Kiedyś gospoda, później świątynia. Historia Synagogi pod Białym Bocianem

Fragment elewacji Synagogi pod Białym BocianemWratislaviae Amici

Najpierw była tam znana wrocławska oberża, później nazwę po niej przejęła synagoga, która na czas wojny przemieniła się w... zakład mechaniczny. Dopiero kilka lat temu wyprowadzili się z niej bezdomni i wrócili Żydzi. Odzyskała blask dzięki pomocy społeczników. Synagoga pod Białym Bocianem jest jedynym zachowanym po wojnie zabytkiem tzw. judaizmu reformowanego.

Plany powstania we Wrocławiu synagogi zrodziły się już w XVIII wieku. W 1790 roku minister Śląska, hrabia Karl Georg Heinrich von Hoym zaproponował, aby zaprojektować dostępny dla wszystkich Żydów budynek. Miały tam się skupiać liczne rodziny z wrocławskiej gminy żydowskiej. Mogła również spełniać inny cel - władza miałaby kontrolę nad całą społecznością żydowską w Breslau. Plany powstały już na początku lat dwudziestych.

- Pomysł powrócił dopiero w 1826 roku z inicjatywy Żydów liberalnych - informuje Malwina Tuchendler, przewodnik z wrocławskiej gminy żydowskiej.

Prace nad budowlą rozpoczęły się rok później.

Nazwa po gospodzie

Świątynię postanowiono nazwać w dość nietypowy sposób. - Miała stanąć przy dzisiejszej ul. Włodkowica, w ówczesnej dzielnicy żydowskiej. Zazwyczaj synagogi przyjmują imię po ulicy, przy której się mieszczą. Albo od rabina, za czasów którego powstają - wyjaśnia Tuchendler.

Tutaj było jednak inaczej. Bowiem w miejscu, gdzie stanąć miała świątynia, wcześniej znajdowała się oberża. Gospoda, do której okoliczni awanturnicy przychodzili na trunek bądź poczęstunek, nazywała się Pod Białym Bocianem.

- Prawdopodobnie stąd wzięła się nazwa naszej synagogi - mówi.

I przypomina nieprawdziwą legendę, którą powtarzali okoliczni mieszkańcy. - Kiedyś mówiono, że nazwa wzięła się od kopuły. Wygląda ona jak gniazdo i kiedyś ponoć miał tam zamieszkać właśnie bocian - opisuje.

Projektuje syn architekta Bramy Brandenburskiej

W czasach, kiedy synagoga powstawała, więcej emocji niż sam budynek wzbudzało to, kto go zaprojektował.

- Architektem był Carl Gotthard Langhas Junior, syn projektanta Bramy Brandenburskiej. To byli najbardziej wzięci pracownicy tego czasu, wykonywali najlepsze z możliwych projektów - wyjawia. Synagoga powstała w 1829 roku jako jedna z najważniejszych budowli żydowskich w Rzeszy.

Wrocław był, bowiem jednym z trzech największych ośrodków żydowskich, oprócz Berlina i Królewca.

- Synagoga idealnie przedstawia założenia nurtu haskali, czyli żydowskiego oświecenia. Wyglądem przypomina ona bowiem bardziej nawet chrześcijańskie obiekty sakralne, budowane w tym czasie, w tej części Europy, niż wschodnioeuropejskie synagogi, które znaleźć można choćby w Krakowie. Była realizacją typową dla ówczesnej niemieckiej architektury sakralnej - wyjaśnia.

Od reformistów do ortodoksów

Na początku w świątyni zbierali się właśnie reformowani Żydzi. Tak było do 1872 roku. Wtedy to przy ul. Podwale powstała Nowa Synagoga. Starą świątynię przejęli Żydzi ortodoksyjni.

- Aby spełniała ona warunki, w których mogliby modlić się ortodoksi, dobudowano trzy wewnętrzne klatki schodowe, które prowadziły do galerii dla kobiet. Według ortodoksyjnych Żydów w czasie nabożeństwa powinny być one bowiem oddzielone od mężczyzn. Pośrodku wybudowano również bimę, jeden z najważniejszych elementów wystroju synagogi, gdzie w trakcie nabożeństwa czytane są święte teksty - opowiada.

Wtedy również na środku świątyni dobudowano rodzaj żydowskiej mównicy dla rabina. Po krótkim czasie synagoga doczekała się również gruntownego remontu. W 1929 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania, odnowiono elewację i wnętrze. Zamontowano również centralne ogrzewanie.

Synagogę ratuje Rynek

W czasie "Nocy kryształowej" synagoga ucierpiała nieznacznie. Świątynię ortodoksyjnych Żydów uratowało położenie.

- Większa, nowa synagoga została doszczętnie zniszczona. Synagoga przy Włodkowica była otoczona przez inne budynki, a poza tym, znajdowała się w ścisłym centrum miasta. Naziści bali się, że ogień szybko rozprzestrzeni się i zajmie pobliskie budynki, co groziło katastrofą. I tak, właściwie cudem, budynek przetrwał koszmarną dla niemieckich Żydów "Noc kryształową" – mówi.

Pokłosiem słynnej nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku były jedynie wybite szyby i zniszczone wyposażenie.

Spokojny początek wojny...

Wielu Żydów po tej nocy wyprowadziło się z Wrocławia. Wyjechali do Australii, Argentyny czy Stanów Zjednoczonych. Mimo popłochu, na początku wojny Żydzi prowadzili w Breslau spokojne życie.

– Sytuacja w mieście była dość wyjątkowa, różniła się znacznie od sytuacji polskich Żydów. Należy bowiem pamiętać, ze Breslau było niemieckie, tutaj podejście nazistów było zgoła inne. Co prawda, byli zgromadzeni przy dzisiejszej ul. Włodkowica w samozwańczym getcie, ale nie było tam takiej atmosfery strachu jak w Warszawie – wyjaśnia.

...i tragiczny koniec

Spokojne czasy szybko się jednak skończyły. Na początku 1942 roku naziści rozpoczęli wywózki wrocławskich Żydów. Zbiórki przed wyjazdem odbywały się na placu przed synagogą, niegdysiejszym symbolem wiary.

- To było bardzo znaczące. Miejsce to od wtedy było naznaczone podwójną tragedią. Nie dość, że wyznawcy judaizmu nie mogli się już tam modlić, to jeszcze była ona namacalnym symbolem Holokaustu. Byli wywożeni spod symbolu kultu religijnego - mówi.

Jak dodaje, przed synagogą rozgrywały się tam wtedy iście dantejskie sceny. Spanikowani Żydzi, aby uniknąć tortur, wyskakiwali na plac z okiem pobliskich budynków.

Te lata i te doświadczenia dla niemieckich Żydów były wyjątkowo bolesne. - W Breslau mieszkało mnóstwo liberałów. Dla wielu z nich to właśnie niemiecka tożsamość była tą nadrzędną, niemiecki to był ich ojczysty język, a z kulturą niemiecką identyfikowali się bardziej, niż z żydowską - przyznaje.

Warsztat samochodowy w synagodze

Od 1942 roku, gdy synagoga nie służyła już Żydom, naziści zorganizowali tutaj... zakład samochodowy. W przestronnych wnętrzach zamiast głosu rabina słychać było pokrzykiwania niemieckich mechaników czy turkot wojskowych fordów.

W pomieszczeniach obok znajdowały się również magazyny zrabowanego mienia żydowskiego.

Zobacz, jak synagoga wyglądała na przestrzeni lat:

Smutne lata komunizmu

Po wojnie we Wrocławiu mieszkało około 150 tys. Żydów z całej przedwojennej Polski. - Myśleli, że Wrocław, do niedawna miasto niemieckie, nie będzie naznaczone śmiercią.

Towarzystwo Społeczeństwa Kultury Żydowskiej wystąpiło nawet z wnioskiem o oddanie synagogi w ich ręce. Mimo to, świątynia nadal niszczała.

- Nowo powstałe towarzystwo działało pod patronatem ówczesnych władz, a wielu Żydów obawiało się prześladowań ze strony władz. Dlatego nie chcieli się afiszować ze swoją wiarą - opowiada.

"Podejrzane towarzystwo piło tam piwo"

Sytuacja polepszyć miała się wraz z nadejściem nowego ustroju. Synagoga w 1996 roku wróciła bowiem do gminy żydowskiej. Zrodziło się mnóstwo pomysłów na to, w jaki sposób przywrócić blask tak ważnej budowli. Był to bowiem jedyny zabytek oświecenia żydowskiego, jaki przetrwał wojnę.

- Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że w kolejce czeka bardzo dużo podobnych inwestycji. Poza tym, odnowienie jej wymagało niewyobrażalnego wkładu finansowego - mówi.

Dlatego budynek niszczał dalej. - Przez lata chodziło tam podejrzane towarzystwo na piwo, bezdomni zrobili tam sobie noclegownię. Niektórzy wrocławianie pamiętają, że nastolatkowie chodzili tutaj pić pierwszy, jeszcze nielegalny alkohol. Wyglądała jak każdy zapadający się pustostan - przyznaje.

"Bezsilność nie może jej zabić"

Motorem do działania okazał się przyjazd do Wrocławia Bete Kahan, norweskiej aktorki i piosenkarki żydowskiego pochodzenia.

- Nie zgadzała się na to, by synagoga dalej była w tak opłakanym stanie. Zabytek przetrwał "Noc kryształową", II wojnę światową i smutne lata komunizmu, a w wolnej Polsce zabić go miała biurokracja i bezsilność - tłumaczy.

W uzyskaniu dofinansowania miała popularność Kahen. Wreszcie znalazły się środki z funduszu EOG. To bezzwrotna pomoc Norwegii, Lichtensteinu i Islandii dla nowych krajów Unii Europejskiej. Z pomocą przyszło również Ministerstwo Kultury i Sztuki oraz urząd miejski. W sprawę zaangażował się również ówczesny biskup. - Miało to polepszyć dialog wielokulturowy - wyjawia.

Powrót do korzeni

Remont rozpoczął się w 2000 roku. - Trudno było odtworzyć pierwotny wygląd synagogi. Nie było zbyt wiele dokumentów. Co prawda odzyskaliśmy plany budowli, ale głównie bazowaliśmy na starych zdjęciach i gazetach - opowiada.

Pierwsze otwarcie nastąpiło w 2005 roku, a oficjalne - pięć lat później. Dziś wnętrza synagogi to głównie imitacje tych oryginalnych.

- To ważne miejsce na koncertowej mapie miasta. Jest tam świetna akustyka, wielu muzyków chętnie tu przyjeżdża, zgłaszają się też festiwale. Co tydzień w bocznej sali odbywają się modlitwy, wtedy pomieszczenie jest wypełnione po brzegi wiernymi. Główną salę wykorzystujemy tylko podczas ważniejszych świąt - tłumaczy.

"Turyści są zachwyceni"

Czy organizowanie koncertów nie jest profanacją miejsca kultu? - Dla Żydów Bóg jest w słowie, a nie w pomieszczeniach. Nie widzimy w tym problemu - zarzeka się. - Najważniejsze, że synagoga wróciła do stanu, w jakim była podczas swoich lat świetności - mówi.

To zauważają Żydzi z całego świata, którzy przyjeżdżają tutaj na wycieczki. - Są zachwyceni, ulica Włodkowica to wręcz powrót do czasów żydowskiego oświecenia. Przyjeżdżają tutaj z obawami, nie wiedząc, w jakim stanie zastaną znane z opowiadań przodków zabytki. Myślą, że po II wojnie światowej w Polsce mieszkają nieliczni Żydzi, którzy nie dbają o swoją wiarę. Albo że jest tutaj wielu antysemitów. I są mile zaskoczeni, że kultywowane są tak piękne tradycje - opowiada.

Jak dodaje, synagoga jest ważna nie tylko ze względu na ten właśnie sentyment.- Warto pamiętać, że to jeden z nielicznych zabytków liberalnego judaizmu. Ma zatem wartość historyczno-kulturową - kończy.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE WRATISLAVIAE AMICI

Autor: M. Lester / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

CBOS zbadał preferencje partyjne Polaków w drugiej połowie listopada. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 32 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 31 proc., do Sejmu weszłyby jeszcze trzy partie. W komentarzu zwrócono uwagę na prawdopodobny wpływ wyborów w USA na wzrost poparcia dla PiS.

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich trzech oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony w 1992 roku. - Błędy i niekonsekwencje prokuratury w postępowaniu przygotowawczym doprowadziły do takiego wyroku - powiedział na początku uzasadnienia orzeczenia sędzia Stanisław Zdun.

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych w sprawie zabójstwa byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych w sprawie zabójstwa byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W czwartkowe popołudnie w stanie Alabama stracono Careya Dale Graysona, skazanego za zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku. Jak podkreślają amerykańskie media, był on trzecią jak dotąd osobą, w stosunku do której karę śmierci wykonano poprzez uduszenie azotem.

Kolejna egzekucja nową metodą. 50-latek stracony za brutalne zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku

Kolejna egzekucja nową metodą. 50-latek stracony za brutalne zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku

Źródło:
USA Today, CNN, tvn24.pl

Grupa saperów została wysłana na teren lotniska Gatwick pod Londynem po tym, gdy służby bezpieczeństwa zidentyfikowały w jednym z bagaży zakazany przedmiot. Wcześniej jeden z dwóch terminali lotniska został ewakuowany.

"Incydent zagrażający bezpieczeństwu". Terminal londyńskiego lotniska ewakuowany

"Incydent zagrażający bezpieczeństwu". Terminal londyńskiego lotniska ewakuowany

Źródło:
Reuters, PAP

Ubiegłoroczna koronacja Karola III kosztowała Wielką Brytanię 72 miliony funtów - ujawniono w opublikowanym w czwartek rządowym raporcie. Była to największa uroczystość na Wyspach od 70 lat, której przebieg śledziły dwa miliardy osób na całym świecie. Władze opisały ją jako "moment, który zdarza się raz na pokolenie". Zdaniem przeciwników monarchii wydarzenie zorganizowano jednak zbyt wystawnie i oskarżają oni rząd o marnotrawienie publicznych pieniędzy "na paradę jednej osoby".  

Ujawniono koszt koronacji Karola III. "Nieprzyzwoity"

Ujawniono koszt koronacji Karola III. "Nieprzyzwoity"

Źródło:
PAP, The Guardian, BBC

Wiedeńska policja w piątek znalazła w pobliżu szpitala w stolicy Austrii ciało noworodka. Dzień wcześniej służby informowały o szeroko zakrojonych poszukiwaniach dziecka, które zniknęło z sali na oddziale neonatologicznym.

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Źródło:
APA, ENEX, ORF, tvn24.pl

Trwają prawybory na kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Politycy głosują za pomocą SMS-ów. Niektórzy w rozmowach z reporterem TVN24 zdradzili, na kogo postawili, inni zachowali to w tajemnicy. Kandydata nie wskazał też jeszcze PiS. - Mam nadzieję, że ta decyzja zostanie wypracowana ostatecznie dzisiaj, a kandydat zostanie przedstawiony w niedzielę - powiedział Przemysław Czarnek.

"Bardzo prosty SMS". Tak Koalicja Obywatelska wybiera kandydata

"Bardzo prosty SMS". Tak Koalicja Obywatelska wybiera kandydata

Źródło:
TVN24

Biznesmen z Sycylii odnalazł na terenie swojej posiadłości końską głowę. Przed wejściem do jego domu ułożono też fragmenty innych martwych zwierząt. Zdaniem lokalnych śledczych może to stanowić reakcję na jego odmowę współpracy z mafią, nawiązującą do sceny z filmu "Ojciec chrzestny" Francisa Forda Coppoli.  

Głowa konia w posiadłości sycylijskiego biznesmena. Sceny niczym z "Ojca chrzestnego"

Głowa konia w posiadłości sycylijskiego biznesmena. Sceny niczym z "Ojca chrzestnego"

Źródło:
Rai News, The Guardian

"Ogromny błąd", "wpadnięcie w pułapkę", "zdrada interesów" - tak oceniana jest pierwsza podróż zagraniczna nowego prezydenta Indonezji do Chin. W podpisanych wówczas dokumentach znalazł się zapis, który wskazuje na uznanie istnienia chińskich roszczeń terytorialnych. Eksperci nie mają wątpliwości: Pekin zyskał cenną amunicję do dalszego łamania prawa międzynarodowego, a cały region może z tego powodu ucierpieć.

Wpadli w "pułapkę" zastawioną przez Chiny. Pekin zyskał w sporze cenną amunicję

Wpadli w "pułapkę" zastawioną przez Chiny. Pekin zyskał w sporze cenną amunicję

Źródło:
tvn24.pl

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Czterech włoskich żołnierzy zostało rannych w wyniku ataku na ich bazę w południowym Libanie. Przebywają tam w ramach misji ONZ - poinformowała w piątek agencja Ansa.

Kolejny atak na siły ONZ. Czterech włoskich żołnierzy rannych

Kolejny atak na siły ONZ. Czterech włoskich żołnierzy rannych

Źródło:
PAP

Kolejne trzy osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W sumie podejrzanych jest osiem osób, w tym były prezes agencji i Paweł S., twórca marki Red is Bad, który po deportacji z Dominikany siedzi w areszcie.

Policjant miał pomóc Pawłowi S. wypłacić z banków 3,5 miliona złotych

Policjant miał pomóc Pawłowi S. wypłacić z banków 3,5 miliona złotych

Źródło:
tvn24.pl/ Prokuratura Krajowa

Na drodze ekspresowej S12 na Lubelszczyźnie kierująca samochodem osobowym przeoczyła zjazd na węźle Nałęczów. Najpierw zatrzymała się na pasie awaryjnym, a następnie zaczęła cofać, doprowadzając do kolizji z nadjeżdżającym pojazdem. Nagranie ku przestrodze opublikowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Przeoczyła zjazd i zaczęła cofać. Szokujące nagranie z drogi ekspresowej

Przeoczyła zjazd i zaczęła cofać. Szokujące nagranie z drogi ekspresowej

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Organista z jednej z małopolskich parafii miał wysyłać dzieciom treści pornograficzne. Gdy dowiedział się o tym jeden z księży, zawiadomił o sprawie proboszcza, a ten kurię i policję. Prokuratura wszczęła śledztwo, dotyczy ono jednak nie tylko wysyłania pornografii, ale też wykorzystania seksualnego.

Skandal pedofilski w parafii. Organista miał wysyłać dzieciom pornografię

Skandal pedofilski w parafii. Organista miał wysyłać dzieciom pornografię

Źródło:
tvn24.pl

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Matka i córka straciły życie, bo kierujący hondą na wąskiej drodze wyprzedzał. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmiertelnego potrącenia kobiet w miejscowości Bieździadka na Podkarpaciu. 65-letniemu kierowcy grozi do ośmiu lat więzienia.

Matka i córka zginęły na poboczu drogi. Jest śledztwo

Matka i córka zginęły na poboczu drogi. Jest śledztwo

Źródło:
tvn24.pl

88-latek z Białegostoku w niekonwencjonalny sposób oszukał przestępców. Zamiast 40 tysięcy złotych włożył do reklamówki chusteczki, okładając je banknotami o niskich nominałach. Przywiązał też sznurek, który trzymał w dłoni i czekał, aż po drugiej stronie drzwi ktoś przyjdzie po pakunek. Gdy to nastąpiło, szarpnął. Oszust uciekł. W związku z tą nietypową, choć skuteczną akcją zapytaliśmy policję o to, jak powinny zachować się ofiary tego typu oszustw, by nie narazić się na niebezpieczeństwo.

Senior przechytrzył oszusta. Policja radzi, jak zachować się w takiej sytuacji. "Lepiej od razu do nas zadzwonić"

Senior przechytrzył oszusta. Policja radzi, jak zachować się w takiej sytuacji. "Lepiej od razu do nas zadzwonić"

Źródło:
tvn24.pl

Kalifornia musi zmierzyć się z ulewami i śnieżycami wywołanymi przez tak zwaną rzekę atmosferyczną. Jak podaje stacja CNN, w północnej części tego stanu mogą zostać odnotowane rekordowo wysokie opady deszczu.

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Źródło:
CNN, Reuters

Prokurator generalny Adam Bodnar złożył do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na posiedzenie sejmowej komisji do spraw Pegasusa. Wniosek wpłynął już do kancelarii Sejmu, a marszałek "nadał sprawie najwyższy priorytet".

Będzie przymusowe doprowadzenie Ziobry? Bodnar wnioskuje o zgodę Sejmu 

Będzie przymusowe doprowadzenie Ziobry? Bodnar wnioskuje o zgodę Sejmu 

Źródło:
TVN24

Potrącenie pieszej w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie). Kierowca nie ustąpił jej pierwszeństwa, gdy przechodziła przez jezdnię. Został ukarany mandatem. Kobieta miała prawo przejść przez jezdnię w tym miejscu.

Przechodziła przez jezdnię, wjechał w nią samochód. Nagranie

Przechodziła przez jezdnię, wjechał w nią samochód. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Marius Borg Høiby, syn księżnej Norwegii, usłyszał drugi zarzut gwałtu. Media informują już o sześciu osobach, które miały zostać pokrzywdzone przez 27-latka. Sąd rejonowy w Oslo zdecydował o przedłużeniu jego aresztu do środy.

Kolejny zarzut o gwałt. Media: rośnie liczba ofiar syna księżnej

Kolejny zarzut o gwałt. Media: rośnie liczba ofiar syna księżnej

Źródło:
Dagbladet, Nettavisen, NRK, Reuters, tvn24.pl

Prokuratura opublikowała list gończy za Ivanem Railianu, podejrzanym o zabójstwo. Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone w związku ze zwłokami czterech mężczyzn, odkrytymi w marcu na terenie pustostanu przy ulicy Grzybowskiej 71. - Każdy, kto wie o miejscu pobytu podejrzanego, winien poinformować najbliższą jednostkę policji - apeluje prokurator.

Cztery ciała w pustostanie przy Grzybowskiej. List gończy za Ivanem Railianu

Cztery ciała w pustostanie przy Grzybowskiej. List gończy za Ivanem Railianu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To są ludzie, którzy naprawdę poświęcają swoje życie dla dzieci - mówił o nauczycielach premier Donald Tusk na Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przeprosił środowisko oświaty za "agresywne podejście" poprzedniej władzy, podziękował za misję, którą spełniają w szkołach i obiecał przyspieszenie prac nad projektem nowelizacji Karty Nauczyciela.

Tusk przeprasza, dziękuje i obiecuje nauczycielom "przyspieszenie"

Tusk przeprasza, dziękuje i obiecuje nauczycielom "przyspieszenie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wykształcony, wierny tradycji i niezależny wobec partii politycznej – taki zdaniem uczestników najnowszego sondażu dla Radia ZET powinien być idealny kandydat na prezydenta. W badaniu zapytano Polaków też o preferowane wiek, płeć, orientację oraz wyznanie głowy państwa.  

Idealny kandydat na prezydenta. Tych cech oczekują Polacy

Idealny kandydat na prezydenta. Tych cech oczekują Polacy

Źródło:
Radio ZET

Jedna osoba zginęła w karambolu siedmiu samochodów na dolnośląskim odcinku autostrady A4. Na wysokości miejscowości Gromadka, niedaleko Bolesławca, zderzyły się cztery pojazdy ciężarowe, dwa osobowe i bus. Autostrada jest zablokowana w obu kierunkach.

Karambol na autostradzie A4. Jedna osoba nie żyje

Karambol na autostradzie A4. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
GDDKiA
"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Brytyjka jest kolejną, piątą już śmiertelną ofiarą prawdopodobnego zatrucia metanolem w popularnej turystycznej miejscowości Vang Vieng - informuje CNN. Kolejne kraje ostrzegają swoich obywateli przed piciem alkoholu z nieznanych źródeł. 

Kolejna turystka śmiertelną ofiarą zatrucia metanolem w popularnym kurorcie

Kolejna turystka śmiertelną ofiarą zatrucia metanolem w popularnym kurorcie

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

Nie mam za co przepraszać - tak na pytania o swoją wypowiedź dotyczącą Pawła Cz. odpowiada prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Wcześniej w wywiadzie sugerował, że były rektor Collegium Humanum miał oskarżyć prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, by wyjść z aresztu. Wspomniał przy tym o jego domniemanej orientacji seksualnej. - Przeprosić to bardzo mało - uważa Ryszard Kalisz, obrońca Pawła Cz. Według działaczy Kampanii Przeciwko Homofobii wypowiedzi Jaśkowiaka są dyskryminujące i stygmatyzują społeczność LGBT+.

Jaśkowiak: nie mam za co przepraszać. Kalisz: przeprosić to bardzo mało

Jaśkowiak: nie mam za co przepraszać. Kalisz: przeprosić to bardzo mało

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, TOK FM, Radio Poznań

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl