Najnowsze

Najnowsze

Artystyczne i życiowe credo Krzysztofa Krauzego

Należał do nielicznych artystów, u których między życiem a twórczością nie było choćby cienia rozbieżności. - Filmy warto robić tylko w obronie czegoś - mawiał. - Sartre powiedział, że piekło to inni. To nieprawda. Piekło tkwi w nas i musimy z nim walczyć - dodawał. Było to jego artystyczne i życiowe credo, które realizował konsekwentnie zarówno w swoich filmach, jak w relacjach z ludźmi.

Policjant zastrzelił czarnoskórego nastolatka. Zamieszki

Policjant postrzelił czarnoskórego 18-latka, który mierzył do niego z broni palnej w Berkeley, na przedmieściach miasta St. Louis w stanie Missouri - kilka kilometrów od Ferguson, gdzie podobny przypadek wywołał w kraju protesty przeciw dyskryminacji czarnych.

"Krzysztof Krauze nie robił złych filmów"

Krzysztof Krauze był skupiony na drugim człowieku, osobą niezwykle wrażliwą, empatyczną. Jego filmy są tego dowodem - powiedział o zmarłym w środę reżyserze aktor i reżyser Jacek Borcuch. - Nigdy nie zrobił filmu, który byłby nieudany czy nie poruszałby - mówił z kolei aktor Antoni Pawlicki.

Jaśkowiak i Grobelny podzielili się opłatkiem na wigilii Caritasu

W środę na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się wigilia dla osób bezdomnych i samotnych. Do stołu zasiadło blisko 2000 potrzebujących. Na spotkaniu obecni byli również prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Ryszard Grobelny, który dopiero co ustąpił z tej funkcji. Obaj panowie uścisnęli sobie ręce i zgodnie z wigilijną tradycją, podzielili się opłatkiem.

Gonera o Krzysztofie Krauzem: "Był jednym z moich mistrzów"

- Praca z nim była świetna, pod cichym i pokornym z każdej strony wobec tematu kierownictwem... - wspomina pracę nad filmem "Dług" Robert Gonera, aktor, który wielokrotnie współpracował z Krzysztofem Krauzem. Reżyser zmarł w środę 23 grudnia w Warszawie. Od lat zmagał się z rakiem prostaty.

"Pokazywał innym, jak z tym rakiem na co dzień się uporać"

- Moglibyśmy oglądać dużo więcej jego filmów, gdyby nie ta straszna choroba - mówiła na antenie TVN24 Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, komentując śmierć Krzysztofa Krauzego. Reżyser od wielu lat zmagał się z rakiem prostaty. - Byłam wzruszona tym, jak próbował podzielić się z ludźmi swoją sytuacją, żeby im pomóc, żeby nie byli sami - dodała Odorowicz.

Włamał się do mieszkania, schował się w wersalce

Mieszkające w Krakowie studentki wyjechały na święta. 24-latek wykorzystał nieobecność i włamał się do ich mieszkania. Kiedy na miejscu zjawili się funkcjonariusze, schował się w wersalce. Mężczyzna policji jest dobrze znany, a teraz za kradzież z włamaniem grozi mu 10 lat więzienia.

Niemców kłopoty Rosji nie wzruszają. "Sankcje będą kontynuowane"

- Naturalnie rozwój sytuacji w Rosji budzi nasze obawy. Ale to do Moskwy należy zapobieżenie bankructwu państwa - oświadczył niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble pytany o dalszy scenariusz dotyczący sankcji nałożonych na Rosję. Według Schaeuble'a powinny być one kontynuowane tak długo, aż Moskwa nie wróci na właściwy kurs względem Zachodu.

Ukraina odcięła dostawy prądu na Krym. Dwie godziny paraliżu

Władze Ukrainy na dwie godziny odłączyły w środę dostawy prądu na okupowany przez Rosję Krym. Tłumaczono to przekraczaniem limitów dostaw energii elektrycznej, które obowiązują wszystkich ukraińskich odbiorców. Według rosyjskich mediów półwysep został "sparaliżowany".

"Cała seria błędów", "na tym stanowisku obrywa się za wszystko". Komentarze po sesji premier

- To była cała seria błędów - mówił w TVN24 o feralnej sesji zdjęciowej i wywiadzie z premier Ewą Kopacz specjalista ds. wizerunku Mirosław Oczkoś. Jego zdaniem ona sama nie musiała sobie z tego zdawać sprawy, ale pracownicy Kancelarii Premiera powinni ją przed takim potknięciem ustrzec. "Na tym stanowisku obrywa się za wszystko i za wszystkich" - komentował z kolei na Twitterze Donald Tusk.

Unieważniono wybory na wójta Kosakowa. Będą powtórzone

Nieważność wyboru i wygaśnięcie mandatu wójta gminy Kosakowo k. Gdyni Jerzego Włudzika orzekł Sąd Okręgowy w Gdańsku. Nakazał jednocześnie ponowne przeprowadzenie wyborów na wójta tej gminy w zakresie II tury, w jednym z ośmiu obwodów głosowania.

Szykują wigilię na 2000 osób, "by dać samotnym świąteczną nadzieję"

Pół tony karpia i 500 litrów zupy grzybowej przygotowali wolontariusze na wigilię dla samotnych, która w Parku Śląskim odbywa się po raz trzeci. Dać świąteczną nadzieję samotnym, bez względu na wiek, status społeczny czy miejsce zamieszkania - to idea, która im przyświeca. Jedno z tradycyjnych wolnych miejsc przypomina reportera Faktów TVN Dariusza Kmiecika, który zginął w wybuchu kamienicy. To on co roku relacjonował katowicką wigilię.

Jedyna taka pasterka: sto metrów pod ziemią

Prawdopodobnie pierwsza w Polsce pasterka odbyła się w wigilijny... poranek, w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce. Msza jest wyjątkowa nie tylko ze względu na porę, ale także miejsce. Górnicy wraz z rodzinami spotykają się 100 metrów pod ziemią, gdzie po wspólnej modlitwie dzielą się opłatkiem. A wszystko to w otoczeniu wykutych w soli rzeźb.

Rok po wielkim halnym: "Porządkowanie wciąż trwa"

Rok temu nad Tatrami przetoczył się huraganowy wiatr halny, osiągający w porywach prędkość do 200 km na godzinę. - Porządkowanie wiatrołomów nadal trwa - mówi dziś Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Śnieg na święta? Tylko na stoku. "Narciarze mają dobre warunki"

Kalendarzowa zima właśnie się rozpoczęła, a za oknami nadal panuje jesień. W poszukiwaniu śniegu, mroźnej aury i świątecznej atmosfery reporter TVN24 wybrał się do Zieleńca (woj. dolnośląskie). - Są całkiem dobre warunki dla narciarzy - relacjonuje Tomasz Mildyn. Miłośnicy białego szaleństwa mogą liczyć nawet do 45 cm warstwy białego puchu na stokach.

Niemiecka prasa ostro o decyzji Ukrainy. "Narzuca się Zachodowi"

Niemiecka prasa krytycznie ocenia decyzję parlamentu w Kijowie o dopuszczeniu przynależności Ukrainy do międzynarodowych bloków militarnych takich jak NATO. W ocenie dziennikarzy zaostrzy to konflikt z Rosją. Według jednej z gazet, Petro Poroszenko „zachowuje się jak facet, który podpalił swoją kawalerską kwaterę, licząc na to, że kobieta jego marzeń pozwoli mu wprowadzić się do niej”.

Wpadł na kradzieży drewna, okazał się kłusownikiem

Ponad 70 kg mięsa dzikiej zwierzyny znaleźli policjanci w zamrażalce zatrzymanego 56-latka. Mężczyzna, złapany podczas kradzieży drewna, miał przy sobie wnyki. - Okazał się być nie tylko złodziejem, ale także kłusownikiem - mówią policjanci.

Bujakiewicz zrzeknie się mandatu. Nie może ujawnić swoich dochodów

Popularna aktorka Katarzyna Bujakiewicz zrzeknie się mandatu radnej wielkopolskiego sejmiku. Ma to związek z koniecznością ujawnienia w oświadczeniu majątkowym danych o jej dochodach. - Nie ma możliwości rezygnacji z pobierania wynagrodzenia z tytułu wykonywania mandatu i jednoczesnego zwolnienia ze składania oświadczenia majątkowego - tłumaczy aktorka.

Rosja obwinia NATO o naciski na Ukrainę i grozi "zerwaniem wszelkich relacji"

Ukraina zrezygnowała ze statusu państwa pozostającego poza blokami militarnymi pod naciskiem państw NATO, które chcą, by stała się "linią frontu w konfrontacji z Rosją" - oświadczył rosyjski wiceminister obrony Anatolij Antonow. Dodał, że gdyby Ukraina rzeczywiście weszła do NATO, to Rosja zerwałaby wszelkie relacje z Sojuszem.

"Tak sobie pościeliłem, tak się wyspałem". Od lat żyją bez dachu nad głową

- Rano jest najgorzej, kiedy człowiek jest skostniały. Trzeba się przemóc, żeby ciało zaczęło pracować - mówi Marcin, bezdomny od dziewięciu lat. Portal tvn24.pl rozmawiał z ludźmi, którzy każdej nocy walczą o to, żeby nie zamarznąć. - Święta?... Nie wiem, czy syn mi to wszystko wybaczy - płacze Zofia, która domu nie ma od dwóch lat.

Atak na elektrownie atomowe w Korei. Ślad wiedzie do Chin

Śledczy z Korei Południowej poprosili chińskie władze o współpracę w sprawie poszukiwania hakerów, którzy włamali się do systemów firmy zarządzającej elektrowniami atomowymi. Ślady prowadzą do miasta Shenyang na północy Chin, położonego blisko granicy z Koreą Północną.

Święta w okupowanym Krakowie. Choć skromne, to tradycyjne

Zamiast na pierwszą gwiazdkę czy Świętego Mikołaja dzieci z utęsknieniem czekały na listonosza, który mógł przynieść wieści o najbliższych. O tradycyjnej pasterce na Wawelu można było zapomnieć. Jednak mimo ponurego nastroju krakowianie smażyli karpia i ubierali choinki. - Święta w czasie okupacji były smutne, ale miały tradycyjny charakter - opowiada Leszek Mazan, znawca Krakowa.