Najnowsze

Najnowsze

Odwrócone piramidy znikają z Warszawy

W Warszawie trwa rozbiórka awangardowego biurowca grupy chemicznej "Ciech". O zniszczeniu budynku w kształcie dwóch odwróconych piramid zdecydował prywatny inwestor, który jest obecnie jego właścicielem.

Deklaracja Mubaraka to dla USA zbyt mało

Prezydent USA Barack Obama naciska na swojego odpowiednika w Egipcie, Hosniego Mubaraka, by ten jak najszybciej rozpoczął demokratyczną transformację kraju. We wtorek wieczorem obaj przywódcy rozmawiali ze sobą przez telefon pół godziny. Wcześniej Mubarak oświadczył w telewizyjnym wystąpieniu, że nie będzie się ubiegał o reelekcję we wrześniowych wyborach.

Alfa i omega w Egipcie. Armia

Mają szacunek ulicy i zaufanie ludzi władzy. Wojskowi - zdaniem większości specjalistów, to od ich decyzji zależą losy masowych protestów w Egipcie i prezydenta Hosniego Mubaraka. Ale czym naprawdę jest najliczniejsza w świecie arabskim armia?

Ameryka stawia na generałów

Suleiman, Tantawi, Annan – ten wojskowy triumwirat ma w miarę bezpiecznie przeprowadzić Egipt do ery „po Mubaraku” - wynika z ocen znanego ośrodka analitycznego STRATFOR. Z punktu widzenia interesów amerykańsko-izraelskich byłby to scenariusz optymalny. Po pierwsze, armia zachowałaby dominującą pozycję w Egipcie. Po drugie, oznaczałoby to zachowanie dotychczasowej linii polityki zagranicznej.

"Kropka nad i" 01.02

Wtorek, 1 lutego - Nic złego się nie dzieje - przekonywał niegdyś członek Platformy Obywatelskiej, obecnie poseł niezrzeszony Kazimierz Kutz w "Kropce nad i", pytany o spadające poparcie dla rządzącej partii. Zdaniem Kutza, postępowanie premiera Donalda Tuska w sprawie wyjaśniania okoliczności katastrofy smoleńskiej jest słuszne. - Nie daje się wciągnąć w wojnę polsko-polską - powiedział poseł.

"Jest dobrze. Czołgów nie ma, ale robi się pusto"

"Jest w porządku", "w kurortach spokojnie", "wojska tyle, co w telewizji" - uspokajają polscy turyści wracający z Egiptu. Wszyscy zapewniali, że czuli się bezpieczni. Część Polaków zdecydowała się jednak skrócić urlop w obawie przed tym, co może się jeszcze wydarzyć. Przez największe miasta Egiptu od tygodnia przelewa się fala protestów. Podczas demonstracji, według niektórych źródeł, mogło już zginąć nawet 300 osób.

PJN, czyli "zlepek grupek o różnych interesach"

Wtorek, 1 lutego Wczoraj koledzy z jednej partii, dzisiaj ostro atakujący się politycy: Adam Hofman i Elżbieta Jakubiak ostro starli się w w TVN24. Powód? Różne oceny na temat PJN i osób, które tworzą ugrupowanie. - To taki zlepek grupek o przeciwstawnych interesach - charakteryzował ich w "Rozmowie Rymanowskiego" poseł. - W pewnych momentach PiS przekracza granice dobrego smaku - odpowiadała posłanka.

Subwencje na dobroczynność? Prawo nie pozwala

Pięć lat temu Platforma Obywatelska deklarowała, że wszystkie pieniądze otrzymane z subwencji przekaże na cele charytatywne. Dzisiaj politycy PO nie pamiętają o tych deklaracjach. Ale nawet gdyby pamiętali, zdałoby się to na nic, bo zgodnie z polskim prawem pieniędzy z subwencji na cele dobroczynne przeznaczyć nie można.

Rosjanie zgubili satelitę

Geodezyjny satelita wojskowy nie znalazł się w wyznaczonym czasie w strefie łączności radiowej - poinformowały rosyjskie agencje. Satelitę wystrzelono we wtorek z kosmodromu w Plesiecku na północy Rosji,

PJN, czyli "zlepek grupek o różnych interesach"

Wczoraj koledzy z jednej partii, dzisiaj ostro atakujący się politycy: Adam Hofman i Elżbieta Jakubiak ostro starli się w w TVN24. Powód? Różne oceny na temat PJN i osób, które tworzą ugrupowanie. - To taki zlepek grupek o przeciwstawnych interesach - charakteryzował ich w "Rozmowie Rymanowskiego" poseł. - W pewnych momentach PiS przekracza granice dobrego smaku - odpowiadała posłanka.

Bruksela przyjrzy się, czy nie dyskryminujemy gejów

Komisja Europejska przyjrzy się funkcjonowaniu polskich urzędów stanu cywilnego i sprawdzi czy nie dyskryminują one związków homoseksualnych. Kampania Przeciw Homofobii poskarżyła się, że urzędy nie wydają świadectw stanu cywilnego polskim gejom i lesbijkom chcącym zawrzeć związki za granicą.

"Jestem wdzięczna. Teraz możemy żyć jak wolni ludzie"

Wietnamska opozycjonistka i obrończyni praw człowieka Ton Van Anh, która prawie od 20 lat przebywa w Polsce, od wtorku jest Polką. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wniosek o przyznaniu jej obywatelstwa. Van Anh od wielu lat działa na rzecz budowania struktur demokratycznych w Wietnamie i praw mniejszości wietnamskiej w Polsce. W ojczystym kraju groziła jej deportacja i osadzenie w obozie koncentracyjnym. Dziś mówi, że czuje ulgę. - To dobry znak, żeby zwrócić uwagę na problem uchodźców - przyznaje.

"Panowie, zachowajcie honor!"

Wojna między Stanisławem Żuchowskim a Edmundem Klichem, czyli byłym i obecnym przewodniczącym Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, jest "niepoważna i niesmaczna". Tak twierdzi były wiceminister obrony Janusz Zemke, który przy okazji apeluje do Żuchowskiego i Klicha "o zachowanie honoru, nawet w trudnych czasach".

Wójt, co ścieki pompuje do Kampinosu

Kampinoski Park Narodowy - oaza ciszy i łagodnej przyrody u wrót stolicy. Naprawdę? - Nie da się wytrzymać, smród jest straszliwy - mówią mieszkańcy. To wójt gminy Izabelin wypompowuje ścieki z kanalizacji w puszczańskie zarośla. Jak przekonuje, "samo się wylało i wypompowało".

Karetka? Sygnał? Mandat!

Karetka z Koszalina wiozła kobietę z odciętym palcem do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Sprawa była pilna: do tego, czy odpowiednio szybko dotrze na miejsce zależały szanse uratowania feralnego kciuka. Więc sygnał, migające koguty - pojazd uprzywilejowany. Tylko po drodze stał fotoradar straży miejskiej w Karlinie.

Muzeum Auschwitz w internecie bez ".pl"?

Końcówka ".pl" może niebawem zniknąć z adresów stron internetowych muzeum Auschwitz-Birkenau, muzeum Stutthof i muzeum na Majdanku. Z prośbą o zmianę zwrócił się do szefów tych instytucji minister kultury Bogdan Zdrojewski. Chodzi o to, jak wyjaśnia minister, aby "nie wywoływać mylnego skojarzenia" i nie prowokować do nazywania miejsc masowej zagłady "polskimi obozami".

Seksualnie wykorzystał ponad setkę dzieci

Ponad setka niepełnosprawnych dzieci stała się ofiarami pedofila, którym okazał się terapeuta pracujący w kilku domach opieki w Szwajcarii i Niemczech. Policja poinformowała, że 54-letni mężczyzna przyznał się do ich seksualnego wykorzystywania.

Ze złomu wycisnęli 40 milionów

Szajka naciagająca fiskusa na złom w rękach świętokrzyskiej policji. Pięć osób pod przykrywką legalnej działalności tworzyło fikcyjne faktury na metale kolorowe - bez płacenia podatku VAT. Skarb Państwa według funkcjonariuszy stracił na ich procederze około 40 milionów złotych.

Nie dogadał się z narzeczoną, porwał jej matkę

36-latek z Łodzi nie mógł pogodzić się z rozstaniem ze swoją ciężarną konkubiną. Ponieważ nie wiedział, gdzie przebywa dziewczyna, postanowił porwać jej matkę, swoją niedoszłą teściową. Próbował też wymusić na niej 30 tys. zł za "wkład w związek". Policja zatrzymała porywacza i jego 20-letniego wspólnika.

Irlandia wyrzuca rosyjskiego dyplomatę

Irlandzkie władze poinformowały, że wydalają z kraju rosyjskiego dyplomatę z ambasady w Dublinie. Jak twierdzą, rosyjscy agenci ukradli dokumenty tożsamości sześciu irlandzkich obywateli, aby wykorzystać je w działalności szpiegowskiej na terenie USA.

Policja zwinęła studencki biznes

Lubelski student wziął sobie do serca, że już na studiach trzeba myśleć o biznesie. Branża okazał się dochodowa, interes szedł całkiem nieźle - do czasu aż do drzwi zastukali policjanci. Przejęty przez nich towar oszacowano na 800 tysięcy złotych.

Schetyna: Pierwsza "piątka" nie dla Chlebowskiego

Grzegorz Schetyna nie wyklucza, że Zbigniew Chlebowski i Mirosław Drzewiecki znajdą się na listach wyborczych PO. - To zależy od szefów regionów. Chlebowskiego nie będzie w (pierwszej) piątce. Nie mam wiedzy na temat sytuacji posła Drzewieckiego - powiedział dziennikarzom marszałek Sejmu i jeden z liderów Platformy Obywatelskiej.

Ponad dwieście ofiar zamieszek w Tunezji

Podczas zamieszek w Tunezji, które doprowadziły do obalenia 14 stycznia prezydenta Ben Alego, zginęło 219 osób, a 520 zostało rannych - podał w Tunisie Bacre Ndiaye, szef misji Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

Ludzie na ulicach. Król wyrzuca rząd

Jordański król ugiął się przed żądaniami opozycji i zdymisjonował dotychczasowy rząd. Obywatele Jordanii wyszli na ulice zainspirowani wydarzeniami w Tunezji. Po obaleniu dyktatury w Tunisie doszło do dotychczas bezprecedensowych protestów w Ammanie.

Płonie sortownia odpadów

Trzynaście zastępów straży pożarnej gasi halę w Ostrowie Wielkopolskim, w której segreguje się odpady. Pożar wciąż nie jest opanowany. Przy ul. Lotniczej był @SzymonOstrow, który zamieścił na stronie Kontaktu 24 swój film.

Walka z dyktaturą kosztowała życie 300 Egipcjan?

- Od początku protestów w Egipcie zginęło około 300 osób - stwierdziła Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka. Navi Pillay podkreśliła jednak, że są to "niepotwierdzone dane".