La Republique en Marche! Partia Macrona wygrywa, "bezprecedensowy regres lewicy"


Według oficjalnych wyników pierwszą turę wyborów parlamentarnych we Francji wygrała partia prezydenta Emmanuela Macrona LREM, która wraz z centrowym ugrupowaniem MoDem uzyskała poparcie 32,32 proc. wyborców. Najsilniejszą opozycję będą stanowić Republikanie.

Oficjalny komunikat z wynikami wyborów opublikowało francuskie MSW.

Ocenia się, że zwycięskie ugrupowania mogą liczyć na 400-445 miejsc w liczącym 577 deputowanych Zgromadzeniu Narodowym, niższej izbie parlamentu.

Już po ogłoszeniu częściowych wyników pierwszej tury wyborów premier Francji Edouard Philippe ogłosił zwycięstwo partii prezydenta. Obiecał, że rząd dzięki większości parlamentarnej podejmie "śmiałe reformy".

Najmocniejsza opozycja

Prawica, czyli partia Republikanie, uplasowała się na drugim miejscu zdobywając 21,56 procent głosów (co może przełożyć się na 70-130 miejsc), a skrajnie prawicowy Front Narodowy (FN) zajął trzecie miejsce z 13,20 procent głosów.

Politycy prawicy, którzy na początku kampanii mieli nadzieję na pozbawienie ugrupowania Macrona większości i zmuszenie go do "kohabitacji", nie kryli uczucia zawodu.

Były przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Bernard Accoyer stwierdził, że jest to rezultat "rozczarowujący dla naszej rodziny politycznej", a inny prawicowy polityk Francois Baroin zaapelował do zwolenników o mobilizację przed drugą turą aby nie dopuścić do "koncentracji władzy w ramach jednej partii".

Porażka na lewicy

Radykalnie lewicowe ugrupowanie Francja Nieujarzmiona (LFI) Jeana-Luc Melenchona oraz Francuska Partia Komunistyczna (PCF) zdobyły 13,74 procent głosów.

Komentatorzy zwracają uwagę na słaby wynik Partii Socjalistycznej (PS), która wraz z sojusznikami zdobyła zaledwie 9,51 procent głosów i może liczyć na mniej niż 40 miejsc w Zgromadzeniu. Przywódca socjalistów Jean-Christophe Cambadelis powiedział, że wynik pierwszej tury wyborów parlamentarnych "to bezprecedensowy regres dla francuskiej lewicy i jego ugrupowania". Ugrupowania ekologiczne znalazły się na ostatnim miejscu z 4,30 procent poparcia.

Niska frekwencja

Absencja w niedzielnym głosowaniu była rekordowo wysoka i wyniosła, według komunikatu MSW, 51,29 procent.

Jak podał wcześniej resort, frekwencja w pierwszej turze wyborów była niższa niż podczas głosowania w 2012 roku. O godzinie 17 wyniosła 40,75 procent. Na tym etapie wyborów pięć lat temu zagłosowało już 48,31 procent Francuzów.

Do południa głos oddało 19,24 procent uprawnionych - to o wiele mniej niż 23 kwietnia, w pierwszej turze wyborów prezydenta. Do południa głosowało wtedy 28,54 procent wyborców.

W systemie większościowym

Wybory odbywają się w systemie większościowym, w okręgach jednomandatowych. Jeśli kandydaci którejś z partii uzyskają w pierwszej turze ponad 50 procent głosów, to zdobędą mandat i w tych okręgach nie będzie drugiej tury.

Jeśli nie uzyskają takiego wyniku, tydzień później odbywa się dogrywka, a do udziału w niej przechodzą ci, którzy uzyskali co najmniej 12,5 procent głosów. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze nie przekroczy tego progu, do drugiej tury (odbędzie się 18 czerwca) przechodzi dwóch, którzy uzyskali najwięcej głosów.

Wezwanie do mobilizacji

Przywódca Republikanów Francois Baroin powiedział po I turze wyborów, że władza we Francji nie może należeć do jednej partii. Wezwał do mobilizacji w II turze wyborów, by stworzyć silną opozycję wobec ugrupowania Emmanuela Macrona.

Baroin mówił, że "absencja w niedzielnych wyborach, która przekroczyła 50 procent jest odzwierciedleniem pękniętego społeczeństwa".

Przywódca socjalistów Jean-Christophe Cambadelis powiedział, że "nie jest to ani zdrowe, ani pożądane, by prezydent, który (...) wygrał wybory tylko dzięki temu, że odrzucono (w nich) skrajną prawicę, korzystał z monopolu" w Zgromadzeniu Narodowym.

Na zarzuty oponentów odpowiedział w imieniu partii Macrona jeden z jej przywódców Jean-Paul Delevoye. Podkreślił, że jego ugrupowanie będzie szanować opozycję. W Zgromadzeniu Narodowym LREM "nie będzie dominującą większością, ale większością odpowiedzialną" - zaznaczył.

Druga tura wyborów parlamentarnych odbędzie się we Francji za tydzień.

Autor: tas//rzw/dasz//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: