Poznań wspomina zdobycie Ławicy

Samoloty zdobyte w bitwie o Ławicę
Samoloty zdobyte w bitwie o Ławicę
Źródło: poznan.wikia.com (CC BY 3.0) | shareif

94. rocznicę zdobycia 6 stycznia 1919 roku przez powstańców wielkopolskich lotniska we wsi Ławica uczczono w sobotę w Poznaniu. Zdobycie Ławicy, ostatniego bastionu oporu Niemców w pobliżu wyzwolonego miasta, miało istotny wpływ na rozwój polskiego lotnictwa.

Przedstawiciele wojska, organizacji związanych z lotnictwem a także władz samorządowych złożyli kwiaty przy obelisku upamiętniającym wydarzenie z 1919 roku znajdującym się na terenie lotniska Ławica.

Ostatni punkt oporu NiemcówPodczas obchodów szczególnie wspominano postać ppor. Andrzeja Kopy, który był dowódcą oddziałów powstańczych szturmujących w nocy z 5 na 6 stycznia 1919 r. lotnisko Ławica. - Gdyby nie jego odwaga i świetny plan taktyczny, to by tak łatwo nie zdobyto lotniska, a był to ostatni punkt oporu Niemców w okolicach Poznania, dodatkowo samoloty te były w stanie zniszczyć Poznań, a tak stały się zalążkiem polskiego lotnictwa - powiedziała PAP prezes Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego Barbara Grześkowiak-Bocian.

Poznań przejął samoloty6 stycznia 1919 roku we wczesnych godzinach rannych powstańcy wielkopolscy zdobyli podpoznańską wieś Ławicę, gdzie Niemcy posiadali dobrze urządzoną Stację Lotniczą. Po krótkiej walce Niemcy złożyli broń. Majątek zdobyty na lotnisku i w znajdującej się nieopodal hali dla sterowców Zeppelin umożliwił stronie polskiej rozpoczęcie prac nad organizacją wielkopolskiego lotnictwa. W polskie ręce wpadło 26 sprawnych samolotów i około 215 płatowców i kilkadziesiąt silników samolotowych. Ze zdobytego sprzętu sformowano kilka eskadr lotniczych, dających początek polskiemu lotnictwu. Na tych samolotach, już z polskimi znakami, 9 stycznia 1919 r. Wiktor Pniewski wraz z poznańską eskadrą zbombardował lotnisko we Frankfurcie nad Odrą. W Poznaniu powstał pierwszy polski aeroklub. Lotnicy walczyli później o Lwów powstańcy odpierali też wojska bolszewickie w 1920 r. Dziś tradycje te dziedziczy w Poznaniu 31. Baza Lotnictwa Taktycznego, ulokowana na lotnisku Poznań-Krzesiny. W miejscu niemieckiego lotniska funkcjonuje obecnie port lotniczy Poznań-Ławica.

Autor: FC/b / Źródło: PAP

Czytaj także: