycjonisty Andrzeja Gwiazdy, Trybunał nie powinien uchylać wielu elementów ustawy.

Podobno w Polsce nie mamy prawdziwych mężów stanu. Ale za to mamy żonę. I to na najwyższym szczeblu.