Najbliższa niedziela w Krakowie upłynie pod znakiem wyborów. Tam, wyborcy zagłosują na europarlamentarzystów, ale też w referendum lokalnym. Odpowiedzą na cztery pytania, w tym na to najważniejsze, czy chcą organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku w Krakowie. Jak się nie pogubić, gdzie głosować i jak to zrobić, żeby Twój głos był ważny - czytaj dalej.
Referendum odbędzie się z inicjatywy Rady Miasta Krakowa. To właśnie radni zdecydowali, że w niedzielę, w dniu, w którym odbywać się będą wybory do Parlamentu Europejskiego, mieszkańcy odpowiedzą nie tylko na pytanie o organizację igrzysk w 2022 roku, ale też o budowę metra w mieście, zwiększenie monitoringu i rozbudowę sieci ścieżek rowerowych.
Podpowiadamy, jak nie pogubić się w tym dniu i oddać swój głos do odpowiedniej urny.
Zgodnie z uchwałą tak będą brzmieć pytania w referendum: 1. Czy jest Pani/Pan za zorganizowaniem i przeprowadzeniem przez Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku?2. Czy jest Pani/Pan za budową metra w Krakowie?3. Czy jest Pani/Pan za stworzeniem w Krakowie systemu monitoringu wizyjnego, którego celem byłaby poprawa bezpieczeństwa w Mieście?4. Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno się budować więcej ścieżek rowerowych?
Pod pytaniami umieszczone będą dwa warianty odpowiedzi: TAK / NIE.
Zgodnie z zasadami przy każdym z pytań wyborca może udzielić dowolnej odpowiedzi – stawiając znak „X” w wybranym miejscu. Zgodnie z zapewnieniami radnych głos będzie ważny nawet, jeśli odpowie się jedynie na jedno lub część pytań. Nie ma obowiązku udzielać odpowiedzi na każde z pytań.
Kluczowa frekwencja
Żeby głosowanie było ważne frekwencja musi wynieść 30 proc. Uprawnionych do głosowania mieszkańców Krakowa jest ponad 580 000, czyli do urn musi pójść około 174 tys. osób. Przy czym wynik będzie rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów.
Czy krakowianie staną na wysokości zadania? Data referendum została wybrana nieprzypadkowo - radni ustalając datę referendum przekonywali, że właśnie jego zbieżność z wyborami do europarlamentu może podnieść frekwencję.
Szacunki nie napawają optymizmem. Z badań CBOS wynika, że do urn wyborczych 25 maja wybiera się około 25 procent obywateli w Polsce.
Osoby uprawnione do głosowania, to takie które:a) najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat;b) nie zostały pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;c) nie zostały ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu;d) nie zostały pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Głos w referendum będzie można oddać od 7 rano do godziny 21 (tak samo jak w przypadku wyborów do parlamentu europejskiego).
I podobnie jak w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego cisza wyborcza zacznie obowiązywać o północy 23 maja a skończy się po zamknięciu lokali wyborczych o godzinie 21 w niedzielę.
Ale nawet w niedzielę możemy nie dowiedzieć się, ilu uprawnionych do głosowania w referendum wzięło udział w głosowaniu - nie będą podawane dane dotyczące frekwencji.
Różne piętra i komisje, te same adresy
To jednak nie jedyna różnica między wyborami do PE a referendum. Zgodnie z prawem oba głosowania muszą odbywać się na podstawie odrębnych spisów osób, w oddzielnych komisjach obwodowych oraz lokalach wyborczych. Lokale te mogą znajdować się w tym samym budynku, ale muszą być wyodrębnione i wyraźnie oznakowane. Dlatego, żeby wziąć udział w obu głosowaniach należy się zgłosić do dwóch różnych komisji i dwukrotnie się wylegitymować, przy każdej z nich. CZYTAJ WIĘCEJ.
Rzecznik miasta Filip Szatanik zapewnia jednak, że miejsca do głosowania w obu przypadkach znajdować się będą w tych samych budynkach, a jedynie na różnych piętrach, lub w innych pomieszczeniach, żeby nie było to uciążliwe dla wyborców.
W sumie krakowianie w referendum głosować będą w 459 lokalach.
Nie wszystkie lokale przystosowane dla niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne, które chcą wziąć udział w głosowaniu, a komisje, do których są przypisani nie są dostosowane do ich potrzeb do połowy maja mogły wybrać inną, odpowiadającą im lokalizację.
Przykra niespodzianka jednak może spotkać tych wyborców, którzy chcieliby w komisjach przy ulicy Mazowieckiej, Żywieckiej czy na os. Górali oddać głos zarówno w wyborach do europarlamentu, jak i w referendum. 6 lokali, w których siedziby mają obwodowe komisje wyborcze są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych tylko w przypadku tych do wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Lista lokali, gdzie niepełnosprawni wyborcy mogą nie móc zagłosować w referendum lokalnym, a jedynie w wyborach do Parlamentu Europejskiego:OKR 140 Szkoła Podstawowa Nr 36 ul. Mazowiecka 70OKR 141 Szkoła Podstawowa Nr 36 ul. Mazowiecka 70OKR 142 Szkoła Podstawowa Nr 36 ul. Mazowiecka 70OKR 143 Szkoła Podstawowa Nr 36 ul. Mazowiecka 70OKR 213 Rada i Zarząd Dzielnicy IX Łagiewniki - Borek Fałęcki ul. Żywiecka 13OKR 435 Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida os. Górali 5
W innych miastach już głosowano
O prawo przeprowadzenia igrzysk w 2022 roku, walczy pięć miast - Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków.
W referendum przeprowadzonym w Oslo mieszkańcy opowiedzieli się za organizacją igrzysk w swoim mieście. Odwrotnie zdecydowano w Monachium.
Władze Sztokholmu same postanowiły wycofać swoją kandydaturę, argumentując to obawą przed zbyt dużymi wydatkami na tego typu imprezę.
Co po referendum?
A jak będzie w Krakowie? - Zgodnie z zasadami MKOl, jeśli referendum lokalne wypadnie negatywnie, miasto nie jest już brane pod uwagę przez organy decyzyjne. Może jednak okazać się, że referendum nie będzie ważne ze względu na zbyt niską frekwencje. Prezydent Krakowa zapowiedział, że w takim przypadku decyzję, o dalszej kandydaturze lub jej wycofaniu odda w ręce rządu.
Jeśli wynik referendum pokaże poparcie, czekają nas kolejne etapy zmagań o przyznanie organizacji imprez Polsce. Ostateczna decyzja, kto będzie gospodarzem ZIO 2022 zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.
Zgodnie z informacjami z krakowskiego magistratu koszt referendum wyniesie 1 mln 300 tys. zł. W całości będzie on pokrywany z budżetu miasta.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: koko/i / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ kkk2022