Europarlamentarzyści popierają kwoty. Presja na unijnych przywódców rośnie

Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z Grecji
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z Grecji
Źródło: Elemosineria Apostolica

Parlament Europejski przegłosował rezolucję wyrażającą poparcie dla pomysłu Komisji Europejskiej, aby rozdzielić 120 tys. imigrantów pomiędzy państwa wspólnoty na podstawie odgórnie narzuconych kwot. Decyzja europarlamentarzystów nie jest wiążąca - jest jedynie opinią. Prawdziwego rozstrzygnięcia muszą dokonać ministrowie MSW lub przywódcy państw.

Za przyjęciem rezolucji w sprawie planu Komisji opowiedziało się 372 europosłów, przeciwnych było 124, od głosu wstrzymało się 54. Głosowanie w Parlamencie Europejskim było finałem trwającej od kilku dni debaty.

- Mamy kryzys humanitarny. Uda nam się go pokonać, kiedy pomyślimy o zewnętrznym wymiarze sytuacji - w Syrii, ale również u jej sąsiadów. Sytuacja w tych krajach się pogarsza. Codziennie w związku z tym ludzie wyruszają do Europy, mając nadzieję na lepsze życie. Problem syryjski trwa już piąty rok, w ostatnich tygodniach i dniach jest tam coraz więcej przemocy - mówił przed głosowaniem przewodniczący PE Martin Schulz.Przypomniał, że ponad połowa Syryjczyków żyje w skrajnym ubóstwie, a 4 mln mieszkańców tego kraju uciekło do Libanu, Turcji, a także innych państw, aby szukać lepszego życia. Szef PE wezwał Komisję Europejską do udzielenia pomocy finansowej, szczególnie w Libanie, Jordanii i Turcji. Ostrzegł, że bez takiego zaangażowania problemy będą narastać.

Niedługo odbędzie się specjalny szczyt i mam nadzieję, że liderzy Europy też wezmą to pod uwagę Martin Schulz

- Niedługo odbędzie się specjalny szczyt i mam nadzieję, że liderzy Europy też wezmą to pod uwagę - oświadczył Schulz. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział, że w czwartek ogłosi decyzję ws. ewentualnego zwołania spotkania przywódców państw i rządów UE na temat kryzysu uchodźczego.

Kryzys na lata

Wiceszef KE Frans Timmermans podkreślił, że kryzys ten będzie towarzyszył światu przez lata. - To jest wyzwanie humanitarne, gospodarcze, polityczne, ale również moralne - czy będziemy w stanie przedstawić takie rozwiązania, które będą miały charakter realistyczny, będą zgodne z naszymi zobowiązanymi prawnymi, ale przede wszystkim będą zgodne z naszym moralnym zobowiązaniem - oświadczył Timmermans.- Nie mówimy, że trzeba otworzyć wszystkie granice, ale nie możemy tracić kontaktu z naszymi duszami, z naszym sercem. Nie możemy mówić ludziom narażonym na prześladowania: trzymajcie się z daleka od granic Europy - apelował w płomiennym przemówieniu do europosłów.

Apel Komisji

W oświadczeniu wydanym po głosowaniu KE ponownie zaapelowała w środę do rządów krajów unijnych o szybkie porozumienie w sprawie planu podziału 120 tysięcy uchodźców. Zapowiedziała, że jeśli państwa członkowskie podejmą decyzję w tej sprawie we wtorek, będzie gotowa, by współpracować z nimi i z odpowiednimi agencjami europejskimi w celu natychmiastowego przenoszenia uchodźców z najbardziej obciążonych państw.Szef Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber podkreślał, że Europa, a szczególnie instytucje unijne, muszą okazać solidarność. - To jest pierwszy krok, to nie wszystko [co możemy zrobić - red.]. Musimy myśleć o tym, co dzieje się na granicach państw trzecich - wskazał.O zmobilizowanie wsparcia dla państw przyjmujących uchodźców - Jordanii, Libii i Turcji - apelował lider socjalistów w PE Gianni Pittella. Dziękował wolontariuszom i organizacjom pozarządowym za pomaganie ludziom uciekającym przed wojną.

Głos odmienny

Nigel Farage, przewodniczący eurosceptycznej frakcji Europa Wolności i Demokracji, oświadczył, że "otwieranie drzwi na exodus to pomaganie przemytnikom". Jak zaznaczył, UNHCR szacuje, że obecnie przesiedlonych jest 59 mln ludzi na świecie. - Głosowanie za tą rezolucją wysyła sygnał, że UE jest przygotowana do przyjęcia niegraniczonej liczby osób - ostrzegał.

To, co przegłosowali europarlamentarzyści, jest jedynie wyrażeniem ich opinii. Nie zobowiązuje do niczego państw członkowskich. Może być natomiast odczytywane jako wywarcie presji na unijnych przywódców.

Kluczowe spotkania później

Wiążące decyzje mogą podjąć przywódcy lub ministrowie wspólnoty. Donald Tusk ma dzisiaj rozstrzygnąć o tym, czy i kiedy zwołać nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej w sprawie imigrantów. Na jak najszybsze zorganizowanie spotkania nalega między innymi Angela Merkel. Jak mówi z Brukseli reporter TVN24, jest jednak prawdopodobne, że Tusk odłoży decyzję do przyszłego tygodnia.

Według Macieja Sokołowskiego przewodniczący Rady Europejskiej będzie się starał oprzeć naciskom m.in. Niemiec i poczekać do zwołanego na wtorek posiedzenia szefów MSW państw UE. Politycy mają zająć się wówczas propozycją kwotowego rozdziału imigrantów pośród krajami Wspólnoty.- Jeśli wtedy zapadnie w tej sprawie decyzja, to szczyt nie będzie konieczny - mówi Sokołowski. Jest więc możliwe, że Tusk odłoży decyzję o zwoływaniu nadzwyczajnego spotkania unijnych przywódców do wtorku. Przewodniczący Rady ma być jednak naciskany przez Berlin, aby szczyt zwoływać niezależnie od decyzji szefów MSW, bo Niemcy chcieliby szerzej przedyskutować kwestię tego, jak poradzić sobie z falą imigrantów.

Podział imigrantów pomiędzy państwa

Podstawą sporów jest propozycja Komisji Europejskiej, aby imigrantów przybyłych do UE rozdzielić pomiędzy wszystkie państwa Wspólnoty na podstawie ustalonych z góry kwot. Część krajów, w tym Polska, sprzeciwia się takim planom. W poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie szefów MSW, na którym nie osiągnięto porozumienia.

W maju KE zaproponowała przejęcie przez kraje Unii w ciągu dwóch lat 40 tys. uchodźców docierających do Włoch i do Grecji, zaś w minioną środę zaproponowała relokację dodatkowych 120 tys. uchodźców, w tym 15 600 z Włoch, 50 400 z Grecji i 50 400 z Węgier. Uchodźcy mieliby zostać rozdzieleni według kwot ustalonych na podstawie wielkości PKB kraju przyjmującego i liczby ludności, a także poziomu bezrobocia i liczby już przyjętych uchodźców.Do Polski miałoby trafić w sumie blisko 12 tys. osób, w tym 2659 w ramach programu relokacji zaproponowanego w maju oraz 9287 w ramach nowej propozycji: 1207 uchodźców przejętych od Włoch, 3901 - od Grecji oraz 4179 - od Węgier. Propozycją zajmą się ministrowie spraw wewnętrznych UE na spotkaniu 14 września w Brukseli.

Imigranci szturmują Europę

Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z Grecji
Źródło: Elemosineria Apostolica
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z Grecji
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z Grecji
Teraz oglądasz
Do Europy za wszelką cenę. "Niech toną", reportaż "Superwizjera"
Do Europy za wszelką cenę. "Niech toną", reportaż "Superwizjera"
Teraz oglądasz
Węgry. Migranci "celowo pozbawiani żywności"
Węgry. Migranci "celowo pozbawiani żywności"
Teraz oglądasz
16.10.2015 | "Oskarżenia zabawne, ale nieuzasadnione" Kaczyński o komentarzach do swojej wypowiedzi ws. uchodźców
16.10.2015 | "Oskarżenia zabawne, ale nieuzasadnione" Kaczyński o komentarzach do swojej wypowiedzi ws. uchodźców
Teraz oglądasz
Kaczyński: różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, które nie są groźne w organizmach tych ludzi, mogą tutaj być groźne. Nagranie z października 2015 roku
Kaczyński: różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, które nie są groźne w organizmach tych ludzi, mogą tutaj być groźne. Nagranie z października 2015 roku
Teraz oglądasz
Trzaskowski: Podział nie wystarczy, trzeba powstrzymać falę migracyjną
Trzaskowski: Podział nie wystarczy, trzeba powstrzymać falę migracyjną
Teraz oglądasz
Imigranci z Afryki w Polsce? Schetyna: musimy być gotowi
Imigranci z Afryki w Polsce? Schetyna: musimy być gotowi
Teraz oglądasz
Morawiecki: chcemy dbać o to, żeby państwo polskie decydowało o tym, kogo chcemy przyjmować, kogo nie chcemy
Morawiecki: chcemy dbać o to, żeby państwo polskie decydowało o tym, kogo chcemy przyjmować, kogo nie chcemy
Teraz oglądasz
Morawiecki: Grupa Wyszehradzka trzymała się solidarnie
Morawiecki: Grupa Wyszehradzka trzymała się solidarnie
Teraz oglądasz
Jest porozumienie w sprawie migrantów
Jest porozumienie  w sprawie migrantów
Teraz oglądasz
Tusk przyjechał do Orbana rozmawiać o szczycie
Tusk przyjechał do Orbana rozmawiać o szczycie
Teraz oglądasz
16 unijnych państw weźmie udział w miniszczycie Junckera
16 unijnych państw weźmie udział w miniszczycie Junckera
Teraz oglądasz
Abp Gądecki: bezpieczeństwo narodowe mniej ważne niż pomoc uchodźcom
Abp Gądecki: bezpieczeństwo narodowe mniej ważne niż pomoc uchodźcom
Teraz oglądasz
"Nasze zdanie nie zmieniło się ani na jotę". Premier reaguje po wypowiedzi ojca
"Nasze zdanie nie zmieniło się ani na jotę". Premier reaguje po wypowiedzi ojca
Teraz oglądasz
Poseł PiS: szanuję zdanie papieża, ale odpowiemy przed Bogiem
Poseł PiS: szanuję zdanie papieża, ale odpowiemy przed Bogiem
Teraz oglądasz
Tusk o migracji: musimy intensywniej pracować nad jednością
Tusk o migracji: musimy intensywniej pracować nad jednością
Teraz oglądasz
"Antyeuropejska propozycja". Unijny komisarz krytykuje list Tuska
"Antyeuropejska propozycja". Unijny komisarz krytykuje list Tuska
Teraz oglądasz
Komisja Europejska krytykuje Tuska. Relacja Macieja Sokołowskiego
Komisja Europejska krytykuje Tuska. Relacja Macieja Sokołowskiego
Teraz oglądasz
Komisja Europejska krytykuje list Donalda Tuska
Komisja Europejska krytykuje list Donalda Tuska
Teraz oglądasz
Komisja Europejska chce pozwać Polsce, Czechy i Węgry
Komisja Europejska chce pozwać Polsce, Czechy i Węgry
Teraz oglądasz
Dramat nastoletnich uchodźców
Dramat nastoletnich uchodźców
Teraz oglądasz
Polska nie weźmie udziału w nowym programie przesiedleń
Polska nie weźmie udziału w nowym programie przesiedleń
Teraz oglądasz
Trybunał sprawiedliwości UE: relokacja zgodna z prawem
Trybunał sprawiedliwości UE: relokacja zgodna z prawem
Teraz oglądasz
"W Finlandii sprowadzono 100 Somalijczyków w 1992 roku, teraz ta społeczność rozrosła się do 26 tysięcy"
"W Finlandii sprowadzono 100 Somalijczyków w 1992 roku, teraz ta społeczność rozrosła się do 26 tysięcy"
Teraz oglądasz
"Byłoby czymś bardzo złym, gdybyśmy używali uchodźców jako rekwizytów w symbolicznej grze z Unią Europejską"
"Byłoby czymś bardzo złym, gdybyśmy używali uchodźców jako rekwizytów w symbolicznej grze z Unią Europejską"
Teraz oglądasz
"Przykro mi, że premier mojego kraju tak mówi"
"Przykro mi, że premier mojego kraju tak mówi"
Teraz oglądasz
"Brakuje postawy dyplomatycznej"
"Brakuje postawy dyplomatycznej"
Teraz oglądasz
"To śmierdzące rasizmem szczucie musi się skończyć"
"To śmierdzące rasizmem szczucie musi się skończyć"
Teraz oglądasz
"Mam przekonanie, że hierarchowie zdjęli parasol ochronny znad PiS"
"Mam przekonanie, że hierarchowie zdjęli parasol ochronny znad PiS"
Teraz oglądasz
Miller: imigranci odkrywają, że Europa ro nie jest ziemia obiecana
Miller: imigranci odkrywają, że Europa ro nie jest ziemia obiecana
Teraz oglądasz
"Takiego sojuszu tronu z ołtarzem jak dzisiaj to nie było jeszcze w Polsce"
"Takiego sojuszu tronu z ołtarzem jak dzisiaj to nie było jeszcze w Polsce"
Teraz oglądasz
Grabiec (PO): apele biskupów oparte są na nauce ewangelii
Grabiec (PO): apele biskupów oparte są na nauce ewangelii
Teraz oglądasz
Schreiber (PiS): kwestie społeczne w homiliach zwykle były na drugim planie
Schreiber (PiS): kwestie społeczne w homiliach zwykle były na drugim planie
Teraz oglądasz
"Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego". Kontrowersyjny wpis na koncie PiS
"Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego". Kontrowersyjny wpis na koncie PiS
Teraz oglądasz
Biedroń: politycy powinni zająć się realnymi problemami, które mamy w Polsce
Biedroń: politycy powinni zająć się realnymi problemami, które mamy w Polsce
Teraz oglądasz
Polska powinna przyjąć uchodźców? "Przecież my tu wszyscy skądś przyjechaliśmy"
Polska powinna przyjąć uchodźców? "Przecież my tu wszyscy skądś przyjechaliśmy"
Teraz oglądasz
UE wszczyna procedurę ws. nieprzyjmowania uchodźców
UE wszczyna procedurę ws. nieprzyjmowania uchodźców
Teraz oglądasz
Piekarski: wystarczyło przyjąć te kilkanaście osób
Piekarski: wystarczyło przyjąć te kilkanaście osób
Teraz oglądasz

Imigranci szturmują Europę

Autor: mk\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: