Kaczmarek oskarża PiS

Aktualizacja:
"Oskarżam PiS"
"Oskarżam PiS"
TVN24
"Oskarżam PiS"TVN24

Sześciokrotnie oskarżył Prawo i Sprawiedliwość były szef MSWiA Janusz Kaczmarek, zeznając przed komisją ds. nacisków. Zarzucił poprzedniej władzy stosowanie bezprawnych metod inwigilacji i niszczenie jednostki. Zapewnił jednocześnie, że nie jest źródłem przecieku ws. afery gruntowej. Podczas przesłuchania wielokrotnie dochodziło do przepychanek między PiS i PO. - Wymaga pan klinicznego wsparcia - oburzał się poseł PO Sebastian Karpiniuk, kiedy pytania zadawał poseł PiS Jacek Kurski.

Kaczmarek - tuż po tym, jak we wtorek pojawił się przed komisją ds. nacisków jako świadek w tzw. aferze gruntowej - złożył obszerne oświadczenie. A w nim sześciokrotnie oskarżył poprzednią ekipę rządzącą. - Oskarżam Prawo i Sprawiedliwość o wykorzystanie aparatu państwowego do niszczenia jednostki, oskarżam PiS o stosowanie bezprawnych metod inwigilacji, oskarżam PiS o wykorzystanie służb specjalnych do niszczenia jednostki, oskarżam PiS o łamanie prawa przy prowadzonym postępowaniu przygotowawczym, oskarżam PiS o niesłuszne zatrzymanie, oskarżam PiS o inspirowanie mediów do niszczenia jednostki - wyliczał Kaczmarek.

"Wynajdywano sprawy polityczne"

Potem posłowie zaczęli mu zadawać pytania. Przy większości z nich zasłonił się tajemnicą, deklarując, że odpowie na posiedzeniu niejawnym - zaplanowanym na wtorkowe popołudnie. Tak było w przypadku m.in. pytań o znajomość z Ryszardem Krauze, wizytę na 40. piętrze warszawskiego hotelu Marriott w lipcu 2007 r., i rzekome podsłuchy zakładane kierownictwu Samoobrony.

Bez podawania szczegółów, były szef MSWiA odniósł się do pytania posła PO Sebastiana Karpiniuka, czy za poprzedniej ekipy celowo były "wynajdywane" sprawy polityczne. - Wiem, że zdarzały się sytuacje, iż były szef ABW Bogdan Święczkowski wynajdywał sprawy prowadzone przez prokuraturę, w których były elementy polityczne, a następnie informacje na ich temat przekazywał ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze i premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu – powiedział Kaczmarek.

Karpiniuk pytał też byłego szefa MSWiA o to, czy dostał informację, że w prokuraturze krajowej "panuje wielkie zdenerwowanie" związane z jego zatrzymaniem, i część z prokuratorów uważała, że "to, co robią Kaczmarkowi", jest naginaniem prawa oraz "odbywają się jakieś nocne rozmowy z ministrem Ziobro w jego sprawie".

- Otrzymałem taką informację - stwierdził były szef MSWiA.

Kaczmarek zeznał również, że po zatrzymaniu przez ABW został wypuszczony z prokuratury dopiero po konferencji zorganizowanej przez prokuratora krajowego Jerzego Engelkinga. - Nie wiem, jaki był cel przetrzymywania mnie w godz. 14 -23 bez jakichkolwiek czynności procesowych - powiedział były szef MSWiA.

Dodał też, że po zatrzymaniu przez ABW nie dostał zezwolenia od prokuratury na zabranie przyborów higienicznych z domu. - Doświadczyłem w tamtym czasie upokorzenia - stwierdził Kaczmarek.

Posada uzgodniona przy obiedzie z prezydentem

Poseł PiS Jacek Kurski usiłował się dowiedzieć, gdzie pracuje obecnie Kaczmarek. Były szef MSWiA nie chciał odpowiedzieć. – Nie odpowiem, bo już wcześniej gazety chciały mnie zdyskredytować. Poza tym chciano mnie zniszczyć, jako jednostkę, inwigilowano mnie. Pewne elementy mojego życia powinny pozostać prywatne – argumentował.

- Nie musi pan odpowiadać – zwrócił się do byłego szefa MSWiA, przewodniczący komisji Andrzej Czuma z PO. A potem pouczył Kurskiego: - Komisja ma inne możliwości, żeby się dowiedzieć, gdzie pracuje świadek. I pan dobrze o tym wie.

- Ja bardzo pragnę się dowiedzieć, czy jest pan zatrudniony z osobami lub przez osoby, które mogłyby być związane z pracami komisji – nie rezygnował Kurski. I ponowił pytanie: - Czy pracuje pan w miejscu związanym z Ryszardem Krauze. Czy został pan przez niego rekomendowany do pracy.

- Nie – zapewnił Kaczmarek.

Kurski jednak nie odpuszczał byłemu szefowi MSWiA. – Skoro, jak wielokrotnie pan mówił, PiS pana inwigilował i niszczył, to dlaczego zgodził się pan zostać ministrem spraw wewnętrznych i administracji – dociekał poseł PiS.

Na co Kaczmarek odpowiedział, jak doszło do tego, że przyjął stanowisko, na które - jak podkreślał - forsował go ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Były szef MSWiA mówił, że najpierw miał rozmowę z ówczesnym premierem Jarosławem Kaczyńskim. I wtedy odmówił objęcia stanowiska ze względów rodzinnych. – Mimo że premier zapewniał mnie, że w soboty i niedzielę nie będę pracował, by mieć czas dla rodziny. Jednak to mnie nie przekonało – relacjonował Kaczmarek.

Potem - jak mówił – dostał telefon od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – „Janusz przyjeżdżaj”, usłyszałem. Lech Kaczyński poinformował mnie, że źle zrobiłem odrzucając ofertę jego brata. I zadzwonił do mojej żony, którą zna. Mówił, że poleciałby do Gdyni, ale ma ważne międzynarodowe spotkanie. Wobec tego moja żona z szacunku do głowy państwa przyjechała do Warszawy. Następnego dnia jedliśmy obiad, podczas którego Lech Kaczyński wypowiedział następujące zdanie: „Janusz, przyjaźń nie polega na tym, że się rozmowa i pije wino, ale na podejmowaniu trudnych decyzji, kiedy przyjaciel prosi – relacjonował Kaczmarek.

Potem, jak powiedział, prezydent wyszedł, a kiedy wrócił zapytał, jaką Kaczmarek podjął decyzję, bo brat dzwonił i pytał, jak negocjacje. – Poinformowałem, że się zgodziłem. Tak oto wyglądały kulisy objęcia przeze mnie funkcji szefa MSWiA - zakończył Kaczmarek.

"Ziobro przed Trybunał Stanu"

Szef MSWiA podzielił się również z posłami swoimi refleksjami o tym, dlaczego tuż po zatrzymaniu przez ABW pod koniec sierpnia 2007 r. założono mu kajdanki. - Nie wiem, z jakiego powodu to się stało. Ale sądzę, że w mojej sprawie decydował premier Jarosław Kaczyński. Ale to oczywiście tylko moje przypuszczenia - zastrzegł Kaczmarek.

Były szef MSWiA, pytany przez posła PO Sebastiana Karpiniuka, czy były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinien stanąć przed Trybunałem Stanu, odpowiedział: - Nie jest ważne, co ja powiem. Ważna jest opinia komisji, prokuratorów. Ale moim zdaniem - tak, powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.

Podczas przesłuchania Kaczmarka, poseł Karpiniuk zasugerował, że z wtorkowych prac komisji powinien być wykluczony poseł PiS Jacek Kurski. Pytany o opinię były szef MSWiA, stwierdził, że nie przeszkadza mu, że w jego przesłuchaniu będzie uczestniczył polityk PiS. - Kurski, kiedy sąd uznał moje zatrzymanie za niezgodne z prawem, stwierdził, że zatrzymania mają się podobać społeczeństwu, a nie sądom. Potem politycy PiS mówili, że zbierał haki na moją rodzinę. Mimo to odpowiem na wszystkie jego pytania - podkreślił Kaczmarek.

PiS wyciąga Kaczmarkowi przynależność do PZPR

Posłowie PiS w trakcie przesłuchania Kaczmarka próbowali wykazać, że były szef MSWiA mija się z prawdą. Na tę okoliczność Kurski wyciągnął ankietę personalną z 2001 r. – Poświadczył pan w niej nieprawdę. Nie przyznał pan, że należał do PZPR – dowodził poseł PiS.

- Mam pytanie w kwestii pana wiarygodności, dlaczego nie podał pan w ankiecie personalnej, że był pan też w szkole dla oficerów politycznych Feliksa Dzierżyńskiego w Łodzi – wtórował Kurskiemu Mularczyk zwracając się do byłego szefa MSWiA. I pytał jednocześnie, za co dostał odznakę aktywisty PZPR.

Kaczmarek zapewniał, że nie ukrył swojej przynależności do PZPR. Te informacje są – jak przypomniał – w aktach osobowych, których częścią jest ankieta personalna.

- Poza tym nie decydowałem, gdzie wojskowa komenda uzupełnień mnie wyśle po skończeniu studiów prawniczych. Ale widzę, że odrobił pan lekcję z mojej biografii – rzucił Kaczmarek pod adresem Mularczyka.

- Bo jesteśmy w komisji śledczej - stwierdził poseł PiS.

Szef komisji ripostował: - Pańską ciekawość mógłby zaspokoić Jarosław Kaczyński, który zatrudniał pana Kaczmarka.

Kaczmarek dodał, że o jego przynależności do PZPR wiedział prezydent Lech Kaczyński. A pytania, które zadaje mu PiS, mają go zdyskredytować jako świadka.

Kurski postanowił nie odpuszczać. Wyciągnął ankietę personalną Kaczmarka i skierował ją do kamer. – Nie napisał w niej pan, że był w PZPR – ponownie zaczął dowodzić poseł PiS.

Oburzenia nie krył Karpiniuk. - Pobłaża pan Kurskiemu, który zadaje infantylne pytania, pokazuje dokument, którego nie pokazał innym członkom komisji – zwrócił się do szefa komisji poseł PO. I dodał: - Poseł Kurski zamiast dążyć do prawdy obiektywnej, wybiera kij, szprychy i piasek w oczy.

Czuma ostrzegł posłów PiS: - W przypadku przemówień do kamer, będę zmuszony odebrać głos.

Kurski ripostował: - Nie każde pytanie ma jedno zdanie. Pytanie może być na końcu wywodu. Każdy ma własna ars poeticę.

Czuma: - Ale jakieś pytanie pan wykrztusi?

Kurski: - Tak, wykrztuszę.

Karpiniuk na zakończenie dyskusji na temat ankiety personalnej Kaczmarka, zaapelował do posłów z komisji, by nie odbierali jej od Kurskiego. - PiS złamało prawo, nielegalnie weszło w posiadanie dokumentu. Kurski chyba znalazł go pod wycieraczką – stwierdził Karpiniuk.

Kurski: nul koma nul

Wtorkowe posiedzenie komisji ds. nacisków zaczęło się od przepychanek słownych pomiędzy jej przewodniczącym Andrzejem Czumą, a posłem PiS Arkadiuszem Mularczykiem. Polityk PiS zarzucił przewodniczącemu, że komisja stała się pałką na opozycję.

- Chcecie rzucić błotem na byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego i byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Dlatego przesłuchujecie Janusza Kaczmarka i Andrzeja Leppera. Ale ta sprawa zakończy się kompromitacją Platformy Obywatelskiej - ostrzegał Mularczyk. Stwierdzając jednocześnie, że komisja legnie w gruzach.

A na koniec dodał: - Dlaczego wybiórczo traktujecie świadków i nie przesłuchujecie np. Ryszarda Krauzego?

Czuma ripostował: - Nie chcę nikogo obrzucać błotem. Zamierzam wyjaśnić sprawę do końca. To, że komisja legnie w gruzach, wieścił pan już od maja. I nic, dalej pracuje.

Do dyskusji włączył się poseł PiS Jacek Kurski. Zarzucił on szefowi komisji, ze dobiera świadków w określonym celu. - Wzywa pan polityków, którzy mają interes w tym, żeby obrzucać błotem rząd Jarosława Kaczyńskiego, bo zostali zdymisjonowani - przekonywał poseł PiS. - Dlaczego wtedy, kiedy zaczynaliśmy sprawę Lipca (były minister sportu oskarżony o korupcję - red.), w pierwszej kolejności wezwaliśmy na przesłuchanie niskiej rangi prokuratorów, a teraz wręcz odwrotnie - wzywa się Kaczmarka i Leppera? Robi się to w obliczu tak oczywistej klęski w szukaniu dowodów na naciski ze strony PiS. Bo ich nie było: nul koma nul, zero koma zero. I na kilka dni przez orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. komisji - dowodził Kurski.

- Za pieniądze podatników tworzymy setki papierów i po roku nie ma żadnych sprawozdań z naszych prac - wtórował Kurskiemu Mularczyk.

Na co oburzył się poseł PO Sebastian Karpiniuk. - Ciekaw jestem, czym zostali impregnowani Kurski i Mularski - zaczął Karpiniuk. - Niech pan uspokoi posła Karpiniuka - zaapelował do Czumy, Mularczyk.

Szef komisji ripostował: - Uspokoję, ale na razie mam problem, żeby uspokoić pana.

Po słownych przepychankach posłów, głos zabrał Janusz Kaczmarek.

Był przeciek, śledztwo trwa

Afera gruntowa, którą zaczęła badać komisja ds. nacisków, doprowadziła do dymisji Andrzeja Leppera i rozpadu koalicji PiS-Samoobrona-LPR. W efekcie rozpisano nowe wybory, które PiS przegrało.

Jednymi z głównych bohaterów w aferze gruntowej byli Piotr Ryba i Andrzej K. - obaj oskarżeni o płatną protekcję. Mieli się oni chwalić, że w kierowanym przez Andrzeja Leppera Ministerstwie Rolnictwa mogą załatwić odrolnienie każdego gruntu. W tym przypadku chodziło o 50 ha ziemi koło Mrągowa.

W wyniku akcji CBA z 6 lipca 2007 r. Piotr Ryba i Andrzej K. zostali zatrzymani. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński tłumaczył wtedy, że CBA dostało wiarygodną informację, iż są osoby, które mogą odrolnić dowolny grunt za łapówkę.

I dlatego agenci CBA podali się za biznesmenów zainteresowanych transakcją i negocjowali wysokość łapówki z Rybą i K. - zaproponowali 300 tys. zł. W końcowej fazie akcji doszło do przecieku. Lepper potwierdził, że 6 lipca miał się spotkać z Rybą, ale spotkanie odwołano. K., który w tym czasie w hotelu przeliczał pieniądze dostarczone przez agentów CBA, zadzwonił do Ryby. Prawdopodobnie został ostrzeżony, bo opuścił hotel - wtedy ich zatrzymano.

Choć nie udowodniono udziału Leppera w korupcyjnym procederze, ówczesny premier Jarosław Kaczyński uznał, że szef Samoobrony znalazł się "w cieniu podejrzeń" i zdymisjonował go.

Akcja CBA spaliła na panewce. Ale rząd PiS-Samoobrona-LPR się rozsypał. Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie przecieku z akcji CBA - zarzuty mają postawione: Janusz Kaczmarek, były szef policji Konrad Kornatowski i były szef PZU Jaromir Netzel, a także biznesmen Ryszard Krauze.

W przypadku Kaczmarka chodzi m.in. o utrudniania śledztwa ws. przecieku m.in. poprzez zatajenie spotkania z Ryszardem Krauze 5 lipca w hotelu Marriott.

"Tajemnica 40. piętra" - czytaj więcej

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W sobotę po południu przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze podczas interwencji został postrzelony policjant. Trwa akcja ratunkowa.

Policjant postrzelony w bramie. "Trwa walka o życie"

Policjant postrzelony w bramie. "Trwa walka o życie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Każdy, kto dokonywał tego wyboru wiedział, że oni naprawdę są obaj świetni. Jeśli ktoś głosował na Rafała Trzaskowskiego to z pełnym przekonaniem i z wielkim żalem, że nie może głosować na obu - powiedział po ogłoszeniu wyniku wyborów Donald Tusk. Dopytywany przez dziennikarzy, na kogo oddał głos, odparł, że "przewodniczący zawsze jest neutralny".

Jak zagłosował Tusk? Odpowiada

Jak zagłosował Tusk? Odpowiada

Źródło:
TVN24

Marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia pogratulował Rafałowi Trzaskowskiemu zwycięstwa w prawyborach KO. Podkreślił, że ich wynik go nie zaskoczył. Radosławowi Sikorskiemu przekazał wyrazy szacunku za determinację. Wiceprzewodnicząca klubu Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic przyznała, że nie jest zaskoczona wynikiem głosowania, a zdaniem Marka Sawickiego z PSL to dowód na to, że "Trzaskowski ma wewnątrz swojego środowiska silną pozycję". - Dobrze, że znamy już kandydata partii rządzącej. Reprezentuje on poglądy przeciwne do naszych w większości kwestii. Uważamy, że mamy szansę z nim wygrać - powiedział jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak.

Szymon Hołownia o prawyborach w KO. "Tak przegrać, to jak wygrać"

Szymon Hołownia o prawyborach w KO. "Tak przegrać, to jak wygrać"

Źródło:
TVN24

Strażacy interweniują na farmie wiatrowej w okolicach Sulechówka (woj. zachodniopomorskie). W południe zapaliło się tam skrzydło jednego z wiatraków. Jak poinformowała PSP, urządzenie zostało zatrzymane, strażacy zabezpieczają okolice. Na miejsce wezwano pracowników firmy serwisującej urządzenie.

Na farmie zapaliło się skrzydło wiatraka

Na farmie zapaliło się skrzydło wiatraka

Źródło:
PAP, TVN24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed obfitymi opadami śniegu, oblodzeniem i silnym wiatrem. Synoptycy ostrzegają też przed marznącymi opadami, które mogą spowodować, że na drogach pojawi się gołoledź.

Cztery pogodowe zagrożenia. Przybyło ostrzeżeń IMGW

Cztery pogodowe zagrożenia. Przybyło ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Parlament Nikaragui przyjął projekt zmian konstytucji proponowanych przez prezydenta Daniela Ortegę. Zakłada on wydłużenie kadencji szefa państwa i stworzenie stanowiska "współprezydentów". Według mediów jest ono szykowane dla Ortegi i jego żony, wiceprezydentki Rosario Murillo. Opozycja twierdzi, że to próba legalizacji "władzy absolutnej".

"Instytucjonalizują nepotyzm i represje". "Współprezydenci" na drodze do "władzy absolutnej"

"Instytucjonalizują nepotyzm i represje". "Współprezydenci" na drodze do "władzy absolutnej"

Źródło:
PAP

Olek urodził się zupełnie zdrowy. Kiedy miał sześć lat w jego życiu wydarzała się ogromna tragedia, która sprawiła, że do końca życia będzie wymagał kosztownej rehabilitacji. "Uwaga!" TVN oraz Fundacja TVN prowadzą wspólną akcję pomocy chorym dzieciom.

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Uwaga! TVN

Rafał Trzaskowski został oficjalnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej w przyszłorocznych wyborach na urząd prezydenta RP. Jeśli zostanie wybrany, wygaśnie jego mandat prezydenta Warszawy. Wyjaśniamy, kto w takiej sytuacji obejmie stery w stolicy.

Rafał Trzaskowski kandydatem w wyborach na prezydenta Polski. Kto będzie rządzić Warszawą, jeśli wygra?

Rafał Trzaskowski kandydatem w wyborach na prezydenta Polski. Kto będzie rządzić Warszawą, jeśli wygra?

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Rafał Trzaskowski został oficjalnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach na prezydenta RP. Jeśli wygra, ktoś będzie musiał zastąpić go na fotelu prezydenta Warszawy. O możliwość kandydowania w przedterminowych wyborach na to stanowisko był pytany pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński.

"Dziś mam swoje zadania, muszę je realizować, ale Warszawa to piękne miasto"

"Dziś mam swoje zadania, muszę je realizować, ale Warszawa to piękne miasto"

Źródło:
PAP

Brytyjskie służby przeprowadziły w sobotę kontrolowaną eksplozję w pobliżu stacji kolejowej Euston w centrum Londynu - poinformowała londyńska policja. Powodem akcji był "podejrzany pakunek" pozostawiony na stacji.

"Podejrzany pakunek" na stacji kolejowej. Policja przeprowadziła kontrolowaną eksplozję

"Podejrzany pakunek" na stacji kolejowej. Policja przeprowadziła kontrolowaną eksplozję

Źródło:
Reuters

Gdyby Ukraina miała "swoje Redzikowo", byłaby w zdecydowanie lepszej sytuacji - mówił w programie "Wstajesz i weekend" redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej" Mariusz Cielma. W czwartek siły rosyjskie użyły do ataku na miasto Dniepr pocisku balistycznego średniego zasięgu Oriesznik, o czym poinformował sam prezydent Władimir Putin. Broń ta może przenosić głowice nuklearne. - Z całą pewnością jest to waga ciężka, jest to pierwsza liga rosyjskich wojsk rakietowych - dodał Cielma, oceniając możliwości tej rakiety.

"Waga ciężka, pierwsza liga rosyjskich wojsk rakietowych". Ekspert o tym, czym jest rosyjski Oriesznik

"Waga ciężka, pierwsza liga rosyjskich wojsk rakietowych". Ekspert o tym, czym jest rosyjski Oriesznik

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Zimowa aura szybko opuści Polskę. Czeka nas duże ocieplenie. Po weekendzie temperatura dojdzie aż do 15 stopni Celsjusza. Śnieg zostanie tylko w górach, a padać będzie jedynie deszcz.

Przed nami gigantyczny skok temperatury

Przed nami gigantyczny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilkadziesiąt tysięcy domów i firm w Irlandii zostało w sobotę pozbawionych prądu po uderzeniu burzy Bert. Skutki gwałtownej pogody odczuwa też Wielka Brytania, gdzie zamknięte zostały niektóre drogi i nie kursują pociągi. Meteorolodzy ostrzegają przed śnieżycami, ulewami i silnym wiatrem.

"Zdarzenie powodujące wiele zagrożeń" na Wyspach

"Zdarzenie powodujące wiele zagrożeń" na Wyspach

Źródło:
Reuters, PAP, Met Office

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Ogłoszono zwycięzcę prawyborów w Koalicji Obywatelskiej. Kandydatem ugrupowania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich jest Rafał Trzaskowski. - Zwycięzca uzyskał 74,75 procent głosów - przekazał Donald Tusk.

Prawybory w Koalicji Obywatelskiej. Ogłoszono zwycięzcę

Prawybory w Koalicji Obywatelskiej. Ogłoszono zwycięzcę

Źródło:
TVN24

Akceptuję wynik prawyborów. Wzywam wszystkich, którzy na mnie głosowali do bezwarunkowego poparcia kandydata na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego - oświadczył w sobotę Radosław Sikorski. - Rafale, walcz, walcz, walcz i wygraj! - wykrzyknął, zwracając się do zwycięzcy.

Sikorski do Trzaskowskiego: słuchaj, podpiszesz mi tych 50 nominacji ambasadorskich, co?

Sikorski do Trzaskowskiego: słuchaj, podpiszesz mi tych 50 nominacji ambasadorskich, co?

Źródło:
TVN24 GO

"Halo, jest tu ktoś? Wychodzimy, idziemy" - słychać na nagraniu udostępnionym przed policję. Funkcjonariusze z Bydgoszczy wyważyli drzwi, weszli do zadymionego mieszkania i wynieśli dwie osoby, które nie były w stanie się poruszać. Wszystko zarejestrowała policyjna kamera.

Wyważyli drzwi i wynieśli dwie osoby z zadymionego mieszkania. Nagranie

Wyważyli drzwi i wynieśli dwie osoby z zadymionego mieszkania. Nagranie

Źródło:
KWP Bydgoszcz/TVN24

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w tym roku odnotowano już ponad 26 tysięcy przypadków zachorowania na krztusiec, 35 razy więcej niż w zeszłym roku. To najwyższa liczba zachorowań od kilku lat. To choroba podstępna, bo objawy często mylone są z przeziębieniem. Tyle, że trwa dłużej, jest bardziej uporczywa i możemy nawet nie wiedzieć, że nią zarażamy. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Źródło:
TVN24

W piątek wieczorem na warszawskiej Ochocie policja oraz pogotowie ratunkowe interweniowały wobec agresywnego mężczyzny, który zaczepiał przechodniów i zatrzymywał samochody. Został obezwładniony przez policjantów. Ratownicy zabrali go do szpitala.

Wbiegał na jezdnię, uderzał w jadące samochody i atakował przechodniów

Wbiegał na jezdnię, uderzał w jadące samochody i atakował przechodniów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Północnokoreańscy żołnierze zostali zauważeni w okupowanym Mariupolu i na okupowanych terenach obwodu charkowskiego - podała amerykańska telewizja CNN, powołując się na źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy i armii ukraińskiej.

Przechwycone rozmowy i niepokojące doniesienia z Mariupola. "Gromadzą się"

Przechwycone rozmowy i niepokojące doniesienia z Mariupola. "Gromadzą się"

Źródło:
CNN, Defense Express

Wołodymyr Zełenski poinformował, że na jego polecenie minister obrony Rustem Umierow rozpoczął rozmowy z krajami partnerskimi w sprawie dostarczenia Ukrainie nowych systemów obrony powietrznej po ataku Rosji na Dniepr. Wcześniej o tym, że Ukraina dąży do pozyskania środków obrony przed pociskami międzykontynentalnymi napisała agencja Interfax-Ukraina.

"Poza słowami, musimy działać". Zełenski wydał rozkaz

"Poza słowami, musimy działać". Zełenski wydał rozkaz

Źródło:
PAP

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył wzruszenia, kiedy w czasie pożegnalnej kolacji dla pracowników Białego Domu jego małżonka Jill wymieniała jego osiągnięcia. Oceniła, że cztery lata jego prezydentury były czymś, co "zapiera dech w piersiach".

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Źródło:
tvn24.pl

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

35 lat temu uchwalono Konwencję o Prawach Dziecka. Z tej okazji powołano parlamentarno-społeczny projekt "35 lat Konwencji - wyzwania przyszłości". Jak oznajmiła szefowa komisji do spraw dzieci i młodzieży Monika Rosa, "ma on ulepszyć jakość stanowienia prawa, mającego wpływ na młodych ludzi".

35 lat Konwencji o Prawach Dziecka. Powstał nowy projekt o "wyzwaniach przyszłości"

35 lat Konwencji o Prawach Dziecka. Powstał nowy projekt o "wyzwaniach przyszłości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

"Juror#2" to tytuł najnowszego filmu 94-letniego Clinta Eastwooda, który w końcu grudnia trafi na platformę Max. Legendarny hollywoodzki mistrz nakręcił thriller sądowy, którego bohater zasiadający w ławie przysięgłych odkrywa, że sam jest powiązany ze sprawą, w której ma sądzić. Obraz zbiera pochwalne recenzje i jest bodaj najlepszym filmem Eastwooda od czasu nakręconego w 2014 roku "Snajpera".

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "The Guardian", tvn24.pl

Reportaż "To nie jest kraj dla kobiet" dziennikarki TVN24 Anety Regulskiej został wyróżniony na 30. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2024. Opowiada o losie kobiet w obliczu restrykcyjnego prawa aborcyjnego. - Sprawy kobiet, ich prawa, nigdy nie powinny być przedmiotem cynicznych, politycznych targów, rozgrywek czy interesów - komentowała dziennikarka.

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Źródło:
TVN24, PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl