- Niech Maryja zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli - powiedział papież Franciszek w homilii podczas mszy św. na Jasnej Górze. Uroczystość to dziękczynienie za chrzest Polski – w tym roku mija 1050 lat od tego wydarzenia.
Papież Franciszek przewodniczył mszy w klasztorze na Jasnej Górze.
- Pragnie władzy, wielkości i sławy, pragnienie to jest rzeczą tragicznie ludzką i jest wielką pokusą, która stara się wkraść wszędzie; dawać siebie innym, eliminując dystanse, pozostając w małości i konkretnie wypełniając codzienność – to subtelnie Boskie - mówił Ojciec Święty.
- Także jako Kościół jesteśmy powołani, by to zawsze czynić: słuchać, angażować się i stawać się bliskimi, dzieląc radości i trudy ludzi, aby Ewangelia była postrzegana bardziej konsekwentnie i przynosiła większe owoce: przez pozytywne promieniowanie, poprzez przejrzystość życia - podkreślił papież.
"Wywyższył pokornych"
Odnosząc się do życia Maryi Franciszek wskazał, że podziwiamy w niej tę małość umiłowaną przez Boga, który "wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej" i "wywyższył pokornych".
- Tak bardzo sobie w Niej upodobał, że z Niej zechciał utworzyć swoje ciało, tak że Dziewica stała się Bogarodzicą, jak głosi starożytny hymn, który śpiewacie od wieków. Wam, którzy nieustannie do Niej przychodzicie, podążacie do tej duchowej stolicy kraju, niech nadal wskazuje drogę i pomaga tkać w życiu pokorną i prostą treść Ewangelii - mówił Franciszek nagradzany za te słowa brawami.
Ojciec święty nawiązał też do polskiej historii. Podkreślił, że została ukształtowana przez Ewangelię, Krzyż i wierność Kościołowi. - Była świadkiem pozytywnego wpływu autentycznej wiary, przekazywanej z rodziny do rodziny, z ojca na syna, a zwłaszcza przez matki i babcie, którym trzeba bardzo dziękować. Przede wszystkim mogliście namacalnie dotknąć konkretnej i przezornej czułości Matki wszystkich, której przybyłem tutaj oddać cześć jako pielgrzym, a którą pozdrowiliśmy w psalmie jako "chlubę naszego narodu" - mówił zwracając się do wiernych. Po tych słowach papieża rozległy się długie brawa.
- Wasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności; niech Maryja zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli - mówił Franciszek w homilii podczas mszy św. na Jasnej Górze.
Franciszek podkreślił również, że istotna jest przemiana wewnętrzna każdego z nas. - Na niewiele się zda przejście między dziejami przed i po Chrystusie, jeśli pozostanie jedynie datą w kronikach historii. Oby dokonało się dla wszystkich i każdego z osobna przejście wewnętrzne, Pascha serca ku stylowi Bożemu ucieleśnionemu przez Maryję - działać w małości i w bliskości towarzyszyć, z prostym i otwartym sercem - powiedział papież.
Papież przewodniczy mszy na Jasnej Górze:
Uroczystą liturgię rozpoczęła powstała w średniowieczu najstarsza utrwalona polska pieśń religijna "Bogurodzica", związana z początkami chrześcijaństwa na naszej ziemi, pełniąca - we współczesnym rozumieniu – rolę pierwszego hymnu państwowego.
Msza święta była sprawowana w jęz. łacińskim według formularza z uroczystości 26 sierpnia ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Liturgię słowa i śpiewy wykonano po polsku, a homilia papieża była tłumaczona.
Papież złożył pod obrazem Najświętszej Maryi Panny złotą różę:
Czytania oraz wezwania modlitwy wiernych podjęli się przedstawiciele Kościoła – brat zakonny i siostra zakonna, rodzice, młodzież. W procesji z darami ołtarza w naczyniach liturgicznych przeszli rodziny m.in. rodzina polskich repatriantów z Donbasu.
Ponad tysiąc kapłanów
Mszę koncelebrowało ponad tysiąc kapłanów, w tym ok. 150 biskupów, ok. 300 kapłanów przebywających przy ołtarzu oraz ok. 600 księży na błoniach w sektorze przed ołtarzem. Bezpośrednio przy papieżu koncelebrowali: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, prymas Polski abp Wojciech Polak i nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Asystę liturgiczną stanowili klerycy paulińscy oraz diakoni z częstochowskiego seminarium archidiecezjalnego.
Dekoracja ołtarza była skromna i symboliczna; nawiązuje do jubileuszu chrztu Polski oraz miejsca, czyli maryjnego sanktuarium. Przy ołtarzu znalazł się m.in. napis: - "Z Maryją dziękujemy za 1050 lat chrztu Polski". Na podiach ulokowano też biało-czerwone flagi, flaga papieska z herbem, symbole jubileuszu chrztu Polski, symbole Światowych Dni Młodzieży i przeżywanego obecnie w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia.
Również muzyka liturgiczna nawiązywała do tych dwóch kwestii. Oprócz "Bogurodzicy" zabrzmią też znane pieśni m.in. "Z dawna Polski Tyś Królową", "Ciebie, Boże, wysławiam"” oraz "Magnificat".
W czasie mszy papież pobłogosławił przedmioty kultu Bożego, np. obrazy do kościołów lub kamienie węgielne pod budowę świątyni.
Dla papieża wykonano i przygotowano nowy ornat, czyli wierzchnią szatę liturgiczną. Z przodu ma wyhaftowany krzyż z ornamentami, a z tyłu scenę chrztu Pana Jezusa w Jordanie – Jan Chrzciciel polewa Chrystusa wodą, a nad nimi Duch Święty symbolizuje Trójcę Świętą. Ornat oraz dalmatyki wykonały siostry westiarki z Częstochowy.
Dla papieża przygotowano też dwa siedziska - niższe to "bogatsze krzesło papieskie" do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie papież będzie się modlił, a drugie to tron na główny ołtarz. Pozostałe meble m.in. sedilia, czyli miejsca dla współcelebransów i diakonów to odnowione meble liturgiczne z pielgrzymki Benedykta XVI.
Papież przywitany w klasztorze jasnogórskim:
Przed rozpoczęciem mszy papież przekazał gospodarzom Jasnej Góry – ojcom paulinom – złotą różę. Potem Franciszek przed obrazem Matki Bożej odmówił po łacinie modlitwę "Zdrowaś Maryjo" i pobłogosławił zgromadzonych wiernych.
Następnie chór odśpiewał "Magnificat anima mea Dominum" (Wielbi dusza moja Pana) w podziękowaniu za wizytę papieża Franciszka na Jasnej Górze i za Światowe Dni Młodzieży.
Niezwykły obraz
Jasna Góra to jedno z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie, a zarazem największe centrum pielgrzymkowe w Polsce. Co roku odwiedza je kilka milionów pątników ze wszystkich zakątków świata – tylko w ubiegłym roku było to ok. 3 mln 700 tys. pielgrzymów z 74 krajów świata. Wielokrotnie na Jasną Górę przybywał papież – Polak Jan Paweł II.
Ufortyfikowane w XVII w. częstochowskie sanktuarium zajmuje 5 hektarów, najbardziej charakterystyczną budowlą kompleksu jest licząca 106 m wysokości wieża jasnogórska.
Największym skarbem jasnogórskiego klasztoru paulinów jest, sprowadzony do Częstochowy w 1382 r. przez Władysława Opolczyka, obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przed którym będzie się modlił papież Franciszek.
Przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem malowidło powstało na trzech deskach o łącznych wymiarach 122 na 82 cm. Według tradycyjnych przekazów autorem obrazu miał być św. Łukasz Ewangelista, który miał go namalować na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Badania wskazują jednak na XIII-XIV-wieczne pochodzenie malowidła. Według jeszcze innych danych, obraz jest bizantyjską ikoną z VI-IX w.
Papież wyjechał do Częstochowy w czwartek rano:
Autor: mmw//ec / Źródło: PAP / TVN24 Kraków