Najnowsze

Najnowsze

Wybiło czujniki. „Ryzyko było akceptowalne”

W nocy na dzień przed katastrofą w „Śląsku” liczniki metanu wybiło dwa razy, prąd się odłączył. Połączono go z powrotem, a ludzi posłano nazajutrz do pracy. A żadne zgłoszenia o stanie liczników nie zostało najprawdopodobniej zarejestrowane. Dlaczego? Bo nie było sytuacji alarmowej – tłumaczy rzecznik kopalni "Wujek-Śląsk" inż. Andrzej Bielecki.

Prokuratura: otrucie Juszczenki sfingowane

Ukraińska prokuratura twierdzi, że współpracownicy i najbliższa rodzina Wiktora Juszczenki sfingowali jego otrucie - pisze "Rzeczpospolita". Szefowa wydziału ds. kryminalnych Łarysa Czerednyczenko opublikowała w tej sprawie raport ze śledztwa, w którym powołuje się na wnioski sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia okoliczności zamachu na głowę państwa.

"Wcześniej czy później na Woronicza wejdziemy"

Ekipy wszystkich stacji telewizyjnych - poza TVP - oraz dziennikarze radiowi i prasowi tłumnie przywitali nowego p.o. prezesa Bogusława Szwedę. Zgodnie z przewidywaniami jego poprzednik Piotr Farfał nie wpuścił go do budynku TVP. - Wcześniej czy później do spółki wejdziemy - prezentował urzędowy optymizm Szwedo.

Umorzono wątki o groźbach i naciskach ws. CASY

Śledczy umorzyli jednocześnie dwa wątki śledztwa w sprawie katastrofy wojskowego samolotu CASA. Jeden z nich dotyczył pogróżek wobec brata jednego z pilotów i jego siostry. Nieznajomi mieli mu grozić i żądać, by się sprawą nie interesował. Jednocześnie po raz kolejny przedłużono śledztwo, tym razem o trzy miesiące. Samolot rozbił się w styczniu 2008 roku, zginęło 20 osób.

Miedwiediew jedzie do Szwajcarii

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew rozpoczyna w poniedziałek dwudniową wizytę oficjalną w Szwajcarii. Będzie to pierwsza w historii dwustronnych stosunków wizyta państwowa rosyjskiego przywódcy w tym alpejskim kraju.

Dwie kopalnie, jeden nadzór

Film pokazujący fałszowanie czujników metanu nagrano w innej kopalni, niż podał TVN - zarzuca "Rzeczpospolita". TVN24 nie informował jednak, że został on nagrany na terenie oddziału „Śląsk”, tylko w kopalni "Wujek-Śląsk" - która obejmuje oddział katowicki i ten w Rudzie Śląskiej, gdzie doszło do tragedii. A w obydwu zakładach funkcjonuje ten sam nadzór.

"Duża gafa prezydenta"

To duża gafa, że Lech Kaczyński wprowadza żałobę narodową i jednocześnie tańczy na scenie - powiedział w TVN24 Paweł Piskorski z SD. Krytycznie zachowanie głowy państwa podczas niedzielnych dożynek ocenił także wicepremier Waldemar Pawlak. - To trochę nie na czasie - skomentował.

Rodziny zobaczą ciała zmarłych górników

Ciała górników, którzy zginęli po katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk", mają zostać w poniedziałek okazane rodzinom. Śledczy z prokuratury w Katowicach, którzy prowadzą sprawę, mają nadzieję, że dzięki temu uda się zidentyfikować zmarłych bez konieczności przeprowadzania testów DNA.

"Tam ciągle naraża się życie"

- Notorycznie łamane są normy bezpieczeństwa – twierdzą górnicy z kopalni "Wujek-Śląsk" w rozmowie z TVN24. Kilka dni przed tragedią czujniki alarmowały o niebezpiecznym stężeniu metanu, a górników wycofywano – pisze "Rz".

Starcia w Somalii. 17 zabitych

Krwawe starcia w Somalii. W strzelaninie pomiędzy siłami rządowymi, a islamskimi rebeliantami zginęło co najmniej 17 osób. Liczba ofiar może się zwiększyć.

Pawlak: Grad gra w jednej drużynie z Farfałem

Waldemar Pawlak krytykuje działania koalicjanta w TVP. – Minister skarbu gra w jednej drużynie z Piotrem Farfałem. Decyzje przez niego podejmowane niestety pozostawiają ślady, które nie najlepiej świadczą o naszym koalicyjnym partnerze – ocenił wicepremier w "Radiu Zet".

5 ton kokainy na statku

Prawie pięć ton kokainy przejęła panamska straż przybrzeżna. Narkotyki znajdowały się na statku, który przypłynął do portu Colon. Aresztowano sześć osób: trzech Panamczyków, dwóch Wenezuelczyków i Peruwiańczyka.

"Bez dodatkowych żołnierzy przegramy tę wojnę"

Jeśli do Afganistanu nie zostaną wysłane dodatkowe siły, to misja zakończy się porażką - wynika z tajnego raportu szefa wojsk USA i NATO. Fragmenty tego raportu opublikował w poniedziałek "Washington Post".

"Przepychanek z ochroną nie będzie"

Na pewno nie będzie żadnych przepychanek z ochroną - zapewnia nowy p.o. prezesa TVP Bogusław Szwedo w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Dalej planuje o 10. wejść do siedziby TVP na Woronicza. Najpewniej pocałuje klamkę, bo Piotr Farfał nie uznaje ani niedawno powołanej rady nadzorczej, ani jej decyzji i już zapowiedział, że Szwedo nie wpuści.

Abramowicz laserem w paparazzich

Rosyjski multimiliarder Roman Abramowicz ma nową broń przeciwko paparazzim. Na jego najnowszym jachcie zainstalowano specjalne urządzenie laserowe, które będzie blokowało obiektywy aparatów.

Podwójnie poproszę

Z grubsza wiadomo, że w Ameryce wszystko jest większe. Większe samochody, większa armia i większy dług publiczny. Ale żeby aż tak większe?

Platforma już ma strategię na wybory

Przed wyborami prezydenckimi nie będzie trudnych tematów, które mogłyby popsuć sondaże - postanowiła PO. I dlatego do szuflady trafią ustawy o KRUS i finansowaniu leczenia, a wróci spór o in vitro oraz IPN. Pojawi się też nowy pakiet dla firm - pisze "Rzeczpospolita".

Steinbach zasiądzie w radzie po wyborach?

Bawarska chadecka partia CSU zapowiedziała, że po wyborach "zadba o to", by Erika Steinbach znalazła się w radzie fundacji, której celem będzie upamiętnianie powojennych wysiedleń. Zapowiedź ta znalazła się w oświadczeniu Stephana Mayera, który w partii odpowiada za sprawy dotyczące wypędzonych.

W Stanach reprezentują nas Republikanie

200 tysięcy dolarów zapłaciła ambasada RP w Waszyngtonie amerykańskiej firmie lobbingowej BGR Holding, za reprezentowanie polskich interesów w stolicy USA. Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego gdyby nie fakt, że w rządzonej przez Demokratów Ameryce, Polacy wybrali usługi firmy prowadzonej przez Republikanów.

Uchodźcy bronią "Dżungli"

Kilkuset imigrantów protestuje we Francji. Nie chcą, by władze zlikwidowali dziki obóz, w którym mieszkają. W lesie pod Calais - znanym punkcie nielegalnego tranzytu tysięcy imigrantów z Francji do Anglii - mieszka około 600 uchodźców.

Polska w żałobie

Flagi państwowe opuszczone do połowy masztu, odwołane imprezy masowe, sportowe i koncerty. O godzinie 6 rozpoczęła się dwudniowa żałoba narodowa po katastrofie w kopalni Wujek Śląsk, w której zginęło 13 górników.

Zagrali o "Pokój bez granic"

Setki tysięcy ludzi wypełniły w niedzielę szczelnie Plac Rewolucji w Hawanie, na którym odbył się koncert rockowy pod hasłem "Pokój bez granic". Jego celem miało być zbliżenie między Kubańczykami przebywającymi na emigracji w Stanach Zjednoczonych z ich rodakami na Kubie.

Rektorzy kontra Ministerstwo Nauki

Nasila się spór pomiędzy Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a środowiskiem akademickim. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", poirytowani działaniami resortu rektorzy uczelni postanowili sami stworzyć strategię rozwoju dla swoich szkół.

336 razy "tak"

Magiczna data, w której dzień i miesiąc tworzą kombinację cyfr równą rokowi, ma przynieść szczęście 168 singapurskim parom młodym, które postanowiły wziąć zbiorowy ślub w miejscowym ogrodzie botanicznym.

Nagrody Emmy rozdane

Amerykańska Akademia Sztuki Telewizyjnej po raz 61. przyznała swoje nagrody. Najlepszą aktorką pierwszoplanową została uznana Toni Collette z serialu "United States of Tara", a najlepszym aktorem Alec Baldwin za "Rockefeller Plaza 30".

Izraelskie czołgi zabiły dwóch Palestyńczyków

Izraelska armia otworzyła w niedzielę ogień na północny rejon przygraniczny Strefy Gazy, zabijając dwóch Palestyńczyków. Trzeci został ranny. Mężczyźni mieli podkładać przy płocie granicznym materiały wybuchowe.

Lekarka zmarła na A/H1N1

Pierwszy przypadek zgonu z powodu grypy A/H1N1 zarejestrowali w swoim kraju Rosjanie. Kobieta zmarła na początku września.

Adres dowódcy GROM w internecie

Obecny dowódca tajnej jednostki specjalnej GROM, choć zabrania tego prawo, jest formalnie prezesem prywatnej spółki, która mieści się w jego domu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". - Biznes nigdy nie wystartował - broni się pułkownik Dariusz Zawadka.

"Zrobią wszystko, by pracować”

Niedziela, 20 września Mimo straszliwej śmierci górników na dole w kopalni, mimo cierpienia ich rodzin – nic się nie zmieni, górnicy nadal będą milczeć o nieprawidłowościach i nie upomną się o swoje bezpieczeństwo – tak uważa emerytowany górnik z wieloletnim stażem. – Teraz górnikami się pomiata. Ci ludzie będą robić wszystko, żeby pracować – będą się bać – mówi.