Najnowsze

Najnowsze

Prokurator oskarża Ziobrę

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro miał szukać haków na niewygodnych dla siebie prokuratorów - twierdzi prokurator z Wrocławia Andrzej Kaucz. Ten jednak zaprzecza: żadna czarna lista nie istniała. Sprawę badają śledczy z Płocka.

Kościoły od 30 lat nie były tak puste

Na niedzielne msze w ostatnich latach przychodzi coraz mniej wiernych. A rok 2008 był najgorszy w całej, ponad 30-letniej historii badań naszej religijności. Tak wynika ze wstępnych wyników akcji liczenia wiernych, do których dotarła "Polska". Po raz pierwszy odsetek katolików, którzy chodzą na niedzielne msze, spadł poniżej 40 proc. Jednak - jak wynika z sondażu opublikowanego w "Rzeczpospolitej" - aż 82 procent Polaków uważa się za osoby wierzące.

Chińsko -amerykańska kłótnia na morzu

Dzień po oskarżeniu przez Pentagon chińskich marynarzy o "nękanie" amerykańskiego okrętu, Pekin odpowiada - Amerykanie przebywali nielegalnie na chińskich wodach.

Po 500 latach zatańczą w Wielki Piątek

Aż przez 581 lat w szwajcarskim kantonie Lucerna obowiązywało osobliwe prawo. Ustanowiony w 1482 roku zakaz nie pozwalał jego mieszkańcom tańczyć w niektóre święta religijne. O ile nie dziwi jeszcze szlaban na tańce w Wielki Piątek, czy Środę Popielcową, to zakaz tańczenia w Boże Narodzenie i w Zielone Świątki może wydawać się nieco dziwny.

Prezydent musi bronić się przed zarzutami

Twierdzi, że została skrzywdzona, bo zrobiono z niej kozła ofiarnego. W jakiej sprawie? W sprawie przyznania przez prezydenta odznaczenia Wojciechowi Jaruzelskiemu. Maria Ryszkowska, była ekspert z biura kadr i odznaczeń Kancelarii Prezydenta, pozwała swojego byłego pracodawcę i zażądała 20 tysięcy złotych odszkodowania. Jedną potyczkę sądową - o przywrócenie do pracy - już przegrała. Ale broni nie składa.

Bułgarzy na warszawskiej giełdzie

W ciągu kilku miesięcy na warszawskiej giełdzie może zadebiutować pierwsza spółka rodem z Bułgarii. Będzie to Sopharma, największy w tym bałkańskim kraju producent lekarstw - dowiedział się "Parkiet".

Szympans planował ataki na turystów

Samiec szympansa planował ataki na zwiedzających szwedzkie zoo. Zdaniem jego opiekunów, podstępny zwierzak zbierał kamienie, aby później ciskać nimi w turystów. Co więcej, małpa nauczyła się nawet kruszyć elementy swojego wybiegu, aby uzyskiwać z nich kolejne pociski.

Stolica nie ma kasy na duże imprezy

Z powodu kryzysu Warszawa wycofuje się z organizowania niektórych masowych imprez - donosi "Życie Warszawy". Nie zobaczymy m.in. wystawy popularnonaukowej "Grossology". Nie będzie też happeningu Pic-Nic, który od dwóch lat bawił warszawiaków 1 maja.

Fiskus na tropie

Już kupując drogi sprzęt elektroniczny, luksusową biżuterię, ekskluzywne meble czy zagraniczną wycieczkę, możemy trafić pod lupę urzędników skarbowych - informuje "Rzeczpospolita". Ministerstwo Finansów robi to, żeby skuteczniej ściągać podatki, od firm i osób zatajających dochody.

Hierarchowie wybiorą nowego przewodniczącego episkopatu

Już dziś rozpoczyna się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, na którym 104 biskupów wybierze swojego nowego przewodniczącego. Największe szanse według spekulacji mediów mają metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz i metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Flesze na Piterę: totalnie prześwietli urzędników

Julia Pitera szykuje wielką ofensywę i uderzenie w tych, którzy powtarzają, że jako minister odpowiedzialny za walkę z korupcją nie robi nic. Posłanka PO ma w ręku gotowy projekt ustawy - prawo antykorupcyjne, który pozwoli prześwietlić życie wysokich urzędników. I ich rodzin. - Dokument może zacząć obowiązywać jako ustawa już od stycznia przyszłego roku - pisze "Rzeczpospolita".

Francja odbiera alkohol najmłodszym

Ciężkie czasy nadeszły dla najmłodszych francuskich nałogowców. Parlament zakazał sprzedaży alkoholu i papierosów osobom poniżej 18 roku życia. Do tej pory zakaz taki dotyczył młodzieży do lat 16.

Bracia Kaczyńscy są pełni różnic

Jarosław Kaczyński coraz bardziej różni się z Lechem Kaczyńskim - uważa "Dziennik". Według pisma, szef PiS idzie w stronę twardego lidera opozycji, zaś prezydent - politycznego rozjemcy.

Platforma zdesperowana

O politycznych intencjach leżących u źródeł propozycji kadrowych PO dla ludzi z lewej strony: Danuty Huebner i Włodzimierza Cimoszewicza, a także o deklaracji Donalda Tuska, iż potrzebna jest dyskusja o eutanazji - "Trybuna" rozmawia z politologiem dr. Rafałem Chwedorukiem.

Choroba szalonych krów przy polskiej granicy

Do szpitala w Teplicach na północnym zachodzie Czech zgłosiła się pacjentka z objawami choroby Creutzfelda-Jakoba (vCJD), zwanej popularnie "chorobą szalonych krów". To pierwszy przypadek tej choroby u naszych południowych sąsiadów. Na całym świecie zabiła ona już około 200 osób.

Antykorupcyjny projekt Pitery

"Rzeczpospolita" dotarła do rewolucyjnego projektu ustawy - Prawo antykorupcyjne, autorstwa minister ds. walki z korupcją Julii Pitery, wspomaganej przez prawników Kancelarii Premiera i MSWiA.

Giełdowi aferzyści są bezkarni

Aferzyści mogą spać spokojnie. Prokuratura i sądy nie radzą sobie z manipulacjami na Giełdzie Papierów Wartościowych - wytyka "Puls Biznesu".

27 piesków na unijnej smyczy

Przyjęcie traktatu lizbońskiego byłoby krokiem w przekształcaniu UE w jedno państwo kosztem narodowych demokracji - twierdzi na łamach "Naszego Dziennika" prof. Anthony Coughlan, emerytowany wykładowca w Katedrze Polityki Społecznej w Kolegium Trójcy w Dublinie.

Prezydent zawetował ustawę o sześciolatkach

Lech Kaczyński zawetował ustawę obniżającą wiek rozpoczynania obowiązkowej nauki szkolnej z siedmiu do sześciu lat. Prezydenckie weto raczej nie zablokuje ustawy - SLD już zapowiedziało, że pomoże koalicji je odrzucić.

Szpitalne ochraniacze czyli więcej szkody niż pożytku

Szpitalne ochraniacze na buty z założenia są jednorazowe. Odwiedzający chorych w szpitalach zakładają je jednak często po kilka razy, wnosząc i wynosząc ze szpitala bakterie. Eksperci od szpitalnych zakażeń nie mają wątpliwości: ochraniacze na buty to bzdura - pisze "Metro".

Tylko osiem osób ma emerytury z OFE

Nieco ponad 46 zł wynosi przeciętna wysokość emerytur okresowych wypłacanych w tym miesiącu ze środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) - ujawnia "Gazeta Prawna".

"Nie boję się Boga"

Janusz Palikot nie rezygnuje z pomysłu przygotowania ustawy, która umożliwi w Polsce legalne przeprowadzanie eutanazji. Poseł "zebrał już materiały" i stworzył listę osób, które powinny wziąć udział w merytorycznej dyskusji na ten temat. Czy boi się napiętnowania przez Kościół? Nie, bo - jak mówił w programie "Teraz My" - stoi na marginesie katolicyzmu i nie boi się nawet Boga.

Zobacz jak Tusk kiwa kolegów

Premier Donald Tusk przeprasza, że zamiast głosować w Sejmie, grał w piłkę. - Sam siebie nie mogę usprawiedliwić - powiedział skruszony szef rządu i zapewnił: - To się nie powinno zdarzyć i więcej się nie powtórzy. Premier za wagary zapłaci karę 300 zł.

Nitras: lepsza piłka niż kebab przed telewizorem

Poniedziałek, 9 marca - To była niezręczność, cieszę się jednak, że premier przeprosił – tak Sławomir Nitras komentował absencję premiera podczas czwartkowego głosowania w Sejmie. Donald Tusk zamiast prac parlamentarnych wybrał wtedy piłkę nożną, co nie uszło uwadze reporterów programu "Teraz My". Mniej wyrozumiałości dla premiera miał Jerzy Wenderlich z SLD.

"Kropka nad i" 09.03

Poniedziałek, 5 marca Rząd nie uchyla się od „cywilizowanej” dyskusji o tematach kontrowersyjnych, ale nie zamierza zmieniać status quo nawet o milimetr. - Do aborcji nie ma powrotu, na eutanazję nie ma zgody. Ale w Polsce można na każdy temat dyskutować – powiedział Sławomir Nowak w „Kropce nad i” TVN24.

Nitras: lepsza piłka niż kebab przed telewizorem

- To była niezręczność, cieszę się jednak, że premier przeprosił – tak Sławomir Nitras komentował absencję premiera podczas czwartkowego głosowania w Sejmie. Donald Tusk zamiast prac parlamentarnych wybrał wtedy piłkę nożną, co nie uszło uwadze reporterów programu "Teraz My". Mniej wyrozumiałości dla premiera miał Jerzy Wenderlich z SLD.

Kochanowski interweniuje ws. odwiertów o. Rydzyka

Rzecznik Praw Obywatelskich bierze w obronę o. Tadeusza Rydzyka. W piśmie wysłanym do ministra środowiska Macieja Nowickiego i szefa MSWiA Grzegorza Schetyny domaga się wyjaśnień, dlaczego odmówiono dofinansowania projektu odwiertów geotermalnych, prowadzonych przez Fundację redemptorysty.

"Trudno o nim mówić w czasie przeszłym"

- Kochał ludzi jak nikt inny i robił dla nich więcej, niż ktokolwiek inny - w "Magazynie 24 godziny" wspomniał prof. Zbigniewa Religę jego przyjaciel ze świata polityki Artur Balazs. Jarosław Gowin z PO dodał, że były minister "będzie dla niego wzorem". Dawny pacjent Jerzy Badurski "chciałby podziękować za uratowanie mu życia", a dyrektor PolTransplantu prof. Janusz Wałachowski mówi otwarcie: - Trudno mi mówić o nim w czasie przeszłym.

"Kosowa nie uznamy"

W drodze do Unii Europejskiej Serbia potrzebuje sojuszników. Na jednego może liczyć - Hiszpania zadeklarowała, że wspiera starania Belgradu, a ponadto podtrzymała, że nie zmieni zdania w kwestii niepodległości Kosowa.