Poznańska myśl rowerowa? "To filozofia stworzona przez nazistów"

Ekspert o poznańskiej infrastrukturze rowerowej: "To filozofia wymyślona przez NSDAP"
Ekspert o poznańskiej infrastrukturze rowerowej: "To filozofia wymyślona przez NSDAP"
TVN 24 Poznań
Ekspert o poznańskiej infrastrukturze rowerowej: "To filozofia wymyślona przez NSDAP"TVN 24 Poznań

Dr Michał Beim, specjalista ds. transportu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nie zostawia suchej nitki na infrastrukturze dla rowerzystów w stolicy Wielkopolski. Jego zdaniem pokutuje głównie to, że dotychczas powstawała ona głównie po to, by upłynnić ruch samochodowy a nie, by rowerzystom jechało się bezpieczniej i wygodniej.

W zeszłym tygodniu prezydent Jacek Jaśkowiak przewrócił się na rowerze i ma usztywnioną rękę. Jego wypadek zbiegł się z powołaniem w Poznaniu oficera rowerowego, o którego od miesięcy zabiegali poznańscy rowerzyści. Tym samym stało się to pretekstem, by ocenić poznańską infrastrukturę rowerową.

Przygotowaliśmy zestawienie najbardziej kuriozalnych rozwiązań jakie można znaleźć na poznańskich drogach i należałoby jak najszybciej poprawić. Teraz o całościową ocenę poprosiliśmy dr Michała Beima, specjalistę ds. transportu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Poznań nie jest miastem przyjaznym rowerzystom. Infrastruktury jest bardzo dużo, ale często utrudnia ona poruszanie się rowerzystom zamiast ułatwiać - podsumowuje.

Zobacz materiał Faktów TVN:

18.01.2015 | Nieszczęśliwy wypadek prezydenta Poznania i co z tego mogą mieć rowerzyści
18.01.2015 | Nieszczęśliwy wypadek prezydenta Poznania i co z tego mogą mieć rowerzyściFakty TVN

W Poznaniu myślano o kierowcach, nie o rowerzystach

Skąd taki stan rzeczy? Zdaniem Beima, pokutuje archaiczne myślenie poznańskich urzędników. Istniały bowiem dwa podejścia do planowania infrastruktury rowerowej. - Pierwsze podejście ma wyeliminować rowerzystę z jezdni i poprawić płynność ruchu samochodowego. Drugie, dominujące na Zachodzie, polega na uczynieniu całej przestrzeni ulicznej przyjaznej rowerzystom - jeśli się nie da tak zorganizować ruchu na jezdni, by rowerzysta czuł się bezpiecznie, dopiero potem maluje się pasy rowerowe czy buduje drogi rowerowe. Pierwszą filozofię zaproponował zjazd NSDAP (nazistowska partia, na której czele stał Hitler - przyp. red.) w 1936 r. Utrzymywała się ona w wielu miastach europejskich do połowy lat 80. a w Poznaniu niestety dopiero teraz się kończy, wraz ze zmianą polityczną - ocenia Beim.

Infrastruktura? "Nie ma jej tam, gdzie jest najbardziej potrzebna"

Nowy prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, jeszcze w trakcie kampanii wyborczej, podkreślał, że w przypadku wygranej w wyborach, do urzędu będzie dojeżdżał rowerem. Słowa dotrzymał. Co więcej, jednym z jego zastępców został inny rowerzysta - Maciej Wudarski. Odpowiada on za transport, zieleń i politykę przestrzenną.

- To bardzo czytelny sygnał dla mieszkańców, że rower jest normalnym środkiem lokomocji w nowoczesnym mieście i można z niego korzystać niezależnie od pełnionego stanowiska. Jest to też sygnał dla urzędników, że z infrastruktury rowerowej korzystają nie tylko niedzielni rowerzyści, ale też osoby, które codziennie chcą bezpiecznie i wygodnie dotrzeć do pracy - zwraca uwagę Beim.

Jaśkowiak namawia urzędników nie tylko do zmiany myślenia w projektowaniu ale także do zamiany samochodu na rower. Stąd decyzja o likwidacji parkingu przy urzędzie miasta. Działać będzie on tylko do końca stycznia. Potem urzędnicy albo będą musieli opłacać parkowanie w strefie albo dojeżdżać do pracy komunikacją miejską lub rowerem.

Dr Michał Beim o poznańskiej infrastrukturze rowerowej: "Brakuje jej tam, gdzie jest najbardziej potrzebna"
Dr Michał Beim o poznańskiej infrastrukturze rowerowej: "Brakuje jej tam, gdzie jest najbardziej potrzebna"TVN 24 Poznań

Prezydent i jego zastępca doskonale zdają sobie sprawę z problemami, z jakimi muszą borykać się cykliści. - Podstawowym błędem jest brak infrastruktury rowerowej tam gdzie jest ona najbardziej potrzebna, gdzie kierowcy jeżdżą ponad 50 km na godzinę, jak na przykład na ul. Grunwaldzkiej. Z drugiej strony wciskana jest ona tam gdzie jest zupełnie niepotrzebna, jak na ulicach Szamarzewskiego i Dmowskiego - tłumaczy.

Slalom na ul. Dmowskiego
Slalom na ul. DmowskiegoRowerowy Poznań

Długa lista błędów

Tą pierwszą Beim uznaje za jeden z największych absurdów w mieście. - Wydzielono ją z wąskiego chodnika, jest niezgodna z przepisami i prowadzi do licznych konfliktów na linii piesi-rowerzyści. Spokojnie można było poprowadzić tam ruch rowerowy jezdnią. Ponadto drogę rowerową wykonano z kostki brukowej i są tam wysokie krawężniki. To największy bubel obok ścieżki rowerowej na ul. Przybyszewskiego - ocenia Beim.

CZYTAJ WIĘCEJ O DRODZE ROWEROWEJ NA UL. PRZYBYSZEWSKIEGO

Absurdy na ulicy SzamarzewskiegoSekcja Rowerzystów Miejskich w Poznaniu

Inne błędy, jakie Beim wytyka miejskim inżynierom, to stosowanie na drogach rowerowych niewygodnej kostki brukowej, wysokich krawężników czy niedostosowanie sygnalizacji świetlnych do potrzeb rowerzystów. W wielu przypadkach zielone światło nie włącza się automatycznie i rowerzysta musi zatrzymać się i nacisnąć przycisk. Ponadto podkreśla, że w wielu miejscach nadal brakuje stojaków rowerowych. - Powstały one na przykład na węźle Junikowo, ale jest ich tam za mało, o czym świadczy po kilka rowerów poprzypinanych do jednego stojaka czy rowery poprzypinane na barierkach - kończy.

Zapełnione stojaki rowerowe na Junikowie
Rowery przypięte do barierek

Autor: FC/ec / Źródło: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium