Najnowsze

Najnowsze

Nie wszędzie szkoły przyjmą uczniów

Podczas tegorocznych powodzi w całej Polsce woda zniszczyła 808 szkół. Straty były zróżnicowane - od niewielkich, związanych z zalaniem piwnic, do dużych, wymagających wielkich remontów. Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznaje, że nie wszędzie całość prac zdołano wykonać przed 1 września.

Zaczęli wiercić. Sukces dopiero za ok. 100 dni

W nocy z poniedziałku na wtorek rozpoczęło się wiercenie szybu, który ma doprowadzić do uwolnienia zasypanych na początku miesiąca chilijskich górników. Jak podają władze, akcja w kopalni złota i miedzi w Copiapo może potrwać nawet 120 dni, a co najmniej 90.

"Policjanci krzyczeli: Schowaj się! Na ziemię!"

Dzień po strzelaninie, w której zginęło siedem osób i sam napastnik, w Bratysławie panuje niedowierzanie, strach i rozpacz. - Coś takiego jeszcze nigdy się nie zdarzyło w naszej historii - powiedział agencji AP jeden ze świadków strzelaniny.

Po 20 latach odnaleźli alpinistę

W Górach Skalistych w Kanadzie znaleziono ciało zaginionego przed ponad dwiema dekadami alpinisty. Zakonserwowane w lodzie zwłoki mężczyzny były w niemal nienaruszonym stanie.

Paryż i Londyn gotowe podzielić się lotniskowcami

Wielka Brytania i Francja są bliskie ogłoszenia planów wspólnego wykorzystania swoich lotniskowców - donosi brytyjski "The Independent". Jak zauważa gazeta, to pozwoliłoby na rezygnację z budowy jednego z dwóch zapowiedzianych na 2007 rok brytyjskich lotniskowców, ale jednocześnie zagroziłoby tysiącom miejsc pracy w wyspiarskich stoczniach.

"Barbie" schwytany

Jeden z przywódców potężnego kartelu narkotykowego Beltran Leyva został schwytany przez meksykańską policję. Edgara Valdeza Villareala - pseudonim "Barbie" - od lat szukali też Amerykanie i oferowali za niego ogromne pieniądze.

KE: umowa gazowa z Rosją "niezgodna z prawem"

Komisja Europejska kwestionuje porozumienie gazowe Polski z Rosją, które już w lutym zatwierdził rząd. Zdaniem KE, Moskwa narzucając Warszawie umowę sprzeczną z prawem unijnym, podważa reformy rynku gazowego całej wspólnoty europejskiej.

"31 sierpnia zużyłem przed bramą Stoczni 30 rolek filmu"

Do redakcji Kontaktu 24 trafiło kilkadziesiąt kolorowych, nigdzie niepublikowanych zdjęć, pokazujących historyczne wydarzenia sprzed 30 lat. Nadesłał je pan Alojzy Bończa-Tomaszewski. "Przeżyłem wzruszający moment ogłoszenia przez Lecha Wałęsę zwycięstwa strajkujących i zakończenie strajku" – napisał internauta. Jego zdjęcia są bardzo dobrym uzupełnieniem tych wszystkich materiałów, które otrzymaliśmy od Państwa w ramach akcji "Wasz Sierpień '80".

Polska żąda ekstradycji finansisty

RPA rozpatruje wnioski polskich śledczych o wydanie Janusza Lazarowicza, byłego szefa XIV Narodowego Funduszu Inwestycyjnego, ściganego listem gończym za podżeganie do zabójstwa maklera giełdowego Piotra Głowali - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Czy w Rybniku policja mogła działać sprawniej?

Czy akcja zatrzymania strzelającego na oślep mężczyzny z Rybnika mogła zostać przeprowadzona sprawniej? Czy zachowano wszystkie środki ostrożności? Na pytania te odpowie analiza policyjnej operacji. Jednak już teraz specjaliści zwracają uwagę na pewne niedociągnięcia.

Proponują deportacje za agresywne żebranie

Francja chce wprowadzić kolejne obostrzenia w prawie imigracyjnym. - Rząd proponuje poprawki do przepisów, pozwalające na deportację obcokrajowców w przypadku zagrożenia porządku publicznego przez powtarzające się kradzieże lub agresywne żebranie - poinformował minister ds. imigracji Eric Besson.

Berlusconi i Kadafi z rumakami o przyjaźni

Przywódca Libii Muammar Kadafi i premier Włoch Silvio Berlusconi z rozmachem świętowali drugą rocznicę podpisania układu o przyjaźni między obu krajami. Ceremonię w rzymskich koszarach uświetniły pokazy kawalerii na 30 rumakach.

Cukrzykom trudniej o prawo jazdy

Chorym na cukrzycę i epilepsję będzie trudniej zdobyć prawo jazdy. Ci pierwsi będą musieli m.in. przedstawić opinię diabetologa. Z kolei osoby, u których atak padaczki stwierdzono w ciągu ostatnich dwóch lat, prawa jazdy nie otrzymają wcale. To założenia nowych przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Odwykowy biznes wart miliardy

Leczenie narkomanii to biznes. Odwykowy rynek w Polsce wart jest od pięciu do ośmiu miliardów złotych - szacuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Internet "polubił" Krzywonos

Henryka Krzywonos - jedna z bohaterek sierpniowego strajku, stała się również bohaterką internetu. Po swoim poniedziałkowym wystąpieniu na obchodach 30 rocznicy "Solidarności" na portalu społecznościowym Facebook w ciągu zaledwie kilku godzin "polubiło ją" cztery tysiące internautów.

Obiecał rząd, gminy dopłacą

Do siedmioprocentowych podwyżek dla nauczycieli obiecanych przez rząd będą musiały dopłacić samorządy. W ubiegłym roku gminy w całej Polsce kosztowało to do 250 milionów złotych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wyrok ws. "agenturalnej przeszłości" Wałęsy

Dziś ma być ogłoszony wyrok ws. Lech Wałęsa kontra Krzysztof Wyszkowski. Były prezydent pozwał byłego działacza Wolnych Związków Zawodowych za nazwanie go "agentem Służby Bezpieczeństwa".

Clinton: Polska kwitnącą demokracją

Hillary Clinton z okazji 30. rocznicy powstania Solidarności złożyła Polsce życzenia. "Polska jest teraz kluczowym sojusznikiem w NATO, kwitnącą demokracją i promieniem nadziei dla wielu, którzy żyją jeszcze w ucisku", napisała amerykańska sekretarz stanu w specjalnym oświadczeniu.

"Solidarność. Twój anioł Wolność ma na imię"

Wtorek to kolejny dzień obchodów 30. rocznicy Solidarności. W południe w Gdańsku odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Wieczorem w Stoczni Gdańskiej odbędzie się natomiast widowisko muzyczne "Solidarność. Twój anioł Wolność ma na imię". Udział w drugiej części obchodów zapowiedzieli m.in. Bronisław Komorowski, Donald Tusk. Lech Wałęsa swoją obecność odwołał.

Krzywonos: Poseł PiS nazwał mnie głupią krową

- Parsknąłem śmiechem, to było żenujące i nieładne - ocenił w TVN24 Zbigniew Janas krytyczną reakcję przeciwników Henryki Krzywonos na jej wystąpienie. Ona sama wyjawiła, że gdy wychodziła z sali, poseł PiS Andrzej Jaworski nazwał ją "głupią krową". Wiceszef gdańskiej "Solidarności" Karol Guzikiewicz bronił swoich kolegów i zarzucił Krzywonos, że zapomniała, czym są sprawy socjalne.

Earl nabiera siły

Huragan Earl zaklasyfikowany do trzeciej kategorii przechodzi nad północno-wschodnimi Karaibami i wciąż się wzmacnia. Towarzyszą mu wiatry przekraczające 200 km na godzinę - poinformowało w poniedziałek amerykańskie Krajowe Centrum Huraganów (NHC).

USA żądają konkretów ws. atomu

Najpierw konkretne kroki Korei Północnej ws. rezygnacji z programu nuklearnego, dopiero potem ewentualne złagodzenie sankcji wymierzonych w Phenian - takie jest wyrażone w poniedziałek stanowisko władz USA. Także w poniedziałek prezydent USA Barack Obama rozszerzył zakres sankcji finansowych skierowanych przeciwko reżimowi Kim Dzong Ila.

Polacy dobrze o Solidarności

Większość Polaków uważa, że strajki z 1980 roku i powstanie pierwszej Solidarności były korzystne dla naszego kraju - wynika z sondażu TNS OBOP. Według danych, większość z nas jest zdania, że bez "S" Polska nie byłaby takim krajem, jakim jest obecnie.

O połowę więcej zgonów w Moskwie

W lipcu w Moskwie śmiertelność wzrosła o ponad 50 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku - oficjalnie przyznało po raz pierwszy rosyjskie ministerstwo zdrowia. Zdaniem resortu, odpowiedzialne są za to tegoroczne rekordowe upały.

"Powiedział, że weźmiemy ślub kościelny"

Uwięzieni w chilijskiej kopalni w Copiapo górnicy zgodnie z zapowiedziami po raz pierwszy mieli okazję porozmawiać ze swymi rodzinami przez telefon. Każdy jednak miał na to tylko minutę. Nakręcili też kolejny film. W nocy w poniedziałku na wtorek wiertarka australijskiego projektu Strata 950 rozpocznie wiercenie 702-metrowego szybu w kierunku zasypanych.

Meksykanie wyrzucają co 10 policjanta

Prawie 10 proc. oficerów meksykańskiej policji federalnej zostało zwolnionych w wyniku walki z korupcją. Władze uznały, że 3200 zwolnionych funkcjonariuszy albo nie wykonywało właściwie swojej pracy, albo było zamieszanych w afery korupcyjne - lub miało związki ze światem przestępczym.

Nowy szef gabinetu prezydenta?

Funkcję szefa gabinetu prezydenta Bronisława Komorowskiego ma od września pełnić Paweł Lisiewicz - obecny dyrektor Biura Komunikacji Społecznej w resorcie skarbu. Informacja pochodzi ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Prezydenta. O tym, że Lisiewicz jest kandydatem na szefa gabinetu prezydenta napisała też poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Dwaj Polacy ranni w Afganistanie

Dwóch polskich żołnierzy zostało rannych w Afganistanie. Ostrzelany został polski konwój logistyczny, który przemieszczał się z bazy Four Corners do Ghazni. Zdaniem lekarzy stan rannych jest stabilny.

"Biała księga" PiS-u prawie gotowa

"Biała księga" w sprawie katastrofy smoleńskiej - przygotowywana przez Prawo i Sprawiedliwość - wykazać ma "związek przyczynowo-skutkowy między wydarzeniami sprzed 10 kwietnia a postawą rządu już po katastrofie". Trafić ma do polskiej i europejskiej opinii publicznej - zapowiedział prezes partii, Jarosław Kaczyński. Dokument ma być gotowy w ciągu kilkunastu dni.