Nie będzie referendum ws. 6-latków. Koalicja wygrała głosowanie

[object Object]
Posłowie zdecydowali ws. referendum tvn24
wideo 2/21

Posłowie odrzucili wniosek o referendum ws. 6-latków. Koalicja PO-PSL wygrała głosowanie. Przeciwko referendum było 232 parlamentarzystów, za 222. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Z klubowej dyscypliny wyłamało się dwóch posłów Stronnictwa Eugeniusz Kłopotek i Andrzej Dąbrowski.

12:06

Poseł Eugeniusz Kłopotek z PSL wyniki głosowania skomentował też na Twitterze.

11:56
11:05

O godz. 13 odbędzie się posiedzenie klubu PSL ws. wyłamania się Eugeniusza Kłopotka i Andrzeja Dąbrowskiego z klubowej dyscypliny. Obaj wbrew koalicji zagłosowali za referendum.

- Zostanie złożony wniosek o wykluczenie z klubu posłów Eugeniusza Kłopotka i Andrzeja Dąbrowskiego, którzy złamali dyscyplinę w głosowaniu ws. referendum edukacyjnego - poinformował wiceszef klubu PSL Zbigniew Włodkowski.

Włodkowski powiedział, że na czwartkowym posiedzeniu prezydium klubu uzgodniono, że w przypadku złamania dyscypliny w głosowaniu przeciwko obywatelskiemu wnioskowi ws. referendum dotyczącego obowiązku szkolnego sześciolatków, konsekwencją będzie wniosek o wykluczenie. Wiceszef klubu PSL jest zdania, że takie konsekwencje powinny zostać wyciągnięte wobec łamiących dyscyplinę klubową.

- Co to większość z 232 posłami, skoro dwóch głosuje inaczej - powiedział z kolei Marek Sawicki z PSL.

I dodał: - Będziemy rozmawiać o wykluczeniu (z klubu - red.). Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby Eugeniusz Kłopotek realizował swoją politykę.

Zaznaczył, że dotyczy to także drugiego posła.

11:02

- Głosowałem zgodnie z własnym sumieniem. Spodziewam się, że spotka mnie kara - powiedział poseł PSL Eugeniusz Kłopotek, choć jak zastrzegł nie spodziewa się wykluczenia z klubu.

Kłopotek: pewnie jakaś kara mnie spotka
Kłopotek: pewnie jakaś kara mnie spotkatvn24
11:01

Szef SLD Leszek Miller stwierdził, że rząd jest głuchy na wszelkie propozycje dotyczące systemu edukacji.

10:52

- Nie odpuścimy, nie poddamy się. Będziemy walczyć, bo chcemy decydować o edukacji naszych dzieci - powiedziała Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, po odrzuceniu przez Sejm wniosku o referendum.

10:45
10:41

PiS złoży wniosek o referendum ws. obowiązku szkolnego sześciolatków. Wniosek będzie zawierał pytanie tylko o tę sprawę - poinformował Jarosław Kaczyński

Prezes PiS wygłosił oświadczenie w Sejmie po tym jak posłowie odrzucili obywatelski wniosek o referendum ws. sześciolatków. - Ponieważ niektórzy z posłów twierdzili, że poparliby wniosek, który odnosiłby się tylko do sprawy sześciolatków, natomiast z ich punktu kontrowersyjne są inne pytania, PiS zgłosi w bardzo krótkim czasie w innym trybie, przez parlament, wniosek o referendum w tej sprawie. Wrócimy do sprawy referendum. Tam będzie tylko jedno pytanie: "Czy chcesz czy nie, żeby sześcioletnie dzieci szły do szkoły" - powiedział szef PiS.

Jednocześnie skrytykował odrzucenie przez Sejm referendalnego wniosku.

- Doszło do kolejnego wydarzenia, które pokazuje, że w naszym kraju demokracja jest traktowana w sposób szczególny. Te mechanizmy demokracji, które nie podobają się władzy, a mają charakter konstytucyjny, są odrzucane. Nie stosuje się ich, to już kolejny przypadek - stwierdził Kaczyński.

I dodał, że świadczy to o tym, że mamy kryzys demokracji w państwie.

PiS nie odpuszcza referendum ws. 6-latków. Złoży własny wniosek
PiS nie odpuszcza referendum ws. 6-latków. Złoży własny wniosektvn24
10:35
10:32

Premier Donald Tusk powiedział po głosowaniu, iż ma nadzieję, że gdy emocje opadną, uda się porozmawiać o polskich szkołach i przedszkolach.

- Mam nadzieję, że jak te emocje opadną wszystkie strony tego bardzo ważnego sporu, i wcale niepolitycznego, przyjmą moją propozycję, żeby poważnie porozmawiać, w jaki sposób uczynić polskie szkoły i przedszkola miejscami maksymalnie przygotowanymi, najlepiej przygotowanymi do tego, żeby nasze dzieci, nasze wnuki mogły tam przebywać i być wychowywane - powiedział Tusk. - Sam pomysł referendum, szczególnie niektóre pytania w referendum, w mojej ocenie nie pozwalały na zaakceptowanie takiego pomysłu. Mam bardzo dużo szacunku i respektu dla tych, którzy podjęli ten wysiłek. Podzielam w dużym stopniu ich lęki - dodał szef rządu. Zaznaczył, że wie, iż szkoły nie są w Polsce idealne. Ale są bez porównania lepsze, niż niektórzy to próbują przedstawić.

Premier zapytany o emocje na sali sejmowej towarzyszące piątkowemu głosowaniu, odpowiedział: - Nie lubię jak ktoś krzyczy niezależnie w jakiej sprawie.

10:31

Zebrani na sejmowej galerii rodzice krzyczeli po głosowaniu pod adresem posłów, którzy zagłosowali przeciwko referendum: "wstydźcie się".

10:31

Razem z rządem, czyli przeciwko referendum zagłosowało dwóch posłów niezależnych - Wanda Nowicka i Ryszard Galla oraz jeden poseł koła poselskiego Inicjatywa Dialogu - Artur Bramora.

10:30

Z klubowej dyscypliny wyłamało się dwóch posłów PSL Eugeniusz Kłopotek i Andrzej Dąbrowski.

10:22

Sejm odrzucił wniosek o referendum. Zagłosowało 454 posłów, "za" było - 222, przeciwko - 232. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Posłowie po głosowaniu krzyczeli: "hańba", "hańba", "hańba".

Sejm odrzucił wniosek o referendum ws. 6-latków
Sejm odrzucił wniosek o referendum ws. 6-latkówtvn24
10:15

Beata Kempa z Solidarnej Polski zawnioskowała o przerwę, aby premier Donald Tusk zwołał spotkanie koalicyjne ws. referendum. W jej opinii powinien wtedy odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy w cywilizowanym kraju władza wie lepiej od rodziców co jest dobre dla ich dzieci?

Beata Kempa zadaje pytania premierowi
Beata Kempa zadaje pytania premierowitvn24
10:13

Krystyna Łybacka z SLD zawnioskowała o przerwę w obradach i zwołanie Konwentu Seniorów. - Polacy zasługują na rozmowę - stwierdziła, przekonując, że powinno się dojść do referendum.

Łybacka: Polacy zasługują na rozmowę
Łybacka: Polacy zasługują na rozmowętvn24
10:10

- Pójście 6-latków do szkół spowoduje, że będą one coraz lepiej wypełniać swoje funkcje - powiedział premier Donald Tusk.

Zaznaczył, że ma inny pogląd niż pomysłodawcy referendum, ale nie umniejsza to jego szacunku dla ich inicjatywy i wykonanej pracy.

"Najgroźniejszym mitem jest to, że polskie szkoły nie są przygotowane na przyjęcie 6-latków"
"Najgroźniejszym mitem jest to, że polskie szkoły nie są przygotowane na przyjęcie 6-latków"tvn24
10:05

Podczas przemówienia premiera Donalda Tuska podszedł do niego Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, by się przywitać. Na ręku niósł jedno ze swoich dzieci.

Elbanowski z dzieckiem podchodzi do premiera
Elbanowski z dzieckiem podchodzi do premieratvn24
10:01

Głos - tuż przed rozstrzygnięciem losów referendum - zabrał premier Donald Tusk. - Kiedy słyszę z ust posła SLD, że referendum to sposób na rozkręcenie koalicji, to ręce opadają - powiedział szef rządu.

- Trzeba rozwiać mity, które przeszkadzają w podjęciu racjonalnej decyzji. (...) Najgroźniejszym mitem jest to, że polskie szkoły nie są przygotowane na przyjęcie 6-latków - mówił Tusk.

Jak przekonywał, żadna szkoła nigdy nie da gwarancji, że nasze dzieci będą się uczyły w idealnych warunkach. Tego nie zmienimy w referendum. To musimy realizować wspólnie każdego dnia - mówił. - Naszym dzieciom zagrażają pomysły, by system edukacyjny wywracać co 5 lat - stwierdził premier.

09:57

Piotr Bauć z Twojego Ruchu: - To głosownie za demokracją. Dlaczego rząd się boi referendum?

09:56

- Dlaczego rząd PO-PSL obawia się ogólnonarodowej dyskusji na temat polskiej edukacji. (...) Dlaczego odmawiacie dyskusji rodzicom, którzy po 2 godziny dziennie odrabiają prace domowe ze swoimi dziećmi 6-letnimi- pytała Marzena Wróbel z Solidarnej Polski.

Przemówienie Marzeny Wróbel
Przemówienie Marzeny Wróbeltvn24
09:55

Kazimierz Michał Ujazdowski z PiS: To najważniejsze głosowanie w tym roku. Ma dwa aspekty: edukacyjny i obywatelski. Mamy do czynienia z inicjatywą ludzi, którzy działają na rzecz dobra dzieci, rodziców i polskiej szkoły. Chciałbym podziękować państwu Elbanowskim.

09:51

Artur Dębski, poseł Twojego Ruchu poinformował na Twitterze, że na sali obecnych jest 454 parlamentarzystów. - To świadczy o mobilizacji wszystkich, opozycji przede wszystkim - stwierdził.

09:45

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy koalicja PO-PSL rozpadnie się po piątkowym głosowaniu. - Nie udzielam w tej chwili żadnych wywiadów. Proszę mnie zwolnić od komentarzy - stwierdził.

09:45

Poseł Kazimierz Michał Ujazdowski chciał zdać na koniec swojego wystąpienia zadać pytanie premierowi Donaldowi Tuskowi i wicepremierowi Januszowi Piechocińskiemu. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz nie chciał dopuścić go do głosu, twierdząc, że przekroczył czas swojego wystąpienia, przewidziany sejmowym regulaminem.

Poseł Ujazdowski dziękuje Elbanowskim
Poseł Ujazdowski dziękuje Elbanowskimtvn24

- To skandal, zamykanie ust w takiej sprawie - stwierdził Ujazdowski, oświadczając, że nie opuści sejmowej mównicy. W końcu Kopacz pozwoliłam mu zdać pytanie. - Jeśli w takiej sprawie nie jest potrzebne referendum, to w jakiej sprawie pozwolicie - pytał Ujazdowski.

09:37

Szef PSL i wicepremier Janusz Piechociński: - Po co Gienek "grzeje" temat wyrzucania czy też nie wyrzucania. Jesteśmy w demokratycznej przestrzeni.

Dodał, że jest spokojny o wynik głosowania ws. referendum.

09:35

- Nie wierzę, że zostanę wyrzucony ani z klubu, ani z partii. Nie wystąpię z partii i zostanę tam do końca moich dni, będę zmieniał PSL od środka – powiedział poseł PSL Eugeniusz Kłopotek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Przed sejmowym głosowaniem nad wnioskiem o referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla 6-latków Kłopotek powtarza, że złożył wcześniej publiczne oświadczenie w tej sprawie. – Nie mogę się wycofać, będę głosował zgodnie z własnym sumieniem – zapowiedział w TVN24. To oznacza, że koalicja może mieć kłopot z odrzuceniem wniosku.

Kłopotek zdania ws. referendum nie zmienił. "Nie wyrzucą mnie z partii"
Kłopotek zdania ws. referendum nie zmienił. "Nie wyrzucą mnie z partii"tvn24
09:16

Prof. Janusz Czapiński we "Wstajesz i wiesz" w TVN24: Jeśli nawet dojdzie do referendum, to nie sądzę, aby 15 mln Polaków pofatygowało się do urn. Polskie społeczeństwo nie jest przygotowane do referendum. Nie powtórzymy sukcesu referendum unijnego.

Prof. Czapiński zaznaczył, że nie trafia do niego epatowanie argumentem, że milion osób podpisało się pod wnioskiem o referendum. Dodał jednak, że tę sprawę trzeba potraktować jako wstęp do dyskusji o polskiej szkole.

09:10

Poseł sejmowego koła Inicjatywa Dialogu Artur Bramora powiedział, że ws. referendum edukacyjnego zagłosuje tak jak koalicja, czyli przeciwko obywatelskiemu wnioskowi. - Nie będę się podpisywał pod hucpą polityczną, nie stać nas na organizację referendum, w którym i tak nie będzie frekwencji - powiedział Bramora. Koło Inicjatywa Dialogu liczy czworo posłów. Dwoje z nich: Halina Szymiec-Raczyńska i Dariusz Dziadzio zapowiedziało w czwartek, że zagłosują za wnioskiem o referendum. Czwarty poseł koła Bartłomiej Bodio przebywa za granicą.

09:07

W Sejmie jest już premier Donald Tusk wraz z ministrami. Czekają na głosowanie nad referendum

Po godz. 9 Sejm będzie głosować nad obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. obowiązku szkolnego 6-latków. Przeciw organizowaniu referendum opowiadają się kluby koalicji PO-PSL. Wszystkie kluby opozycyjne zapowiedziały poparcie obywatelskiego wniosku, podobnie jedyne sejmowe koło oraz większość z ośmiorga posłów niezrzeszonych. W klubie PO głosowaniu wniosku o referendum będzie obowiązywać dyscyplina. PO argumentuje, że 6-latki idą do szkół w większości krajów europejskich. Podobnie dyscyplina będzie obowiązywać w klubie PSL, jednak dwóch posłów Stronnictwa Eugeniusz Kłopotek i Andrzej Dąbrowski zapowiadało od dawna głosowanie za przeprowadzeniem referendum. Po wprowadzeniu dyscypliny klubowej w głosowaniu Kłopotek powiedział, że zagłosuje w zgodzie z własnym sumieniem, w podobny sposób wypowiedział się Dąbrowski.

Bezwzględna większość

Sejm przyjmuje obywatelski wniosek bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zakładając 100 proc. frekwencję (460 posłów) w głosowaniu nad wnioskiem ws. referendum, jego zwolennicy musieliby zebrać 231 głosów. Kluby PO i PSL mają łącznie 232 posłów, a opozycja, wliczając posłów niezrzeszonych, 228. W dzisiejszym głosowaniu - biorąc pod uwagę spodziewane głosowanie dwóch posłów PSL za wnioskiem oraz posłanki niezrzeszonej, wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej, która zapowiedziała głosowanie przeciwko - dużą rolę odegra frekwencja na sali sejmowej. Niepodjęcie uchwały w sprawie przyjęcia wniosku oznacza jego nieuwzględnienie. Natomiast w razie przyjęcia obywatelskiego wniosku, zostaje on skierowany do Komisji Ustawodawczej, która przygotowuje projekt uchwały sejmowej o przeprowadzeniu referendum; taką uchwałę Sejm podejmuje również bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Inicjatorzy referendum - Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców - zebrali prawie milion podpisów pod wnioskiem o jego przeprowadzeniem. Chcą, by w referendum zadać pięć pytań:

1. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków?

2. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków?

3. Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów?

4. Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej?

5. Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?

Autor: mac//gak / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych – wśród nich znalazło się wycofanie USA z porozumienia paryskiego. Zapowiedział też ułaskawienie dużej liczby skazanych za udział w szturmie na Kapitol.

Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych

Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych

Źródło:
PAP

Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta USA, a J.D. Vance na wiceprezydenta. W czasie uroczystości inauguracyjnych Trump wygłosił przemówienie, wziął udział w lunchu i dokonał przeglądu wojsk. Później na arenie widowiskowej w Waszyngtonie zabrał głos przed swoimi zwolennikami, a następnie podpisał pierwsze prezydenckie rozporządzenia. Wreszcie pojawił się w Białym Domu, by złożyć podpisy pod kolejnymi dokumentami. Relacja na żywo w tvn24.pl.

Trump już w Białym Domu

Trump już w Białym Domu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Miliarder Elon Musk podczas jednego z wydarzeń, które towarzyszyło inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, powiedział do zebranych, że dzięki nim przyszłość cywilizacji jest zapewniona. Podczas krótkiego przemówienia wykonał gest przypominający salut rzymski.

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

Nowo zaprzysiężony prezydent Donald Trump nieoczekiwanie wygłosił na Kapitolu drugie przemówienie. Wystąpił przed zwolennikami, którzy zebrali się w Kongresie, ale nie mogli obserwować na żywo głównej ceremonii. - Jesteście młodszą, o wiele piękniejszą publicznością niż ta, przed którą przed chwilą występowałem - powiedział Trump. Przyznał, że celowo nie zdecydował się na większą krytykę administracji Joe Bidena, aby przemówienie inauguracyjne było "piękne i łączące". W drugim przemówieniu zdecydował się na wytknięcie błędów byłego prezydenta, ale także na anegdoty i żarty.

"Lepsze przemówienie" dla "piękniejszej publiczności". Trump po raz drugi 

"Lepsze przemówienie" dla "piękniejszej publiczności". Trump po raz drugi 

Źródło:
TVN24, CNN

Podczas prezydenckiej inauguracji Donalda Trumpa na Kapitolu piosenkarka Carrie Underwood zaśpiewała patriotyczną pieśń "America the Beautiful". Nie obyło się jednak bez problemów technicznych. Po zaledwie kilku sekundach muzyka urwała się, zapadła krępująca cisza, po czym Underwood wykonała utwór a cappella.

Krępująca cisza i występ a cappella

Krępująca cisza i występ a cappella

Źródło:
TVN24, PAP

Joe Biden prewencyjnie ułaskawił pięcioro członków swojej rodziny. Były już prezydent zrobił to w ostatnich godzinach urzędowania. Swoją decyzję uzasadnił wcześniejszymi "atakami i groźbami" na rodzinę. Polityk zaznaczył też, że jego ruch nie powinien być postrzegany jako dowód na popełnienie przez objętych prawem łaski jakichkolwiek występków.  

Biden ułaskawił prewencyjnie pięcioro członków swojej rodziny. Wskazał powód

Biden ułaskawił prewencyjnie pięcioro członków swojej rodziny. Wskazał powód

Źródło:
PAP, Reuters

Donald Trump został 47. prezydentem USA. Podczas przemówienia po zaprzysiężeniu Trump przedstawił najważniejsze punkty swojego planu, który zamierza zrealizować podczas swojej drugiej kadencji. Zapowiedział też, które decyzje podejmie tuż po inauguracji.

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl

Ustępujący ze stanowiska prezydent USA Joe Biden w ostatnich godzinach swojego urzędowania ułaskawił prewencyjnie Anthony’ego Fauciego, generała Marka Milleya oraz członków komisji badającej atak na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku. Decyzja ma ochronić ich przed potencjalnym odwetem ze strony administracji Donalda Trumpa. Sam Trump ocenił ruch Bidena jako "haniebny".

Bezprecedensowy ruch Bidena. Trump: haniebny

Bezprecedensowy ruch Bidena. Trump: haniebny

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Donald i Melania Trumpowie są już w Białym Domu. Media przyglądają się założonej przez małżonkę 47. prezydenta USA kreacji i zwracają uwagę na jej znaczenie. To, podobnie jak w przypadku poprzednich pierwszych dam, nie jest przypadkowe. Co kryje się za strojem Melanii?

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Źródło:
Vogue, CNN, Women's Wear Daily, tvn24.pl

Były premier Mateusz Morawiecki rzekomo nie został wpuszczony na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. "Nie został wpuszczony z powodu braku dokumentów, próbował potwierdzić swoją tożsamość na Wikipedii ze swojego telefonu" - komentowali internauci. Wyjaśniamy, co widać na popularnym nagraniu.

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

Źródło:
Konkret24

Przed sądem stanęła matka Leona Karolina W. oraz jej partner Damian G. Oboje są oskarżeni o zabójstwo 4-letniego chłopca. Zdaniem śledczych, w sierpniu 2022 roku dziecko wpadło do wrzątku, a jego opiekunowie nie wezwali pomocy. Leon umierał przez tydzień, potem jego ciało zakopano w lesie. Przed sądem zeznawali biegli. - Głównym czynnikiem, który doprowadził do tej tragedii był lęk - wynika z ich ustaleń.

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Alvin Gajadhur, doradca społeczny prezydenta RP, a także były główny inspektor transportu drogowego usłyszał zarzuty bezprawnego udostępnienia wiadomości służbowych - przekazał prokuratur Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP

Strażacy gaszą pożar szkoły w Szkotowie w powiecie nidzickim (woj. warmińsko-mazurskie). Ogień pojawił się na poddaszu i rozwinął w dwóch miejscach. W akcji bierze udział 60 strażaków. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Służby podały, że od wtorku dzieci zostaną skierowane do szkoły w Rogóżu.

Pożar szkoły. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Pożar szkoły. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Źródło:
PAP

W niedzielę kilka osób awanturowało się w centrum Szczecina. Powodem miał być spór o pierwszeństwo przejazdu na jednej z uliczek. Zaczęło się od gróźb i wyzwisk, a skończyło się na bójce, w której ucierpiał taksówkarz. Nagranie, na który widać przebieg zdarzenia, pojawiło się w internecie. Na razie w sprawie zatrzymano jedną osobę. 29-latek wkrótce usłyszy zarzuty.

Najpierw wyzwiska, potem rękoczyny. Awantura w centrum Szczecina

Najpierw wyzwiska, potem rękoczyny. Awantura w centrum Szczecina

Źródło:
TVN24

Właściciel wypożyczalni quadów i skuterów śnieżnych usłyszał zarzuty spowodowania uszczerbku na ciele i kierowania gróźb karalnych, po tym jak zaatakował nożem zakopiańskich rolników, którzy przyszli porozmawiać o działalności niszczącej ich uprawy. Nagranie z ataku trafiło do internetu. - Celował w klatkę piersiową, na szczęście zasłoniłem się ręką. Przeciął mi palec i przedramię - powiedział nam pan Tomasz. Przedsiębiorca, który go napadł, został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty.

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Źródło:
TVN24, PAP

Nagranie, które w niedzielę po południu na swoim profilu opublikował poseł Nowej Lewicy Łukasz Litewka, przedstawia księdza, który kopie w ogrodzenie, za którym znajduje się pies, zamachuje się na niego torbą, a następnie wymierza przedmiotem podniesionym z ziemi. Do zdarzenia doszło na terenie parafii św. Marcina w Tolkowcu (woj. warmińsko-mazurskie). Jest reakcja Archidiecezji Warmińskiej.

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Jest akt oskarżenia w sprawie Jakuba B. - byłego już policjanta złotoryjskiej policji. 37-latek usłyszał cztery zarzuty m.in. przekroczenia uprawnień oraz działanie na szkodę interesu publicznego. "Mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień" - informuje prokuratura.

Akt oskarżenia przeciwko policjantowi

Akt oskarżenia przeciwko policjantowi

Źródło:
tvn24.pl

Na rozpoczynającej się w poniedziałek sesji Parlamentu Europejskiego wszczęto procedurę odebrania immunitetu Danielowi Obajtkowi. Sprawa dotyczy niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej.

Europarlament zaczął procedowanie wniosku o uchylenie immunitetu Danielowi Obajtkowi

Europarlament zaczął procedowanie wniosku o uchylenie immunitetu Danielowi Obajtkowi

Źródło:
PAP

Do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus, co pozwoli im na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi korzystało w ubiegłych latach blisko 200 tysięcy osób.

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie reagował na polecenia wydawane przez strażników granicznych na lotnisku w Modlinie. Jednego z nich obrażał i popychał. Został obezwładniony, założyli mu kajdanki. 31-latek był pijany, grozi mu do trzech lat więzienia.

Incydent na lotnisku. Obezwładnili pijanego pasażera i zakuli go w kajdanki

Incydent na lotnisku. Obezwładnili pijanego pasażera i zakuli go w kajdanki

Źródło:
tvnwarszawa.pl/NOSG

Lina Nassiri, która niedawno wypoczywała na wakacjach w Tulum w Meksyku, całkowicie przypadkowo nagrała fascynujący film. Materiał stał się hitem mediów społecznościowych.

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Źródło:
CNN

Policja w Massachusetts (USA) poinformowała o śmierci poszukiwanej sześcioletniej dziewczynki. Znaleziono ją w lodowatej wodzie, w pobliżu domu. W poszukiwania dziecka, poza policją i strażą pożarną, zaangażowali się sąsiedzi.

Zaginiona sześciolatka znaleziona w częściowo zamarzniętym stawie. Dziewczynka nie żyje

Zaginiona sześciolatka znaleziona w częściowo zamarzniętym stawie. Dziewczynka nie żyje

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Irański sąd skazał gwiazdę muzyki pop Amira Hosseina Maghsoudloo na karę śmierci za bluźnierstwo - informują media. Kontrowersyjny muzyk, znany pod pseudonimem Tataloo, mieszkał w Turcji, jednak w 2023 roku został na wniosek Teheranu zatrzymany i sprowadzony do ojczyzny. Irański wymiar sprawiedliwości odniósł się do tych informacji, stwierdzając, że wobec 37-latka "nie zapadł jeszcze ostateczny wyrok".

Gwiazdor muzyki pop skazany na śmierć

Gwiazdor muzyki pop skazany na śmierć

Źródło:
Guardian, Iran International
Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Nowa administracja Donalda Trumpa będzie o wiele lepiej przygotowana, niż była podczas pierwszej kadencji - uważa Heather Nauert, rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji w czasie pierwszej kadencji prezydenta Trumpa. W rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną przyznała zarazem, że zakończenie wojny w Ukrainie może nie udać się pierwszego dnia i "zajmie trochę czasu".

"Ta administracja Donalda Trumpa będzie bardzo dobrze przygotowana"

"Ta administracja Donalda Trumpa będzie bardzo dobrze przygotowana"

Źródło:
TVN24, PAP

- Są słuszne obawy, ale z drugiej strony pierwsze sygnały, dotyczące szczególnie wojny przeciwko Ukrainie, są raczej pozytywne - komentuje powrót Donalda Trumpa do Białego Domu Daniel Fried. Były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną ocenił również, że "załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka".

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

Źródło:
TVN24, PAP

- Obawiam się tego, jak Donald Trump podejdzie do kwestii Ukrainy i jak spróbuje zakończyć tę wojnę - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Ian Brzezinski, amerykański analityk i ekspert do spraw międzynarodowych i wojskowych think tanku Atlantic Council. Według telewizji CNN Trump polecił swoim współpracownikom zorganizowanie rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w najbliższych dniach po zaprzysiężeniu.

"To zdefiniuje jego prezydenturę"

"To zdefiniuje jego prezydenturę"

Źródło:
tvn24.pl, CNN
Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na dzień przed inauguracją swojej prezydentury Donald Trump stanął na jednej scenie z zespołem Village People, by wspólnie zaśpiewać hit "YMCA". Jak to się stało, że przebojowy utwór stał się nieodłącznym elementem wieców Trumpa?

Piosenka "YMCA" stała się hymnem Trumpa, dotąd kojarzono ją inaczej. O czym opowiada?

Piosenka "YMCA" stała się hymnem Trumpa, dotąd kojarzono ją inaczej. O czym opowiada?

Źródło:
BBC, LGBTQ Nation, NPR

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na żywo ogląda kilkaset osób. Wśród gości ze świata są między innymi prezydent Argentyny Javier Milei, premier Włoch Giorgia Meloni i wiceprezydent Chin Han Zheng.  

Kto przybył na zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Kto przybył na zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl