"Szuflada Szymborskiej" w TVN24. "Trochę przymrużenia oka i poczucia humoru"

"Szuflada Szymborskiej" w TVN24
"Szuflada Szymborskiej" w TVN24
tvn24
Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 rokutvn24

W pierwszą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej w krakowskim Muzeum Narodowym otwarta zostanie wystawa "Szuflada Szymborskiej". Będzie też konkurs na krój czcionki najlepiej oddający ducha utworów noblistki i koncert Tomasza Stańko. Dodatkowo TVN24 pierwsza w Polsce pokazała tworzącą się wystawę "Szuflada Szymborskiej", której otwarcie nastąpi 1 lutego.

- Nie lubię słowa obchody. Pani Wisława powtarzała, że swoje urodziny obchodzi z daleka. My jako Fundacja Wisławy Szymborskiej przygotowaliśmy kilka wydarzeń związanych z obchodami rocznicowymi, które zamkną się w lutym - mówił na wtorkowej konferencji prasowej wieloletni sekretarz poetki, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek.

Jak podkreślił Rusinek, poetka była osobą "szalenie skromną", więc podczas obchodów "nie będzie przecinania wstęg, odsłaniania tablic i płomiennych przemówień".

- Będziemy się starali o powagę, zadumę i refleksję. Mam nadzieję, że będzie też trochę przymrużenia oka i poczucia humoru - mówił Rusinek. Dodał, że wystawa w Muzeum Narodowym ma mieć wartość edukacyjną, pomagać w odnalezieniu ścieżek do rozumienia poezji Wisławy Szymborskiej.

W ramach obchodów zaplanowano otwarcie "Szuflady Szymborskiej", wystawy robionych przez poetkę wyklejanek, międzynarodowy konkurs na projekt czcionki dedykowanej Szymborskiej oraz koncert Tomasza Stańki.

Niezwykłe miejsce

Po konferencji TVN24 jako pierwsza w Polsce pokazała tworzącą się w Kamienicy Szołayskich wystawę "Szuflada Szymborskiej". Wystawa jest objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej. Jej otwarcie zaplanowane jest na 1 lutego.

- To będzie na poły surrealna zabawa. Jest tam zbudowana pewnego rodzaju scenografia, nawiązująca do zaprojektowanej przez poetkę 36-szufladowej komody, w której znajdowały się różne skarby. Michał Rusinek nazywa je rupieciami, ale to jedna z najbardziej cennych części spuścizny po pani Wisławie, ponieważ te przedmioty pokazują ją z innej strony, nie tylko jako wrażliwą poetkę. Ona lubiła się chować, jak do szuflad - mówiła we wtorek dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.

W budynku, który jest oddziałem Muzeum Narodowego, zaaranżowana zostanie przestrzeń nazwana "Szufladą Wisławy Szymborskiej". Jak wyjaśnia wieloletni sekretarz poetki, a obecnie prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek, "szufladą" nazywane było ze względu na mikroskopijne rozmiary mieszkanie poetki u zbiegu ul. 18 stycznia (dziś Królewska) i Nowowiejskiej.

W wierszu "Możliwości" poetka wśród wielu rzeczy, które woli od innych, wymieniła właśnie szuflady. - Uważała szuflady za największy wynalazek ludzkości i je uwielbiała - mówił Rusinek. Poetka nie miała gabinetu. Pisała w sypialni. W kamienicy Szołayskich będzie można zobaczyć m.in. sofę, komodę, kilka obrazów i bibeloty z mieszkania Wisławy Szymborskiej. Obok sofy będzie telefon, w którym po podniesieniu słuchawki będzie można usłyszeć wiersz czytany przez Szymborską lub jej krótką wypowiedź.

Znajdziemy tam maski, stare widokówki, bibeloty i dziwaczne przedmioty, które dostawała od przyjaciół np. zapalniczkę w kształcie łodzi podwodnej. Miłośnicy poezji będą mogli prześledzić etapy powstawania jej wierszy - od rękopisu, przez maszynopis z poprawkami po utwór wydrukowany.

Niepowtarzalna czcionka

Fundacja Sztuki Nowej "Znaczy się" oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłaszają międzynarodowy konkurs na projekt kroju pisma "Wisława Szymborska", skierowany do studentów i niedawnych absolwentów wyższych szkół artystycznych. Chodzi o wyłonienie charakterystycznego kroju pisma, który oddawałby ducha poezji noblistki i w którym w przyszłości wydawane byłyby jej dzieła. Nagroda główna w konkursie to 20 tys. zł.

Rejestracja zainteresowanych rozpocznie się 1 marca, nabór prac będzie trwał do 1 października, a rozstrzygnięcie nastąpi w listopadzie. Zwycięzcę wyłoni międzynarodowe jury złożone z doświadczonych grafików i typografów. W przeszłości w podobnym konkursie wyłoniono czcionkę im. Czesława Miłosza.

Wyklejanki dla przyjaciół

8 lutego w Pracowni znajdującej się w Pałacu Pod Baranami otwarta zostanie wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej.

- Pamiętam, że Wisława Szymborska zwykle produkowała te kolaże pod koniec roku i wysyłała znajomym i przyjaciołom. Wówczas trudno było wejść do niej do domu, ponieważ cała podłoga była usłana fragmentami wyciętymi z gazet. Mówiła: proszę teraz do mnie nie przychodzić, bo jestem artystką - opowiadał Rusinek.

Na wystawie będzie można zobaczyć 25 oryginalnych wyklejanek pochodzących ze zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz ich reprodukcje w powiększeniu. Wstęp na wystawę będzie bezpłatny.

- Podczas wernisażu planujemy dodatkowe atrakcje, m.in. Kwartet Okazjonalny zaśpiewa "odwódki" Wisławy Szymborskiej (żartobliwe rymowanki o skutkach picia trunków - red.) - zapowiedziała Patrycja Krauze z Pracowni. Wystawa ta ma być później prezentowana za granicą, m.in. w Rzymie.

Płyta na cześć poetki

Kulminacją obchodów będzie 11 lutego koncert zespołu Tomasz Stańko New York Quartet, który w Operze Krakowskiej zaprezentuje utwory z płyty "Wisława", inspirowanej twórczością poetki.

Podczas koncertu prowadzonego przez Magdę Umer wystąpią Tomasz Stańko i zaproszeni przez niego amerykańscy muzycy: David Virelles, Thomas Morgan i Gerald Cleaver. Krakowska publiczność będzie miała okazję usłyszeć drugie wykonanie utworów z najnowszej płyty Stańki.

Wcześniej muzycy zagrają tylko w monachijskim muzeum sztuki Haus der Kunst, a polską premierę płyty zaplanowano 12 lutego.

Wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka mówiła, że zaplanowane w związku z rocznicą śmierci noblistki wydarzenia są przygotowywane przez różne podmioty, którym zależy na kreowaniu wizerunku Krakowa jako miasta literatury.

- To, co dla mnie jest szczególnie cenne to kreatywne podejście, nowe pomysły, zachęcanie do tworzenia w oparciu o dziedzictwo, które mamy w Krakowie, nowych rzeczy - mówiła Sroka.

Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla, zmarła 1 lutego 2012 r. w Krakowie. Jest pochowana na Cmentarzu Rakowickim.

Autor: mn/ja / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 | TVN24

Pozostałe wiadomości

Drożeje woda. Argument jest taki, że jej ceny ostatnio sztucznie zaniżano, a przecież była wysoka inflacja. Wodę trzeba oszczędzać, bo skokowy wzrost cen może zaboleć.

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Źródło:
Fakty TVN

Najbliższej nocy nad Polską będą widoczne satelity telekomunikacyjne Starlink. Tak zwany kosmiczny pociąg przemknie po niebie aż cztery razy. Sprawdź, o której godzinie popatrzeć w górę.

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, wezwany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ambasador Marek Magierowski w najbliższy wtorek opuści placówkę w Waszyngtonie i wróci do Polski.

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

Źródło:
"Fakty" TVN, TVN24

Strażacy przeprowadzili w niedzielę blisko trzy tysiące interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu z dróg i chodników powalonych drzew. Silny wiatr na Warmii i Mazurach przewracał jachty na jeziorach i Zalewie Wiślanym. W jeziorze Niegocin utonął 74-letni mężczyzna. W związku z gwałtowną aurą ewakuowano obozy harcerskie.

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

W Gronówku w powiecie toruńskim doszło do zderzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Według ustaleń policji, samochód "wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby zostały ranne. Jedną z nich do szpitala przetransportował śmigłowiec LPR. Pierwszą informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt 24, PAP

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa. Dyrektor artystyczny ceremonii otwarcia przekazał, że nie nikogo nie wyszydzał, a elementem "wieczerzy" była też pojawiająca się postać Dionizosa mająca nawiązać do greckiego Olimpu, a więc i olimpizmu.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Konar drzewa runął na 61-letnią rowerzystkę w pobliżu ulicy Skrzydlatej biegnącej przez Las Łagiewnicki. - Strażacy i pogotowie pojawili się niemal w tym samym momencie. Niestety, resuscytacja krążeniowo oddechowa nie przyniosła efektu - przekazał kapitan Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi.

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Dzieci ze Strzelec Krajeńskich (województwo lubuskie) miały jechać do Grecji autokarem ze zużytymi oponami. Na szczęście do tego nie doszło. Interweniowali policjanci.

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Źródło:
PAP

To była ustawa, która była wyciągnięciem ręki w kierunku konserwatywnego środowiska Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówiła Dorota Olko (Lewica Razem) o projekcie zakładającym dekryminalizację aborcji. Michał Kamiński (PSL) mówił z kolei, że "pretensje można mieć do poszczególnych posłów, którzy głosują tak, jak uważają, że im pozwala na to sumienie". - PSL w tej sprawie ma takie stanowisko, jakie mają poszczególni posłowie i senatorowie - powiedział.

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Źródło:
TVN24

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl