- Bardziej zależy mi na rozmowach, a nie rozgłosie - powiedział w niedzielę w Kielcach wicepremier Waldemar Pawlak, odnosząc się planowanych spotkań z politykami opozycji. Dodał, że zależy mu na rozmowach "bez zbędnego nacisku fleszy, mediów i kamer".
W poniedziałek wicepremier ma się spotkać z Januszem Palikotem. Na początku przyszłego tygodnia ma też rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim. Politycy PiS ani PSL nie ujawniają dokładnej daty spotkania. Taka jest umowa z ludowcami - powiedział w niedzielę rzecznik PiS Adam Hofman, potwierdzając, że liderzy obu partii spotkają się na początku tygodnia.
Na wtorek planowane jest spotkanie Pawlaka z politykami Solidarnej Polski. Termin rozmowy z SLD nie został jeszcze ustalony.
Rozmowy bez fleszy i mediów
Z wypowiedzia Waldemara Pawlaka na temat spotkania z politykami opozyzji wynika, że nie będa do nich dopuszczeni dziennikarze.
- Zależy mi, żebyśmy przeprowadzili te rozmowy (...) bez zbędnego nacisku fleszy, mediów i kamer, bo tu nie chodzi o to, aby zgłaszać propozycje, ale poszukać tych miejsc, gdzie możemy mieć wspólne propozycje. Dlatego jestem bardziej skłonny do tego, aby mniej na tym etapie o tych rozmowach mówić. Wrócimy do tego. W tym najbliższym tygodniu te spotkania będą się odbywały - powiedział Waldemar Pawlak dziennikarzom.
VAT, deregulacja i samorządy
Odnosząc się do tematyki planowanych rozmów, wicepremier wymienił m.in. deregulację, propozycję zmian w rozliczaniu VAT, a także zmiany dotyczące partnerstwa publiczno-prywatnego, aby samorządy mogły zrealizować więcej inwestycji.
Pawlak proponuje rozliczenia VAT tzw. metodą kasową, która przewiduje, że podatek odprowadza się dopiero wtedy, gdy kontrahent zapłaci fakturę, nie później jednak niż 90 dni od dostawy towaru lub wykonania usługi.
- Chcę też zwrócić uwagę na inicjatywy ministra rolnictwa związane z nową perspektywą finansową UE, żeby polska mogła lepiej skorzystać ze środków europejskich - zadeklarował szef ludowców.
Propozycje opozycji do rozważenia
- Zgłoszono ciekawe propozycje przez różne ugrupowania - i PiS, i SLD, i SP - i myślę, że warto podjąć taką dyskusję, żeby poszukać tego, co łączy - powiedział Waldemar Pawlak. Wicepremier zaznaczył, że sprawy te wymagają politycznego zacisza, aby można było wypracować kompromis.
Dodał, że poinformuje o rezultatach rozmów, ale dopiero po ich przeprowadzeniu. Jak ocenił, rozpoczynanie rozmów od deklaracji w mediach, mogłoby tylko zniechęcić partnerów do otwartości i poważnego ich potraktowania.
Potrzeba obniżki stóp procentowych
Waldemar Pawlak odniósł się także do decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która na ostatnim posiedzeniu nie obniżyła stóp procentowych. - Utrzymanie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych to zły sygnał dla gospodarki - powiedział w Kielcach wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Zdaniem Pawlaka drugi kwartał w gospodarce to "pierwszy z kwartałów od wielu lat, kiedy popyt krajowy nie przyrasta". W opinii wicepremiera to negatywny sygnał.
Gowin "przekroczył granicę" upoważnień ustawowych
Pawlak skrytykował także wydane przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina rozporządzenia o likwidacji 79 małych sądów rejonowych.
Jak powiedział w Kielcach wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, decyzja o likwidacji 79 małych sądów rejonowych była błędna. - W moim przekonaniu minister Gowin przekroczył granice upoważnień ustawowych - dodał wicepremier.
Jego zdaniem rozporządzenie powinno dotyczyć bardziej "sytuacji technicznych" dotyczących jednego lub dwóch sądów a nie "ustanawiania ustroju sądownictwa w Polsce". Jak poinformował wicepremier PSL złożyło "wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o rozpatrzenie tej sprawy".
Pawlak zapewnił, że to nie jedyne działanie w tej sprawie. - Mamy obywatelski projekt ustawy, który już pani marszałek przyjęła, bo jest wymagana liczba podpisów i mam nadzieję, że będzie procedowana i przyjęta jeszcze w tym roku, tak aby to szkodliwe rozporządzenie nie weszło w życie - powiedział wicepremier. Zdaniem Pawlaka likwidacja sądów to dyskryminacja wielu małych powiatów.
Autor: km//kdj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24