Najnowsze

Najnowsze

Terroryści już nie potrzebują kryjówek

Terroryści wcale nie potrzebują kryjówek w Afganistanie, by skutecznie działać - sugeruje dziennik "Washington Post". Według gazety, dzięki globalizacji i technologiom informatycznym ich zależność od tego kraju zmalała.

Przyjaźń z posłanką Szczypińską zaszkodziła księdzu

Ks. Ireneusz Żejmo, którego zdjęcia z wieczoru spędzonego z posłanką PiS Jolantą Szczypińską obiegły tabloidy, odszedł ze swojej parafii. - Ma poczucie krzywdy i szykanowania - powiedział portalowi tvn24.pl rzecznik diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, Dariusz Jaślarz, tłumacząc decyzję duchownego.

Birma: tysiące więźniów sumienia

W birmańskich więzieniach przebywa obecnie ponad 2200 więźniów sumienia - głosi najnowszy raport Human Rights Watch. Liczba ta podwoiła się od czasu protestów z końca 2007 roku - alarmuje organizacja. W środę dotarła też wiadomość, że birmańskiej noblistce i więźniowi sumienia Ahng San Suu Kyi nie zezwolono na uczestnictwo w posiedzeniu sądu apelacyjnego, który rozpatrywał jej sprawę.

Pobicie na koncercie rapera Jest śledztwo policji

Do policji wpłynęło zawiadomienie o pobiciu podczas koncertu Pei w Zielonej Górze - dowiedział się portal tvn24.pl. Złożył je ojciec pokrzywdzonego chłopaka, który został pobity po tym, jak ze sceny nawoływał do tego raper. Natomiast urząd miejski w Zielonej Górze zapowiedział, że organizator poniesie konsekwencje incydentu. - Niedopuszczalne jest również, że firma ASPE, która koncert zorganizowała, nie poinformowała nas o takich zajściach - powiedział portalowi tvn24.pl kierownik urzędu Tomasz Nestorowicz. Firma twierdzi, że wszystko odbyło się "zgodnie z literą prawa".

Węgrzy biorą więźnia z Guantanamo

Węgierskie władze zgodziły się przyjąć jednego więźnia z amerykańskiego więzienia w bazie Guantanamo na Kubie - poinformowała premier Węgier Gordon Bajnai.

"Peja wkroczył na ścieżkę zadymy"

Stwierdzeniem "wiecie, co macie robić" Peja się zdemaskował. Wiedział bowiem, że jego nawoływanie może doprowadzić do linczu - powiedział w TVN24 psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński. I dodał: - Powinien być świadomy, co buzuje w młodych ludziach, którzy przychodzą na koncert.

Japonia ma nowego premiera

Japoński parlament zatwierdził w środę przywódcę japońskiej Partii Demokratycznej Yukio Hatoyamę na nowego premiera Kraju Kwitnącej Wiśni.

Lwów potępia Polskę za Kresy

Lwowska Rada Obwodowa potępiła polski Sejm za uchwałę z 15 lipca w sprawie "tragicznego losu Polaków na Kresach Wschodnich". Skrytykowano też wydany przez rząd zakaz wjazdu do Polski dla uczestników rajdu Bandery.

Już wcześniej się awanturował

Sobotni wybryk Pei, gdy na jego koncercie doszło pobicia jednego z uczestników, to nie jedyny skandal z udziałem rapera. O podobnym zajściu na koncercie w Opolu donosiły lokalne media. Peja miał wtedy pobić przypadkowego człowieka na przystanku autobusowym.

Juarez skąpane we krwi

Przemoc związana z narkotykami pochłonęła w tym roku w meksykańskim mieście Juarez 1647 ofiar. To więcej, niż w ciągu całego ubiegłego roku - powiedział rzecznik tamtejszego ratusza Sergio Belmonte telewizji CNN. W zeszłym roku w mieście zginęło 1607 osób.

Wydadzą na szpiegów 75 mld dolarów

75 miliardów dolarów wydają rocznie Amerykanie na sfinansowanie pracy służb wywiadowczych - ujawnił koordynator służb specjalnych w administracji prezydenta Baracka Obamy Dennis Blair. Po raz pierwszy podobne dane podano do publicznej wiadomości.

Wyprosili niewidomych z samolotu

Dwojgu niewidomym kazano wyjść z samolotu, który miał ich zabrać ze stolicy. Powód? LOT twierdzi, że na pokładzie może przebywać tylko określona liczba niepełnosprawnych, bo takie są przepisy.

Migalski stanie przed sądem

Śląska wschodząca gwiazda PiS, Marek Migalski, stanie przed sądem. Jeden z dyrektorów Uniwersytetu Śląskiego oskarża świeżo upieczonego europosła o zniesławienie. - To będzie najbardziej medialny proces w tym roku - zapowiadają na łamach "Gazety Wyborczej" katowiccy sędziowie.

Przestaną strzelać, bo egzaminy ważniejsze

Pióro silniejsze jest od miecza? W Korei Południowej nawet to jest możliwe. Armia tego kraju obiecała zachować ciszę w ciągu kilku ostatnich dni września, by nie przeszkadzać uczniom w zdawaniu egzaminu z języka angielskiego.

Pracownicy lotnisk przemycali narkotyki

W ciągu ostatnich 10 lat przemycili co najmniej 9 ton kokainy do wielu amerykańskich miast. Dziewięciu pracowników linii American Airlines działało prawdopodobnie w siatce przemycającej na pokładach samolotów kokainę z Puerto Rico do USA - poinformowały amerykańskie władze.

Na euro-reklamy najwięcej wydała PO

Ponad 4,5 mln zł wydała Platforma Obywatelska na reklamę wyborczą w radiu i telewizji podczas tegorocznej kampanii do Parlamentu Europejskiego - wynika z raportu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jak się okazuje, Prawo i Sprawiedliwość wydało na ten cel niewiele mniejszą kwotę.

Jak Zawisza został cyfrowym doradcą

Prawicowy polityk, Artur Zawisza - znajomy p.o. prezesa TVP Piotra Farfała - doradzał luksemburskiemu koncernowi SES Astra, który podpisał umowę z TVP umożliwiającą jej uruchomienie platformy cyfrowej - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Były poseł prowadzi obecnie małą firmę pod nazwą Dobre Rady.

Przepychanka w TVP

Szykuje się ostra awantura we władzach TVP. Około godz. 11 zbierze się nowa Rada Nadzorcza TVP, której posiedzenie ma się zakończyć - jak zapowiadają jej członkowie - odwołaniem Farfała i przywróceniem zawieszonych od wielu miesięcy członków zarządu Sławomira Siwka i Marcina Bochenka. Jednak Farfał, który kwestionuje legalność powołania RN, najprawdopodobniej tych decyzji nie uzna.

Wiceprezydent USA pod ostrzałem

Cztery pociski moździerzowe wystrzelono w kierunku bagdadzkiej Zielonej Strefy, gdy z niezapowiedzianą wizytą przebywał wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. W ataku tym zginęły dwie osoby, a pięć zostało rannych - poinformowała policja.

"Wariat", bo mówił prawdę o Katyniu

Prawdę o Katyniu usłyszał przypadkiem. Potem jako major KGB, skierowany do archiwum w Smoleńsku, odnalazł akta zamordowanych polskich oficerów. Zwolniony z pracy i uznany za wariata, dalej prowadził - prywatne już - śledztwo. - Dla mnie to był szok, nie wiedziałem, że był taki masowy terror - relacjonował w programie "24 godziny" Oleg Zakirow, były funkcjonariusz KGB.

Nowy trabant: debiut we Frankfurcie

Potomek starego dymiącego "trampka-mydelniczki" właśnie został zaprezentowany szerszej publiczności na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie. Jest zupełnie odmieniony - a zamiast starego dwusuwu ma silnik elektryczny.

"Wariat", bo mówił prawdę o Katyniu

Wtorek, 15 września Prawdę o Katyniu usłyszał przypadkiem. Potem jako major KGB, skierowany do archiwum w Smoleńsku, odnalazł akta zamordowanych polskich oficerów. Zwolniony z pracy i uznany za wariata, dalej prowadził - prywatne już - śledztwo. - Dla mnie to był szok, nie wiedziałem, że był taki masowy terror - relacjonował w programie "24 godziny" Oleg Zakirow, były funkcjonariusz KGB.

„Oczywiste, że prezydent mógł się, brutalnie mówiąc, gonić”

- Skoro ministerstwo sportu daje pieniądze, to jest oczywiste, że prezydent może się gonić i siatkarze nie pójdą do niego przed wizytą u premiera – takie instrukcje, według naczelnego „Wprost” Stanisława Janeckiego, miał dostać szef reprezentacji. Przynajmniej to wynikało z rozmowy, której był świadkiem.

"Ściągacze" będą odcięci od sieci?

Ciężkie czasy nadeszły dla amatorów nielegalnego ściągania plików z internetu. Francuskie Zgromadzenie Narodowe (izba niższa parlamentu) przegłosowało we wtorek ustawę pozwalającą na pozbawienie piratów dostępu do sieci.

"Nie ja odwołałem spotkanie siatkarzy z prezydentem"

Minister sportu, który poinformował o niespodziewanym odwołaniu wizyty polskich siatkarzy u prezydenta zapewnia, że był tylko posłańcem. - Ja tylko odpowiadałem na pytania dziennikarzy. Podałem informację, jaką uzyskałem od działaczy PZPS – wyjaśniał w „Kropce nad i” Mirosław Drzewiecki.

Bez tarczy nie będzie redukcji broni nuklearnej?

Republikańska opozycja w Kongresie USA naciska, by administracja Baracka Obamy wybudowała w Polsce i Czechach tarczę antyrakietową. Sugerują jednocześnie, że jeśli prezydent zrezygnuje z tarczy, oni nie poprą układu o redukcji strategicznej broni nuklearnej (START).

„Uchwała oznacza: ustępujemy Rosji”

- Uchwałą mówimy Rosjanom: w 70. rocznicę agresji ZSRR ustępujemy wam – uważa Ludwik Dorn. W wypracowanym w ogniu sejmowych walk dokumencie znalazł się kompromisowy zapis, że Katyń to „zbrodnia o znamionach ludobójstwa”, a to - zdaniem polityka, za mało. Ryszard Kalisz z kolei wstydzi się za sposób dojścia do kompromisu.

Hotel Lambert nie do przeróbki

Paryski sąd administracyjny częściowo wstrzymał kontrowersyjną przebudowę znanej paryskiej rezydencji, Hotelu Lambert, której dokonać chciał obecny właściciel - brat emirata Kataru. Ambasador RP w Paryżu uznał za satysfakcjonującą tę decyzję, dotyczącą niegdyś czołowego ośrodka polskiej emigracji we Francji.