Najnowsze

Najnowsze

Betanki odpuszczają winy swemu winowajcy

Betanki chcą, by warunkowo umorzyć postępowanie przeciwko księdzu Romanowi K., który oskarżony jest o bezprawne przebywanie w klasztorze w Kazimierzu Dolnym. Jako warunek umorzenia procesu siostry domagają się od duchownego przeprosin na łamach prasy oraz zapłacenia pięciu tys. zł na rzecz hospicjum. Oskarżony do propozycji się nie ustosunkował.

Kukiz chce ścigać za "polskie obozy"

Muzyk Paweł Kukiz oraz wiceprezes Powiernictwa Polskiego (PP) Tomasz Fabiszewski grożą składaniem doniesień do prokuratury i pozwów do sądów na zagraniczne media, które będą używać określenia "polskie obozy koncentracyjne". Takie sformułowanie - jak napisali Kukiz i Fabiszewski w oświadczeniu - godzi w dobre imię narodu polskiego.

Kierowcy go nie słuchali, więc pił

Kompletnie pijany 57-latek, podczas wycinki przydrożnych drzew, kierował ruchem na drodze. Miał około trzech promili alkoholu w organizmie. Policjantom powiedział, że pił... dla uspokojenia, bo kierowcy niewłaściwie wykonywali jego polecenia. Grozi mu grzywna do pięciu tysięcy złotych.

Nie zginęli w eksplozji, zabiły ich fotele

To nie sam wybuch bomby, lecz fotele - wyrzucone w powietrze po zderzeniu wagonu z betonowymi słupami - były przyczyną śmierci pasażerów "Newskiego Ekspresu", podaje "Kommiersant" cytowany przez Polskie Radio.

"Polański nie powinien być zwolniony z aresztu"

Roman Polański w ogóle nie powinien być zwolniony z aresztu, ani też dostać dozoru elektronicznego - powiedział na antenie TVN24 dr Aleksander Cieśliński, ekspert prawa międzynarodowego z Uniwersytetu Wrocławskiego, powołując się na umowę ekstradycyjną i szwajcarskie przepisy. I dodał: - Z tego względu postępowanie szwajcarskich władz wobec reżysera jest wyjątkowe.

Rosyjsko-włoski gazowy zgrzyt

Przyjaźń i partnerstwo zbliżają Rosję i Włochy, ale w biznesie nie ma sentymentów. Włoski koncern Eni nie zgodził się odstąpić części swoich udziałów w projekcie South Stream francuskiemu EDF. A tego właśnie chce Rosja, która twierdzi, że "negocjacje wciąż trwają".

Sojusznicy deklarują Amerykanom wsparcie

Przynajmniej 25 państw z 44 uczestniczących w natowskich Międzynarodowych Siłach Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF) zadeklarowało zwiększenie swych kontyngentów wojskowych w Afganistanie o około 7 tys. w 2010 roku. Amerykanie wzmocnią afgański kontyngent o 30 tys. żołnierzy.

Tusk przy piwie dowiedział się, że liczy się konkret

- Jesteście Polsce bardzo potrzebni. Szczęść wam Boże, niech wam się wiedzie! - mówił do górników premier Donald Tusk. Premier gości w Libiążu z okazji Barbórki. - Dziś Warszawa przyjechała do was, może nie tak głośno, ale też złożyć wam meldunek - oświadczył premier.

Zamach na meczet w pobliżu koszar

W dwóch eksplozjach w meczecie w pobliżu kwatery głównej pakistańskiej armii w Rawalpindi zginęło co najmniej 39 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Czy litewski Polak może się skarżyć?

Współrządzących Litwą konserwatystów zirytował litewski eurodeputowany polskiego pochodzenia, który w Parlamencie Europejskim skarży się na traktowanie litewskich Polaków.

Biły dzieci w żłobku

Włosi są wstrząśnięci ujawnionym przez prasę skandalem w toskańskim mieście Pistoia. Dwie wychowawczynie miejscowego żłobka maltretowały małe dzieci.

"Prezydent nie będzie przeszkadzał"

Premier nie uzyskał od prezydenta czerwonego światła ws. wysłania dodatkowych żołnierzy do Afganistanu - powiedział w RMF FM wiceszef BBN Witold Waszczykowski. Ale jednocześnie zastrzegł też, że zgoda głowy państwa nie jest przesądzona, ale bardzo prawdopodobna.

Oni najlepiej tańczą na rurze

W Tokio odbyły się mistrzostwa świata w tańcu, bynajmniej nie japońskim. Uczestnicy zawodów nie tańczyli z wachlarzem, ale na rurze.

Ranni w wypadku autobusu, zawiniła folia

Sześć osób rannych - taki jest bilans zderzenia trzech pojazdów (w tym autobusu komunikacji miejskiej) w Gdyni. Główna arteria Trójmiasta - Al. Zwycięstwa na pasie prowadzącym z Gdyni do Sopotu - została zablokowana.

Rząd wspiął się na szczyt

Rząd Nepalu nie chciał być gorszy od obradującego na dnie oceanu rządu Malediwów i dosłownie wspiął się na szczyt. Posiedzenie nepalskiej Rady Ministrów odbyło się na wysokości 5200 metrów nad poziomem morza, na górze Kalla Pattar. Premier i ministrowie chcieli zwrócić w ten sposób uwagę na zagrożenie, jakim jest globalne ocieplenie dla lodowców w Himalajach.

"Górnictwo jest u schyłku"

Górnicy obchodzą dziś święto swojej patronki - św. Barbary. Jednak zdaniem Kazimierza Kutza - reżysera i posła PO pochodzącego ze Śląska - górnicy nie mają powodów do zadowolenia. - To zmierza do agonii - ocenił Kutz.

Bin Laden ukrywał się pod nosem Polaków?

Osama bin Laden mógł na początku tego roku znajdować się w prowincji Ghazni, na wschodzie Afganistanu - podała w piątek BBC. Kontrolę nad tą afgańską prowincją sprawuje polskie wojsko.

Arsenał w domu burmistrza

Tuziny skrzynek amunicji, karabiny, bazooki, a nawet moździerze znaleźli filipińscy żołnierze podczas dwóch dni przeszukań w willach Anadala Ampatuana Juniora - burmistrza jednego z miast na Mindanao oskarżonego o zlecenie zabójstwa kilkudziesięciu osób związanych z jego politycznym przeciwnikiem.

Kałasznikow jest prawem

Zwykła uliczna kłótnia skończyła się rozlewem krwi. Chociaż Liban stara się zatrzeć wrażenie kraju pogrążonego w chaosie, to na ulicach tego kraju niektórzy wciąż mylą prawo z siłą.

SMS do premiera, prezydent Sopotu odgryza się za aferę

No baranki drogie, tu złodziej - tak zaczyna się SMS, który prezydent Sopotu mający kilka zarzutów korupcyjnych rozesłał prominentnym politykom PO, w tym premierowi. W ten sposób Jacek Karnowski odgryzł się dawnym kolegom za spisanie go na straty. A miał okazję, bo uwolnił się od śledztwa w sprawie wejścia miasta do spółki "Centrum Haffnera". Prokuratura umorzyła śledztwo.

Nocne czuwanie w Gstaad

Setki dziennikarzy z całego świata czekają już na Romana Polańskiego w Gstaad. W piątek trafi do swojego szwajcarskiego domu, gdzie pod dozorem elektronicznym będzie czekał na decyzję o ekstradycji do USA. Dzień wcześniej opuścił areszt w Winterthur. Nie wiadomo, gdzie spędził noc.

"Rząd sam wysadził swoich ministrów"

Somalijscy rebelianci nie przyznają się do czwartkowego zamachu w Mogadiszu. Rzecznik organizacji al-Szabab twierdzi, że za śmierć 22 osób, w tym trzech ministrów prozachodniego rządu, odpowiada sam rząd.

Przez ubikację do USA. Meksykanie wydrążyli tunel

Meksykańska policja natrafiła na podziemny tunel budowany do przemytu narkotyków. Wejście znajdowało się w ubikacji sklepu spożywczego znajdującego się w mieście Tijuana - nieopodal granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

Brytyjczycy nie lubią imigrantów

Brytyjczycy są bardziej zaściankowi i niechętni imigrantom niż większość obywateli Europy Zachodniej - wynika z sondażu transatlantictrends, ośrodka badawczego German-Marshal Fund, który omawia piątkowy "Guardian".

Wizja Klicha: Ghazni będzie stolicą kulturalną islamu

Strategia afgańska przygotowana w resorcie obrony zakłada, że polscy żołnierze spędzą kolejne cztery lata na froncie w Afganistanie - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Bogdan Klich nie chce podawać konkretnej daty, ale kreśli wizję Ghazni (prowincji, za którą odpowiadają Polacy) jako "stolicy kulturalnej świata islamu".

Nieudany zamach stanu w tropikach

Lider junty wojskowej rządzącej Gwineą, kapitan Moussa Dadis Camara, uszedł z życiem z zamachu na swoje życie. Nie wiadomo jednak, czy kapitan nie został ranny.

Trybunał w Strasburgu: niech Rosja wytłumaczy się z Katynia

Zarzuty stawiane przez rodziny ofiar zbrodni NKWD są uzasadnione - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Rosja ma kilka miesięcy, by wyjaśnić sędziom postępowanie swojego wymiaru sprawiedliwości w sprawie katyńskiej - pisze "Rzeczpospolita".