Sondaż: PiS zyskuje, Nowoczesna traci drugie miejsce

Sondaż: cztery partie w Sejmie, PiS z wyraźnym spadkiem
Do Sejmu weszłoby pięć partii
Źródło: tvn24

36 proc. głosów na PiS, 16 proc. na PO, 14 proc. na Nowoczesną, 6 proc. na Kukiz'15, 5 proc. na PSL - takie mogłyby być obecnie wyniki wyborów parlamentarnych, według najnowszego sondażu CBOS.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w drugiej połowie maja na największe poparcie mogłoby liczyć Prawo i Sprawiedliwość - otrzymuje 36 proc. "głosów" uczestników badania gotowych wziąć udział w wyborach. Od poprzedniego badania, które CBOS przeprowadził między 5 a 12 maja poparcie dla PiS wzrosło o 2 punkty procentowe.Poparcie dla Platformy Obywatelskiej pozostało bez zmian i wynosi 16 proc.Od poprzedniego badania o 4 punkty zmniejszył się odsetek zwolenników Nowoczesnej. Obecnie wynosi on 14 proc.O 2 punkty procentowe spadło poparcie dla ruchu Kukiz’15. Na tę formację chce obecnie głosować 6 proc. respondentów zdecydowanych na udział w wyborach parlamentarnych.W drugiej połowie maja w sondażu CBOS wynik pozwalający na przekroczenie progu wyborczego - 5 proc. - uzyskało też Polskie Stronnictwo Ludowe (wzrost o 1 punkt w stosunku do poprzedniego sondażu). Jak zauważa pracownia, jest to pierwszy raz od wyborów parlamentarnych, kiedy ludowcom udało się w jej badaniach przekroczyć próg wyborczy.

Pod progiem

Pozostałe partie uplasowały się poniżej progu wyborczego. Sojusz Lewicy Demokratycznej poparłoby 4 proc. ankietowanych (bez zmian). Na Partię Razem zagłosowałoby 3 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt proc.). 3 proc. ankietowanych głosowałoby na ugrupowanie KORWiN (bez zmian od poprzedniego sondażu).Jak zaznaczyło CBOS, większość respondentów deklarujących zamiar głosowania na partię spoza przedstawionej im listy (1 proc.) mówi o chęci oddania głosu na ugrupowanie, którego jeszcze nie ma, a jedna osoba wymieniła Mniejszość Niemiecką.

O 1 punkt proc. zwiększył się odsetek badanych deklarujących, że na pewno wezmą udział w hipotetycznych wyborach parlamentarnych, ale wahających się, które ugrupowanie poprzeć; obecnie takich osób jest 11 proc.

Mniej badanych poszłoby do urn

Chęć udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 58 proc. badanych (od poprzedniego sondażu spadek o 9 punktów proc.). Na pewno do urn wyborczych nie poszłoby, według własnych deklaracji, 26 proc. ankietowanych (wzrost o 4 punkty proc.). Od poprzedniego pomiaru zwiększył się też odsetek badanych wahających się, czy iść na wybory parlamentarne (z 12 proc. do 16 proc.).CBOS przeprowadził sondaż w dniach 18–29 maja 2016 roku na liczącej 932 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Poparcie dla ugrupowań politycznych
Poparcie dla ugrupowań politycznych
Źródło: tvn24.pl

Autor: js//rzw / Źródło: PAP

Czytaj także: