Komisja Europejska będzie opiniowała projekt polskiej inwestycji. Chodzi o przekop Mierzei Wiślanej, która znajduje się na obszarze chronionym przez Unię Europejską programem Natura 2000. Zanim projekt trafi do Brukseli, minie jeszcze trochę czasu. Na razie nad dokumentacją wciąż pracuje Urząd Morski w Gdyni.
- Mamy gotową prognozę wpływu tej inwestycji na środowisko, ale musimy ją jeszcze uzupełnić o dodatkowe informacje, które uzyskaliśmy podczas zakończonych niedawno konsultacji społecznych. Potem przekażemy prognozę do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która również musi zaopiniować projekt, jednak nie może tego zrobić zanim nie pozna zdania KE - tłumaczy Anna Stelmaszyk-Świerczyńska z Urzędu Morskiego w Gdyni.
Kiedy KE oceni projekt, odeśle go do GDOŚ, która też sprawdzi inwestycję. Dopiero potem sprawą będzie mógł się zająć rząd lub Sejm. Jak tłumaczy Stelmaszyk-Świerczyńska to normalne postępowanie, które wynika z ustawy o ochronie środowiska ust. 2 pkt 4.
Urząd Morski zakończy prace nad prognozą za ok. 2-3 miesiące.
Ekolodzy krytykują
Prognozę skrytykował WWF Polska. Ich zdaniem nie uwzględnia ona wielu kluczowych konsekwencji dla środowiska. Nie wyjaśnia też jakie będzie natężenie ruchu. CZYTAJ WIĘCEJ
Mimo to dyrektorka Urzędu Morskiego w Gdyni jest dobrej myśli. - Moim zdaniem dokumentacja, którą przygotowujemy, jest dość silna. Porównaliśmy nasze uzasadnienie z tymi prezentowanymi przez inne państwa UE w podobnych projektach. Wydaje mi się, że nasze jest mocniejsze - mówi Stelmaszyk-Świerczyńska i dodaje, że trudno przewidzieć jaka będzie decyzja KE.
- Nie od dziś wiadomo, że te kraje, które są dłużej w UE, są trochę inaczej traktowane. Trzeba poczekać - mówi.
Inwestycja za 500 mln zł
Przekop Mierzei Wiślanej i tym samym zbudowanie dogodniejszej drogi wodnej do portu w Elblągu to pomysł rządu PiS. W 2007 roku rząd Jarosława Kaczyńskiego uchwałą nr 276 przyjął program budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. W kolejnych latach program ten był aktualizowany. Z szacunków rządu PiS wynikało, że inwestycja ma być wykonana w miejscowości Skowronki i mieć 1100 m długości oraz 40 m szerokości w dnie. Wartość inwestycji szacowano na niespełna 500 mln zł.
Zdaniem samorządowców to ważny projekt, który znacznie poprawi atrakcyjność tego terenu. Nowa droga wodna miałaby połączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską i ułatwić transport towarów do portu w Elblągu.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Morski w Gdyni