Marek Opioła (PiS) został w środę w nocy wybrany przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Wiceprzewodniczącymi zostali Marek Suski (PiS) oraz Paweł Kukiz (Kukiz'15). Wcześniej Sejm w głosowaniach wybrał skład tego siedmioosobowego gremium.
Informację o wyborze i składzie prezydium potwierdził w czwartek w nocy nowy przewodniczący komisji - Marek Opioła (PiS). Posiedzenie dotyczące wyboru prezydium, które odbyło się po zakończeniu środowej części obrad Sejmu, prowadził marszałek Marek Kuchciński.
Mniej członków, niż dotychczas
Większość w speckomisji ma Prawo i Sprawiedliwość - czworo posłów. Oprócz Opioły i Suskiego jej członkami są Beata Mazurek i Jarosław Krajewski. Klub PO reprezentuje Marek Biernacki, Paweł Kukiz - ruch Kukiz'15, a Adam Szłapka - Nowoczesną. W komisji nie ma przedstawiciela PSL.
Taki skład osobowy komisji ds. służb specjalnych poparło 276 posłów, 15 było przeciw, a 166 wstrzymało się od głosu.
Przed głosowaniem posłowie opozycji ponownie skrytykowali fakt, że do Regulaminu Sejmu wprowadzono zmiany, które spowodowały, że liczba posłów zasiadających w speckomisji została zmniejszona z 9 do 7, a także to, że zniesiono rotacyjne przewodnictwo w tej komisji.
Eugeniusz Kłopotek (PSL) krytykował z kolei fakt, że ze względu na nową liczbę posłów w komisji ds. służb nie zasiądzie w niej przedstawiciel ludowców.
Za zamkniętymi drzwiami
Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zajmuje się m.in. opiniowaniem projektów ustaw, rozporządzeń, zarządzeń oraz innych aktów normatywnych dotyczących służb specjalnych, w tym regulujących działalność tych służb, opiniowaniem kierunków działań i rozpatrywaniem corocznych sprawozdań szefów służb specjalnych.
Ponadto komisja zajmuje się opiniowaniem projektu budżetu w zakresie dotyczącym służb specjalnych, rozpatrywaniem corocznych sprawozdań z jego wykonania oraz innych informacji finansowych służb specjalnych, a także opiniowaniem wniosków w sprawie powołania i odwołania poszczególnych osób na stanowiska szefów służb specjalnych i ich zastępców.
Do zadań komisji należy też m.in. zapoznawanie się z informacjami służb specjalnych o szczególnie istotnych wydarzeniach z ich działalności, w tym dotyczących podejrzeń występowania nieprawidłowości w działalności służb specjalnych oraz podejrzeń naruszenia prawa przez te służby, ocena współdziałania służb specjalnych z innymi organami, służbami czy instytucjami oraz badanie skarg dotyczących działalności służb specjalnych.
Posiedzenia komisji są zamknięte.
Autor: ts/ja / Źródło: PAP