Najnowsze

Najnowsze

Kopacz: identyfikacja genetyczna aż do środy

Badania genetyczne ofiar prezydenckiego samolotu Tu-154, których nie udało się rozpoznać rodzinom, potrwają do środy - oświadczyła Ewa Kopacz. Minister Zdrowia podkreśliła, że do tej pory udało się potwierdzić tożsamość 64 osób. Trwają intensywne prace i jest szansa, że jeszcze w środę uda się potwierdzić tożsamość kolejnych 7 ofiar.

Bakijew przed sąd, USA pomogą władzom

Wysoki przedstawiciel Departamentu Stanu USA powiedział w środę w Biszkeku, że Waszyngton jest gotów pomóc tymczasowemu rządowi Kirgistanu. Protesty przeciwko prezydentowi Kurmanbekowi Bakijewowi zmusiły szefa państwa do opuszczenia stolicy. Tymczasowe władze Kirgistanu, choć nie wykluczyły rozmów z byłym prezydentem, to zapowiedziały postawienie go przed sądem.

"Przepraszam za bestię o nazwisku Stalin"

Tragedia w Smoleńsku zbliża Polaków i Rosjan. - Chciałabym poprosić Polaków o wybaczenie za to, że żyję na ziemi, po której chodziła bestia o nazwisku Stalin. Bo gdyby nie było Katynia, nie byłoby Katynia numer dwa – powiedziała reporterowi TVN24 Rosjanka, która złożyła kwiaty pod polską ambasadą.

Arabski: nazwiska wszystkich zidentyfikowanych są na liście

- Wszystkie dotychczas zidentyfikowane ofiary prezydenckiego samolotu Tu-154 są na liście pasażerów - oświadczył Tomasz Arabski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zdementował jednocześnie informacje rosyjskich portali, które donosiły, że dwóch ofiar nie było na oficjalnej liście.

Uroczystości żałobne. Jak się odnaleźć w Warszawie?

Wszyscy, którzy chcą oddać hołd Prezydenckiej Parze przyjeżdżają do Warszawy. Ale nie tylko oni mogą mieć problemy z poruszaniem się po stolicy. Sprawdź, jak dojechać pod Pałac Prezydencki, gdzie odbędą się okolicznościowe nabożeństwa, w którym miejscu można zaparkować albo uzyskać pomoc medyczną.

"Nikt nie żyje i nie umiera dla siebie"

Benedykt XVI skierował w środę słowa otuchy do Polaków w związku z żałobą narodową po katastrofie pod Smoleńskiem. - Wiem, że trwacie w żałobie narodowej (...) Niech umocnieniem dla was będzie przesłanie Wielkanocy - powiedział podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Zagrożenie erupcją, trwa ewakuacja

Koniec z odwiedzinami okolic islandzkiego wulkanu w okolicach lodowca Eyjafjallajoekull na południu Islandii. - Z powodu zagrożenia erupcją, w środę rano ewakuowano około 800 mieszkających tam osób i zamknięto drogi dojazdowe - poinformował rzecznik policji.

30 trumien na lotnisku w Moskwie

Kolumna przewożąca trumny z ciałami ofiar katastrofy pod Smoleńskiem wyjechała w środę przed godz. 10 czasu polskiego z moskiewskiego Biura Ekspertyz Sądowych. Samolot z ciałami ma wylecieć z Moskwy o 14.30 czasu polskiego. W Polsce będzie ok. godz. 16, poinformowała rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak. Jak po południu podała minister zdrowia Ewa Kopacz, na pokładzie będzie 30 trumien.

Rok w zawieszeniu za współżycie z ojcem

Rok w zawieszeniu na trzy lata - na taką karę Sąd Rejonowy w Łańcucie (Podkarpackie) skazał 20-letnią Gretę Ch. za związek kazirodczy z ojcem. Kobieta urodziła mu troje dzieci i według sądu współżyła z nim dobrowolnie. Wyrok nie jest prawomocny, a proces i uzasadnienie było tajne.

"Kochało się w niej pół sekcji"

Wtorek, 12 kwietnia W katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem, wśród 96 osób, które zginęły, było siedmiu członków załogi. Wśród nich Justyna Moniuszko - młoda - zaledwie 25-letnia, piękna - z tytułem miss i inteligentna - absolwentka politechniki - stewardessa.

Setki ofiar trzęsienia ziemi w Chinach

Do 400 wzrosła liczba zabitych w trzęsieniu ziemi, do którego doszło w środę rano w prowincji Qinghai w północno-zachodnich Chinach, na Wyżynie Tybetańskiej - poinformowała miejscowa telewizja. Ponad 8 tys. ludzi zostało rannych.

Dęby rosną dla ofiar Katynia

Wtorek, 13 kwietnia Porucznik Tadeusz Borzuchowski, nauczyciel z Szudziałowa, został powołany do wojska w 1939 roku. Zamordowany w Katyniu w 1940. Ale pamięć o nim żyje w rodzinie, wśród bliskich. I w jednym z tysięcy dębów katyńskich, sadzonych, by upamiętniać ofiary zbrodni i katastrofy.

"Kropka nad i" 13.04

Wtorek, 13 kwietnia - Zatrzymaliśmy się 20 centymetrów przed końcem pasa. Jak myślę o najgorszym lądowaniu w ciągu tych dziesięciu lat prezydentury męża, to był Smoleńsk – powiedziała Jolanta Kwaśniewska, wspominając, jak ona była pasażerką prezydenckiego samolotu.

To prezydent uspokajał załogę

- Dziesiątki podróży, które odbyłem, ciągle oczami mojej wyobraźni widzę, jak to się zaczyna - wspomina podróże samolotem prezydenckim były minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Michał Kamiński. Loty zagraniczne zbliżały wszystkich na pokładzie - polityków, dziennikarzy, ochronę i załogę.

Rosyjski parlament uczcił ofiary katastrofy

Rosyjscy parlamentarzyści uczcili w środę pamięć ofiar sobotniej katastrofy polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem. Posiedzenia Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, i Rady Federacji, izby wyższej, rozpoczęły się minutą ciszy.

Prezydencki samolot nie był ubezpieczony

Lot prezydenckiego Tupolewa nie był ubezpieczony, podobnie jak podróże innych najważniejszych osób w państwie: premiera oraz marszałku Sejmu i Senatu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Prawnicy nie mają wątpliwości: rodziny ofiar katastrofy pod Smoleńskiem mogą się domagać odszkodowań od Skarbu Państwa.

Ukraina odda wszystko. Rosja i USA nadwyżki

Jako znaczny sukces przedstawił prezydent Obama zakończony we wtorek wieczorem (czasu lokalnego) szczyt nuklearny z udziałem 46 państw, zwołany w Waszyngtonie z inicjatywy jego administracji. Na konferencji prasowej w Convention Center w amerykańskiej stolicy, gdzie odbywały się obrady, prezydent powiedział, że w dzięki ustaleniom spotkania "naród amerykański i cały świat będzie bezpieczniejszy".

30 trumien powiozą na Torwar

- W środę spodziewamy się w kraju 30 trumien z ciałami ofiar sobotniej katastrofy prezydenckiego samolotu - poinformował we wtorek wieczorem rzecznik rządu Paweł Graś. Później na warszawskim Torwarze rozpocznie się czuwanie modlitewne nad trumnami ofiar. Na czas przewożenia trumien z Okęcia zamknięta może zostać Trasa Łazienkowska.

Płonął "Katyń 1940-2010"

Tysiące Polaków wzięło we wtorek udział w mszach świętych i marszach upamiętniających ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Przez Szczecin przeszły "Marsz Ciszy" i "Marsz Pamięci", podobnie było w innych miastach.

Generał Koziej objął BBN

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski już oficjalnie powołał we wtorek emerytowanego generała Stanisława Kozieja na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Koziej, były wiceminister obrony, zastąpił Aleksandra Szczygłę, który zginął w sobotniej katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

Kandydaci wykruszają się

W 15 dni wierzą optymiści. Realiści w 10. W ocenie, że w obu przypadkach to bardzo mało czasu są zgodni. Właśnie tyle dni na skompletowanie przynajmniej 100 tysięcy podpisów będą mieli sztabowcy kandydatów w wyborach po ogłoszeniu przez marszałka ich daty. Jedni - mimo żałoby - już pracują. Inni rezygnują. - Moi współpracownicy są w żałobie - mówi Tomasz Nałęcz, który w przyszłym tygodniu ogłosi rezygnację ze startu.

Co kryją czarne skrzynki?

Analiza zdjęć satelitarnych, zbieranie i numerowanie części rozbitego samolotu i odtworzenie zawartości "czarnych skrzynek" - tak wygląda praca ekspertów ustalającymi przebieg tragedii pod Smoleńskiem.

Obama przyleci na pogrzeb. On i wielu innych przywódców

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przyjedzie do Polski na uroczystość pogrzebową prezydenta Lecha Kaczyńskiego - taką informację przekazał we wtorek wieczorem Biały Dom. Na antenie TVN24 potwierdził ją rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

"Wawel to dobra decyzja"

Wtorek, 13 kwietnia - Pochowanie Lecha Kaczyńskiego na Wawelu to bardzo dobra decyzja. Nie ze względu na dokonania prezydenta, a na jego wielkie marzenie o silnej Polsce i solidarnym społeczeństwie – przekonywała na antenie TVN 24 profesor Jadwiga Staniszkis. Jej zdaniem spór o miejsce pochówku prezydenta może stać się początkiem kampanii wyborczej.

"Wawel to dobra decyzja"

- Pochowanie Lecha Kaczyńskiego na Wawelu to bardzo dobra decyzja. Nie ze względu na dokonania prezydenta, a na jego wielkie marzenie o silnej Polsce i solidarnym społeczeństwie – przekonywała na antenie TVN 24 profesor Jadwiga Staniszkis. Jej zdaniem spór o miejsce pochówku prezydenta może stać się początkiem kampanii wyborczej.

Rozpoznano już 62 ciała, w tym Macieja Płażyńskiego

Udało się zidentyfikować już 62 ciała osób, które zginęły w katastrofie w Smoleńsku, w tym Macieja Płażyńskiego. Zaś spod wraku rządowego Tupolewa wydobyto pięć ciał ofiar. Trafią one teraz do Moskwy - dowiedziała się TVN24. Tymczasem do Polski w środę przyleci pierwszych 30 trumien z ciałami.

Po polsku, angielsku, francusku oddali hołd ofiarom

Od odśpiewania hymnu Polski rozpoczęła się w Brukseli specjalna msza żałobna poświęcona pamięci tragicznie zmarłych w sobotniej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na mszy w kościele pw. Błogosławionego Serca niedaleko budynku Parlamentu Europejskiego zgromadzili się polscy eurodeputowani, którzy w tych dniach pozostali w Brukseli, a także polscy urzędnicy pracujący w unijnych instytucji. Pojawili się także zagraniczni dyplomaci i Polacy mieszkający na co dzień w belgijskiej stolicy.

"To niesprawiedliwe, że już nie ma mojego Jurusia"

Wśród 96 osób, które zginęły w katastrofie rządowego Tupolewa w Smoleńsku był Jerzy Szmajdziński. Polityka była jego prawdziwą pasją. Żona wicemarszałka - Małgorzata, nie myśli jednak, czy to ona (polityka) zabrała jej męża. - Mam żal do świata. Widzę wielką niesprawiedliwość, że nie ma już mojego ukochanego Jurusia, bo to był fantastyczny facet - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24.

"Katyń" chce obejrzeć cały świat

Po tragedii w Smoleńsku zainteresowanie filmem "Katyń" gwałtownie wzrosło. Światowe telewizje zasypują TVP pytaniami o możliwość jego emisji "Katyń". Jak dotąd chcą go pokazać telewizje: litewska, portugalska, kanadyjska, ukraińska, macedońska i amerykańska.