Kura stała się kogutem. "Po menopauzie"

Kura zamieniła się w koguta
Kura zamieniła się w koguta
Źródło: D.Wudniak/ansa | TVN24 Wrocław

Przestała znosić jajka, wyrósł jej grzebień, a miejsce brązowych piór zajęły kolorowe. - Ponad dwa lata mieliśmy kurę, a tu nagle zaczęła się zmieniać i piać jak kogut - śmieje się Maria Figaniak, gospodyni z Dolnego Śląska. Psikus natury ma jednak naukowe wytłumaczenie: kura przeszła menopauzę.

Maria Figaniak od 60 lat prowadzi gospodarstwo w Zawonii koło Trzebnicy. Jeszcze w maju miała siedem kur, ale w ciągu ostatnich miesięcy zaszła jedna, istotna zmiana.

- Kura przemieniła się w koguta i teraz budzi nas co rano - śmieje się kobieta.

Od małego wyjątkowa

Kura zaczęła przechodzić metamorfozę tuż po swoich drugich urodzinach. Właśnie wtedy wnuczki pani Marii zobaczyły, że kurze rośnie grzebień, a na miejscu zwykłych piórek pojawiają się nowe, kolorowe jak u koguta.

- W końcu zaczęła piać. Wnusie mówią "co to jest? koguta babcia nie ma, a pieje kogut w oborze" - dodaje gospodyni.

Okazuje się jednak, że kura, w pierwszym wcieleniu, była wyjątkowa.

- Zawsze znosiła takie wielkie jaja, zupełnie jak od kaczki. Wszystkie sąsiadki po nie przychodziły, takie były wielkie i dobre. Teraz już się nie niesie, jak na prawdziwego koguta przystało – zachwala Figaniak.

„Wszystko przez menopauzę”

Sprawa zmiany płci jest niezwykła, ponieważ według właścicielki, zaszła bez ingerencji człowieka.

- Mogło do tego dojść, ponieważ kura była już stara. Podczas menopauzy przestała produkować hormony żeńskie, a zaczęła męskie. Doszło więc do samoistnego przestawienia gospodarki hormonalnej – ocenia prof. Ewa Łukaszewicz z instytutu hodowli zwierząt w Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Swoją teorię ma też pani Maria.

- Kobiety się zmieniają, mężczyźni też, to i u kur tak samo przychodzi, że się zmieniają. I mamy koguta - śmieje się.

Kura celebrytka

Niezwykłość w zagrodzie w Zawonii wzbudziła duże zainteresowanie. Celebrytka, jak pieszczotliwie mówi o ptaku rodzina, ma już swój profil na jednym z portali społecznościowych i grono wciąż poszerzających się znajomych.

- Ogłosiliśmy konkurs na imię dla niej i czekamy na rozstrzygnięcie – mówi Renata, wnuczka Marii Figaniak.

Gospodarstwo z niezwykłą kurą znajduje się w Zawonii

Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: sosula/ansa/iga / Źródło: TVN24 Wrocław

Czytaj także: