"Nasza klątwa" to opowieść o oswajaniu lęku, o zdejmowaniu klątwy

Zwiastun filmu Tomasza Śliwińskiego "Nasza klątwa"
Zwiastun filmu Tomasza Śliwińskiego "Nasza klątwa"
Warszawska Szkoła Filmowa
Leoś z tatą Tomaszem Śliwińskim, reżyserem "Naszej klątwy". W tle aparatura umożliwiająca mu oddychanie podczas snuWarszawska Szkoła Filmowa

- Leoś, jego choroba, zmieniły w naszym życiu wszystko: postrzeganie świata, hierarchię wartości. Ale też wiele nas nauczyły. Przede wszystkim cieszyć się chwilą. - mówi tvn24.pl Tomasz Śliwiński, reżyser nominowanej do Oscara "Naszej klątwy". - Od początku wiedzieliśmy, że Leoś może w każdej chwili umrzeć. Ta świadomość była i jest bardzo trudna do zaakceptowania. Oczywiście nigdy jej nie zaakceptowaliśmy, ale wiemy już, że musimy umieć cieszyć się tym, co przeżywamy tu i teraz - dodaje.

tvn24.pl.: Jak narodził się pomysł realizacji "Naszej klątwy", filmu bardzo osobistego i intymnego?

Tomasz Śliwiński: Wszystko zaczęło się od krótkiego, zaledwie dwuminutowego filmu "Klątwa", realizowanego w ramach ćwiczenia w Warszawskiej Szkole Filmowej. Powstał dokładnie w momencie, gdy urodził się Leoś. To było jedyne, co mogłem wtedy zrobić, bo on na cztery miesiące został w szpitalu, a nie byłem w stanie kręcić o niczym, co nie dotyczyło jego. Miałem już wtedy materiał zarejestrowany podczas ciąży Magdy, którego nie zdążyłem zmontować. Połączyłem więc tamten z tym króciutkim o narodzinach i tak powstał sześciominutowy film, który był pokazywany na kilku festiwalach.

Pierwsza miłość Leosia? Fotografia z lata 2013 rokuMagda Hueckel | leoblog.pl

To był rodzaj przypowieści o naszym oczekiwaniu na dziecko i o tym, jak inaczej wszystko się potem potoczyło. Potem zastanawiałem się, w jaki sposób go kontynuować i wtedy dużą rolę odegrał Paweł Łoziński. Po obejrzeniu filmu powiedział, że najbardziej interesuje go, co dzieje się między nami. Broniłem się przed tym pomysłem, nie byłem gotów na to, by skierować kamerę na nas i nakręcić tak intymny film. Pewnego wieczoru usiedliśmy jednak, jak zwykle, na kanapie i ustawiłem kamerę. Tak powstało pierwsze ujęcie. Paweł obejrzał je i powiedział: "kręć dalej". I tak powstał ten film, którego leitmotivem są bardzo osobiste "kanapowe" wieczorne rozmowy. Od początku wiedziałem, że to one będą osią narracyjną "Naszej klątwy".

W styczniu 2013 roku Leo gościł w studiu Dzień Dobry TVN. Towarzyszyli mu rodzice:

Leo i jego klątwa
Leo i jego klątwaDzień Dobry TVN

- Tytuł nawiązuje do nazwy choroby, na jaką cierpi Leoś, zwanej klątwą Ondyny. To rzadka choroba?

T.Ś. Posługując się medyczną terminologią - oznacza Zespół Wrodzonej Centralnej Hipowentylacji (CCHS). Leoś nie czuje, że gromadzi się u niego dwutlenek węgla, więc nie ma odruchu zwykłego, reakcyjnego oddechu. W praktyce oznacza to, że oddech wyłącza się na czas snu i Leo musi być wtedy podłączony do respiratora. Niestety, zdarza się także w ciągu dnia, że jego oddech nie jest dostatecznie wydajny. Na tę chorobę cierpi ok. 1200 osób na świecie, ale to liczba bardzo niedoszacowana. W takich rejonach jak Afryka czy Azja, gdzie nikt nie diagnozuje tych przypadków, dzieci zapewne po prostu umierają, nie wiadomo jak licznie. Bez odpowiedniej opieki, sprzętu, który pomaga im oddychać, nie mogą przeżyć.

Kilkumiesięczny Leoś podczas snu, z mamą - Magdaleną HueckelTomasz Śliwiński | leoblog

- W filmie widzimy maluszka, który do otworu w tchawicy podłączoną ma plastikową rurkę, prowadzącą do aparatury. Oglądamy scenę jej wymiany, sprzęt jest głośny, syczy, zasysa powietrze. Całość robi piorunujące wrażenie, a w waszych oczach widać strach.

T.Ś. Na początku byliśmy przerażeni, jak każdy rodzic byłby w takiej sytuacji. Pamiętam, co czułem, gdy po czterech miesiącach Leoś przyjechał ze szpitala do domu z całą aparaturą. Po jej podłączeniu byłem załamany - ten przeszywający, pikający dźwięk. I pytanie: "jak można funkcjonować, nie mówiąc już o spaniu, przy czymś takim?". Teraz to już stały element naszego domowego zacisza. Oswajanie tego dźwięku było jednocześnie oswajaniem się z chorobą Leosia.

- "Nasza klątwa" to opowieść o oswajaniu waszego lęku, o zdejmowaniu, odczynianiu tytułowej klątwy. Porównując was z pierwszych scen filmu i z tych ostatnich - jesteście innymi ludzi.

T.Ś. Leoś, jego choroba, zmieniły wszystko w naszym życiu: postrzeganie świata, hierarchię wartości. Ale też - wiem, że gdy to się mówi, brzmi banalnie – wiele nas nauczyły. Przede wszystkim cieszyć się chwilą.

Od początku wiedzieliśmy, że Leoś może w każdej chwili umrzeć. Ta świadomość była i jest bardzo trudna do zaakceptowania. Oczywiście, nigdy tego nie zaakceptowaliśmy, ale wiemy już, że musimy umieć cieszyć się tym, co przeżywamy tu i teraz. W normalnej sytuacji śmierć zawsze wydaje się ostatecznością, a on cały czas balansuje na granicy życia i śmierci, musimy być tego świadomi.

To widać w filmie, moment naszego oswajania się z tą wiedzą. A jeśli chodzi o tytuł - to trafna uwaga. Moim pierwszym pomysłem było bowiem:"Zdejmowanie klątwy" (w języku polskim nie ma, niestety, odpowiednika angielskiego słowa "decursing").

Leoś (na zdjęciu jako 2-latek) nie czuje, że gromadzi się u niego dwutlenek węgla, więc nie ma odruchu zwykłego, reakcyjnego oddechuMagda Hueckel | leoblog.pl

- Czy podczas tych "kanapowych rozmów", będących osią filmu, ważyliście słowa? Włączał się mechanizm samokontroli?

T.Ś. Zupełnie nie, bo na początku kręciliśmy to bardziej dla siebie, nie myśląc co zrobimy z tym dalej... Jedyną naszą ingerencją w materiał było ograniczenie tych szczerych rozmów w ciągu dnia i czekanie z nimi do wieczornego spotkania na kanapie. Nie kręciliśmy też codziennie, lecz wtedy, gdy coś nas poruszyło. Byliśmy tak przytłoczeni całą sytuacją, że o włączonej kamerze zapominaliśmy natychmiast. Dopiero po kilku miesiącach, kiedy zobaczyłem, jak się zmienialiśmy, jak to przerażenie ustępuje woli walki stwierdziłem, że to uniwersalna, nie tylko nasza historia i może warto ją pokazać. To uświadomiłem sobie dopiero podczas montażu. Okazało się, że kamera spełniła rolę terapeuty.

- Choroba Leosia jest, jak rozumiem, nieuleczalna? Wiem, że zbieracie pieniądze na operację w Szwecji, ale zabieg nie wyeliminuje choroby zupełnie.

T.Ś. Niestety, zagrożenie będzie nadal, ale o wiele łatwiej będzie funkcjonować i jemu, i nam. Operacja, a właściwie nieinwazyjny zabieg, którego w Polsce się nie przeprowadza, polega na wszczepieniu stymulatora nerwu przepony, dzięki któremu Leo będzie mógł oddychać. I jest to oddychanie znacznie bardziej zbliżone do normalnego. Gdzieś po roku funkcjonowania ze stymulatorem pacjent może się pozbyć tracheotomii. Koszt zabiegu to 100 tys. euro.

3-letni Leoś -choroba wciąż wymaga nieustannego kontrolowania go podczas snuMagda Hueckel | leoblog.pl

- Leoś skończył 4 lata. Choroba wymaga nieustannego kontrolowania go podczas snu. Pamięta pan noc, którą przespał do samego rana?

T.Ś. Tak, zdarzyło się parę razy, że oboje z żoną w ogóle w nocy nie wstawaliśmy. Ale wtedy, budząc się, od razu przepytywaliśmy się nawzajem: "czy to ty wstawałeś/wstawałaś do Leosia"? Nie mogliśmy uwierzyć, że nie było takiej potrzeby. Ostatnio jest już nieco lepiej, choć pamiętam noce, gdy rzeczywiście trzeba było wstawać co dziesięć minut. Oprócz monitorowania pracy respiratora, z którym dzieją się różne rzeczy np. podczas gwałtowniejszych ruchów Leosia, zdarzają się też fałszywe alarmy.

- W filmie nie ma zapisu tego, co działo się przed postawieniem diagnozy, a przeszliście piekło. Bezduszność i niekompetencja kilku lekarzy mogła skończyć się tragedią.

T.Ś. Celowo nie chciałem tego włączać do filmu, bo to byłaby już inna opowieść - zmieniłaby film w publicystykę. Oczywiście, w paru miejscach wątek medyczny pojawia się siłą rzeczy, gdy np. zawodzi aparatura, do której podłączamy Leo, ale nie zatrzymujemy się dłużej przy nim.

Leon dziś - jako 4-latek. Czekając na operację w Szwecji, spędza czas jak jego rówiesnicy, m.in. na czytaniu bajekMagda Hueckel | leoblog.pl

- Prowadzicie także Leoblog (leoblog.pl), gdzie opisujecie życie Leosia i trochę wasze. Cieszy się wielkim zainteresowaniem. Ci, którzy chcą pomóc zebrać fundusze na operację, znajdą tam numer konta fundacji.

T.Ś. Blog zaczęliśmy pisać już po powstaniu filmu, nadganialiśmy nieco rzeczywisty czas. Głównie dlatego, że wiele osób prosiło nas o informowanie, jak sobie radzimy z Leosiem, a nie chcieli zamęczać nas mailami i telefonami. Nie wiem, do jakiego momentu będziemy go prowadzić, z czasem sam Leoś może nie chcieć, by upubliczniać jego prywatność. Zobaczymy. Rzeczywiście jest tam też podane konto fundacji, której Leoś jest podopiecznym. Do tego, że ta kwota powoli zbliża się do pożądanej przyczynił się także film i nominacja do Oscara. Zbieraliśmy fundusze, organizując też aukcje sztuki, imprezy kulturalne, z których dochód przeznaczany był na przyszłą operację.

4-letni już dziś Leoś - zdjęcie z rodzinnego archiwumMagda Hueckel | leoblog

Udało nam się też skontaktować z kilkoma ośrodkami na świecie, które pracują nad leczeniem tej choroby farmakologicznie, były pierwsze teksty kliniczne. I to kolejna rzecz, którą - mamy nadzieję - przy okazji wielkiego zainteresowania filmem, uda się zrobić. Nawiązaliśmy kontakt ze stowarzyszeniem w Stanach Zjednoczonych i chcemy zorganizować zbiórkę pieniędzy na dofinansowanie ich badań. Gdy w grudniu byłem w Stanach, poznałem 20-letnią dziewczynę, która też choruje na klątwę Ondyny. Na wieść o nominacji do Oscara napisała email, że teraz o tej rzadkiej chorobie wreszcie dowie się cały świat. Być może jest szansa, że jakiś globalny pożytek wyniknie z naszej prywatnej historii.

Tomasz Śliwiński i Magda Hueckel - radość po ogłoszeniu nominacji do Oscaraleoblog

- Po czterech latach, jakie minęły od dnia, w którym postanowił pan sfilmować prywatny dramat, co powie pan tym, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji?

T.Ś. Myślę, że nasz przypadek, to wszystko co wydarzyło się wokół Leosia, to przykład tego, że nawet najgorsze, najczarniejsze sytuacje mogą zamienić się w coś pozytywnego. To dowód na to, że nigdy nie wolno się załamywać, zawsze trzeba i warto zawalczyć. My przecież jedynie rozpoczęliśmy tę historię, a życie dopisało jej ciąg dalszy. Nagrody dla filmu, spotkania z ludźmi o podobnych doświadczeniach, z innymi nieuleczalnie chorymi dziećmi, nieprawdopodobna życzliwość naszych widzów po projekcjach i czytelników Leobloga - to wciąż trwa. Od wszystkich słyszymy, że nasz film dał im siłę, takie komentarze płyną z całego świata.

Na leoblogu ci, którzy chcą dołożyć się do zbiórki funduszy na operację chłopca, znajdą numer konta, na który można przekazać pieniądze lub 1 proc. podatku dochodowego.

"Nasza klątwa", krótkometrażowy film dokumentalny Śliwińskiego z szansą na Oscara
"Nasza klątwa", krótkometrażowy film dokumentalny Śliwińskiego z szansą na OscaraTVN24 | tvn24

NOMINACJE DO OSCARA - KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT: "Crisis Hotline: Veterans Press 1" "Joanna" "Nasza klątwa" "La parka" "White Earth"

Newsy, ciekawostki o aktorach i samych Oscarach możecie śledzić w naszym specjalnym magazynie Oscary 2015.9

Zapraszamy też na wieczór oscarowy w TVN24 i na relację na żywo w tvn24.pl z oscarowej gali w nocy z 22 na 23 lutego

Autor: Justyna Kobus//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: leoblog.pl | Magda Hueckel

Pozostałe wiadomości

Czarne wilki zostały zaobserwowane w polskim lesie. W Europie osobniki o takim umaszczeniu pojawiają się dość rzadko - jest ono charakterystyczne dla populacji zamieszkujących Amerykę Północną. Jak wyjaśnili przyrodnicy, gen kodujący czarne umaszczenie bywa dla drapieżników zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Źródło:
Fundacja SAVE, AP

Ponad 235 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą odkryte przez Orlen zasoby złoża Siedlemin w pobliżu Jarocina w Wielkopolsce. Według koncernu szybkie uruchomienie produkcji z nowego odkrycia będzie możliwe dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze wydobywczej w regionie.

Odkryto nowe złoże gazu ziemnego w Polsce

Odkryto nowe złoże gazu ziemnego w Polsce

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zaproponował Rafałowi Brzosce przygotowanie działań deregulacyjnych dla firm. Podczas wymiany zdań szef rządu powiedział, że uzyskał od przedsiębiorcy akceptację. - Przepraszam, że stawiam pana w krępującej sytuacji, panie Rafale, ale co, bierze pan to? - zwrócił się do prezesa InPostu.

Premier: panie Rafale, bierze pan to?

Premier: panie Rafale, bierze pan to?

Źródło:
tvn24.pl

2025 rok to będzie rok przełomu. Strategia jest prosta, właściwie najprostsza z możliwych. To są inwestycje, inwestycje, inwestycje - powiedział premier Donald Tusk podczas prezentacji planów gospodarczych rządu. Przekazał, że to już się dzieje, a inwestycje w 2025 roku sięgną "rekordowych" 650 miliardów złotych.

"To jest rekordowa kwota". Tusk ogłasza nowy plan

"To jest rekordowa kwota". Tusk ogłasza nowy plan

Źródło:
tvn24.pl
Prokuratura zmienia zarzuty dla muzyka Kultu

Prokuratura zmienia zarzuty dla muzyka Kultu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych będą orzekać w sprawie ważności wyborów. Chyba że Sąd Najwyższy zostanie najechany i zostaniemy odsunięci siłą - powiedziała w poniedziałek w Radiu ZET pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. Co innego zakłada przyjęta przez Sejm ustawa incydentalna. Jej zapisy mają zmienić sposób orzekania o ważności wyborów.

Manowska: Izba Kontroli istnieje i ma się dobrze. Będzie decydować o ważności wyborów

Manowska: Izba Kontroli istnieje i ma się dobrze. Będzie decydować o ważności wyborów

Źródło:
Radio ZET, PAP

Donald Trump wykluczył deportację księcia Harry'ego ze Stanów Zjednoczonych - informuje "New York Post". W rozmowie z gazetą prezydent stwierdził, że "zostawi go w spokoju".

Donald Trump o deportacji księcia Harry'ego. "Ma wystarczająco dużo problemów ze swoją żoną"

Donald Trump o deportacji księcia Harry'ego. "Ma wystarczająco dużo problemów ze swoją żoną"

Źródło:
New York Post, Fox News

Zmiany w zakresie podatku VAT, podatku miedziowego i podatku od zysków kapitałowych, zwanego popularnie podatkiem Belki - zapowiedział podczas poniedziałkowego wystąpienia minister finansów Andrzej Domański. Przekazał także, w planach jest "radykalne zawężenie" możliwości wydłużania pięcioletniego terminu przedawnienia.

Cztery ważne zmiany w podatkach. Jest zapowiedź ministra

Cztery ważne zmiany w podatkach. Jest zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Na Maderze potwierdzono pojawienie się dengi. Jak dotąd nie odnotowano przypadków przeniesienia choroby na człowieka, a władze podkreślają, że "sytuacja jest pod kontrolą", jednak apelują o ostrożnść. Madera to popularny kierunek wyjazdów polskich turystów.

Przypadek dengi potwierdzony na Maderze. To popularny kierunek wśród polskich turystów

Przypadek dengi potwierdzony na Maderze. To popularny kierunek wśród polskich turystów

Źródło:
PAP, Times of Madeira, tvn24.pl

Według nieoficjalnych ustaleń TVN24 prokurator Katarzyna Kwiatkowska złożyła rezygnację z pełnienia funkcji szefowej specjalnego zespołu, który badał działania prokuratury z lat 2016-2023. - Wiem, że z uwagi na kłopoty zdrowotne rozważała, czy podoła jeszcze temu drugiemu etapowi sporządzenia raportu - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

TVN24: szefowa zespołu badającego działania prokuratury w czasach PiS rezygnuje

TVN24: szefowa zespołu badającego działania prokuratury w czasach PiS rezygnuje

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na wiosnę i początek lata. Czy nadchodzące tygodnie przyniosą ze sobą powiew zimy, czy też nad naszym krajem rozgości się ciepło? Sprawdź przewidywania meteorologów.

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Źródło:
IMGW

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Lublinie otrzymał właśnie ekspertyzę. Woda pochodząca z awarii wodociągowej podmyła fundamenty. Taka była przyczyna katastrofy budowlanej, do której doszło w styczniu przy ul. Bernardyńskiej 10 w Lublinie. Po tym jak zawaliła się ściana kamienicy, zdecydowano o całkowitej rozbiórce obiektu. Mieszkańcy musieli się ewakuować. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Zawaliła się ściana kamienicy. Jest ekspertyza. Prokuratura prowadzi śledztwo

Zawaliła się ściana kamienicy. Jest ekspertyza. Prokuratura prowadzi śledztwo

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wygenerowany przez sztuczną inteligencję głos włoskiego ministra obrony Guido Crosetto został wykorzystany do oszustwa. Jego ofiarą padły znane osobistości ze świata biznesu, finansów i mody.

"Pilna kwestia, dotycząca bezpieczeństwa narodowego". Głos ministra obrony wykorzystany do oszustwa

"Pilna kwestia, dotycząca bezpieczeństwa narodowego". Głos ministra obrony wykorzystany do oszustwa

Źródło:
PAP

Rafał Trzaskowski zwyciężyłby w drugiej turze wyborów z Karolem Nawrockim - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinia24 dla Radia ZET. Pracownia sprawdziła też szanse dwóch innych kandydatów. 

Kto wygra w drugiej turze? Najnowszy sondaż prezydencki

Kto wygra w drugiej turze? Najnowszy sondaż prezydencki

Źródło:
Radio Zet

- Jestem dziś bardzo szczęśliwy, że wracam do mojej żony i córek - mówił w dniu uwolnienia przez Hamas z trwającej 16 miesięcy niewoli Eli Szarabi. Izraelczyk nie wiedział jednak, że kobieta i dwie nastoletnie dziewczyny zginęły w ataku 7 października 2023 roku. Dowiedział się o tym od izraelskiego żołnierza.

Był "bardzo szczęśliwy, że wraca do żony i córek". Nie wiedział, że już nie żyją

Był "bardzo szczęśliwy, że wraca do żony i córek". Nie wiedział, że już nie żyją

Źródło:
BBC, PAP

Przyznam szczerze, że przesunięcie z pozycji patrzącego i leczącego do pozycji bycia leczonym nie jest łatwe - powiedział w TVN24 onkolog profesor Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. Podzielił się historią zdiagnozowania u siebie nowotworu prostaty i mówił o możliwej profilaktyce. - Miałbym do siebie bardzo wiele żalu, że nie zareagowałem odpowiednio wcześniej - wyjaśnił.

Onkolog zdiagnozował u siebie nowotwór. "Przejście do pozycji bycia leczonym nie jest łatwe"

Onkolog zdiagnozował u siebie nowotwór. "Przejście do pozycji bycia leczonym nie jest łatwe"

Źródło:
TVN24

W Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie) matka zostawiła trzyletnią córkę samą na noc i poszła na dyskotekę. Płacz dziewczynki usłyszała sąsiadka, która powiadomiła służby. By dostać się do mieszkania, strażacy musieli wyważyć drzwi. Kobieta, gdy wróciła do domu, była pijana.

Zostawiła trzyletnie dziecko samo na noc i poszła na dyskotekę

Zostawiła trzyletnie dziecko samo na noc i poszła na dyskotekę

Źródło:
PAP

To 27-latka i jej 36-letni partner mieli grozić mieszkańcowi gminy Borki (Lubelskie) spaleniem domu. Według ustaleń policji rzucili w okno kostką brukową z przyczepioną do niej kartką. Para została namierzona w województwie małopolskim. Podejrzanym grozi do trzech lat więzienia.

Przez okno wpadła kostka brukowa z kartką, na niej była groźba. Policja ma podejrzanych

Przez okno wpadła kostka brukowa z kartką, na niej była groźba. Policja ma podejrzanych

Źródło:
tvn24.pl

Najpierw brutalnie pobił, potem oblał mężczyznę nieznaną cieczą i podpalił - do tej zbrodni doszło w okolicach Wrześni. Prokuratura nie ma wątpliwości, że za śmierć 79-latka odpowiada Grzegorz M. 34-latek usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

"Brutalnie pobił pokrzywdzonego" i podpalił. Zarzut zabójstwa dla 34-latka

"Brutalnie pobił pokrzywdzonego" i podpalił. Zarzut zabójstwa dla 34-latka

Źródło:
TVN24

Jedna osoba zginęła, a druga została ranna w wyniku zejścia lawiny w rejonie kanionu Big Cottonwood w amerykańskim stanie Utah. Jak poinformowało biuro szeryfa hrabstwa Salt Lake, na razie nie wiadomo, co ją wywołało.

Lawina porwała dwóch narciarzy, jeden zginął

Lawina porwała dwóch narciarzy, jeden zginął

Źródło:
CNN, foxweather.com

Jak poinformowało ministerstwo rolnictwa w Seulu, od przyjęcia w 2024 roku ustawy zakazującej uboju, hodowli i sprzedaży psiego mięsa do spożycia przez ludzi w Korei Południowej zamknięto 40 procent ferm psów. Działalność dobrowolnie zamknęły 623 fermy.

Zamknęli 40 procent ferm. Korea Południowa rezygnuje z psiego mięsa

Zamknęli 40 procent ferm. Korea Południowa rezygnuje z psiego mięsa

Źródło:
PAP

W połowie stycznia opolski ogród zoologiczny stracił 11 kangurów. Eksperci z Wydziału Weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ustalają przyczyny ich śmierci. Ze wstępnych badań wynika, że zwierzęta miały infekcję dróg oddechowych.

W zoo padło 11 kangurów. Są wyniki pierwszych badań

W zoo padło 11 kangurów. Są wyniki pierwszych badań

Źródło:
tvn24.pl

Trzęsienia ziemi na Santorini nie ustają. - W niedzielę wieczorem w ciągu 15 minut odnotowano 10 niewielkich wstrząsów - powiedziała reporterka TVN24 Dominika Ziółkowska, która relacjonuje sytuację na miejscu.

"Był wyczuwalny ostrożny optymizm". Reporterka TVN24 o sytuacji na Santorini

"Był wyczuwalny ostrożny optymizm". Reporterka TVN24 o sytuacji na Santorini

Źródło:
PAP, TVN24

W wyniku politycznej rozgrywki w powiecie otwockim, były poseł Solidarnej Polski Dariusz Olszewski został wicestarostą. A chwilę później jego syn Damian trafił do dwóch rad nadzorczych otwockich spółek i pracuje w miejskiej spółce ciepłowniczej.

Ojciec wicestarostą, syn w radach nadzorczych i z etatem w miejskiej spółce

Ojciec wicestarostą, syn w radach nadzorczych i z etatem w miejskiej spółce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Upadłość konsumencką ogłosiło w drugiej połowie 2024 roku 10,3 tysiąca konsumentów w Polsce - podano w raporcie Krajowego Rejestru Długów. Łącznie takie osoby mają do oddania aż 256 milionów złotych.

Tysiące upadłości konsumenckich. Wierzyciele czekają na ponad 250 milionów

Tysiące upadłości konsumenckich. Wierzyciele czekają na ponad 250 milionów

Źródło:
PAP

Na ten miesiąc został wyznaczony termin przesłuchania pana Morawieckiego - powiedział w "Jeden na jeden" prokurator krajowy Dariusz Korneluk. W styczniu do Sejmu wpłynął wniosek prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu Mateusza Morawieckiego w związku ze sprawą wyborów kopertowych w 2020 roku. Korneluk odniósł się też do sprawy prokuratora Michała Ostrowskiego. Mówił również o narzędziach, którymi dysponuje prokuratura w przypadku, jeśli zapadnie decyzja o areszcie dla byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jest termin przesłuchania Mateusza Morawieckiego

Jest termin przesłuchania Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24

Z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka oraz Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara zostanie powołana rządowa komisja, która zajmie się wszystkimi przypadkami nadużywania władzy wobec aktywistów demokratycznych w latach 2016-2023 - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy resortu spraw wewnętrznych Jacek Dobrzyński.

Będzie nowa rządowa komisja. Zapowiedź ministrów

Będzie nowa rządowa komisja. Zapowiedź ministrów

Źródło:
PAP, TVN24
Za darmo? Nie ma. Zapraszamy za 500 złotych, od ręki

Za darmo? Nie ma. Zapraszamy za 500 złotych, od ręki

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po występie Kendricka Lamara w przerwie Super Bowl media społecznościowe obiegły nagrania z tancerzem, który wyciągnął na scenie połączone flagi z napisami "Gaza" oraz "Sudan". Organizatorzy finału oświadczyli, że nie była to zaplanowana część niedzielnego występu.

Flaga Palestyny i napis "Gaza" podczas Super Bowl. "Zaskoczył organizatorów"

Flaga Palestyny i napis "Gaza" podczas Super Bowl. "Zaskoczył organizatorów"

Źródło:
Reuters, The New York Times, tvn24.pl

Amerykańska piosenkarka Taylor Swift drugi rok z rzędu pojawiła się na Super Bowl. Drużyna Kansas City Chiefs, w której gra chłopak gwiazdy, Travis Kelce, tym razem poniosła porażkę. Sama Swift została zaś wybuczana przez zebranych na stadionie.

Taylor Swift wybuczana na Super Bowl

Taylor Swift wybuczana na Super Bowl

Źródło:
Reuters, Newsweek, Fox News, tvn24.pl

Ukraińscy żołnierze zestrzelili niedaleko Torecka w obwodzie donieckim rosyjski samolot Su-28 - podała ukraińska 28. Samodzielna Brygada Zmechanizowana. Na opublikowanym przez wojsko nagraniu widać moment uderzenia samolotu w ziemię, a następnie chmurę czarnego dymu i ognia.

Walki w Torecku, Ukraińcy zestrzelili rosyjski samolot. Nagranie

Walki w Torecku, Ukraińcy zestrzelili rosyjski samolot. Nagranie

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP, ISW

Kluczowy benefit – pakiety opieki medycznej – może czekać w 2025 roku nawet 30-procentowa podwyżka cen - informuje w poniedziałkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita".

Popularny benefit może podrożeć. "Obie strony są sfrustrowane"

Popularny benefit może podrożeć. "Obie strony są sfrustrowane"

Źródło:
PAP

W miejscowości Lubice (Mazowieckie) na trasie S17 doszło do zderzenia kilku pojazdów. Dwa auta stanęły w płomieniach. Dwie osoby są ranne.

Zatrzymali się, by pomóc kierowcy. Doszło do kolejnych zderzeń, dwa auta spłonęły

Zatrzymali się, by pomóc kierowcy. Doszło do kolejnych zderzeń, dwa auta spłonęły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę na bagnach w lesie niedaleko Kampinosu (Mazowieckie) spacerowicze znaleźli zwłoki kobiety. Śledczy ustalają jej tożsamość.

Ciało kobiety na bagnach

Ciało kobiety na bagnach

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Kolejny atak na ratownika medycznego. Tym razem na imprezie studniówkowej w Paniówkach (woj. śląskie). 24-latek zaatakował jednego z mężczyzn udzielających mu pomocy. Ratownik z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Agresor usłyszał zarzuty. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

"Rzucił się z furią" na ratownika. Wcześniej stracił przytomność na studniówce

"Rzucił się z furią" na ratownika. Wcześniej stracił przytomność na studniówce

Źródło:
tvn24.pl

W trakcie mszy świętej dla przedstawicieli służb mundurowych na placu Świętego Piotra w Watykanie papież Franciszek przerwał czytanie homilii. - Mam problemy z oddychaniem - wyznał, prosząc o pomoc lektora. To nie pierwszy przypadek, kiedy papież przerwał przemówienie.

Papież Franciszek nagle przerwał homilię. "Mam problemy z oddychaniem"

Papież Franciszek nagle przerwał homilię. "Mam problemy z oddychaniem"

Źródło:
Reuters, PAP

Wyścigi

"Pod płaszczykiem miłości do motoryzacji zagrażają innym". 337 mandatów w jedną noc

"Pod płaszczykiem miłości do motoryzacji zagrażają innym". 337 mandatów w jedną noc

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej 10 milionów jajek musi wrócić do norweskich producentów. Na fermach, z których pochodziły, według Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności (Mattilsynet) stosowano skażoną karmę. Pochodzący z tych ferm towar ma być zutylizowany.

Miliony jaj do utylizacji

Miliony jaj do utylizacji

Źródło:
PAP

Samolot lecący z Warszawy do Dubaju nie zdążył jeszcze osiągnąć wysokości przelotowej, a zza horyzontu wyłoniły się Tatry. Masyw górski odległy o ponad 300 kilometrów uchwycił na fotografii jeden z pasażerów. Taki widok jest jednak rzadkością, są do niego potrzebne specyficzne warunki.

Wyciągnął telefon po starcie samolotu. Znad Warszawy sfotografował Tatry

Wyciągnął telefon po starcie samolotu. Znad Warszawy sfotografował Tatry

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sto dni od katastrofy budowlanej dworca w Nowym Sadzie protestujący zablokowali most w Belgradzie. Antyrządowy protest jest odpowiedzią na to, że - jak mówią jego organizatorzy - "nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za śmierć 15 osób". Według protestujących do tragedii doszło przez zaniedbania i korupcję.

Blokada mostu sto dni po katastrofie. Bo "nikt nie odpowiedział" za śmierć 15 osób

Blokada mostu sto dni po katastrofie. Bo "nikt nie odpowiedział" za śmierć 15 osób

Źródło:
PAP

Nawet w PiS politycy wiedzą, że i Bogdan Święczkowski, i prokurator Michał Ostrowski, mówiąc kolokwialnie, podłożyli się - mówił w programie "W kuluarach" reporter "Faktów" TVN Michał Tracz, odnosząc się do działań Święczkowskiego, prezesa kwestionowanego w obecnym kształcie Trybunału Konstytucyjnego, według którego w Polsce doszło do zamachu stanu. Zdaniem reporterki TVN24 Agaty Adamek inspiratorem tych działań jest po części Zbigniew Ziobro. - To igranie z ogniem - ocenił z kolei reporter TVN24 Artur Molęda.

Uruchomiono "ostatni bezpiecznik Zbigniewa Ziobry"

Uruchomiono "ostatni bezpiecznik Zbigniewa Ziobry"

Źródło:
TVN24

Środkowoazjatyckie wydry rzeczne prawdopodobnie zniknęły z Kirgistanu. Badacze wyjaśnili, że w niegdysiejszym głównym siedlisku tego gatunku w Azji Środkowej od 2023 roku nie zaobserwowano ani jednego zwierzęcia. Jak podkreślili, ich zniknięcie może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla kirgiskich ekosystemów.

Ten kraj był ważnym siedliskiem wydr. Teraz nie pozostała tam ani jedna

Ten kraj był ważnym siedliskiem wydr. Teraz nie pozostała tam ani jedna

Źródło:
24.kg, AFP

Włoscy badacze wykorzystali modele matematyczne, by stworzyć sposób na ugotowanie idealnego jajka. Metoda jest czasochłonna, ale pozwala uzyskać aksamitne żółto i miękkie, stałe białko. Na czym ona dokładnie polega?

Dzięki tej naukowej metodzie ugotujesz idealne jajko

Dzięki tej naukowej metodzie ugotujesz idealne jajko

Źródło:
PAP, BBC

Zastanawiam się skąd jeszcze mam siłę na to, żeby po prostu wstawać i to wszystko robić - mówił w rozmowie w "Dzień Dobry TVN" Tomasz Jakubiak, znany kucharz, który choruje na rzadki nowotwór. W połowie stycznia wrócił do Polski z leczenia w Izraelu. - Nie ma opcji, że ja się poddam - dodał.

"Nie ma opcji, że się poddam"

"Nie ma opcji, że się poddam"

Źródło:
Dzień Dobry TVN, tvn24.pl

Przez podobieństwo do peruwiańskiego zabytku mieszkańcy nazywali je pieszczotliwie "Nowu Hutu, krakowskim Machu Picchu". Nawet oznaczyli omszałe, nadgryzione zębem czasu schody na osiedlu Szkolnym na mapach Google jako lokalną atrakcję. Żart maskował irytację nowohucian na fakt, że konieczny remont wciąż był odkładany. A kiedy już został przeprowadzony okazało się, że w przy schodach nie ma podjazdu dla wózków ani poręczy. Urzędnicy tłumaczą ten fakt "pierwotnym założeniem urbanistycznym".

Latami czekali na remont schodów. Podjazdu i poręczy nie przewidziano

Latami czekali na remont schodów. Podjazdu i poręczy nie przewidziano

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet