Prezydent Władimir Putin po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem nazwał Węgry ważnym partnerem Rosji w Europie. Z kolei przed spotkaniem Orban podkreślił, że Węgry są zainteresowane normalizacją stosunków między Rosją a Unią Europejską.
Putin powiedział, że Rosja docenia fakt, iż Węgry nastawione są na rozwijanie stosunków.
Węgry "lojalnym członkiem UE"
Orban w odpowiedzi na pytanie dotyczące sankcji unijnych nałożonych na Rosję zaznaczył, że Węgry są "lojalnym członkiem Unii Europejskiej". Ocenił przy tym, że wszyscy są zainteresowani tym, by Rosja i UE znalazły możliwość współpracy.
Mówił o tym także przed spotkaniem z prezydentem Rosji. - Wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, żeby stosunki między Rosją i Europą unormowały się, jest to zgodne z węgierskimi interesami - oświadczył, cytowany przez rosyjską agencję TASS.
- Jesteśmy zadowoleni, mimo wiadomych problemów i spadku w naszej wymianie handlowej, z charakteru i jakości naszych stosunków - powiedział ze swojej strony Putin, rozpoczynając spotkanie. Nazwał także Węgry "dawnym i solidnym partnerem".
- Bardzo liczymy na to, że te plany, o których rozmawialiśmy przed rokiem, w trakcie mojej wizyty na Węgrzech, będą rozwijane i realizowane - dodał Putin.
Relacje powinny być "jak najprzyjaźniejsze"
Orban, cytowany przez rosyjską agencję TASS, powiedział, że Budapeszt "będzie nadal dążył do tego, by relacje między narodem rosyjskim i węgierskim były jak najbardziej przyjazne". - Wszyscy jesteśmy zainteresowani, żeby stosunki między Rosją i Europą unormowały się, jest to zgodne z węgierskimi interesami - powiedział premier Węgier.
Jak przekazały media rosyjskie, Orban podziękował również Putinowi za wysiłki, które podejmuje on "mimo niełatwych czasów, w interesie przyjaźni rosyjsko-węgierskiej".
Atom przede wszystkim
Przed wizytą zapowiadano, że tematem rozmów Orbana w Rosji będzie rozwój współpracy gospodarczej i energetycznej. Według danych przedstawicielstwa handlowego Rosji na Węgrzech wymiana handlowa między obu krajami spadła o 50 proc. w okresie od stycznia do października zeszłego roku. Jej wartość wyniosła 4,5 mld dolarów. Rosyjski eksport, który stanowią przede wszystkim ropa i gaz, spadł o ponad 50 procent.
Największą rosyjską inwestycją na Węgrzech jest rozbudowa przez Rosatom elektrowni jądrowej w Paksie, 100 km na południe od Budapesztu. Elektrownia została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności kraju. Z budową dwóch nowych reaktorów wiąże się kredyt rosyjski dla Węgier w wysokości do 10 mld euro.
Przed wizytą węgierskiego premiera Kreml zapowiadał, że spodziewa się po niej postępu w realizacji ustaleń, które zapadły rok temu. Wówczas podczas wizyty Putina w Budapeszcie strony rozmawiały o współpracy w sferze gazowej i o rozbudowie elektrowni w Paksie. Podpisano pakiet dokumentów, m.in. o współpracy między regionami, w dziedzinie edukacji, ochrony zdrowia i szkoleniach kadr w sferze energetyki jądrowej.
Z kolei media węgierskie, zapowiadając wizytę Orbana w Moskwie, oceniały, że Putin chce budować w Europie koalicję na rzecz zniesienia sankcji unijnych nałożonych na Rosję po konflikcie z Ukrainą. Węgry poparły utrzymanie tych sankcji, choć sam Orban uznał, że nie jest to zgodne z węgierskim interesem narodowym.
Autor: mk,mm/ja,mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru