Po długiej chorobie zmarł rzeźbiarz Igor Mitoraj - podał oficjalny portal Toskanii, In Toscana. Polski artysta miał w toskańskim mieście Pietrasanta pracownię i dom, gdzie mieszkał na zmianę z Paryżem. Mitoraj zmarł w paryskim szpitalu. Miał 70 lat.
"Pietrasanta jest w wielkiej żałobie po śmierci Igora Mitoraja. Rzeźbiarz zmarł w szpitalu Saint-Louis w Paryżu, po długiej chorobie" - napisał oficjalny portal Toskanii, In Toscana.
Polski artysta od 1983 roku miał w toskańskiej miejscowości Pietrasanta pracownię i dom. Mieszkał tam przez większą część roku, a na kilka miesięcy wybierał stolicę Francji lub Prowansję.
W 2001 roku Mitoraj został honorowym obywatelem miasta, o którym się mówi, że ma najpiękniejsze plaże we Włoszech. Od tamtej pory przekazał miastu niektóre swoje prace, jak np. rzeźbę z brązu "Il Centauro", freski do sali obrad ratusza, a ostatnio rozetę ze swoimi rzeźbami, która zawisła na fasadzie kościoła św. Augustyna. Ta ostatnia ściąga do miasteczka tysiące turystów.
- Straciłem wielkiego przyjaciela. Igor był wielkim artystą naszego stulecia i będzie nam go brakowało - powiedział In Toscana Domenico Lombardi, burmistrz Pietrasanta.
W Pietrasanta wszyscy go znali. Jak zdradza Lombardi, Polak był przyjazny wobec ludzi, ci chętnie zatrzymywali go na ulicy i nazywali "mistrzem". - Był człowiekiem niezwykłej wrażliwości i wartości. Był poetą życia. Rozmawialiśmy wiele o sztuce i kulturze, od marca planowaliśmy wielką wystawę jego rzeźb - burmistrz zdradził dziennikowi "La repubblica".
Jak zapewnił, ekspozycja odbędzie się w 2015 roku. - Miasto złoży mu hołd na placach w centrum oraz na terenie kościoła św. Augustyna - zapowiedział.
- Chciał być pochowany w Pietrasanta i myślę, że tak się stanie. To jego miasto - dodał burmistrz.
"Był człowiekiem bardzo łagodnym, zdystansowanym, nawet wycofanym"
Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 roku w Oederan, w Niemczech. W Polsce mieszkał od zakończenia wojny. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie duży wpływ na jego twórczość wywarł Tadeusz Kantor. Studiował w Paryżu. W 1968 roku postanowił pozostać za granicą. Pierwszą wystawę w stolicy Francji miał w 1976 roku. W kolejnych latach prezentował swe dzieła na weneckim Biennale, we Florencji, w Lozannie i w Krakowie. Łącznie na całym świecie odbyło się około 120 jego wystaw.
- Mitoraj był człowiekiem bardzo łagodnym, zdystansowanym, nawet wycofanym - tak słynnego rzeźbiarza wspomina profesor krakowskiej ASP Czesław Dźwigaj.
- On nie był aktorem. Wielu artystów plastyków chce teraz być aktorami, stąd ich happeningi. Aktorstwem Mitoraja była rzeźba, która mówiła za niego. On był bardzo skromnym człowiekiem. Powiedziałbym chodzącym cieniem, pomimo jego sławy. Jako artysta zawsze był gdzieś w drugim szeregu, jego twórczość go wyprzedała - dodaje profesor ASP.
Ceniony we Włoszech
Przez wiele lat dzielił czas między stolicę Francji a Pietrasanta, w pobliżu miejsc wydobycia marmuru kararyjskiego, gdzie założył pracownię w 1983 roku. To właśnie koło Carrary powstały jego monumentalne dzieła. We Włoszech cieszył się ogromnym uznaniem i był uważany za jednego z najwybitniejszych artystów na świecie.
W 2005 roku na rynku w Krakowie, w pobliżu wieży ratuszowej ustawiono jego rzeźbę "Eros bendato". Wykonana z brązu głowa budziła wiele kontrowersji. Dziś "głowa" jest popularnym miejscem spotkań i punktem orientacyjnym na mapie stolicy Małopolski.
Od maja na Polu Cudów w Pizie można oglądać ekspozycję jego prac. Po raz pierwszy w tym słynnym miejscu, niedaleko Krzywej Wieży, wystawiono dzieła współczesnego artysty. Wystawa „Anioły” uświetnia 950. rocznicę położenia kamienia węgielnego pod budowę tamtejszej katedry. Zaprezentowano około 100 prac artysty; oprócz tych monumentalnych z brązu jest też 50 dzieł z gipsu, zebranych po raz pierwszy. Są rysunki oraz - także po raz pierwszy - obrazy z ostatnich lat. Wystawa będzie otwarta do 15 stycznia przyszłego roku.
Drzwi w Warszawie, rzeźba w Watykanie
Specjalizował się w rzeźbie sakralnej. W Warszawie wykonał drzwi do kościoła jezuitów przy ulicy Świętojańskiej, a w Rzymie 6-metrowej wysokości wrota do bazyliki Santa Maria degli Angeli e dei Martiri.
Wielkim wydarzeniem we Włoszech była ogromna wystawa dzieł Mitoraja w Dolinie Świątyń w Agrigento na Sycylii, w 2011 roku.
W 2007 roku rzeźba artysty - figury Maryi i Archanioła Gabriela - trafiła do zbiorów Muzeów Watykańskich. Została wykonana specjalnie na wystawę „Madonna w sztuce współczesnej”, którą w 2003 r. diecezja rzymska zorganizowała z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.
Autor: am, kmk/r / Źródło: intoscana.it/ TVN 24 Kraków / PAP