- Naszym naczelnym zadaniem jest przetrwać. Nie należy dyskutować z terrorystą, odwracać się do niego tyłem, okłamywać, zgrywać bohatera - mówił we "Wstajesz i wiesz" ppłk Krzysztof Przepiórka. Były dowódca grupy szturmowej GROM radził, jak postępować w przypadku zagrożenia terrorystycznego. Informator na ten temat przygotowało także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Ppłk Przepiórka podkreślał, że w sytuacji, kiedy znaleźliśmy się w grupie zakładników i mamy do czynienia z człowiekiem uzbrojonym i zdeterminowanym, należy zachować przede wszystkim spokój.
- Nie należy dyskutować z terrorystą, nie należy się do niego odwracać tyłem, okłamywać, zgrywać bohatera. Należy ściśle wykonywać jego polecenia. Nie trzeba się zgłaszać na ochotnika. Naszym naczelnym zadaniem jest przetrwać - powiedział były dowódca grupy szturmowej GROM.
Wyjaśnił, że kiedy terroryści zdecydują się na zabijanie zakładników, w pierwszej kolejności "na odstrzał" pójdą osoby, które będą kłamały, dyskutowały, będą się zgłaszały na ochotnika. - Terroryści też chcą mieć sterylną sytuację - zaznaczył.
Ppłk Przepiórka tłumaczył także, jak się zachować w trakcie operacji antyterrorystycznych. - W sytuacji, gdy jest wejście siłowe i odbicie zakładników zachowujemy się dokładnie tak samo, jakby napadali nas terroryści. Często ci antyterroryści będą równie brutalni, jak terroryści, dlatego, że jesteśmy dla nich potencjalnym zagrożeniem - powiedział. Dodał, że wielokrotnie zdarzało się, że terroryści przebierali się za zakładnika.
- Do momentu, kiedy nas ewakuują, ustalą naszą tożsamość, ci którzy nas ratują będą nieprzyjemni. Ściśle wykonujemy więc polecenia jednych i drugich - powiedział ppłk Przepiórka.
Instrukcja ministerstwa
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało informatory zawierające wskazówki, jak zachować się w przypadku wystąpienia zagrożeń o charakterze terrorystycznym.
Jest tam mowa o tym, co co trzeba zrobić w przypadku alarmu bombowego, zarówno jeśli informacja ta została przekazana osobiście, jak i telefonicznie lub za pomocą poczty e-mail. Znalazły się tam wskazówki, jak zachować się, gdy staniemy się zakładnikami oraz w momencie, gdy do akcji wkroczą już antyterroryści.
Broszura dla administratorów zawiera wytyczne dotyczące m.in. zasad działania w przypadku otrzymania informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego. Administratorzy dowiedzą się też, jak rozpoznać, że przesyłka, którą otrzymała instytucja, jest podejrzana.
Materiały będą udostępniane w trakcie szkoleń dyrektorów szkół, nauczycieli, ale także administratorów obiektów użyteczności publicznej (np. instytucji czy centrów handlowych).
Powstał także film pokazujący jak się zachować w przypadku ataku terrorystycznego. Materiał został przygotowany przez władze Warszawy oraz Komendę Stołeczną Policji.
Autor: mac//gak / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych