Najnowsze

Najnowsze

Zagrożenie a Fukushima

Pierwsze komunikaty brzmiały niepokojąco - z uszkodzonej elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie wycieka skażona woda. Jest niebezpieczna dla ludzi i środowiska. Sprawdziliśmy te informacje u fachowców i na szczęście sytuacja nie jest aż tak zła. Wyciek jest, ale pod kontrolą. Również stężenie promieniotwórczych substancji jest w normie.

Katarzyna W. winna i skazana

Katarzyna W. winna i skazana. Ma spędzić w więzieniu 25 lat. Zdaniem sądu udusiła swoją półroczną córeczkę, a potem próbowała upozorować jej porwanie. Tak kończy się kolejny etap w tej smutnej i przygnębiającej historii, którą żyła cała Polska. Przed nami jeszcze jej epilog, czyli apelacja. Ale już teraz warto podkreślić i pogratulować tempa oraz sprawności, z jakimi pracował nad tą sprawą sąd w Katowicach.

52 członków Bractwa Muzułmańskiego skazanych

Trybunał wojskowy w Egipcie skazał we wtorek 52 członków Bractwa Muzułmańskiego na kary od 5 do 15 lat więzienia i dożywocie za akty agresji w Suezie w sierpniu po krwawym rozpędzeniu w Kairze zwolenników Bractwa, z którego wywodzi się obalony prezydent Mohammed Mursi.

Zachęcić do sportu

Sport to zdrowie, pod warunkiem że się go uprawia, a nie tylko ogląda. A czasy mamy takie, że dzieciaki wolą grać w piłkę na komputerze, zamiast na boisku. Rodzice i lekarze czasem na długie miesiące i czasem zupełnie bez powodu zwalniają dzieci z ćwiczeń. Jest już tak źle, że minister sportu rusza ze specjalną kampanią, a w telewizji zobaczymy spoty reklamujące lekcje w-f.

Szala sprawiedliwości

Proces Katarzyny W. - jak twierdzą prawnicy - nie był szczególnie trudnym procesem poszlakowym. I trzeba przyznać, że rzeczywiście proces ten toczył się bardzo sprawnie. A takie procesy z reguły jednak są skomplikowane - bo nie ma w nich bezpośredniego dowodu winy. To też z reguły procesy, które rozpalają wielkie emocje - bo dotyczą głośnych spraw, którymi żyje opinia publiczna i w których opinia publiczna wydaje swoje wyroki. To też procesy, w których szala sprawiedliwości bardzo się waha - jak w głośnej sprawie Gorgonowej, do której zresztą sprawa Katarzyny W. była porównywana.

Sprawa publiczna

Historia, którą żyła cała Polska. Najpierw, gdy solidaryzowała się z matką, której porwano dziecko i potem, gdy okazało się, że to wierutne kłamstwo Katarzyny W. - wielu wydało na nią wyrok. Chyba nie było nikogo, kto nie słyszał o sprawie nazywanej "sprawą małej Madzi". Dziś - z perspektywy ponad 1,5 roku - pytamy - dlaczego ta konkretnie historia tak zawładnęła opinia publiczną? Dlaczego tak nas zaangażowała?

Bez wątpliwości

Proces był poszlakowy, ale sąd nie miał żadnych wątpliwości - Katarzyna W. zabiła swoją półroczną córkę z premedytacją. To nie był wypadek. Kobieta zabiła, bo chciała zmienić swoje życie i wrócić do tego, co było przed urodzeniem niechcianego dziecka. Kara - 25 lat więzienia. Sędzia Adam Chmielnicki w blisko dwugodzinnym odczytywaniu uzasadnienia wyroku - bardzo dokładnie, klarownie i dosadnie uzasadnił, dlaczego uznał winę dwudziestolatki. Ona sama przyjęła wyrok ze spokojem.

CBA w resorcie kultury. Sprawdzą, na co poszło 8 mln zł

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego 19 sierpnia weszli do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chcą się dowiedzieć dlaczego budżet dotacji na sztuki audiowizualne zwiększono w 2012 roku z 5 do ponad 8 mln zł i czy prawidłowo je wydano. - Kierownictwo resortu ma świadomość powodów kontroli CBA – twierdzą przedstawiciele ministerstwa. Jednak ani Biuro, ani resort nie ujawniają tych powodów.

Warszawskie słoiki

Słoik - to brzmi dumnie, tym bardziej że może zdecydować o losach prezydenta stolicy. W referendum nad odwołaniem Hanny Gronkiewicz Waltz mogą - zgodnie z prawem - wziąć udział mieszkający w Warszawie nie warszawiacy, czyli osoby które tu mieszkają i pracują, ale zameldowane są gdzie indziej. Precedens? I owszem. Do tego najlepszy dowód na determinację osób zainteresowanych i zaangażowanych w wynik referendum.

Słup dymu nad autostradą. Pożar samochodu

Na autostradzie A2 w kierunku Świecka we wtorek po południu zapalił się samochód. Na miejsce przyjechali strażacy. Utrudnienia w ruchu trwały do wieczora. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt24.

Szwecja przyzna Syryjczykom prawo stałego pobytu

Przybyli do Szwecji uchodźcy z Syrii otrzymają prawo stałego pobytu - zdecydował szwedzki Urząd ds. Migracji. Szwecja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który tak mocno otwiera się na syryjskich imigrantów.

Eksplozje samochodów-pułapek zabiły 36 osób

W wyniku wybuchu sześciu samochodów pułapek zginęło we wtorek w Iraku co najmniej 36 osób. Do eksplozji doszło w szyickiej dzielnicy Bagdadu. 50 osób jest rannych - poinformowały źródła bezpieczeństwa i medyczne.

"Premier nie może zadekretować końca kryzysu, bo jest niewiarygodny"

- Premier Tusk wykorzystuje kryzys albo jego brak wtedy, kiedy ogłasza jakieś swoje hasła polityczne - ocenił przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak. - Kiedy podnosi podatki, mówi, że jest kryzys. Kiedy teraz wali mu się partia, mówi, że kryzys się skończył - komentował wystąpienie premiera Donalda Tuska na Forum Ekonomicznym w Krynicy poseł PiS.

Prezydent ułaskawi Radka? Seremet podpisał wniosek

- Wniosek dziś został podpisany i jutro zostanie wysłany do pana prezydenta. Postuluję w nim zastosowanie wobec pana Agatowskiego prawa łaski przez darowanie orzeczonych mu kar - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prokurator generalny Andrzej Seremet.

Ani słowa o wojnie. Na profilu Asada Syria to kraj mlekiem i miodem płynący

"Syria, która nie istnieje" - tak o profilu Baszara el-Asada w serwisie Instagram pisze izraelski dziennik "Haaretz". Mimo że prowadzona przez prezydenta Syrii wojna pochłonęła życie już ponad 100 tysięcy osób, na oficjalnym koncie syryjskiego prezydenta nie ma o niej słowa. Na zdjęciach, które śledzi ponad 35 tysięcy osób, Syria to zwyczajny, a nawet szczęśliwy kraj. Nie wszyscy internauci ten obraz kupują. "Jesteś chorym człowiekiem" i "Zdychaj w piekle" - piszą w komentarzach.

Będzie kolejny atak chemiczny? Opozycja: widzieliśmy konwoje

Syryjska opozycja poinformowała we wtorek, że obawia się ze strony sił lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada nowego ataku z użyciem toksycznego gazu. Opozycja twierdzi, że w ciągu ostatnich 48 godzin zarejestrowano ruch trzech konwojów z bronią chemiczną.

"Gdyby ten wyrok zapadał w innym kraju, byłby znacznie niższy"

- Sąd pokazał, że można się nie liczyć z opinią publiczną, która krzyczy i wrzeszczy, żeby ją rozszarpać - powiedziała w "Tak jest" w TVN24 karnistka prof. Monika Płatek, komentując wyrok wobec Katarzyny W. - Sąd nie miał wątpliwości co do winy oskarżonej - ocenił kryminolog Brunon Hołyst.

Prezydent ułaskawi Radka? Seremet podpisał wniosek

- Wniosek dziś został podpisany i jutro zostanie wysłany do pana prezydenta. Postuluję w nim zastosowanie wobec pana Agatowskiego prawa łaski przez darowanie orzeczonych mu kar - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prokurator generalny Andrzej Seremet.

Wybuch gazu w kamienicy. Dwie osoby ranne

Jedna osoba została ciężko ranna po tym, jak w kamienicy w Lubaniu na Dolnym Śląsku wybuchł gaz. 11 osób zostało ewakuowanych na czas akcji służb. Po dwóch godzinach mieszkańcy wrócili do swoich domów.