- Dzisiejsza dyplomacja to coraz częściej zarządzanie niestabilnością - podkreślił w czasie sejmowego wystąpienia Grzegorz Schetyna. Przedstawiając informację na temat priorytetów polskiej polityki zagranicznej, szef MSZ zaznaczył, że za sprawą Rosji zakwestionowany został międzynarodowy porządek.
Grzegorz Schetyna w czwartek o 20:00 będzie gościem "Kropki nad i"
Szef polskiej dyplomacji nakreślił w Sejmie główne kierunki polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015.
Zaczął przemówienie od ciepłych słów pod adresem Radosława Sikorskiego.
- Mój poprzednik pozostawił polską politykę zagraniczną w dobrej kondycji, czego mu gratuluję i za co mu dziękuję - powiedział.
Następnie Schetyna przeszedł do meritum, mówiąc o najważniejszych punktach polskiej polityki zagranicznej w następującej kolejności:
1. Nacisk na globalny wymiar polityki zagranicznej
Szef MSZ podkreślił, że "okoliczności, z którymi mamy do czynienia wokół naszych granic i wokół granic Europy, są wyjątkowe".
Zaznaczył jednak, że Polska musi położyć większy nacisk również na globalny, pozaeuropejski wymiar polityki zagranicznej, zwłaszcza w dziedzinie gospodarczej. Jak bowiem wyjaśnił, "jednostronność jest szkodliwa", a "czasy bezwzględnej dominacji Europy w świecie należą do przeszłości"
- To kluczowe, bo w perspektywie roku 2020, gdy zapewne przestaniemy być beneficjentem funduszy unijnych, musimy znaleźć nowe szanse dla polskiej gospodarki, nowe rynki zbytu dla polskich towarów i usług, by powstawały nowe miejsca pracy i udało się utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego - dodał Schetyna.
2. Ostre słowa w kierunku Rosji
Schetyna ocenił, że rok 2014 był dla Polski bardzo udany, zaznaczył jednak, że nie przyniósł wyłącznie satysfakcji.
- W historii zapisze się on przede wszystkim jako czas, gdy w 100-lecie wybuchu I wojny światowej za sprawą Rosji zakwestionowany został ład międzynarodowy w Europie ukształtowany po zimnej wojnie - powiedział szef MSZ. - Podważono zasady nienaruszalności granic, niestosowania siły w sporach międzynarodowych, suwerenności państw - kontynuował.
3. NATO i USA gwarantami bezpieczeństwa
Minister spraw zagranicznych podkreślił, że mimo niekorzystnych zmian w sąsiedztwie, Polska jest bezpieczna dzięki członkostwu w NATO, aktywnej polityce w ramach Sojuszu oraz modernizacji sił zbrojnych. Według niego szczyt NATO w Newport "odwrócił dotychczasowe, niekorzystne trendy w polityce europejskiej i transatlantyckiej". Przypomniał w tym kontekście decyzje o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i stopniowej odbudowie potencjału militarnego sojuszników europejskich. - Decyzje te mają dla Polski charakter fundamentalny - podkreślił szef MSZ.
- Zależy nam na pogłębieniu współpracy w ramach polityki bezpieczeństwa i obrony ze Stanami Zjednoczonymi. Dotychczasowe programy, rotacyjną obecność pododdziałów sił zbrojnych USA i innych sojuszników, przygotowania do rozmieszczenia w Polsce w 2018 roku elementów systemu obrony przeciwrakietowej, należy uznać za sukces - podkreślił szef MSZ.
4. Bezpieczeństwo całej UE jest wspólne
Schetyna zauważył, że niestabilność polityczna i militarna cechuje nie tylko Europę Wschodnią, ale także Irak, Syrię, Libię.
- Polska poczuwa się do współodpowiedzialności za bezpieczeństwo europejskie. Nie będziemy przymykać oczu na płynące z Południa zagrożenie terroryzmem, katastrofami humanitarnymi, zakłóceniem dostaw surowców energetycznych, aktami prześladowań i zbrodni wojennych w stosunku do mniejszości religijnych i etnicznych - zapewnił.
- Bezpieczeństwo Europy jest jedno i niepodzielne. Gotowi jesteśmy umacniać je wspólnie z naszymi sojusznikami także na południowych rubieżach, w myśl zasady "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Musi ona jednak działać tak samo w odniesieniu do Południa, jak i do Wschodu. Wiemy, że nasi partnerzy myślą tak samo - oświadczył szef MSZ.
5. "Nie" dla nowej żelaznej kurtyny
Szef MSZ powiedział także, że źródłem niepokoju i obaw Polski jest sytuacja w Europie Wschodniej.
Według niego aneksja Krymu przez Rosję oraz konflikt w Donbasie zakwestionowały zasady bezpieczeństwa europejskiego, zawarte w Akcie Końcowym Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, podpisanym w Helsinkach, którego czterdziestolecie - jak zaznaczył - będziemy obchodzić 1 sierpnia 2015 roku. - Data ta stwarza okazję do refleksji nad osiągnięciami i słabościami OBWE. Być może to dobry czas, by rozpocząć pogłębioną dyskusję, której efektem byłoby przywrócenie elementarnej wiary w system bezpieczeństwa europejskiego - powiedział Schetyna. - Nie chcemy powtórzenia zimnej wojny, nie chcemy nowej żelaznej kurtyny, nawet przesuniętej na Bug czy Dniepr. Europa zasługuje w XXI wieku na pokój i nie powinna popełniać błędów z poprzedniego stulecia. Także takich, jak stosowanie siły wobec słabszych, naruszanie ich integralności terytorialnej, destabilizacja sytuacji w regionie. Na to nigdy nie będzie zgody - kontynuował.
6. Stosunki z Rosją
Schetyna zwrócił uwagę w swoim, że "konflikt na Ukrainie – wbrew naszej woli – doprowadził do pogorszenia" relacji z Rosją "zarówno pod względem gospodarczym, jak i politycznym". - Nie chcemy sprowadzać polityki wobec Rosji do sankcji. Niestety, na równi z innymi państwami unijnymi, nie widzimy obecnie innego sposobu, by nakłonić Moskwę do zmiany dotychczasowej, destruktywnej dla całej Europy postawy wobec Ukrainy - przekonywał minister spraw zagranicznych, przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015. - Krytyczna ocena polityki rosyjskiej nie zmienia faktu, że pozostajemy sąsiadami i partnerami gospodarczymi - mówił Schetyna.
7. Strefa euro i unia energetyczna
Szef MSZ ocenił, że Polska nie rezygnuje z przystąpienia do strefy euro, ale określanie daty przyjęcia wspólnej waluty jest dziś przedwczesne.
Przekonywał, że Polska "jako lider przemian w Europie Środkowej i kraj o znaczącym potencjale gospodarczym zasługuje na to, by jej głos w sprawach dalszej reformy Unii Gospodarczej i Walutowej był traktowany tak samo, jak głos członków strefy euro". Jak zaznaczył minister, decyzję o przystąpieniu do strefy euro Polska podjęła już 10 lat temu i nie rezygnuje z niej. Zapewnił, że nasz kraj przygotowuje się do spełnienia kryteriów" przyjęcia wspólnej waluty, ale - w ocenie Schetyny - "określanie daty przyjęcia wspólnej waluty jest dziś przedwczesne".
Podkreślił jednocześnie, że Polska koncepcja unii energetycznej, która wzmacnia bezpieczeństwo Polski i UE jest jednym z priorytetów Komisji Europejskiej.
8. Stosunki z Francją i Niemcami priorytetowe
- Do priorytetów polskiej polityki zagranicznej należą niezmiennie dobre relacje z Niemcami, a także z Francją. Pogłębiamy współpracę z pozostałymi krajami unijnej Wielkiej Szóstki, m.in. w formule mechanizmów konsultacyjnych z Wielką Brytanią, Włochami i Hiszpanią - powiedział Schetyna. Jak dodał, Polska blisko współpracuje też z partnerami wyszehradzkimi, z którymi - zadeklarował - "chcielibyśmy kontynuować projekty infrastrukturalne, a także kulturalne, ekologiczne i turystyczne, zwiększające potencjał całego naszego regionu".
Schetyna przekonywał jednocześnie, że ważnym kierunkiem dla Polski jest też "europejska Północ – synonim innowacyjności, odpowiedzialności, dobrego zarządzania i dyscypliny finansowej". - Nie tracimy jednocześnie z pola widzenia innych partnerów regionalnych, jak Rumunia czy Turcja. Wyrazem znaczenia, jakie przywiązujemy do partnerstwa strategicznego z Ankarą, będzie już wkrótce mój udział w uroczystym zakończeniu obchodów 600-lecia stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami - zapowiedział Schetyna.
ZOBACZ CAŁE PRZEMÓWIENIE GRZEGORZA SCHETYNY:
Autor: kg\mtom,gak / Źródło: TVN24, PAP