Najnowsze

Najnowsze

Generałowie za byłym prezydentem

Prokuratura, która prowadzi śledztwo przeciwko byłemu prezydentowi Leonidowi Kuczmie w sprawie śmierci dziennikarza Georgija Gongadzego, powinna wznowić postępowanie przeciw jego ochroniarzowi Mykole Melnyczence. Uważa tak trzech ukraińskich generałów, którzy wstawili się za Kuczmą.

Pasażerowie Jaka-40 ze statusem pokrzywdzonych

Pasażerowie Jaka-40, który 10 kwietnia 2010 roku wylądował w Smoleńsku, otrzymali w śledztwie status osób pokrzywdzonych - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa. Decyzja ta dotyczy odrębnego wątku śledztwa ws. katastrofy, który od końca marca badają wojskowi prokuratorzy. Sprawdzają oni, czy piloci nie złamali prawa lądując w złych warunkach atmosferycznych.

Englert wyrzuci Szapołowską

Dyrektor artystyczny Teatru Narodowego Jan Englert zapowiedział rozwiązanie umowy z aktorką Grażyną Szapołowską. 9 kwietnia nie pojawiła się ona w teatrze, gdzie miała zagrać w "Tangu" Sławomira Mrożka, bo... wybrała zasiadanie w jury programu telewizyjnego.

Gruszka zablokowała skrzyżowanie

Gruszka betoniarki spadła z samochodu ciężarowego blokując na dwie godziny ruch na jednym z białostockich skrzyżowań. Zdjęcia nadesłał do redakcji Kontaktu 24 @Romek.

"Nie wrócę do elektrowni, chyba że będę głodował"

Poważna awaria w elektrowni atomowej Fukushima I skupiła uwagę mediów na japońskim przemyśle energetyki jądrowej. Spowodowało to ujawnienie skrywanych sekretów o realiach pracy w japońskich elektrowniach. Okazuje się, że ponad 80 procent pracowników to słabo opłacani najemni robotnicy, którzy z narażeniem życia pracują w warunkach silnego promieniowania i są zastraszani, aby z nikim o tym nie rozmawiać.

Podejrzany o "niesłowiańskim wyglądzie". Trzy wersje zamachu

O przeprowadzenie zamachu w mińskim metrze, w którym zginęło 12 osób, podejrzany jest młody mężczyzna o niesłowiańskim wyglądzie - poinformował szef białoruskiego KGB Wadzim Zajcau. Dodał, że w związku z zamachem zatrzymano dotąd trzech ludzi, a KGB ma trzy wersje motywów, które mogły stać za zamachem na mińskie metro.

Dinozaury naruszają prawa osobiste?

W "Parku Jurajskim" pożerały ludzi, w Zatorze męczą nadmiernym hałasem. Mowa o dinozaurach, które trafiły na wokandę. W Krakowie ruszył proces o naruszenie dóbr osobistych przez nadmierny hałas, powodowany m.in. przez podobizny dinozaurów w parku rozrywki. Wytoczyła go spółce władającej parkiem mieszkanka sąsiedniej posesji.

"Mieli związane ręce, strzelano w głowy"

Oddziały Kaddafiego najprawdopodobniej dokonywały egzekucji pojmanych powstańców w pobliżu miasta Adżdabija - twierdzi Amnesty Internationa, której badacze w ostatnich dniach widzieli ciała dwóch rebeliantów ze śladami egzekucji.

Złapał Annę Frank, służył RFN

Oficer Gestapo, który aresztował Annę Frank, był jednym setek hitlerowskich oprawców, którzy po II wojnie światowej zostali zatrudnieni przez wywiad Zachodnich Niemiec. Byli naziści służyli nowym Niemcom przez wiele lat - pisze w swojej najnowszej książce Peter Ferdinand Koch. Niemiec rzuca tym samym więcej światła na niewygodną prawdę o wykorzystaniu "doświadczenia" byłych hitlerowców po wojnie.

Porywała tłumy, przyznała się do oszustw

Ceca, bez wątpienia jedna z najbarwniejszych postaci serbskiego showbiznesu i wdowa po gangsterze oraz przywódcy oddziałów paramilitarnych Żeljko "Arkanie" Rażnatoviciu, przyznała się do malwersacji na wielką skalę.

Rodziny niepokrzywdzone w wątku organizacyjnym

Prokuratorzy z warszawskiej Pragi, którzy prowadzą śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy organizacji lotu 10 kwietnia 2010 roku, nie uznali rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej za pokrzywdzonych w tej sprawie. Bliscy zmarłych oraz ich pełnomocnicy nie będą mogli składać wniosków dowodowych, ani zaskarżać decyzji procesowych. Nie mają także dostępu do akt śledztwa.

Chcą ukarać marszałka za krytykę Kaczyńskiej

Poseł PiS Adam Rogacki (PiS) złożył do sejmowej Komisji Etyki wniosek o ukaranie Stefana Niesiołowskiego (PO). Chodzi o publiczną wypowiedź, w której marszałek skrytykował Martę Kaczyńską i promowany przez nią pomysł "Pomnika światła", upamiętniającego ofiary smoleńskiej katastrofy, który miałby powstać w Warszawie.

Jan Olszewski w szpitalu. "Był w bardzo złym stanie"

Były premier, poseł na Sejm i były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego Jan Olszewski trafił w piątek do szpitala z udarem mózgu. Jak mówi w rozmowie z tvn24.pl żona byłego premiera, jego stan jest niestabilny, ale widać poprawę w stosunku do pierwszych dni w szpitalu.

"Żelazna kopuła" nie na sprzedaż

Najnowszy izraelski system antyrakietowy "Iron Dome" ("Żelazna Kopuła") działa i spisuje się bardzo dobrze. Dlatego też wiele krajów wyraziło chęć zakupienia systemu. Tel Awiw zapowiada jednak, że na sprzedaż swoich rozwiązań nie ma ochoty.

Siedmiolatka zastrzeliła czterolatkę. Dziadek usłyszał zarzuty

W Kaszewskiej Woli k. Radomia siedmiolatka znalazła karabinek i w trakcie zabawy śmiertelnie postrzeliła czteroletnią dziewczynkę. We wtorek prokuratura oskarżyła 55-letniego mężczyznę, dziadka starszej dziewczynki, który pozostawił bez opieki gotową do strzału broń palną.

Palestyńczycy gotowi do przejęcia rządów

"Władze Autonomii Palestyńskiej, z prezydentem Mahmudem Abbasem na czele, są w dużym stopniu przygotowane do rządzenia przyszłym państwem palestyńskim", wynika z opublikowanego w Jerozolimie raportu ONZ.

Papierosy ukrył w pianinie

Przemyt prawie 4 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej prawie 35 tys. zł udaremnili 10 kwietnia funkcjonariusze Służby Celnej z Budziska. Kontrabandę celnicy odkryli podczas kontroli dostawczego volkswagena na litewskich numerach. Papierosy były ukryte w dwóch przewożonych w samochodzie pianinach.

Kondolencje dla "bliskiego narodu białoruskiego"

- W związku z wybuchem w mińskim metrze składam wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin zabitych i całego bliskiego narodu białoruskiego - napisał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w depeszy kondolencyjnej do szefa białoruskiej dyplomacji Siarhieja Martynaua. W Ambasadzie Białorusi w Warszawie w środę i w czwartek będzie można dokonać wpisu do księgi kondolencyjnej.

Podejmą ambasadora talibów?

Turcja mogłaby gościć na swym terytorium przedstawicielstwo talibów, aby działać w ten sposób na rzecz procesu pokojowego w Afganistanie, oznajmił wysokiej rangi przedstawiciel władz w Ankarze. Turcy nie tolerują jednak muzułmańskich radykałów na swoim terenie. W ramach obławy policyjnej aresztowano we wtorek około 40 podejrzanych o powiązania ze zbrojnymi ugrupowaniami islamskimi.

NATO zabiło "pewną liczbę cywilów"

Libijskie władze oskarżają NATO o zabicie podczas bombardowania nieopodal Trypolisu "pewnej liczby cywilów" oraz policjantów. O stratach donoszą też rebelianci walczący na wschodzie.

Minister "na żywo"... z toalety

Minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman udzielał wywiadu "na żywo" dla porannego programu radiowego... siedząc w toalecie. Polityk mówił m.in. o relacjach z Hamasem, gdy nagle słuchacze mogli usłyszeć było odgłos spłukiwania wody.

Nalot na neonazistów. Lider zatrzymany

Gottfried Kuessel, jeden z przywódców ruchu neonazistowskiego w Austrii, został zatrzymany w nocy z poniedziałku na wtorek w Wiedniu w ramach śledztwa w sprawie strony internetowej rozpowszechniającej treści zabronione przez antynazistowskie ustawodawstwo.

"Rosja zaczyna rozliczać zbrodnie Józefa Stalina"

- Rok po katastrofie polskiego samolotu pod Smoleńskiem okazuje się, że Rosja rzeczywiście zaczyna rozliczać zbrodnie Józefa Stalina - tak poniedziałkowe obchody 71. rocznicy mordu w Katyniu i rocznicy katastrofy prezydenckiego tupolewa, w których uczestniczył prezydent Rosji, ocenia niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Natomiast francuski "Le Figaro" stwierdza, że Dmitrij Miedwiediew "odgrywa rolę strażaka, który odcina się od Rosjan wciąż negujących zbrodnię katyńską".

Kierowca nie żyje, czworo rannych

Kierowca dostawczego Fiata zginął na miejscu po zderzeniu z samochodem osobowym w Nowym Sączu. W wypadku, do którego doszło dziś wczesnym rankiem, ranne zostały cztery osoby.

"Wierzyliśmy, że nie mamy i nie możemy mieć wrogów"

"Kto stoi za potworną zbrodnią: opętany maniak, zabójca z zimną krwią, grupa szaleńców, którzy wybrali (...) krwawą drogę terroru? W każdym przypadku, rzucono nam wyzwanie i przyjmujemy je" - pisze dziennik główny oficjalny dziennik Białorusi "SB. Biełaruś Siegodnia".

Woda porwała most

Porwany most i nieprzejezdne drogi to efekt powodzi na północy Stanów Zjednoczonych. Z brzegów wystąpiła rzeka Red River dzieląca stany Dakota Północna i Minnesota. Mieszkańcom pomaga gwardia narodowa i wolontariusze.

Zakopał 10 mln dolarów na polu czosnku

Południowokoreańska policja zatrzymała rolnika, który zakopał na polu czosnku około 10 mln dolarów w gotówce. Krewni zatrzymanego zarobili te pieniądze prowadząc nielegalną stronę internetową z grami hazardowymi.

Bp Pieronek o Kaczyńskim: Ja już tego nie słucham

- Ja już tego nie słucham, szkoda czasu - tak biskup Tadeusz Pieronek komentuje słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o "zdradzonych o świcie". Duchowny na antenie Radia Zet skrytykował również niedzielne wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu, m.in. fakt ponownego pojawienia się tam krzyży.

"Jak przyjeżdzają Polacy, pogoda się załamuje"

- Na Smoleńszczyźnie jest taki omen: za każdym razem, gdy przyjeżdżają Polacy, pogoda się gwałtownie załamuje - pisze dziennik "Izwiestija" komentując rocznicowe uroczystości w Katyniu i Smoleńsku. Rosja prasa wybija także fakt, że Bronisław Komorowski przyjechał na miejsce samochodem. Lądować na lotnisku Siewiernyj nie bał się natomiast Dmitrij Miedwiediem, choć jak donosi "Moskowskij Komsomolec" - "w scenariuszu wizyty rosyjskiego prezydenta lotu też nie było - Dmitrij Miedwiediew miał przyjechać pociągiem, jednak niemal w ostatniej chwili wsiadł do samolotu".