Najnowsze

Najnowsze

Gwardzistom życie najmniej miłe

- Niemal dwukrotnie wzrosła w ub. roku liczba samobójstw wśród członków Gwardii Narodowej, w tym samym czasie nieznacznie spadła ilość podobnych przypadków wśród żołnierzy w służbie czynnej - wynika z najnowszego raportu Pentagonu. Dowodzący Gwardią Narodową generał brygady Raymond Carpenter przyznaje, że nie wie, skąd wynika tak znaczący wzrost samobójstw członków tej formacji.

PiS wspomni zabitego kolegę

Jarosław Kaczyński w czwartek w Łodzi uczci pamięć Marka Rosiaka. Prezes PiS ma zabrać głos w sprawie zamordowanego w październiku działacza swojej partii. - Złoży kwiaty na cmentarzu i pomodli się. Później zaplanowaliśmy briefing pod biurem PiS - informuje rzecznik PiS Adam Hofman.

Kto co mówił w tupolewie? Każdy słyszy co innego

Nagrania z czarnych skrzynek prezydenckiego tupolewa są jedne. Tyle, że polscy i rosyjscy eksperci słyszą w nich co innego, i to w kilku kluczowych dla wyjaśnienia przyczyn katastrofy momentach. A różnice się mnożą w miarę ich analizy przez specjalistów.

Mały Rumun wielkiej wagi

We wschodniej części Rumunii, w mieście Galati, urodziło się dziecko ważące blisko sześć kilogramów. Jak mówi matka dziecka, jego rozmiar to przejaw woli Boga, ale najważniejsze, że jest cały i zdrowy.

"Na miejscu Tuska nie ściskałbym się z Putinem"

Środa, 19 stycznia - Na miejscu premiera Tuska nie ściskałbym się z Putinem. Potraktowałbym go chłodno - powiedział Jarosław Kaczyński w "Rozmowie Rymanowskiego", odnosząc się do zachowania szefa polskiego rządu tuż po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Zdaniem prezesa PiS "spolegliwa" postawa Polski wobec Rosji przy wyjaśnianiu katastrofy jest "ogromną kompromitacja rządu". – Wiem, że polski establishment panicznie boi się Smoleńska. Nie wiem dlaczego – dodał Kaczyński.

"Decydował rząd polski, a nie banda zdrajców"

- Rząd polski decydując się na skorzystanie z konwencji chicagowskiej, szukał procedury optymalnej dla wyjaśnienia wszystkich okoliczności katastrofy smoleńskiej - powiedział w środę premier Donald Tusk odpowiadając na pytania posłów ws. katastrofy smoleńskiej - Uznajcie, że decydował rząd polski, a nie banda zdrajców - zwrócił się do opozycji.

"Kropka nad i" 19.01

Środa, 19 stycznia - Załoga decyduje się na lądowanie, ignoruje ostrzeżenia systemu TAWS, mając lądowisko w zasięgu wzroku. A widzialności ziemi w tym locie zabrakło - mówił w "Kropce nad i" płk Piotr Łukaszewicz. Zdaniem eksperta piloci popełnili wiele błędów, ale "niedopuszczalne jest to, że samolot nie był na ścieżce lądowania a otrzymywał informacje, że jest".

Ogień w hali zakładów chemicznych

Pożar w jednej z hal dawnych zakładów chemicznych w Gliwicach. Ogień objął cały budynek o powierzchni ok. 600 m kwadratowych. Zagrożone są pobliskie zbiorniki z gazem i kwasem. Na miejscu pracuje blisko 80 strażaków.

Zdradził tajemnice banków. Trafił do aresztu

Były szwajcarski bankier Rudolf Elmer, który dostarczył portalowi Wikileaks informacji na temat kont w trzech szwajcarskich bankach, został aresztowany. Wcześniej tego samego dnia sąd wymierzył mu karę grzywny w zawieszeniu, za groźby, wielokrotne usiłowanie wymuszenia i wielokrotne naruszenie tajemnicy bankowej.

Rodzina obalonego prezydenta aresztowana

Nowe tunezyjskie władze zapowiadają "zerwanie z przeszłością" i dystansują się od byłego prezydenta. Starając się uspokoić wzburzone społeczeństwo, aresztowano 33 członków rodziny obalonego despoty. Na nagraniach z akcji służb bezpieczeństwa pokazano duże ilość przejętego złota i biżuterii. Jednocześnie z więzień wypuszczono wszystkich więźniów politycznych.

"Problem winy podzielił polski Sejm"

"Tusk dzisiaj po raz pierwszy powiedział to, o czym cała Polska mówiła od dawna - że opozycja otwarcie wykorzystuje tragedię pod Smoleńskiem do swoich celów politycznych" - zauważa TV Rossija. Przedstawione dzisiaj stanowisko polskiego rządu w sprawie badania katastrofy smoleńskiej komentują także inne rosyjskie telewizje. Agencja prasowa ITAR-TASS wraca natomiast do wtorkowej konferencji polskiej komisji i przytacza opinię anonimowego rosyjskiego eksperta "zbliżonego do toku śledztwa nt. katastrofy lotniczej", że sposób pracy polskiej komisji jest "naciskowy", co "na pewno doprowadzi do bardzo złych rezultatów dla samych Polaków".

Mińsk szykuje odwet za polskie sankcje

- W obliczu decyzji władz Polski w sprawie wprowadzenia sankcji wizowych wobec przedstawicieli władz w Mińsku, Białoruś będzie zmuszona do podjęcia w odpowiedzi adekwatnych kroków - oświadczył białoruski MSZ. Białorusini dodają, że sankcje są "nieperspektywiczne" i "niszczą zaufanie".

Runął strop. Rabuś pod gruzami?

Grupa ratownictwa podziemnego przeszukuje rumowisko, jakie powstało po zawaleniu się stropu budynku w Wałbrzychu. Istnieje podejrzenie, że pod gruzami może znajdować się człowiek, który zdaniem świadków wszedł tam by okraść mieszkańców. Policja zatrzymała w tej sprawie jedną osobę.

Fala samospaleń w krajach muzułmańskich

Ojciec sześciorga dzieci próbował dokonać samospalenia w środę na wschodzie Algierii. To już ósmy taki desperacki akt w tym kraju w ciągu ostatnich siedmiu dni. W całej Afryce Północnej gwałtownie wzrosła ilość samospaleń, zainicjowana aktem młodego Tunezyjczyka, którego śmierć spowodowała masowe rozruchy w kraju.

Rodziny rozczarowane. "Premier się spóźnił"

- Przemówienie pana Tuska było dramatycznym sposobem obrony poprzez atak rodzin i partii opozycyjnych, czyli PiS, które odważyło się negować postępowanie Rosji - ocenił Andrzej Melak, brat Stefana Melaka. Wdowa po Januszu Kochanowskim, Ewa Kochanowska dodała, że premier spóźnił się z wystąpieniem w Sejmie i - jak stwierdziła - sprawiał wrażenie, że nie orientuje się w sytuacji prawnomiędzynarodowej. Członkowie rodzin ofiar, którzy byli dziś obecni w Sejmie, komentowali wystąpienie premiera Donalda Tuska, który przedstawił informację na temat działań rządu ws. katastrofy smoleńskiej.

"Nie mogli niczego nakazać polskiemu Air Force 1"

- Informacje przekazywane przez kontrolerów na lotnisku są bardzo ważne, ale decyzja jest podejmowana na pokładzie samolotu - powiedział w radiu Echo Moskwy rosyjski minister transportu Igor Lewitin. Polityka wspierał Magomed Talgoew, pilot testowy, który stwierdził, że "nie można było zabronić lądowania Tu-154M".

"Hańba!" i "zdrada!" w Sejmie. Ministrowie się uciszają

Nie bez incydentów i emocji przebiegała sejmowa debata o działaniach rządu w sprawie katastrofy smoleńskiej. Z sejmowej galerii, pod adresem premiera, padały okrzyki: hańba! i zdrada!. Osoby wywieszające transparenty wyprowadzała Straż Marszałkowska. Nerwy puszczały też rządowym ministrom.

Premier: To jest świństwo

- Jeśli ktoś w Polsce może pod adresem rządzących formułować zarzut, że po katastrofie nie pielęgnowaliśmy każdego szczegółu, aby było poczucie wspólnoty w Polsce, to powiem, że jest to świństwo. Jest mi przykro też osobiście. Jest mi przykro, że w Polsce pod adresem premiera i człowieka padają takie zarzuty - stwierdził premier Donald Tusk. Szef rządu wrócił na mównicę sejmową po wystąpieniu Elżbiety Jakubiak, by jak powiedział "sprostować jej przekłamania".

Wjechał na pasy. Jedna osoba nie żyje

Jedna osoba nie żyje, a druga walczy o życie, po tym jak w Olsztynie samochód wjechał w nich na przejściu dla pieszych. Kierowcę samochodu - 78-letniego mieszkańca Olsztyna - również odwieziono do szpitala.

Dwaj najważniejsi ludzie świata w Waszyngtonie

Przywódcy dwóch najpotężniejszych państw świata spotykają się w Waszyngtonie. Prezydent Chin Hu Jintao przybył z kilkudniową oficjalną wizytą do USA. Witając gościa na uroczystej ceremonii przed Białym Domem, Obama podkreślił znaczenie dobrych stosunków między obu supermocarstwami.

Komorowski i Miedwiediew spotkają się w Davos?

Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos otworzy prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. W spotkaniach, które odbędą się w dniach 26-30 stycznia, Polskę reprezentować ma Bronisław Komorowski. Jak podaje PAP, powołując się nieoficjalnie źródło dyplomatyczne w Moskwie, w Davos może dojść do spotkania obu prezydentów.

Najlepszy dom świata ukrywa się

Villa Vals to luksusowa rezydencja wbudowana w zbocze wzgórza w pobliżu szwajcarskich Alp. Cały budynek ma tylko jedną ścianę – frontową, reszta ukryta jest pod ziemią. Dzięki temu innowacyjnemu pomysłowi willa została wybrana najlepszym nowym prywatnym domem w konkursie Wallpaper Design Awards 2011.

Prokuratura nie przesłucha premiera

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie będzie przesłuchiwała premiera Donalda Tuska w śledztwie dot. przyczyn, przebiegu i skutków katastrofy pod Smoleńskiem. Prokuratura oddaliła wniosek, który na początku stycznia złożył mecenas Stefan Hambura, pełnomocnik m.in. rodziny zmarłej tragicznie w Smoleńsku Anny Walentynowicz.

"Nie złożymy prawdy na ołtarzu pośpiechu"

- Gdyby nie rozmowa pana premiera (Donalda Tuska) z panem premierem (Władimirem) Putinem, to prawdopodobnie do dzisiaj nie mielibyśmy kluczowego dowodu, który zmienił spojrzenie polskiej komisji na udział niektórych członków w przebiegu wypadku w ostatniej fazie lotu - powiedział szef MSWiA Jerzy Miller podczas swojego wystąpienia w Sejmie. Przewodniczący polskiej komisji powiedział, że eksperci nadal odczytują zapisy rozmów załogi TU-154M, ponieważ są tam fragmenty, które "zmienić pogląd komisji" i mieć wpływ na raport końcowy.

Polska doniesie Unii o problemach z Rosją

Edmund Klich zapowiedział, że przedstawi na forum unijnych organizacji problemy we współpracy z Rosją przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy w Smoleńsku. Polski ekspert stwierdził, że chodzi o uświadomienie UE, "że z Rosjanami nie tak łatwo się współpracuje".

Tysiące tirów stoją na granicy. Pomoc w drodze

Tysiące polskich ciężarówek utknęły na rosyjsko-białoruskiej granicy, drugie tyle wraca do swoich baz. To skutek nieprzedłużenia zezwoleń na międzynarodowe przewozy drogowe do Rosji. Właściciele firm transportowych obawiają się bankructwa, a przedstawiciele polskiego Ministerstwa Infrastruktury z Ministerstwem Transportu Rosji spotkają się dopiero 27 stycznia. Jak dowiedzieliśmy się w Zrzeszeniu Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, w drodze jest już pomoc dla polskich tirowców.

Chiny o krok od własnego lotniskowca

Chiny są bardzo bliskie wprowadzenia do służby pierwszego w swojej historii lotniskowca. Jak podaje japońskie Centrum Informacyjne Kanawa, monitorujące rozwój chińskiego wojska, były sowiecki okręt Wariag został "niemal w 100 procentach" doprowadzony do stanu używalności. Chiny nigdy oficjalnie nie przyznały się do prac przy długim na 300 metrów okręcie.

"Prawdy nie oświetlą pochodnie"

Odrzucenie pokusy, że prawda będzie wygodna dla kogoś - to zdaniem premiera Donalda Tuska najważniejsze zadanie rządu przy wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej. Szef rządu zapewnił w Sejmie, że będzie robił wszystko, aby dotrzeć do pełnej prawdy, "nawet, gdy będzie uwierała". Dodał, że nie pomogą w tym krzyki przedstawicieli opozycji. - Prawdy zdarzeń nie oświetlą pochodnie maszerujących po Krakowskim Przedmieściu - powiedział. I dodał: one mogą raczej coś podpalić.

Takiego zegarka trudno nie zauważyć

Neko to zegarek, który dla Alessi stworzył duet architektów Sanaa. To pierwszy taki projekt Japończyków i gratka dla miłośników designerskich gadżetów, bo Sanaa są laureatami nagrody Pritzkera, nazywanej architektonicznym Noblem.