Ta ustawa wprowadza wiele podwyżek cen, począwszy od paliwa skończywszy na żywności, usługach transportowych. My w kampanii mówiliśmy jasno, że nie podniesiemy podatków, dlatego apeluję do moich koleżanek i kolegów: nie głosujcie za tą ustawą - powiedział poseł PiS Łukasz Rzepecki podczas sejmowej debaty nad projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych złożonym przez grupę posłów tej partii.
ŁUKASZ RZEPECKI BĘDZIE GOŚCIEM PROGRAMU "TAK JEST" O GODZ. 18 W TVN24
- Ta ustawa jest zła, antyludzka i antyobywatelska. Dlatego z tego miejsca chciałbym zaapelować do moich koleżanek i kolegów z Prawa i Sprawiedliwości, do kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, żebyście wycofali państwo podpisy pod tą ustawą - zaapelował Rzepecki.
Podkreślił, że ustawa wprowadza wiele podwyżek cen, począwszy od paliwa skończywszy na żywności, usługach transportowych.
- Nie możemy być jak Platforma Obywatelska w czasie kampanii, która mówiła jedno a robiła co innego. Mówiła przed wyborami, że nie podniesie wieku emerytalnego, a później podniosła wiek emerytalny. My w kampanii mówiliśmy jasno, że nie podniesiemy podatków, dlatego apeluję do moich koleżanek i kolegów: nie głosujcie za tą ustawą, nie podnoście podatków - mówił.
- Ja będę w pierwszym czytaniu za odrzuceniem tej ustawy - zapowiedział.
"Nie boję się konsekwencji"
W rozmowie z reporterką TVN24 Rzepecki tłumaczył, że konsekwentnie trzyma się zapowiedzi PiS z kampanii wyborczej, że będzie przeciw podwyższeniom podatku. - Zapowiedziałem to moich wyborcom w kampanii wyborczej, że jeżeli będzie jakakolwiek ustawa, która będzie miała na celu podwyższenie podatku, to będę przeciw - powiedział.
- Nie rozmawiałem o tym z kierownictwem. Mamy takie prawo, że posłowie mogą w czasie pierwszego czytania zadawać pytania i wyrażać swoje opinie - mówił Łukasz Rzepecki. Przyznał, że nie boi się konsekwencji, bo realizuje program PiS.
Poseł Łukasz Rzepecki urodził się w 1992 roku w Zgierzu. Do Prawa i Sprawiedliwości wstąpił w wieku 18 lat. Był dyrektorem biura poselskiego Marcina Mastalerka i asystentem europosła Janusza Wojciechowskiego. W 2010 roku uzyskał mandat radnego Ozorkowa, a w 2014 roku z powodzeniem ubiegał się o mandat radnego Łodzi. Rok później dostał się do Sejmu z sieradzkiego okręgu wyborczego.
Debata nad opłatą paliwową
Sejm w środę zajął się w pierwszym czytaniu projektem ustawy autorstwa posłów PiS o Funduszu Dróg Samorządowych. Zakłada on dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr. Według krytykujących projekt polityków opozycji przełoży się to na podwyżkę ceny paliwa o 25 groszy na litrze.
Z szacunków projektodawców wynika, że stawka opłaty drogowej zapewni wpływy w wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa kwoty zostanie przeznaczona na Fundusz Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów zasili Krajowy Fundusz Drogowy.
Autor: js/gry / Źródło: tvn24,PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24