Dwie kozy nubijskie, które w styczniu zamieszkały w poznańskim Starym Zoo, można już oglądać na wybiegu. Bardziej odważny jest Matołek, który podchodzi do ogrodzenia.
On – stale w ruchu, wciąż czegoś szuka, coś podgryza, podchodzi do ogrodzenia. Ona – bardziej nieśmiała, czujna, przyglądająca się wszystkiemu z boku, ale z uwagą obserwująca świat. Matołek i Fauna - dwie kozy nubijskie to nowi mieszkańcy Starego Zoo, które od kilku dni można już oglądać na wybiegu przy słoniarni.
Jedyne takie kozy
To wyjątkowy gatunek kóz. Wyróżnia je charakterystyczny wygląd: smukła sylwetka, dumnie uniesiona głowa i jedyne w swoim rodzaju długie, zwisające uszy. Od innych kóz wyróżnia je jeszcze jedna ważna cecha - nie wydzielają typowego ostrego koziego zapachu. Wszystko przez to, że ta rasa nie ma gruczołów potnych. Inną charakterystyczną cechą tego gatunku jest przyjazny charakter. Kozy te cenione są także za smaczne mleko.
Historia kóz nubijskich sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy to na statki kursujące między Indiami a Anglią zabierano – jako źródło świeżego mleka – pochodzące z Indii kozy. Te następnie skrzyżowano z angielskimi i egipskimi (które trafiły do Anglii podobnie jak te z Indii) i w ten sposób uzyskano nową rasę.
Wstęp za darmo
Zwierzęta można oglądać w Starym Zoo codziennie między godz. 9 a 17 (wejście możliwe jest do godz. 16). Wstęp na teren ogrodu zoologicznego przy ul. Zwierzynieckiej jest bezpłatny. Płatne jest jedynie wejście do Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych (3 zł) oraz możliwość przejazdu kucykiem (4 zł).
Autor: FC//ec / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Zoo w Poznaniu