Najnowsze

Najnowsze

Coraz więcej cywili ginie w Afganistanie

Liczba afgańskich cywili zabitych w pierwszej połowie 2010 roku wzrosła o 31 procent w porównaniu z pierwszym półroczem 2009 r., podała w wtorek ONZ. Łącznie było to 1271 ofiar śmiertelnych i 1997 rannych. Wyraźnie spadła za to ilość ofiar działań sił NATO, które odpowiadają za 12 procent zabitych, czyli 386 osób.

"PiS dało się wmanewrować w krzyż"

Niepotrzebnie jako Prawo i Sprawiedliwość daliśmy się wmanewrować Platformie Obywatelskiej w sprawę krzyża - powiedział na antenie TVN24 poseł PiS Zbigniew Girzyński. Jego zdaniem, temat ten został sztucznie wywołany przez partię Donalda Tuska.

Weryfikacja WSI do weryfikacji

Materiały komisji weryfikacyjnej WSI po prawie trzech latach wracają z Kancelarii Prezydenta do Służby Kontrwywiadu Wojskowego - pisze "Gazeta Wyborcza" i dodaje, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego zamierza teraz sprawdzić, czy weryfikacja odbyła się zgodnie z prawem. Jeśli dopatrzy się uchybień, prawdopodobnie zawiadomi prokuraturę o przestępstwie.

Miał dość. Wyskoczył z samolotu

Steward pracujący w amerykańskich liniach Jet Blue nie wytrzymał obciążenia. Po kłótni z pasażerem podczas kołowania, wziął piwo z barku, uruchomił wyjście ewakuacyjne i "zrezygnował z pracy"... wyskakując z samolotu. Niekonwencjonalne zwolnienie pracy nie zyskało jednak aplauzu. Steward został aresztowany i grozi mu do siedmiu lat więzienia.

W Polsce krzyż, na Słowacji Świętopełk

Słowaccy nacjonaliści bronią pomnika księcia Świętopełka. W niedzielę doprowadziło to do walk z policją, w których kilku "obrońców" zostało lekko rannych. Inicjatywa usunięcia rzeźby pojawiła się po tym, jak media dopatrzyły się na nim symboli faszystowskich z okresu państwa słowackiego podczas II wojny światowej.

"Akcja krzyż": cyrk udał się. Sześć osób trzeźwieje

Sześciu manifestantów na dłużej zapamięta poniedziałkową "Akcję krzyż" przed Pałacem Prezydenckim. Właśnie tylu uczestników zorganizowanej przez internet demonstracji trafiło do stołecznej izby wytrzeźwień. Policja ocenia jednak, że manifestacja przebiegła wyjątkowo spokojnie, a jej organizator Dominik Taras mówi wprost: - Cyrk udał się.

"Kościół tego nie rozwiąże"

- To nie Episkopat spowodował ten konflikt i nie Episkopat go rozwiąże. Mogą to zrobić tylko prezydent i zainteresowani liderzy opozycyjnych partii - mówi w "Rzeczpospolitej" o konflikcie o krzyż przed Pałacem Prezydenckim abp Józef Michalik, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Uniwersalny Czas Mekki

Muzułmanie z całego świata już wkrótce będą mogli regulować swoje zegarki według olbrzymiego zegara, który instalowany jest w Mekce, w Arabii Saudyjskiej. Godzina wskazywana przez zegar ma być dla wiernych odpowiednikiem czasu Greenwich. Między innymi w tym celu budowany jest drugi najwyższy budynek świata o wysokości 600 metrów.

100 mld dolarów cięć w wojsku

Amerykański sekretarz obrony, Robert Gates, zaprezentował plany zreformowania budżetu amerykańskiego wojska. Zniknie jedno dowództwo, dziesiątki stanowisk generalskich oraz wiele kontraktów z prywatnymi firmami. Ma to dać 100 miliardów dolarów oszczędności, które zostaną przeznaczone na działania bojowe.

Po Rosji Gruzja też w ogniu

Kolejny kraj po Rosji nękany jest przez pożary. Od początku tygodnia ogień pustoszy lasy w Gruzji. Najgorzej jest w rejonie Borżomi - 120 kilometrów od stolicy Tbilisi. Spłonęło tam już 25 hektarów lasu.

Plama ropy dosięgła plaż Rio

Olbrzymia plama ropy tym razem nie w Zatoce Meksykańskiej, lecz u wybrzeży Rio de Janeiro. Na plaży leżą martwe ptaki, a turyści uciekają w obawie przed infekcjami. Władze prowadzą śledztwo w sprawie przyczyn powstania wycieku.

Obywatelstwo za 0,5 mln euro

Czy obywatelstwo można kupić? W Czarnogórze niedługo będzie to możliwe pod warunkiem zainwestowania w tym małym bałkańskim kraju pół miliona euro. Rząd rozpoczął realizację programu "obywatelstwa ekonomicznego", które ma na celu przyciągać bogatych zagranicznych biznesmenów.

Japonia przeprasza za okupację

Premier Japonii Naoto Kan przeprosił, w opublikowanym we wtorek oświadczeniu, za cierpienia wyrządzone narodowi koreańskiemu w ciągu 35 lat kolonizacji tego kraju. Tokio do tej pory nie wyraziło skruchy za swoje okrutne panowanie nad Koreą w latach 1910-1945, co nieustannie kładło się cieniem na wzajemnych relacjach.

Chodorkowski o "podejrzanej karierze" i walce z Kremlem

Michaił Chodorkowski, skazany na rosyjskie łagry były szef koncernu naftowego Jukos, postanowił ujawnić szczegóły ze swojego życia. Niemieckiemu tygodnikowi "Der Spiegel" opowiedział o tym, jak przed 23 laty zajął się biznesem, a następnie "wyszedł na barykady" i został dysydentem.

Trochę ecstasy i można skakać z balkonu

Hiszpańskie media biją na alarm. Na popularnych wśród turystów Balearach - zwłaszcza na wyspie Ibiza - ogromną popularnością wśród młodych turystów cieszy się niebezpieczna zabawa zwana "balconing". Polega ona na przeskakiwaniu z balkonu pokoju hotelowego na balkon innego pokoju, a także na skakaniu do basenu hotelowego z balkonu pokoju. Tego lata odnotowano już kilkadziesiąt przypadków tego typu rozrywki, z czego 4 zakończyły się śmiercią.

Nergal poważnie chory. "Rogi w górę!"

Od kilku dni w świecie show biznesu krążyły plotki o problemach w zespole Behemoth, z powodu których grupa odwołuje kolejne koncerty. W poniedziałek Adam Nergal oficjalnie oświadczył, że jest poważnie chory. "Czeka mnie wieloetapowe leczenie, które może potrwać nawet do kilku miesięcy" - można przeczytać na stronie zespołu.

Kogo przyciąga ostry ton w PiS?

Prawu i Sprawiedliwości spada poparcie. Jak wynika z najnowszego sondażu SMG/KRC dla "Faktów" - o 3 punkty procentowe. Aż 47 proc. ankietowanych zgadza się, że powrót prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego do ostrego tonu pogarsza poparcie dla jego partii. Co na ten temat myślą sami członkowie PiS-u?

Nowy asfalt do działki prezydenta

"Schetynówki" to potoczna nazwa dróg powstających w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Jedna z nich - powstałe niedawno blisko 6 km asfaltowej drogi - prowadzi z Kopca do Budy Ruskiej (Podlaskie). Tam swoją posiadłość ma prezydent Bronisław Komorowski.

"Krzyż przed Pałacem jest zdesakralizowany"

- Tu jest potrzebny kompromis - powiedział w TVN24 ksiądz Adam Boniecki, komentując spór zwolenników i przeciwników przeniesienia krzyża spod Pałacu Prezydenckiego. Ksiądz dostrzega - jak sam mówi - "surrealizm tej sytuacji" i uważa, że awantura o krzyż wyszła już poza "sprawy PiS-u i poprzedniej prezydentury". Zdaniem Bonieckiego, najlepszym wyjściem z sytuacji byłoby zastąpienie krzyża inną formą upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej.

Miliardy złotych strat. Dramatyczny bilans lata

Tegoroczna powódź kosztowała budżet państwa już ponad miliard złotych, a koszty ciągle rosną. Ta sierpniowa różni się jednak od poprzedniej. Objętość opadów nie jest duża, ale duży jest obszar objęty opadami - mówią meteorolodzy, a niemal zmiecione z powierzchni ziemi Bogatynia i Zgorzelec liczą straty.

Tłumy do garstki: Do kościoła

Przed Pałacem Prezydenckim manifestował wielotysięczny tłum. To byli głównie zwolennicy przeniesienia krzyża smoleńskiego, który po katastrofie postawili przed pałacem harcerze. Na miejscu była garstka tzw. obrońców krucyfiksu. Obie grupy oddzielała policja. Z jednej strony śpiewano "Pszczółkę Maję" i "Ogórek". Z drugiej "Barkę". Obyło się bez incydentów.

Eko-autostrada po francusku

Nowy typ turbiny wiatrowej napędzanej podmuchem powietrza tworzonym przez przejeżdżające ciężarówki przechodzi badania przy jednej z francuskich autostrad. Docelowo prądem z tych urządzeń mają być zasilane na przykład tablice świetlne i kamery przy trasie.

Jubileusz ZHP: Wystawy, koncerty i spaghetti

Podczas Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego w Krakowie, druhowie hucznie obchodzić będą stulecie powstania swojej organizacji. Na gości czekać będą liczne wystawy, konferencje, koncerty oraz zabawy.

2,9 mln złotych mandatu za prędkość

37-letni Szwed wpadł w Szwajcarii w pułapkę radarową, pędząc sportowym samochodem z prędkością 290 km/h. Na razie odebrano mu prawo jazdy i samochód, a w perspektywie jest jeszcze grzywna w maksymalnej wysokości nawet miliona franków szwajcarskich (około 2,9 miliona złotych).

165 ofiar powodzi w Himalajach

W wyniku powodzi w himalajskim Ladakhu na północy Indii zginęło już 165 osób. Lokalne władze obawiają się, że ofiar śmiertelnych kataklizmu będzie znacznie więcej - nawet 500, bo tyle osób nadal uznaje się za zaginione. Wśród nich jest 110 turystów.

Biustonosz dla przedszkolaka

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Interesującą ofertę dla przedszkolaków przedstawił jeden ze sklepów dla dzieci z Lubina na Dolnym Śląsku. Na półkach znalazły się w nim bowiem artykuły opisane jako "biustonosz chłop.".

Sondaż: Krzyż powinien zostać przeniesiony

Krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego powinien - zgodnie z porozumieniem między Kancelarią Prezydenta, przedstawicielami kościoła i organizacji harcerskich - zostać przeniesiony do kościoła św. Anny. Takiego zdania są Polacy pytani przez SMG/KRC dla TVN. Za takim rozwiązaniem jest 71 proc. ankietowanych

Ściany wody, burze, grad - nawałnice targają Polską

Potężny grad w Mysłowicach, rwące potoki na ulicach Ostródy, Kępna czy Łodzi - ze zdjęć i filmów nadsyłanych przez naszych internautów na platformę Kontakt TVN24 widać, że przez wiele miast w poniedziałek po południu przeszły prawdziwe nawałnice.

Putin dziękuje Tuskowi

Premier Rosji Władimir Putin podziękował w poniedziałek premierowi Polski Donaldowi Tuskowi za skierowanie grupy polskich ratowników i strażaków do pomocy w gaszeniu pożarów lasów na terytorium Federacji Rosyjskiej.