Wieża Dharahara, jeden z symboli Katmandu, legła w gruzach


W wyniku potężnego trzęsienia ziemi w Nepalu zginęło w sobotę ponad tysiąc osób. Zniszczeniu uległy jedne z najbardziej znanych zabytków Kotliny Katmandu. Runęła 60-metrowa wieża Dharahara, będąca jednym z symboli miasta.

W wyniku trzęsienia ziemi w stolicy Nepalu, Katmandu oraz okolicach zawaliło się wiele budynków, wśród nich wiekowe zabytki.

W gruzy zamieniła się m.in. wieża Dharahara, będąca jednym z symboli Katmandu. 60-metrowa budowla powstała w 1832 r. Już raz uległa zniszczeniu - w czasie trzęsienia ziemi w 1934 r.

Policja szacuje, że w sobotę pod gruzami uwięzionych zostało 200 osób.

Zniszczeniu uległy zabytki w Patan, gdzie znajdują się liczne świątynie przyciągające licznych turystów i pielgrzymów.

W Dolinie Katmandu znajduje się siedem obiektów zamieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Najsilniejsze trzęsienie od 81 lat

Według najnowszych doniesień policji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Nepalu wzrosła do ponad 1400. Kilkanaście osób zginęło w wywołanej trzęsieniem ziemi lawinie pod Mount Everestem. Ofiary śmiertelne są też w regionach sąsiadujących z Nepalem. Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera nastąpił przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju - podały amerykańskie służby geologiczne USGS. Około pół godziny później wystąpił kolejny wstrząs o sile 6,6. Nastąpiło także kilkanaście kolejnych, już słabszych wstrząsów. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Nepalu od 81 lat.

Autor: kg//rzw / Źródło: Reuters, The Economist, PAP

Raporty: