Grupa "Wiara i Tęcza" zorganizuje w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie Przystań Pielgrzymów LGBT. Impreza nie trafiła jednak na listę oficjalnych wydarzeń towarzyszących ŚDM, choć z pomysłodawcami spotkał się kard. Stanisław Dziwisz.
Przystań Pielgrzymów LGBT będzie funkcjonować w jednej z kawiarni na krakowskim Kazimierzu od 26 do 31 lipca, czyli przez całe ŚDM.
W programie znalazły się m.in. warsztaty poświęcone bożemu miłosierdziu czy temu, jak budować relacje LGBT po chrześcijańsku. Uczestnicy spotkań będą mogli także wspólnie oglądać transmisje z uroczystości z udziałem papieża Franciszka.
- Służymy takim właśnie ludziom. Wiemy, że zawsze jest ten ich określony procent w każdej grupie, w każdym społeczeństwie - mówi w rozmowie z TVN24 Artur Barbara Kapturkiewicz z "Wiary i Tęczy".
- Wiemy, że stoją wśród tłumów i cierpią, kiedy mówi się o nich coś złego, kiedy się straszy "ideologią gender". Wtedy mają też duże problemy w rodzinach, bo wracają i słyszą złe rzeczy o sobie, natomiast rzadko słyszą od duchowieństwa publicznie, a nawet prywatnie, coś dobrego - dodaje.
Spotkanie z kard. Dziwiszem
Grupa "Wiara i Tęcza" zrzesza chrześcijan (ale także wyznawców innych religii czy poszukujących), będących gejami, lesbijkami, osobami biseksualnymi i transpłciowymi. W swojej deklaracji przekonują, że ich orientacja seksualna jest do pogodzenia z aktywnym udziałem w życiu Kościoła.
Jak informuje "Rzeczpospolita", z przedstawicielami grupy spotkał się metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz jego biskupi pomocniczy.
- Owszem, spotkał się z nami i uważa, że należy się nam szacunek - relacjonuje Kapturkiewicz. Organizowane przez nich wydarzenie nie trafiło jednak do oficjalnego programu ŚDM.
Inicjatywa podobna do Przystani Pielgrzymów LGBT była już organizowana przy okazji Światowych Dni Młodzieży w Kolonii w 2005 r.
Franciszek o homoseksualizmie
Pod koniec czerwca papież Franciszek - komentując słowa jednego z kardynałów o tym, że Kościół powinien przeprosić homoseksualistów za zepchnięcie ich na margines - oświadczył, że osób tych nie można dyskryminować, że muszą być szanowane i być otoczone opieką duszpasterską.
- Można potępić pewne manifestacje zbyt obraźliwe dla innych, nie z powodów ideologicznych, ale z racji postępowania politycznego. Ale to nie ma nic do rzeczy - mówił papież. Chodzi o to, wskazał, że jest osoba z takimi skłonnościami, która ma dobrą wolę i szuka Boga.
- Kim jesteśmy, by osądzać? - zapytał papież trzy lata po tym, gdy po raz pierwszy zadał w tym kontekście takie pytanie. - Kultura się zmienia i dzięki Bogu. Jak chrześcijanie musimy nie tylko przepraszać, i nie tylko homoseksualistów. Musimy prosić o wybaczenie - powiedział.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem papieża Franciszka potrwają w Krakowie od 27 do 31 lipca. Ich kulminacją będzie msza św. w podkrakowskich Brzegach, która odbędzie się w niedzielę 31 lipca.
Autor: ts/kk / Źródło: tvn24.pl, Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 3.0 br) - Agência Brasil