Najnowsze

Najnowsze

Lekarze w rękach sponsorów

Medycy coraz częściej oczekują gratyfikacji za przepisywanie leków konkretnych koncernów - wynika z raportu firmy Sequence, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Rząd ściąga urzędników z Brukseli

Przyjęty przez Radę Ministrów "Rządowy Program Przygotowań Rzeczypospolitej Polskiej do Objęcia i Sprawowania Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej" przewiduje czasowe oddelegowanie do administracji publicznej ekspertów zatrudnionych w instytucjach Unii Europejskiej, "przede wszystkim obywateli polskich". Eksperci i politycy alarmują jednak, ze w ten sposób narażamy się na wystąpienie konfliktu interesów - pisze "Nasz Dziennik".

Służby pozbawione agentów

Policji, wojskowym, a także cywilnym służbom specjalnym może zabraknąć gotówki na wypłaty informatorów - dowiedział się "Dziennik".

Zbierają odciski palców posiadaczy telefonów

Meksyk zamierza stworzyć krajowy rejestr właścicieli telefonów komórkowych, zawierający ich odciski palców - nową ustawę opublikował w poniedziałek monitor rządowy. Ma ona pomóc w walce z przestępstwami, głownie z częstymi w Meksyku porwaniami.

Poparzeni, ale szczęśliwi

Uważasz, że bycie morsem, to ekstremalna forma spędzania czasu? Jeśli tak, to z pewnością zainteresujesz się słabo znanym rytuałem z Tajwanu. Żeby sprowadzić szczęście na siebie i bliskich, niektórzy mieszkańcy wyspy dobrowolnie smagają się płomieniami ognia.

Wiatr hula po lotniskach Paryża

W związku z ostrzeżeniami meteorologów o potężnych wichurach władze Francji wstrzymały na kilkanaście godzin ruch lotniczy. Wszystkie paryskie lotniska zostały w poniedziałek wieczorem zamknięte do czasu, kiedy minie widmo niebezpieczeństwa niesionego przez gwałtowny wiatr. Z powodu wiatrów może ucierpieć również ruch statków na morzu.

Strażak ofiarą płomieni w chińskiej telewizji

Zginął strażak uczestniczący w akcji gaśniczej w budynku należącym do chińskiej telewizji CCTV (Central China Television). Mężczyzna zaczadzony, zmarł w szpitalu - informuje agencja Xinhua. Na razie nie wiadomo, co spowodowało pożar. Ogień pojawił się jednak, gdy całe miasto rozbłysło tysiącami fajerwerków kończącymi obchody Nowego Roku Chińskiego.

Choćby Kopernika włos

Trwają poszukiwania choćby najmniejszych śladów obecności Mikołaja Kopernika, które pozwoliłyby na zweryfikowanie materiału genetycznego szczątków wykopanych we Fromborku. Teraz, biegli z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych zbadają rękopis "De revolutionibus", przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej. Będą szukali choćby włosa astronoma.

Kamienica uratowana, ale mieszkańcy nie wracają

W centrum Sopotu, w zabytkowej części miasta, nieopodal Grand Hotelu paliła się kamienica. Z ogniem walczyło pięć zastępów straży pożarnej. Po kilku godzinach udało im się opanować ogień. Z budynku ewakuowano trzydzieści osób, które tej nocy nie mogą spędzić w zadymionym budynku, pomoc im zapewnił urząd miasta. Dokładne przyczyny pożaru zbada policja.

Przepisują lek, bo handlowiec jest sympatyczny

O mętnej sprawie "lojalności" lekarzy wobec koncernów farmaceutycznych słyszymy często. Teraz mamy wyniki badania na ten temat, przeprowadzonego przez instytut Sequence. Dotarła do niego "Rzeczpospolita", a wyniki zaskakują. Okazuje się, że ok. 70 proc. badanych lekarzy przepisuje swoim pacjentom konkretny antybiotyk dlatego, że lubi przedstawiciela handlowego producenta.

"Do końca nie wierzył, że zginie"

- Talibowie traktowali go jak gościa i zgodnie z tradycją pasztuńską - mówi o relacjach między talibami a porwanym Polakiem Mumtaz Bangash, człowiek, który twierdzi, że nagrał wyemitowany w zeszłym roku apel porwanego w Pakistanie polskiego inżyniera. Świadek dodaje, że Piotr S. do końca nie wierzył, że porywacze posuną się do zabójstwa. Do relacji Bangasha dotarł "Superwizjer TVN".

Senat mówi Obamie "ok"

Mimo sceptycyzmu republikanów w Senacie USA, senatorzy dali zielone światło pakietowi ratunkowemu prezydenta Baracka Obamy i dopuścili ustawę mającą ustabilizować amerykańską gospodarkę do głosowania - informuje Reuters.

Jak naprawić polską onkologię?

Co roku na raka umiera w naszym kraju 80 tys. osób. Badania szwedzkich uczonych pokazują, że w Polsce dostępność do leczenia onkologicznego jest najniższa ze wszystkich państw Unii Europejskiej. "Wyprzedzamy" nawet Bułgarię i Rumunię. Jak pomóc polskiej onkologii - w programie "Teraz MY!", zastanawiali się: minister zdrowia, dwoje zwycięzców w walce z rakiem, dwóch lekarzy i dwóch redaktorów. Chwilę wcześniej, wystąpił też Jerzy Owsiak.

Pechowe dachowania: są zabici i ranni

Dwie osoby zginęły, a siedem trafiło do szpitala w wyniku wypadku, do którego doszło w poniedziałek przed godz. 23 na ul. Armii Krajowej w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie). Nasi internauci informują zaś o wypadku na trasie nr 86 z Katowic. Choć wypadek był spektakularny, tu nikt nie ucierpiał.

"Kropka nad i" 09.02

Poniedziałek, 9 lutego- To niepotrzebna szczerość ministra Czumy, włos mi się na głowie zjeżył – grzmiał kilka godzin wcześniej w Radiu Zet Paweł Graś, poseł PO. Wieczorem, w „Kropce nad i” poseł nie był już tak bezwzględny wobec swojego partyjnego kolegi, który oznajmił, że polski wywiad zna nazwiska morderców polskiego inżyniera. – Nie chcę komentować wypowiedzi ministra Czumy – powiedział indagowany w tej sprawie przez Monikę Olejnik Graś.

"Słowa Czumy nie zrobiły nam dobrze"

Poniedziałek, 9 lutego Po egzekucji Polaka porwanego w Pakistanie trwa poszukiwanie odpowiedzialnych, również politycznie. - Co wynika z tego, że Andrzej Czuma wiedział o powiązaniach pakistańskich władz z talibami? Czy coś z tym zrobił? - pytał w "Magazynie 24 godziny" Zbigniew Wassermann. Janusz Zemke stwierdził natomiast, że wypowiedź ministra "na pewno dobrze nam nie zrobiła, bo przecież z Pakistanem chcemy współpracy jak najlepszej".

Ojciec Eluany Englaro: Nie szukajcie mnie

Włochy w żałobie, świat dyskutuje o prawie do eutanazji. Tymczasem ojciec 38-letniej Eluany Englaro, który przez kilkanaście lat walczył o to, by pozwolono jej umrzeć, kilkadziesiąt minut po śmierci córki mówił: - Nie szukajcie mnie.

"Słowa Czumy nie zrobiły nam dobrze"

Po egzekucji Polaka porwanego w Pakistanie trwa poszukiwanie odpowiedzialnych, również politycznie. - Co wynika z tego, że Andrzej Czuma wiedział o powiązaniach pakistańskich władz z talibami? Czy coś z tym zrobił? - pytał w "Magazynie 24 godziny" Zbigniew Wassermann. Janusz Zemke stwierdził natomiast, że wypowiedź ministra "na pewno dobrze nam nie zrobiła, bo przecież z Pakistanem chcemy współpracy jak najlepszej".

MSZ: Nie ma jeszcze ciała Polaka

- Przed godziną 8 naszego czasu rozmawiałem z ambasadorem i nie ma informacji o znalezieniu ciała zabitego Polaka – mówił w "Magazynie 24 godziny" Jacek Najder, wiceminister spraw zagranicznych. Tym samym zdementował informacje mediów, że ciało zabitego w Pakistanie Piotra S. zostało znalezione. Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że takie doniesienia są "trudne do zweryfikowania".

Jeden dom zablokuje budowę mostu w stolicy?

Budowa Mostu Północnego stanęła przed kolejnym, dużym znakiem zapytania. Inwestycję właśnie "odkopano" spod stosu pytań i we wtorek wreszcie mają być otwarte koperty w przetargu na tę budowę. Ale prace nie ruszą, dopóki po praskiej stronie Wisły, tam gdzie ma być jeden z dojazdów do mostu - stać będzie dom. Jego właściciel wyprowadzać się nie zamierza.

Eluana Englaro nie żyje. "Wstrząs i wielkie emocje"

Eluana Enaglaro nie żyje - podała agencja ANSA i jeden z włoskich polityków. Nie była już odżywiana, ani nie podawano jej płynów od soboty. O jej uratowanie do końca walczył rząd Silvio Berlusconiego i Watykan. Informacja o śmierci kobiety wywołała wstrząs i niedowierzanie wśród senatorów, którzy w tym czasie obradowali nad projektem ustawy mającej uratować Eluanie życie.

Komisja prawdy zlustruje Busha?

Zdaniem wpływowego demokratycznego senatora specjalnie powołana "komisja prawdy" powinna zbadać prezydenturę George'a W. Busha. W szczególności zaś takie kwestie, jak forsowanie wojny w Iraku, sposób traktowania więźniów pojmanych w trakcie wojny z terroryzmem czy stosowanie podsłuchów bez nakazu.

Prawa człowieka nie dla Kuby

Przedstawiciele Kuby zdecydowanie odrzucili apele społeczności międzynarodowej o uwolnienie więźniów sumienia i zezwolenie na wolność słowa. Minister sprawiedliwości Kuby Marii Esther Reus Gonzalez powiedziała w Genewie, że apele te wynikają z braku znajomości sytuacji na Kubie.

Ośrodek dla pedofilów na Sobieskiego?

W Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie ma powstać pierwszy w Polsce ośrodek dla osób z zaburzeniami seksualnymi - dowiedziało się "Życie Warszawy". Jego szefem ma być prof. Zbigniew Lew-Starowicz. To nie będzie ośrodek terapeutyczny – będą tu zapadały decyzje, co zrobić ze sprawcami przestępstw seksualnych, czy są gotowi, żeby wyjść na wolność.