Grał tu Tey, śpiewała Magda Umer, "piło się więcej niż na Ukrainie"

"Akumulatory" dawniej i dziśStary Poznań | Tomasz Hejna

45 lat świętują "Akumulatory", czyli najsłynniejszy poznański akademik - Jowita. Stojący przy rondzie Kaponiera dom studencki wspominają z rozrzewnieniem jego dawni mieszkańcy. Choć "Jowita" najlepsze lata ma za sobą, nadal stanowi symbol Poznania.

Dom studencki otwarto w 1968 r. przy ul. Zwierzynieckiej. Jego projekt wykonali dwaj poznańscy architekci z Miastoprojektu - Witold Milewski i Zygmunt Skupniewicz, którzy zaprojektowali m.in. czerwony wieżowiec Uniwersytetu Ekonomicznego, akademik Eskulap czy budynki Politechniki Poznańskiej.

Neon dał nazwę

- Był częścią większego modernistycznego założenia w tej części miasta, które realizowano w latach 60. XX w., należały do niego m. in. Hotel Merkury, blok Marago, wieżowiec Zjednoczenia Przemysłu Ceramiki Budowlanej czy samo rondo Kaponiera - wyjaśnia Marcin Stachowiak, autor bloga Modernistyczny Poznań.

Budynek szybko zyskał miano "akumulatorów". Zawdzięcza to neonowi Centry, który jeszcze w latach sześćdziesiątych zawieszono na szczycie 11-piętrowego budynku.

- Dla większości studentów przyjeżdżających po raz pierwszy do Poznania, był jedną z pierwszych rzeczy które w Poznaniu widzieli i stawał się głównym punktem orientacyjnym - tłumaczy Stachowiak.

Miejsce pożądane

Dzięki doskonałemu położeniu w samym sercu miasta, tuż przy węźle przesiadkowym autobusów nocnych, akademik od początku zyskał miano ekskluzywnego, o który "bili się" studenci. Pierwszeństwo do zamieszkania w nim mieli jednak obcokrajowcy i studenci IV i V roku. Kolejnym argumentem, który sprawiał, że każdy chciał zamieszkać w Jowicie, było bogate życie kulturalne.

W latach 70., w Jowicie mieszkał Marek Grądzki, jeden z założycieli działającej w latach 1974-1976 "Grupy Twórczej Akumulatory", która działała od 1974 do 1976 roku. - Założyliśmy grupę jazzową "Old Potatoes Boys", której nazwa pochodziła od nazwiska jednego z członków zespołu, Andrzeja Ziemniaka. Graliśmy jazz nowoorleański. Powstało wtedy tu także Poznańskie Towarzystwo Jazzowe. W tych czasach w "Akumulatorach" koncertowały Elżbieta Jodłowska i Magda Umer, występował Kabaret Tey. Działała też grupa teatralna, organizowano spektakle, do współpracy włączyła się dyrektor Teatru Nowego. Otwarto Galerię Akumulatory 2, prowadzoną przez dzisiejszego rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - wspomina Grądzki.

Dzieci szukano po całym akademiku

Niemal wszyscy mieszkańcy wspominają jednak przede wszystkim imprezy w pokojach i na korytarzach akademika.

- Jowita była kiedyś akademikiem dla młodych małżeństw, często z dziećmi. Zdarzało się, że podczas imprezy dziecko w wózku jeździło od pokoju do pokoju, wszyscy się z nim bawili, ale nie można tego nazwać opieką nad dzieckiem. Czasem jeździli w dziecięcym wózku po korytarzach. Często rano rodzice szukali dziecka po całym akademiku - wspominają Jacek i Bożena, mieszkający w "Akumulatorach" w latach dziewięćdziesiątych.

Te korytarze przeżyły niejedną imprezęUAM

Obiady trwały całą noc

Czas spędzony w Jowicie z rozrzewnieniem wspomina także studentka z Uzbekistanu. - To był raj dla studentów, imprezy do rana, palenie na schodach, milion odwiedzających - mówi Stella.

- Najbardziej w pamięci pozostały mi jednak wspólne obiady z "Erasmusami" w kuchni, które zaczynały się około godziny 20:00 i kończyły nad ranem. Poznawaliśmy tak kultury rożnych krajów, kuchnie całego świata i po prostu dobrze się bawiliśmy. Odwiecznym problemem były za to kolejki do klucza od pralki - dodaje.

Wspólna kuchniaUAM

Na czworakach na "piana party"

Imprezy w akademiku wspomina także Maciej, który w Jowicie nie mieszkał, jednak wielokrotnie bawił się w jej murach. - Na jednym z sylwestrów, kiedy zabawa się bardzo powoli rozkręcała, ktoś uruchomił gaśnicę i zrobił "piana party" - śmieje się i dodaje, że wejść do akademika nie było łatwo. - Panie z recepcji dość restrykcyjnie dbały, by nie wchodziły do niego niezameldowane osoby. Wiele waletujących osób starało się umknąć w tłumie, wejść na czworakach przy recepcji czy wbiegało sprintem, gdy widzieli otwarte drzwi - wspomina.

Recepcja w JowicieUAM

Doładowanie w klubie

Z budynkiem od lat związane są także stołówka i klub "Akumulatory". - W zasadzie ja niewiele pamiętam z imprez w tym miejscu. Piło się tu więcej niż na Ukrainie - śmieje się Olekandar.

Przez wiele lat odbywały się tam imprezy Parlamentu Samorządu Studentów UAM. - Mimo, że nie byłem w samorządzie, i mnie zahaczyła ta tradycja. Atmosferę tworzyli ludzie, którzy tam byli. Prawie wszystkich się znało, było tak rodzinnie - mówi Justyna, obecna studentka.

Jowita już nieatrakcyjna

Przez lata doceniano także widok z okien akademika, z których widać panoramę miasta - stadion, wieże telewizyjne na Piątkowie, stok na Malcie. Od niedawna podziwiać można także nowy budynek dworca i wielką dziurę po rondzie Kaponiera. Jowita w ostatnich latach straciła na znaczeniu a studenci zamiast o miejsce w tym akademiku walczą o pokój w "Zbyszku" i "Jagience". Na początku roku pojawiły się informacje o tym, że właściciel obiektu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, w związku z budową akademików na Morasku, nosi się z zamiarem sprzedaży budynku. - Wiadomość o przetargu była nieprawdziwa, akademik zostaje - uspokaja jednak Dominika Narożna, rzecznik prasowy UAM.

DS Jowita mieści się przy ul. Zwierzynieckiej:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Stary Poznań | Tomasz Hejna

Pozostałe wiadomości

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi w Turcji. Wszystkich 89 pasażerów i 6 członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Źródło:
Reuters

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji benzynowej przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie jeden z samochodów uderzył w dystrybutor gazu, który zaczął się intensywnie wydobywać. Łącznie w wypadku uczestniczyło pięć samochodów. Jak przekazał młodszy brygadier Artur Kamiński z warszawskiej PSP, dwie osoby zostały poszkodowane. Strażacy ewakuowali ludzi przebywających na stacji oraz w pobliskiej restauracji, a także odcięli gaz i prąd.

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Źródło:
TVN24

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl