Najnowsze

Najnowsze

162 Polaków już w Charkowie. Ewakuacja trwa

W sobotę zaczęła się ewakuacja mieszkańców Donbasu polskiego pochodzenia. Do tej pory do Charkowa dotarły 162 osoby. Kolejni Polacy uciekający z rejonu wojny mają dojechać tam już na własną rękę. Stamtąd być może samolotami przylecą do Polski.

Tajemnica skrywana za murami kościoła: otwarte trumny, zwłoki na drzewie

Widok, jaki w latach 90. zastano za murami ewangelickiego kościoła w Jędrzychowie, mrozi krew w żyłach. Otwarte trumny, zmumifikowane zwłoki czy ciała bez czaszek, które ktoś wyniósł z krypty i powiesił na drzewie - wspominają mieszkańcy tej niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku. Mimo że 20 lat temu przeprowadzono ekshumację i zorganizowano zbiorowy pogrzeb, to w trawie wokół zabytkowego kościoła nadal można znaleźć ludzkie kości.

Z organów ślizgawka, ambona na opał. Konserwator: Wiele zabytków niszczeje

Organy zdemontowano i zrobiono z nich ślizgawkę dla dzieci. Potem rozebrano schody, drzwi i drewniane empory. Tak jak ambonę, rozkradziono je na opał. - Ludzie zniszczyli kościół, a natura dodatkowo zrobiła swoje - mówią o XVIII-wiecznym zborze ewangelickim mieszkańcy Jędrzychowa (woj. dolnośląskie). Budynek popada w ruinę, bo właściciel terenu, tak jak konserwator zabytków, przez kilkadziesiąt lat nie interesował się ochroną kościoła.

"Superczołgi" w ręku marnego sojusznika i nieszczęście gotowe

Amerykańskie czołgi M1 Abrams często są określane na Zachodzie jako "najlepsze" na świecie. Otacza je aura wyjątkowości. Obecnie irackie wojsko skutecznie ten wizerunek narusza, tracąc jeden czołg za drugim w walkach ze słabo uzbrojonymi dżihadystami. Jest tak źle, że USA chcą dostarczyć dużą partię nowych maszyn i dodatkowo znacząco je ulepszyć.

Merkel znów dzwoni do Moskwy i Kijowa. Putin znów "opowiada się za dialogiem"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała telefonicznie z prezydentami Ukrainy i Rosji, Petro Poroszenką i Władimirem Putinem, o konflikcie na wschodzie Ukrainy. Jak poinformowała w sobotę wieczorem służba prasowa Kremla, Putin ponownie opowiedział się za bezpośrednim dialogiem między władzami w Kijowie a rebeliantami.

Jak pokonać terroryzm? Szefowie MSW spotykają się w Paryżu

Ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej oraz przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Komisji Europejskiej spotkają się w niedzielę w Paryżu. Spotkanie jest organizowane z inicjatywy szefa francuskiego MSW Bernarda Cazeneuve’a w następstwie ataku na redakcję tygodnika "Charlie Hebdo" w stolicy Francji.

"Jesteśmy narażeni na ryzyko". Marsz ku pamięci ofiar zamachów

To ma być wielki protest i wielka demonstracja solidarności przeciwko terroryzmowi. W niedzielne popołudnie ulicami Paryża przejdzie marsz z udziałem m.in. wielu europejskich liderów. Swój udział w manifestacji zapowiedzieli m.in. premier Ewa Kopacz oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Dziewczyna zamachowca opuściła kraj. Uzbrojona i niebezpieczna"

Poszukiwana przez policję Hayat Boumeddiene, partnerka terrorysty Amedy Coulibaly'ego, mogła już pewien czas temu wyjechać do Turcji i prawdopodobnie była tam, gdy w piątek wziął on zakładników w Paryżu - podała w sobotę AFP powołując się na źródło w policji. Według tego źródła śledczy próbują ustalić, czy Boumeddiene nie wyjechała już z Turcji do Syrii.

Uratował ludzi przed terrorystami. Ukrył ich w chłodni

Lassana Bathily, muzułmanin pracujący w paryskim supermarkecie Hyper Cacher, jest od soboty bohaterem Francji. Uratował klientów sklepu, ukrywając ich w chłodni, gdy do supermarketu wtargnął zamachowiec. Udało mu się uciec, długo jednak musiał tłumaczyć się przed policją, że nie jest pomocnikiem terrorystów.

Ruszyła ewakuacja Polaków z Donbasu

Polskie władze rozpoczęły ewakuację obywateli Ukrainy polskiego pochodzenia z objętego walkami z prorosyjskimi separatystami wschodu Ukrainy – przekazał rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawnił jednak żadnych szczegółów tej operacji.

"Obolały" Napieralski widzi swój koniec w SLD: Chcą mnie wyrzucić. Za prawdę

- On mnie właściwie już wyrzucił z partii. Taki jest scenariusz - mówi o Leszku Millerze i jego planach zawieszony w prawach członka SLD Grzegorz Napieralski. Były lider tego ugrupowania przyznaje, że wiadomość o zawieszeniu była dla niego zaskakująca, bolesna i smutna. Ale ze swoich gorzkich diagnoz dotyczących Sojuszu się nie wycofuje. i zapowiada: - Będę szukał poparcia u kolegów, będę walczył o siebie.

O dorastaniu do dojrzałości i o tym, jak rozmawiać z nielubianą bohaterką swojej książki

- Miałam taki moment, kiedy potwornie nie lubiłam tej dziewczyny. Chciałam z tego powodu iść do wydawnictwa i prosić o zwolnienie mnie z pisania - mówi o bohaterce swojej nowej książki "Droga Romo" Roma Ligocka, malarka i pisarka. Autorka słynnej "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku" opowiadała w "Xięgarni" nie tylko o tematach, które porusza na kartkach powieści, ale także powojennym Krakowie i naukach swojej mamy.

Jedyny taki "oficer". Zadanie? Strzec przystanku autobusowego

Zniszczona ławka? Nieaktualny rozkład jazdy? Nieestetycznie naklejony plakat? Podobno w Bydgoszczy takie rzeczy już się zdarzać nie będą. A wszystko dlatego, że w mieście od kilku tygodni działa jedyny taki "oficer" - "oficer przystankowy". Obowiązki? Dbać o komfort czekających na autobusy lub tramwaje.

Scenariusz Polańskiego, koszulka Mili, Reksio z brązu. Co ciekawego trafisz na aukcjach WOŚP?

Już jest prawie milion. A tak naprawdę licznik rozkręci się na dobre dopiero w najbliższych dniach, kiedy do końca dobiegać będzie większość aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co ciekawego można upolować w tym roku? Lista jest długa a na niej takie "fanty" jak pierwszy scenariusz filmu "Gorzkie gody" Romana Polańskiego, koszulka Sebastiana Mili - czyli symbol naszego historycznego triumfu nad niemieckimi piłkarzami, przejażdżka za sterami Pendolino, liczne kolacje i obiady ze znanymi osobami a także bijąca już teraz rekordy popularności statuetka kreskówkowego "Reksia".

Marsylia, Tuluza, Lille. Tłumy maszerowały we Francji

W hołdzie dla ofiar zamachów z ostatnich dni, w całej Francji w sobotnich manifestacjach przeciwko terroryzmowi udział wzięło ogółem 700 tys. ludzi - poinformował szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve. W Paryżu bardzo zaostrzono środki bezpieczeństwa.

Narciarze ścigali się na Polanie Jakuszyckiej. "Roztopiony śnieg, kałuże"

Miłośnicy zimowych sportów zebrali się w sobotę na Polanie Jakuszyckiej (woj. dolnośląskie). To tam odbyły się zawody w narciarstwie biegowym na dystansie 5, 10 i 15 km. Narciarzom niestraszna była pogoda: topniejący śnieg oraz padający deszcz. I choć przyznawali, że trzeba było uważać, żeby nie wpaść na trasie w kałużę, na mecie jeden z nich podsumował z uśmiechem: - Super, że udało się zorganizować zawody w takich warunkach.

Terrorysta przez nieuwagę pomógł policji. Źle odłożył telefon

Przez przypadek dziennikarze i antyterroryści mogli podsłuchiwać terrorystę, który zabarykadował się z zakładnikami w sklepie w Paryżu. Amedy Coulibaly źle odłożył słuchawkę telefonu stacjonarnego po tym, jak zadzwonili do niego pracownicy stacji telewizyjnej RTL. Dzięki temu antyterroryści mieli wiedzieć, kiedy będzie najlepiej zaatakować.

Łowcy talentów w Gdańsku. Ruszył casting do programu "Mali Giganci"

Tłumy rodziców z utalentowanymi dziećmi pojawiły się w jednym z gdańskich hoteli na pierwszym castingu do nowego programu "Mali Giganci". Dzieci muszą przekonać jury, że to właśnie one są wyjątkowe i powinny trafić do jednej z sześciu drużyn. Wygra tylko jedna grupa, na którą czeka nagroda niespodzianka.

Biedroń po raz pierwszy udzielił ślubu. "Może Słupsk będzie jak Las Vegas?"

- Przygotowywałem się do tego z urzędniczką. Ćwiczyliśmy "na sucho", ale prawie wzięliśmy ślub - żartował Robert Biedroń, który po raz pierwszy udzielił ślubu młodej parze w Słupsku. Coraz więcej osób chce złożyć przysięgę właśnie przed Biedroniem. Tymczasem polityk zazdrośnie spogląda w stronę nowożeńców i liczy, że i on wkrótce stanie na ślubnym kobiercu.

Centymetry od tragedii w Poznaniu. Policja szuka świadków niebezpiecznej sytuacji

Poznańska policja prowadzi śledztwo w sprawie sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Chodzi o głośną sytuację, do której doszło na początku grudnia. Mimo otwartych rogatek pociąg osobowy przeciął na pełnej prędkości ulicę św. Michała. W tym samym czasie na tory wjechała ciężarówka. Centymetry zadecydowały o tym, że oba pojazdy się nie zderzyły.

Przerwał promocję książki, opuścił Paryż. Powieść Francuza reklamował ostatni "Charlie Hebdo"

Niestroniący od kontrowersji francuski pisarz Michel Houellebecq przerwał promocję swojej najnowszej książki i wyjechał z Paryża - donosi "Guardian". Powieść "Soumission" ("Poddanie"), którą na okładce promował ostatni numer "Charlie Hebdo", opowiada o jego wizji Francji w 2020 roku: prezydentem zostaje polityk Bractwa Muzułmańskiego, poligamia staje się legalna, a prestiżowa Sorbona zostaje przemianowana na Uniwersytet Islamski.