Jesteśmy o krok bliżej od poznania, jak powstał Wszechświat. W lipcu naukowcy z ośrodka CERN ogłosili, że odkryli bozon Higgsa, cząstkę zwaną "boską". To dzięki niej inne cząstki mają masę i świat jest takim, jakim go znamy.
W lipcu świat – nie tylko naukowy – ekscytował się odkryciem nowej cząstki. Jej istnienie przewidzieli już kilkadziesiąt lat temu fizycy, w tym Peter Higgs, którego nazwiskiem ochrzczono poszukiwany bozon. Cząstka tropiona była od lat, ale dopiero w tym roku eksperyment w Wielkim Zderzaczu Hadronów pod Genewą pozwolił na doświadczalne potwierdzenie jej istnienia. Wytropienie bozonu było zresztą głównym celem uruchomionego w 2010 roku Zderzacza – olbrzymiego urządzenia pozwalającego na rozpędzanie cząstek do ogromnych prędkości.
Choć fizycy z zespołu CERN wciąż mówią o odkryciu ''prawdopodobnego'' bozonu Higgsa, sam profesor Higgs jest przekonany, że mają rację. Do ostatecznego potwierdzenia potrzeba jeszcze dodatkowych badań, ale wielu ekspertów już twierdzi, że odkrycie bozonu to nie tylko najważniejsze wydarzenie w fizyce w ostatnich latach, ale największe odkrycie w nauce w ogóle.
Czym jest bozon Higgsa?
Bozon Higgsa - w myśl obowiązującego obecnie w nauce tzw. standardowego modelu cząstek elementarnych (Modelu Standardowego) - powoduje, że inne cząstki mają masę. Model Standardowy jest tym, czym teoria ewolucji dla biologii – leży u podstaw wszystkich zjawisk rządzących siłami jądrowymi i elektromagnetycznymi. Aby Model Standardowy był kompletny, musi zawierać mechanizm nadający cząstkom masę – czyli przewidziany teoretycznie bozon Higgsa.
Gdyby cząsteczki nie miały masy, świat materialny w takim kształcie, jaki znamy, po prostu by nie istniał. W uproszczeniu, bez tej cząstki po Wielkim Wybuchu z chaotycznych cząsteczek nie powstałyby gwiazdy, galaktyki i planety, a co za tym idzie – życie i my sami. Dlatego bozon Higgsa nazywany jest popularnie ''boską cząstką''.
Do tej pory jednak odkrycie bozonu Higgsa nie doprowadziło do przełomu w kwestii wyjaśnienia niespójności Modelu Standardowego. Przed naukowcami nadal pozostają wyzwania takie jak ciemna materia, ciemna energia czy supersymetria.
Autor: jk//bgr/k / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: CERN