Kulturalne kibicowanie bez trygonometrii. Podstawa programowa 2017

Nowa podstawa programowa - komentarze polityków
Nowa podstawa programowa - komentarze polityków
"15 na Żywo" TVN24
Założenia podstawy programowej budzą kontrowersje nie tylko wśród polityków"15 na Żywo" TVN24

"Pan Tadeusz" będzie towarzyszył uczniom przez całą podstawówkę. Matematykę okrojono z trygonometrii. Na wuefie dzieci nauczą się kulturalnego kibicowania, a na technice... zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nowa szkoła podstawowa ma skutecznie nauczyć dzieci śpiewać i grać na instrumentach, choć w ósmej klasie lekcje muzyki mają być co drugi tydzień albo wcale. W dziedzinie plastyki i muzyki dokumenty ministerstwa sobie nawzajem przeczą.

Z nowej podstawy programowej ogłoszonej w środę 30 listopada przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynotowaliśmy kilkanaście najciekawszych założeń. Podstawa jako całość jest bowiem zdaniem nauczycieli dość zachowawcza i przypomina (z uwzględnieniem postępu cywilizacyjnego) program szkoły podstawowej sprzed 17 lat.

10 dni "prekonsultacji"

Dokumenty, które opublikowało ministerstwo, mają być materiałem do dyskusji. Zainteresowane osoby, instytucje i środowiska mogą zgłaszać uwagi do nich do 9 grudnia. Podstawy programowe do poszczególnych przedmiotów szkoły podstawowej mają być ogłoszone do końca lutego.

Pierwsi według nowej podstawy programowej mają uczyć się uczniowie klas pierwszych, czwartych i siódmych szkoły podstawowej oraz pierwszych klas szkoły branżowej. Ich zmiany programowe mają objąć już we wrześniu 2017 r., czyli z początkiem następnego roku szkolnego.

Naukę pierwszego języka obcego dzieci mają rozpoczynać od I klasy szkoły podstawowej, drugiego - od VII. Historia ma być nauczana od IV klasy. Przyroda - tylko w klasie IV. Geografia i biologia zaś od V klasy, a chemia i fizyka od VII klasy. Wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa znalazły się w programie klasy VIII.

Język polski - podstawówka pod znakiem "Pana Tadeusza"

Przy reformowaniu szkolnych programów najwięcej emocji wywołuje zazwyczaj lista lektur obowiązkowych na języku polskim. Tak było na przykład 10 lat temu, gdy "swoją" listę lektur przedstawił Roman Giertych. Ogłoszona wczoraj lista książek, które znać powinien każdy uczeń, nie budzi aż tylu emocji, choć poloniści pytani przez programy "Polska i Świat" czy "Fakty w Południe" TVN24 dziwią się, że z kanonu wypadły "Świętoszek" Moliera czy "Romeo i Julia" Szekspira. Część polonistów narzeka na mniejszą swobodę w indywidualnym wyborze lektur dla dzieci przez nauczycieli. Część uważa, że zbyt wiele jest w kanonie "Pana Tadeusza".

To, czy zbyt wiele jest w szkole polskiej epopei narodowej, to oczywiście kwestia oceny. Faktem jest, że od czwartej klasy do zakończenia podstawówki "Pan Tadeusz" w różnym wymiarze będzie towarzyszył młodzieży przez wszystkie klasy.

W czwartej klasie Mickiewiczowskie dzieło ma być analizowane pod kątem opisów, w piątej - zwyczajów i obyczajów, w szóstej - polowania i koncertu Wojskiego, w siódmej - historii Polski na kartach epopei. W ósmej klasie zaś "Pan Tadeusz" jest lekturą obowiązkową jako całość.

Autorzy nowej polonistycznej podstawy programowej najwyraźniej doszli do wniosku, że "Ania z Zielonego Wzgórza" jest zbyt poważna jak dla piątoklasistów i przenieśli tę pozycję do lektur dla klasy szóstej. Inaczej stało się ze "Sposobem na Alcybiadesa" Edmunda Niziurskiego, który przeszedł z klasy szóstej do piątej, choć - warto przypomnieć - opisuje losy ósmoklasistów.

W kanonie lektur pozostały "wybrane wiersze" (bez wskazania, które) Czesława Miłosza, co część polonistów uznaje za ciekawostkę, pamiętając niechętny stosunek polityków rządzącego PiS-u do tego poety.

Na liście lektur obowiązkowych w szkole podstawowej znajdują się również m.in. "Akademia pana Kleksa", "W pustyni i w puszczy", "Quo Vadis", "Zemsta", "Katarynka", "Siłaczka", "Syzyfowe prace", "Kamienie na szaniec", a także "Mikołajek", "Mały Książe", "Chłopcy z placu Broni", "Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa", "Hobbit, czyli tam i z powrotem", "Czarne stopy", "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi". Jest też, na liście dla klas czwartych, komiks "Kajko i Kokosz. Szkoła latania".

Na liście lektur obowiązkowych w czwartej klasie znalazła się "Dynastia Miziołków", a "Król Maciuś Pierwszy" zasłużył jedynie na miejsce wśród lektur uzupełniających. Z podstawy programowej podstawówki zginął nieśmiertelny dotąd "Plastusiowy pamiętnik" Marii Kownackiej. Pojawiły się za to "Dzieci z Leszczynowej Górki" Kownackiej i Zofii Malickiej.

W edukacji polonistycznej część nauczycieli zwraca uwagę na ambitny jak na czwartą klasę poziom gramatyki. Z nowej podstawy programowej wynika, że uczeń powinien rozpoznawać formy przypadków, liczby, osoby, czasu i rodzaju gramatycznego odpowiednio: rzeczownika, przymiotnika, liczebnika i czasownika. Ma też określać ich funkcje w wypowiedzi, a także rozpoznawać funkcje składniowe wyrazów używanych w zdaniu, w tym trafnie oddzielać grupę podmiotu od grupy orzeczenia.

Matematyka - bez funkcji i trygonometrii

Nowością w ogłoszonej w środę podstawie programowej jest przeniesienie wiedzy o funkcjach i umiejętności z tej dziedziny w całości do programu szkół ponadpodstawowych. Z podstawówki wypadną więc funkcje z całym dobrodziejstwem inwentarza - w tym z funkcjami trygonometrycznymi. Trygonometrii w ośmioklasowej szkole podstawowej nie będzie, choć podstawa programowa przewiduje stosunkowo rozległą wiedzę o trójkątach i prawach, jakimi rządzą się te figury.

Pojęcie funkcji przeniesiono do szkoły ponadpodstawowej. Tam będzie można omówić je dokładniej, a większa liczba przykładów ułatwi uczniom zrozumienie istoty tego pojęcia. Z tego też wynika przeniesienie do szkoły ponadpodstawowej układów równań. Naturalne jest bowiem ilustrowanie układów równań w układzie współrzędnych; do tego niezbędne jest użycie równania prostej, ściśle związanego z wykresem funkcji liniowej - czytamy w projekcie podstawy programowej do matematyki

Historia - Pilecki w czwartej klasie

Podstawa programowa z historii zakłada krótki i ogólny kurs z różnych okresów dziejów Polski i świata w czwartej klasie, a potem pogłębioną wiedzę od starożytności do współczesności w klasach od piątej do ósmej. Wśród nauczycieli pytanych przez reporterów TVN24 zdziwienie budzi nauczanie o postaci rotmistrza Witolda Pileckiego już w czwartej klasie. Zrozumienie dramatyzmu jego postaci wymaga bowiem dość szczegółowej znajomości historii Polski XX wieku. Poza tym ostatni rok jego życia znaczony jest niebywałym okrucieństwem komunistów wobec Pileckiego. Takim, które, gdyby zostało przedstawione w filmie, to na pewno nie byłby to film dla dziesięciolatków.

Analizując nową podstawę programową z historii, nieuchronnie można dojść do wniosku, że po jej wprowadzeniu będzie musiała nastąpić generalna rewizja linii redakcyjnej podręczników. Komunistyczne imperium składające się z Rosji i podbitych przez Rosję państw w XX wieku autorzy podstawy programowej nazywają Związkiem Sowieckim. W obecnie używanych podręcznikach używana jest nazwa Związek Radziecki. Choć z drugiej strony autorzy konsultowanej od 30 listopada podstawy programowej zamiennie ze Związkiem Sowieckim, konsekwentnie używają skrótowca... ZSRR.

Wiedza o społeczeństwie - bez wojewody, ale z przeciwdziałaniem rasizmowi

Podstawa programowa tego przedmiotu obejmuje nauczanie zasad funkcjonowania państwa, prawa i społeczeństwa. Sporo jest w niej o samorządzie lokalnym, w tym samorządzie wojewódzkim. Nie przewiduje się natomiast wiedzy o kompetencjach wojewody.

Podstawa programowa do WOS, ogłoszona przez resort Anny Zalewskiej, zakłada również, że uczeń ma rozpoznawać przejawy ksenofobii, w tym rasizmu, szowinizmu i antysemityzmu; a także uzasadniać potrzebę przeciwstawiania się takim zjawiskom.

W ramach nauczania WOS-u przewiduje się, że uczeń ma umieć znaleźć informacje o życiorysie politycznym osób "urzędującego oraz poprzedniego prezesa Rady Ministrów RP". Jeżeli zaś chodzi o prezydenta, podstawa programowa zakłada znajomość życiorysu politycznego "osób pełniących ten urząd" - bez określenia ilu i w jakim okresie.

Wychowanie do życia w rodzinie - obrona przed "destrukcyjnym działaniem" mediów

Ten przedmiot, odkąd po raz pierwszy wszedł do programu polskiej szkoły prawie 30 lat temu (wtedy jako przysposobienie do życia w rodzinie), zawsze budził kontrowersje w związku z zakresem i sposobem podania tajników życia seksualnego i konsekwencji z niego wynikających.

Według najnowszej projektowanej podstawie programowej MEN w szkole podstawowej ma w ogóle nie być mowy o aborcji. Zresztą problem ten nie występuje w obecnie obowiązującej podstawie programowej. Jeżeli zaś chodzi o antykoncepcję, to wiedza o niej ma być przekazywana w aspektach "medycznym, psychologicznym i moralnym" - w ósmej klasie. Dziś o antykoncepcji uczy się w gimnazjum w aspektach "zdrowotnym, psychologicznym i etycznym".

W zreformowanej postaci wychowanie do życia w rodzinie obejmuje też podobnie jak dziś między innymi taką dziedzinę wiedzy jak "korzystanie ze środków przekazu w sposób selektywny, umożliwiający obronę przed ich destrukcyjnym oddziaływaniem".

Muzyka - Bach, Czajkowski, Perfect i Dżem

Bardzo ambitny program nauczania przewiduje podstawa programowa do muzyki. Kładzie ona nacisk nie tylko na wiedzę, ale też na umiejętności. Według niej uczeń podstawówki powinien umieć śpiewać ze słuchu lub z wykorzystaniem nut minimum 10 utworów w roku szkolnym. Powinien również opanować podstawy gry na wybranym instrumencie, rapować (!) i układać teksty do muzyki. Obowiązkowa jest umiejętność zaśpiewania całego Hymnu Polski i zagrania na instrumencie Hymnu Unii Europejskiej.

Wart odnotowania jest, jak to określa ministerialny dokument, "repertuar współczesnego kulturalnego człowieka", który ma znać każdy absolwent podstawówki. W dziedzinie muzyki klasycznej wymienia się takich kompozytorów, jak: J.S. Bach, A. Vivaldi, W.A. Mozart, L. van Beethoven, F. Chopin, S. Moniuszko, P. Czajkowski, G. Gershwin, W. Kilar, K. Penderecki. A w kanonie współczesnej muzyki rozrywkowej projekt podstawy programowej wymienia: E. Claptona, L. Armstronga, M. Jacksona, L. Cohena, B. Dylana, The Beatles, ABBĘ, Queen, Perfect, Dżem.

Autorzy podstawy programowej do muzyki uważają, że w każdej szkole powinna być pracownia muzyczna wyposażona w: "instrumenty muzyczne: perkusyjne niemelodyczne i melodyczne, instrument lub instrumenty klawiszowe (akustyczne lub/i elektroniczne), instrumenty dęte, instrumenty strunowe; tablicę z pięciolinią, rzutnik multimedialny i ekran lub tablicę multimedialną; sprzęt do odtwarzania, nagrywania i nagłaśniania dźwięku, komputer z oprogramowaniem muzycznym (np. edytory tekstu muzycznego, obróbki cyfrowej dźwięku, ministudio muzyczne itp.) i z dostępem do internetu; bibliotekę muzyczną (nuty, śpiewniki, podręczniki), fonotekę i filmotekę; plansze dydaktyczne (papierowe lub multimedialne)".

Uznają również, że dla prawidłowej edukacji artystycznej młodego pokolenia niezbędna jest "muzyczna aktywność własna nauczycieli", a "ćwiczenia praktyczne muszą dominować nad zagadnieniami teoretycznymi".

Plastyka artystycznie zintegrowana

Podobny nacisk na praktykę zakłada również podstawa programowa do zajęć plastycznych. Przewiduje ona zintegrowane nauczanie plastyki z innymi przedmiotami artystycznymi, np. z muzyką. W podstawie do plastyki ogłoszonej przez MEN czytamy, że w ósmej klasie podstawówki plastyka ma figurować w planie lekcji na przemian z muzyką - co drugi tydzień. Problem w tym, że ogłoszony przez ten sam MEN ramowy plan zajęć tego nie potwierdza. Według planu w ósmej klasie ma nie być ani muzyki ani plastyki.

WF - kultura nie tylko fizyczna

Projekt podstawy programowej przewiduje zarówno wpojenie uczniom ogólnej wiedzy o pożytkach płynących ze sportu, jak też przede wszystkim nauczenie dzieci podstawowych sprawności sportowych, a nawet figur akrobatycznych. W części teoretycznej zwraca uwagę na to, że szkoła ma uczyć na wuefie zasad kulturalnego kibicowania i kulturalnego zachowania się na boisku - m.in. bezwzględnego respektowania decyzji sędziego.

Edukacja dla bezpieczeństwa - przysposobienia wojskowego brak

Przedmiot ten pozostał pod dotychczasową nazwą, wprowadzoną siedem lat temu przez rząd PO-PSL. Podstawa programowa w ogłoszonej przez MEN postaci nie uwzględnia publicznie głoszonych przez ministra obrony Antoniego Macierewicza postulatów przywrócenia przysposobienia wojskowego (obronnego) do szkół. Nadal w podstawie programowej stawia się na ratownictwo, pierwszą pomoc i edukację zdrowotną. Bezpieczeństwo militarne państwa omawiane jest na dużym poziomie ogólności i tylko teoretycznie - tak jak w obecnie obowiązującej podstawie programowej.

Technika - ruch pilnikiem i ruch drogowy

Program nauczania tego przedmiotu zakłada opanowania umiejętności korzystania z instrukcji różnych maszyn i urządzeń, wykonanie prostej pracy technicznej na podstawie rysunku lub kulinarnej na podstawie przepisu. W podstawie programowej do techniki czytamy też, że uczeń "rozumie, wyjaśnia zasady uczestnictwa w ruchu drogowym np. jako pieszy, pasażer i rowerzysta". Być może dlatego, że bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie przewiduje podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa.

Nauczanie przez powtarzanie

Specjaliści zwracają uwagę, że w ogólnym oglądzie podstaw programowych do wszystkich przedmiotów wymagają dopracowania nie tylko zawartość poszczególnych przedmiotów, ale również relacje między nimi. Te same obszary wiedzy powtarzają się w programach różnych przedmiotów.

Pierwsza pomoc oraz dbałość o własne zdrowie znajduje się w programach do przyrody i edukacji dla bezpieczeństwa. Potrzeba ochrony środowiska jest i w przyrodzie i w etyce. Problem uzależnień pojawia się w programach przyrody, biologii i wychowania do życia w rodzinie. Potrzeba poszanowania własności intelektualnej eksponowana jest w podstawach programowych do przedmiotów artystycznych, informatyki oraz do polskiego.

Kilka podstaw programowych w podobny sposób mówi również o potrzebie uwrażliwiania młodzieży na prawdę, dobro i piękno - ale tego nigdy za dużo, nie tylko zdaniem pedagogów.

Autor: jp/sk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam sporo zmian w pogodzie. Przede wszystkim nad Polskę nadciągnie porcja cieplejszego powietrza, przez którą miejscami temperatura wzrośnie do nawet 14 stopni Celsjusza. Jak długo potrwa to ocieplenie?

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Podczas spotkania marszałka Sejmu Szymona Hołowni w Rypinie (Kujawsko-Pomorskie) doszło do ostrej wymiany zdań między nim a dwoma mieszkańcami. Zarzucili oni kandydatowi na prezydenta, że "koalicja 13 grudnia nie martwi się o Polskę" i że "wszystko jest sprzedane". Po dłuższej dyskusji Hołownia chciał im podać rękę, ale ci jednak odmówili.

"Podamy sobie ręce czy nie? Zrobiłem, co mogłem". Spięcie na spotkaniu z Hołownią

"Podamy sobie ręce czy nie? Zrobiłem, co mogłem". Spięcie na spotkaniu z Hołownią

Źródło:
PAP

- Jestem z zawodu nauczycielem historii. I trudno, żebym dziś nie powiedział kilku zasadniczych słów dotyczących sytuacji, bo ona jest sytuacją historyczną, w jakiej znaleźliśmy się my wszyscy - mówił na Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego Donald Tusk. Premier ocenił, że wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę i "zbliża się nieznane".

Premier o "wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu godzin". "Zbliża się nieznane"

Premier o "wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu godzin". "Zbliża się nieznane"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Olaf Scholz ma zostać kandydatem SPD na kanclerza w przedterminowych wyborach. Niemieckie media szeroko komentują zapowiadane na poniedziałek ogłoszenie tej nominacji. Portal RND ocenił, że Scholz "ma szansę udowodnić, że jego kanclerstwo nie było historycznym nieporozumieniem". "Sueddeutsche Zeitung" nazywa go zaś "wypaloną marką" i pisze, że "jest prawdopodobnie najsłabszym, najmniej odpowiednim kandydatem na kanclerza, jakiego SPD kiedykolwiek wysunęła".

SPD wybrała kandydata. "Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemal szalone"

SPD wybrała kandydata. "Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemal szalone"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę o godzinie 16 w Krakowie odbędzie się obywatelskie spotkanie z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Podczas wydarzenia zostanie ogłoszona decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta - przekazał w piątek rzecznik PiS Rafał Bochenek.

"Decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata". Rzecznik PiS podał szczegóły

"Decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata". Rzecznik PiS podał szczegóły

Źródło:
PAP, TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

Wszyscy potencjalni kandydaci na prezydenta wywodzący się z Koalicji Obywatelskiej - Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski, jak i Szymon Hołownia, wygraliby w II turze wyborów z potencjalnymi kandydatami PiS - Przemysławem Czarnkiem i Karolem Nawrockim - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Kandydaci koalicji kontra kandydaci PiS. Warianty na drugą turę

Kandydaci koalicji kontra kandydaci PiS. Warianty na drugą turę

Źródło:
PAP

Jak wyglądało funkcjonowanie resortu kultury za rządów PiS? Co zmieniło się po odejściu ministra Piotra Glińskiego? Mówiła o tym w "#BezKitu" szefowa MKiDN Hanna Wróblewska. Przyznała, że kiedy weszła do instytucji, zastała "bardzo wielu cennych urzędników i kompletny chaos". Przekazała, że przeprowadziła "reformę" i "od tego momentu o tym, kto dostaje dotacje w ramach programu ministra, będzie decydował nie gabinet polityczny, a eksperci".

Jak działał resort kultury za ministra Glińskiego. "Władza była na tyle wysoka, że mógł zadecydować o wszystkim"

Jak działał resort kultury za ministra Glińskiego. "Władza była na tyle wysoka, że mógł zadecydować o wszystkim"

Źródło:
TVN24, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret przyznający azyl polityczny na Białorusi Tomaszowi Szmydtowi - przekazała państwowa agencja BiełTA. Szmydt to ścigany za szpiegostwo były sędzia, który na początku maja zbiegł z Polski.

Tomasz Szmydt dostał azyl na Białorusi

Tomasz Szmydt dostał azyl na Białorusi

Źródło:
tvn24.pl, PAP

CBOS zbadał preferencje partyjne Polaków w drugiej połowie listopada. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 32 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 31 proc., Konfederacja - 13 proc. W komentarzu zwrócono uwagę na prawdopodobny wpływ wyborów w USA na wzrost poparcia dla PiS.

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Kampania prezydencka zacznie się 8 stycznia przyszłego roku - ogłosił w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Wyjaśnił, że zanim poinformuje o dacie samego głosowania, "musi skonsultować się z Państwową Komisją Wyborczą". - Na pewno będzie to w maju - powiedział.

Marszałek Sejmu podał datę startu kampanii prezydenckiej

Marszałek Sejmu podał datę startu kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24, PAP

Kolejne trzy osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W sumie podejrzanych jest osiem osób, w tym były prezes agencji i Paweł S., twórca marki Red is Bad, który po deportacji z Dominikany siedzi w areszcie.

Policjant miał pomóc Pawłowi S. wypłacić z banków 3,5 miliona złotych

Policjant miał pomóc Pawłowi S. wypłacić z banków 3,5 miliona złotych

Źródło:
tvn24.pl/ Prokuratura Krajowa

Wiedeńska policja w piątek znalazła w pobliżu szpitala w stolicy Austrii ciało noworodka. Dzień wcześniej służby informowały o szeroko zakrojonych poszukiwaniach dziecka, które zniknęło z sali na oddziale neonatologicznym.

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Źródło:
APA, ENEX, ORF, Kurier, tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

- Brytyjskie Siły Zbrojne mogłyby walczyć dziś wieczorem, gdyby Rosja dokonała inwazji na Europę Wschodnią - mówił jeden z głównych brytyjskich dowódców generał Rob Magowan, zapewniając w czasie posiedzenia komisji w Izbie Gmin o gotowości armii.

"Gdyby armia brytyjska została poproszona o walkę dziś wieczorem, walczyłaby"

"Gdyby armia brytyjska została poproszona o walkę dziś wieczorem, walczyłaby"

Źródło:
PAP, Politico

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

- Trudno sobie wyobrazić, że policjanci wytargali z samochodu trzeźwego kierowcę i go bezpodstawnie pobili, a jednak tak było w tej sytuacji - mówi adwokat kierowcy, któremu sąd przyznał 160 tysięcy odszkodowania od policji w Zabrzu za pobicie. Najpierw to on był jednak oskarżony o napaść na policjantów.

Pobili go, bo odmówił badania alkomatem. Wygrał w sądzie, policja ma mu zapłacić 160 tysięcy złotych

Pobili go, bo odmówił badania alkomatem. Wygrał w sądzie, policja ma mu zapłacić 160 tysięcy złotych

Źródło:
TVN24/Gazeta Wyborcza

W czwartkowe popołudnie w stanie Alabama stracono Careya Dale Graysona, skazanego za zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku. Jak podkreślają amerykańskie media, był on trzecią jak dotąd osobą, w stosunku do której karę śmierci wykonano poprzez uduszenie azotem.

Kolejna egzekucja nową metodą. 50-latek stracony za brutalne zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku

Kolejna egzekucja nową metodą. 50-latek stracony za brutalne zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku

Źródło:
USA Today, CNN, tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich trzech oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony w 1992 roku. - Błędy i niekonsekwencje prokuratury w postępowaniu przygotowawczym doprowadziły do takiego wyroku - powiedział na początku uzasadnienia orzeczenia sędzia Stanisław Zdun.

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych w sprawie zabójstwa byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych w sprawie zabójstwa byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

IMGW ostrzega przed oblodzeniem. W prawie całej Polsce w nocy spodziewane są trudne warunki drogowe, a w części regionów dodatkowym zagrożeniem okaże się silny wiatr. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Ostrzeżenia IMGW. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko

Ostrzeżenia IMGW. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

"Juror#2" to tytuł najnowszego filmu 94-letniego Clinta Eastwooda, który w końcu grudnia trafi na platformę Max. Legendarny hollywoodzki mistrz nakręcił thriller sądowy, którego bohater zasiadający w ławie przysięgłych odkrywa, że sam jest powiązany ze sprawą, w której ma sądzić. Obraz zbiera pochwalne recenzje i jest bodaj najlepszym filmem Eastwooda od czasu nakręconego w 2014 roku "Snajpera".

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "The Guardian", tvn24.pl

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl